Viac vedieť a viac využiť

V priebehu minulého roka sa Slováci prostredníctvom Európskej štafety, ktorá sa zastavila vari v každom meste a čo len trochu väčšej obci, dozvedeli o smerovaní európskeho spoločenstva a o možnostiach, ktoré obyvateľom Slovenska z členstva v EÚ vyplývajú.

Zo stretnutí, ktoré inicioval Úrad vlády a Európske informačné centrum, vyplynul aj okruh najčastejších otázok, ktoré Slovákov v súvislosti s Európskou úniou najviac zaujímali. Napospol ide o praktické informácie, ktoré pomáhajú zorientovať sa v právach a povinnostiach Európana. Tu sú odpovede na niektoré z otázok, ktoré obyvatelia Slovenska kládli členom Európskej štafety..
Aké sú možnosti získania práce v krajinách EÚ? Ktoré krajiny majú otvorený trh a ktoré majú (a aké) obmedzenia?
Prechodné obdobie do roku 2011 má: Taliansko, Nemecko, Rakúsko. Prechodné obdobie do roku 2006 je v krajinách: Belgicko, Fínsko, Luxembursko, Grécko. Iné obmedzenia (najmä kvóty) máme v súvislosti s krajinami: Dánsko, Holandsko, Španielsko, Francúzsko, Portugalsko a voľný pracovný trh je: Švédsko, Írsko, Veľká Británia. Podrobné informácie ohľadom práce v jednotlivých krajinách spolu s obmedzeniami EÚ získate na internetovej stránke www.eures.sk alebo na stránke www.euroinfo.gov.sk na podstránke Pracujeme.
Kde nájsť informácie o podmienkach zamestnania sa v krajinách EÚ? Napríklad Veľká Británia alebo Nemecko?
Viac informácií môžete získať aj na internetovej stránke www.euroinfo.gov.sk, na ktorej je uvedený aj zoznam všetkých členských štátov EÚ s podmienkami zamestnania alebo v brožúre Práca v EÚ krok za krokom, ktorá sa v elektronickej podobe nachádza na tej istej v stránke v sekcii Publikácie a brožúry. V tlačenej podobe ju nájdete v Euro Info Centre na Štefánikovej ulici v Bratislave alebo v pobočkách Europe Direct v jednotlivých regiónoch SR. Presné adresy centier ED v regiónoch spolu s ich konktaktnými údajmi nájdete takisto na stránke www.euroinfo.gov.sk.
V Nemecku mi nechcú uznať vodičský preukaz. Prečo a ako tam môžem dlhodobo jazdiť?
Vodičský preukaz vydaný v jednej
z krajín Európskej únie je platný v celej EÚ. Je potrebné spýtať sa na konkrétnej policajnej prefektúre, prečo vám ho nechcú uznať. Vzhľadom na dohodu vyplývajúcu z prístupovej zmluvy SR do EÚ, v ktorej je zabezpečené aj vzájomné uznávanie takýchto dokladov, ide zrejme len o nedorozumenie.
V ktorých krajinách je nevyhnutné získať pracovné povolenie na prácu? Ako si môžem vybaviť pracovné povolenie a čo k tomu potrebujem?
Pracovné povolenie potrebujete do všetkých krajín, ktoré voči nám prijali prechodné obdobie. Pracovné povolenie vo veľkej väčšine krajín musí vybavovať samotný zamestnávateľ. Občania Slovenska môžu od 1. mája 2004 bez obmedzenia pracovať vo všetkých nových štátoch EÚ (Cyprus, Česko, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Slovinsko, Poľsko). V týchto krajinách môžu žiť, pohybovať sa a pracovať bez obmedzenia, pričom môžu využívať aj výhody príslušného sociálneho systému. Viac sa o tom dočítate aj na www.euroinfo.gov.sk v sekcii Práca, kde sú jednotlivé krajiny podrobne rozpísané a priložené sú k jednotlivým krajinám aj formuláre, ktoré budete potrebovať. Takisto nájdete informácie v brožúre Práca v EÚ krok za krokom, ktorú tiež nájdete na tejto stránke v sekcii Publikácie a brožúry v elektronickej podobe.
Ako je to s dôchodkovým, sociálnym a zdravotným poistením v prípade, že idem pracovať do krajiny EÚ? A ako je to so zápočtom rokov?
Ľudia, ktorí pracujú v inej členskej krajine EÚ, často platia odvody do zdravotnej poisťovne aj na Slovensku a zamestnávateľ za nich odvádza platby aj do tamojšej zdravotnej poisťovne. Po vstupe Slovenskej republiky do EÚ sú však dvojnásobné odvody zbytočné. V EÚ totiž platí nariadenie, podľa ktorého osoba podlieha legislatíve len jedného členského štátu, a to podľa toho, v ktorom pracuje. Vzťahuje sa aj na to, ak má bydlisko na území iného členského štátu. Ak teda občan s trvalým pobytom na Slovensku pracuje a je zdravotne poistený v inej členskej krajine EÚ, nemusí si platiť poistné odvody aj do slovenskej zdravotnej poisťovne. Stačí, ak zdravotnú poisťovňu v krajine EÚ požiada o formulár E 106, ktorým sa jeho zdravotná poisťovňa zaväzuje uhrádzať náklady na zdravotnú starostlivosť na Slovensku pre neho a jeho nezaopatrených rodinných príslušníkov. Zdravotná poisťovňa na Slovensku ukončí poistný vzťah nielen poistencovi, ale aj jeho nezaopatreným rodinným príslušníkom. Občania potom dostanú tzv. modrý preukaz poistenca EÚ. V prípade, že budú na Slovensku potrebovať zdravotnú starostlivosť, dostanú ju, ak sa preukážu týmto preukazom. Občan Slovenska, ktorý pracuje v niektorej z krajín EÚ, sa musí poistiť len v jednom štáte, a to tam, kde momentálne pracuje. Trvalé bydlisko nerozhoduje. V prípade, že ho zamestnávateľ vyšle na prácu do iného štátu na menej ako jeden rok, poistný systém nemení. Ak sa pobyt predĺži a Slovák nedostane výnimku, musí sa prihlásiť do poistného systému „novej„ krajiny. Rovnaké pravidlá platia aj pre SZČO. Ak zamestnanec či SZČO pracujú vo viacerých štátoch, spadajú pod sociálnu legislatívu tej krajiny,
v ktorej majú trvalé bydlisko. Z poistenia vyplývajú Slovákovi ako euroobčanovi rovnaké práva a povinnosti ako domácim obyvateľom. Každá členská krajina Európskej únie má vlastný dôchodkový systém a treba sa oň zaujímať hneď, ako sa nám podarí získať v zahraničí pracovné miesto. Dôchodkové systémy v rámci EÚ nie sú harmonizované, takže každá krajina vypočítava výšku dôchodku podľa vlastných zákonov, a teda aj podľa dovŕšeného dôchodkového veku. Ten je v jednotlivých krajinách EÚ rôzny.
Dôchodkové odvody sa platia
v takej výške a štruktúre, ako vyžadujú zákony krajiny, v ktorej sa človek zamestná. Zaplatené odvody sa pritom nepresúvajú do krajiny, odkiaľ pracujúci cudzinec pochádza, ale zostávajú v dôchodkovom systéme krajiny, kde pracuje. Po dovŕšení dôchodkového veku bude občan dostávať dôchodok z každej členskej krajiny, kde pracoval a odvádzal dôchodkové odvody. Do sociálneho systému príslušnej krajiny ich však musí odvádzať minimálne jeden rok. Viac sa o tejto problematike môžete dočítať aj na internetovej stránke www.euroinfo.gov.sk
Kde nájdem informácie o práci v krajinách EÚ, o voľných miestach? Respektíve, existuje databáza voľných miest?
Úplnú databázu voľných pracovných miest, rovnako aj ľudí, ktorí prácu hľadajú, registrujú tzv. eures poradcovia a kontaktovať ich môžete na internetovej stránke www.eures.sk, kde na nich nájdete aj priamy telefonický kontakt.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Autor: rr

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 143
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 548
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 14 490
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 998
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 611
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 494
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 006
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 366
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 750
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 667
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 471
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 391
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 373
  6. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 293
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 223
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 7 030
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Takto sa deti rozlúčili so zimou a veria, že prebudili Živu – bohyňu jari a života.

Deti sa rozlúčili so zimou.


Jana Siráňová
Tomáš Pšenka.

Ani druhá hokejová liga nie je lacná záležitosť. Na pokrytie sezóny kluby míňajú šesťmiestne sumy.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Prebudenie jari Vrícko

Aj do malej podhorskej dedinky zavítala jar.


(vm)
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 750
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 667
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 471
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 391
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 373
  6. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 293
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 223
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 7 030
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?