Štvrtok, 21. október, 2021 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Buď vôľa tvoja, volič

Pred desiatimi dňami žilo Slovensko predčasnými parlamentnými voľbami. Tie sú už za nami, celkové výsledky zrejme už pozná každý z nás. Niekoho potešili viac, iného menej. Jednoducho, tak to už po voľbách chodí. V súčasnosti politici horúčkovito rokujú o

zostavení novej vládnej koalície, analytici hodnotia ich možnosti. My v redakcii sme sa rozhodli ponúknuť vám na voľby trochu iný pohľad. Žijeme v Turci, je teda prirodzené, že sme si na mušku zobrali práve náš región. Ponúkneme odpoveď na to, aká bola u nás účasť, komu sa ako a kde vodilo. Samozrejme, nezabudli sme na preferenčné hlasy, priestor na vyjadrenie sme dali predstaviteľom niektorých politických strán.
Volebná účasť
Už dávno pred voľbami sa predpokladalo, že k volebným urnám príde najmenej voličov od júna 1990, keď sa po páde bývalého režimu, po prvýkrát slobodne hlasovalo. Celková volebná účasť preto ani veľmi neprekvapila, na parlamentných voľbách 2006 sa zúčastnilo „len„ 54,67 percenta oprávnených voličov. Turiec sa od celoslovenských ukazovateľov odlišoval len veľmi mierne, koniec koncov môžete to posúdiť sami. Vo volebnom obvode Martin, ktorý zahŕňal okresy Martin a Turčianske Teplice, bolo vo volebných zoznamoch zapísaných 91 616 voličov. Z nich 52 904 sa hlasovania aj zúčastnilo, čo znamená, že v Turci prišlo do volebných miestností 57,74 percenta oprávnených voličov, čo je o tri percentá viac, ako je celoslovenský priemer. Najviac voľby lákali v Moškovci, kde z 51 zapísaných voličov prišlo voliť až 48 občanov, čo predstavuje „úžasných„ 94,12 percenta. Tradičnú vysokú volebnú účasť zaznamenalo Vrícko (80,32%), vysokými číslami sa môžu pochváliť v Karlovej (75%), Jasenove (73,19 %), Ondrašovej (72,22%), Beniciach (71,90%) a aj v Mošovciach (71,22%). Naopak najmenej ľudí prišlo voliť v Turčianskom Jasene, kde z 293 oprávnených voličov si cestu k volebnej urne našlo len 365 občanov, čo predstavuje 47,44 percenta. Relatívne nízka volebná účasť bola aj v Ivančinej (49,35%), Ďanovej (51,09%), Sklenom (52,36%) a v Bodorovej (52,50%). Len pre zaujímavosť dodávame, že medzi turčianskymi mestami v účasti na voľbách dominovali Turčianske Teplice (59,49%), druhý v poradí je Martin (56,10%) a tretie Vrútky (54,01%).
Naplnené oakávania
Najúspešnejším politickým subjektom v Turci sa stala strana Smer – sociálna demokracia, ktorú dôverou poctilo 18 492 voličov, čo predstavuje 35,4 percenta zo všetkých platných hlasov, ktorých, mimochodom, bolo 52 236. Ľavičiari vyhrali v 61 obciach a mestách Turca, len v ôsmich prípadoch sa museli uspokojiť s iným ako prvým miestom. Najväčšiu voličskú podporu z hľadiska percent získali sociálni demokrati v Nolčove (57,97%), Záborí (55,35%), Krpeľanoch (54,71%), Laskári (51,16%) a v Sklabini (50%). Naopak najmenej hlasov Smer zaznamenal v Dolnom Kalníku (12%), Bodorovej (19,23%) a Rakši (19,35%). Zaujímavosťou týchto volieb z pohľadu Turca je to, že Smer prevzal líderstvo aj v tých obciach, kde v minulosti dominovala najmä ĽS – HZDS. Smer ponúkol občanom sociálnu alternatívu voči súčasnej pravicovej koalícii, čím oslovil najmä nespokojných voličov. Stavil na to, že reformy možno uskutočňovať so sociálnym akcentom, bez dramatických dopadov na najslabšie sociálne vrstvy obyvateľstva.
Druhý víaz volieb
Niekoho možno prekvapil volebný zisk SDKÚ - DS, ale treba otvorene povedať, že sa už stáva akousi tradíciou, že dzurindovci vo voľbách získavajú napokon viac, ako im pred voľbami predpovedajú rôzne výskumy verejnej mienky. V Turci SDKÚ – DS oslovila 10 049 voličov, čo v praxi znamená, že získala 19,23 percenta hlasov. Z hľadiska nášho regiónu je ale zaujímavé zistenie, že pravičiari nevyhrali ani v jednom meste, resp. obci Turca. Neznamená to však, že SDKÚ - DS netriumfovala v niektorých okrskoch v meste Martin, napríklad v Košútoch či v Záturčí. Najviac hlasov podľa predpokladov získali nositelia reforiem v Martine (24,19%), potom na Lipovci (22,11%) a Bystričke (20,71%). Naopak reformy veľmi neoslovili občanov malých obcí, ako je Kaľamenová (2,70%) a Záborie (3,57 %),
ale úspech nezaznamenali napríklad aj vo väčších Krpeľanoch (3,69%). SDKÚ – DS sa vydarila volebná kampaň. Podstatnú časť občanov presvedčila, že uskutočnené reformy mali svoj zmysel a že akýkoľvek návrat pred rok 2002 by bol pre Slovensko obrovským problémom. Strane premiéra Dzurindu pomohli aj osobnosti na kandidátke, zvlášť ťah s Ivetou Radičovou bol vydarený.
Návrat do prvej triedy
Po štyroch rokoch strávených mimo parlamentu, sa do najvyššieho zákonodarného zboru Slovenskej republiky vracajú Slotoví národniari. Určitou mierou k tomu prispeli aj občania Turca, kde Slovenská národná strana zaznamenala nadpriemerné výsledky. Zisk
7 772 hlasov, čiže 14,87 % je toho jasným dôkazom. SNS vyhrala v piatich obciach, z toho raz sa o prvenstvo delí s ĽS-HZDS. Najviac národniari bodovali v Moškovci (35,41%), Abramovej (31,03%) a v Rudne (27,86%), najmenej v Liešne (3,33%), Sklabinskom Podzámku (6,45%) a vo Vrícku (7,11%). SNS k návratu medzi „slovenskú politickú elitu„ pomohlo predovšetkým jej zjednotenie a rétorika predsedu, ktorý občanom ponúkal až príliš jednoduché riešenia.
Niekoko hlasov pre SMK
Je jasné, že predstavitelia SMK veľa vody v severných častiach Slovenska nenamútia. Napriek tomu nevyšli v Turci úplne naprázdno, hoci ich zisky sú v porovnaní s iným, parlamentnými stranami zanedbateľné. Politika SMK v Turčianskej záhradke oslovila 242 občanov, čo predstavuje 0,46% hlasov. Pre zaujímavosť, minimálne jeden hlas získala SMK v dvadsiatich troch obciach a mestách Turca, vo zvyšných štyridsiatich šiestich ju občania dôverou nepoctili.
Strata pozícií
ĽS - HZDS stráca na svojej sile. Kým vo voľbách v roku 2002 mečiarovci získali v Turci 17,7 % percenta hlasov, teraz sa musia uspokojiť len s niečo vyše ôsmimi percentami. ĽS - HZDS výsledkovo oproti minulosti prepadla, hlasy jej odoberal najmä Ficov Smer a Slotova SNS. Strana bývalého trojnásobného premiéra vyhrala voľby len v troch obciach (raz spolu so SNS), na druhej strane v jednej nezískala ani len hlas. Najviac politiku ĽS HZDS podporili voliči v Rakši (28,22%), Kaľamenovej (27,02%) a v Čremošnom (20,83%). Najmenej hlasov ĽS –HZDS zaznamenala v Záborí (0%), Abramovej (2,29%) a v Rudne (3,27%). Voliči mečiarovcom vystavili zlé vysvedčenie najmä za ich nejednoznačné postoje a lavírovanie v otázkach spolupráce s Dzurindom alebo Ficom. Zdá sa, že „hviezda„ Vladimíra Mečiara pomaly, ale iste zhasína.
Stavili na istotu
Kresťanskí demokrati Pavla Hrušovského v Turci už tradične veľmi nebodujú. Získali len 3 102 hlasov, čo predstavuje necelých šesť percent, čo je menej ako celoslovenský výsledok. Konzervatívci vyhrali voľby (ako vždy) vo Vrícku (47,79%), nadštandardne sa im darilo aj v Turčianskom Petre (14,49%) a Socovciach (12,74%). Protipólom sú obce, kde KDH nezískalo ani jeden hlas. Ide síce o menšie obce, ale celkovo je ich až osem. KDH v kampani stavilo na istotu, sústredilo sa na oslovenie tradičných a, povedzme, že konzervatívnych voličov. Ich témy však širšiu spoločnosť nezaujali, kresťanskí demokrati sú až príliš uzavretí.
Príliš vysoký prah
Komunisti a Slobodné fórum sa po voľbách ocitli mimo parlamentu, potrebných päť percent tieto politické subjekty v celoslovenskom meradle nezískali. Ak by sa však počítali len výsledky za Turiec, tak by KSS do NR SR preliezla. Komunisti totiž získali v Turci podporu od 2 910 občanov, čo predstavuje 5,57 percent hlasov. Najviac sa im darilo vo Veľkom Čepčíne (24,57%), najmenej v Dolnom Kalníku, kde nezískali ani len jeden hlas. Slobodné fórum Zuzany Martinákovej v Turci päťpercentnú hranicu neprekročilo, hoci mu k tomu chýbali iba desatinky. Slobodní získali 2 611 hlasov, čiže 4,99 percenta. Liberáli najlepšie výsledky zaznamenali v Turčeku (6,52%), na druhej strane v štyroch menších obciach vôbec nebodovali. Komunisti za štyri roky občanom veľa neponúkli, možno len nostalgiu za minulosťou, a to je v dnešnej dobe už len veľmi málo. Slobodné fórum podľa všetkého doplatilo na svoju rozhádanosť. Spory vo vnútri strany, ktoré vyvrcholili niekoľko dní pred voľbami, sa ukázali ako samovražedné. Voliči stavili na istotu, zrejme svoj hlas radšej dali SDKÚ-DS.
Ostatní ni moc
Ostatné kandidujúce politické subjekty zaznamenali v Turci minimálne zisky a skončili hlboko v poli porazených. Mierne sa z tohto hodnotenia vymyká Aliancia nového občana, ale zisk 1 061 hlasov tiež nie je veľkou slávou. Ruskovci najväčšiu podporu, čo do počtu percent, získali v maličkej Kaľamenovej (18,91%), v desiatich obciach ich však nevolil vôbec nik. Z pohľadu Turca sme boli trochu zvedaví na výsledky SLNKA, ktoré viedol bývalý poslanec NR SR Víťazoslav Móric. Turčania však skôr dávali prednosť jeho konkurentovi, Jánovi Slotovi zo SNS.
Preferenné hlasy
V týchto voľbách mali preferenčné hlasy väčšiu váhu ako v minulých. Napriek tomu sa do NR SR „prekrúžkovali„ len siedmi kandidáti. Získať tri percentá preferečných hlasov pri jednom volebnom obvode nie je vôbec jednoduché, zvlášť pre kandidátov, ktorých voliči poznajú len z pôsobenia v danom regióne. Štatistický úrad na svojej internetovej stránke priniesol výsledky prednostného hlasovania len tých politických subjektov, ktoré sa dostali do parlamentu. Zo Smeru – sociálna demokracia najviac preferenčných hlasov získal jeho predseda Róbert Fico, krúžok mu venovalo 443 230 občanov. Ján Kvorka z Blatnice, ktorý zasadne do poslaneckých lavíc, získal
1 605 preferenčných hlasov, Ivana Retlichová z Budiša oslovila 602 voličov. Najväčšej dôvere občanov sa z SDKÚ-DS teší Iveta Radičová, ktorá získala 205 538 hlasov. Martinčan Stanislav Janiš, ktorý obhájil poslanecký mandát, získal 3 602 prednostných hlasov, Ján Jakuš, ďalší turčiansky kandidát, reprezentujúci farby SDKÚ-DS, dostal 702 hlasov a Imrich Žigo 568. Zo SNS naviac bodoval Ján Slota, ktorého podporilo 174 010 občanov. Vrútočan Miroslav Chabada sa môže pochváliť s 1 557 prednostnými hlasmi, Vladimír Burica z Turian ich získal 261. Ďalší kandidát SNS pochádzajúci z Turca, Martinčan Jozef Plichta, získal 309 hlasov, Rastislav Novotný z Bystričky 247. ĽS-HZDS do boja o voličské hlasy vyslala z Turca až piatich kandidátov. Z nich najviac zaujala Beáta Sániová z Martina, ktorej hlas dalo až 15 266 voličov. Jaroslav Fidrik z Turčianskych Teplíc získal 626 hlasov, Michal Hanko z Vrútok 467, Martinčan Michal Drobný 518 a Jozef Vierik z Hornej Štubne 223. Pre zaujímavosť líder ĽS-HZDS Vladimír Mečiar od občanov „vyzbieral„ 139 255 krúžkov. Poslednou stranou, ktorá sa do parlamentu prebojovala, je KDH. Z Turca sa o voličské hlasy uchádzali traja kandidáti. Vrútočanku Máriu Majdová podporilo 5 181 hlasujúcich občanov, Danie-
la Baťku z Turčianskych Teplíc 142 a Petra Belicu zo Sučian 330 voličov. Najúspešnejším politikom kresťanských demokratov je Pavol Hrušovský, preferenčný hlas mu dalo 95 412 občanov.
Povolebné reakcie politikov
Po prvýkrát do parlamentných lavíc zasadne Ján Kvorka, ktorého občania Turca poznajú ako predsedu Okresnej rady Smeru – sociálnej demokracie. K výsledkom volieb nám povedal: „V prvom rade by som sa chcel poďakovať voličom za to, že nás poctili svojou dôverou. V Turci sme získali viac ako 35 percent hlasov, čo považujem za mimoriadne dobrý výsledok. Ponúkli sme občanom alternatívu voči súčasnej vláde Mikuláša Dzurindu, ktorá je vo vyspelých západných demokraciách samozrejmosťou. Sme zástancami sociálneho štátu, jeho princípy chceme v našej spoločnosti výraznejšie presadzovať. Občania nám to svojou voľbou umožnili, verím, že ich dôveru, ktorú do nás vložili, nesklameme. Pre príslušný región je vždy dobré, ak má v parlamente svoje zastúpenie. Som pripravený aj spolu s ostatnými kolegami pomáhať k jeho ďalšiemu rozvoju, Turiec to určite potrebuje„. Stanislav Janiš nebude v NR SR žiadnym nováčikom, do NR SR bol zvolený po druhýkrát. Na margo výsledku volieb staronový poslanec pre Nový ŽIVOT TURCA skonštatoval: „V predvolebnej kampani sme boli dobrým tímom. Urobili sme obrovský kus práce medzi voličmi a toto úsilie sa nemohlo neodzrkadliť na výsledkoch. Boli sme jediní, ktorí otvorene bojovali za reformy, ktorí cítili za ne zodpovednosť, ktorí sa nebáli nepríjemných otázok. Nakoniec, naučili sme sa s ťažkosťami počítať. Počas celých štyroch rokov, keď sme uvádzali do praxe reformy, museli sme čeliť nepríjemným atakom zo strany opozície, médií i občanov. Napriek tomu sme z nastúpenej cesty nezišli. A toto si asi voliči uvedomili. Nakoniec, premiérovi počas prvého prejavu po zverejnení predbežných výsledkov tlieskali aj novinári, ktorí sa zišli pred našou centrálou. Bolo to spontánne a bol to najlepší záver volieb, ktorý zrežíroval život. Teraz sú na rade rokovania o zostavení vlády. Výsledky volieb ukazujú, že budú pragmatické a že v nich pôjde predovšetkým o to, aby sme nezahodili to, čo Slovensko v ekonomike a vo vzťahu k zahraničiu dosiahlo.„ Premiéru v najvyššom zákonodarnom zbore absolvuje Beáta Sániová, ktorá vo voľbách obhajovala farby ĽS-HZDS.
„V prvom rade sa chcem poďakovať voličom z okresov Martin a Turčianske Teplice za ich podporu vo voľbách 2006. Volebný výsledok ĽS-HZDS komentovali čelní predstavitelia našej strany, nezostáva nám nič iné iba vôľu voličov rešpektovať. Tak ako som už opakovane uviedla, bolo mi cťou byť na kandidačnej listine ĽS- HZDS. Moje zvolenie zaväzuje nielen k práci, ale aj k splneniu sľubov, ktoré sme dali občanom v našom volebnom programe. Samozrejme, pre mňa je prioritný región, z ktorého som vyšla. Verím, že svoje skúsenosti, ktoré som získala z mojej poslaneckej práce v zastupiteľstve ŽSK, budem môcť čiastočne využiť aj v NR SR.„ Miestenku medzi politickú elitu si po štyroch rokoch opäť vybojovala SNS. Miroslav Chabada, okresný predseda SNS v Martine, v našom rozhovore neskrýval radosť, výsledky volieb ho evidentne potešili. „Slovenská národná strana je s výsledkami volieb nadmieru spokojná. Voliči zhodnotili osemročné pôsobenie vlády Mikuláša Dzurindu, ktorý vládol len za pomoci Maďarov. Našej strane po rozštiepení určite pomohlo jej zjednotenie a návrat Jána Slotu do čela SNS. Za dôveru voličom ďakujeme, som presvedčený, že ich svojou politikou nesklameme.„ K výsledkom volieb sa nám vyjadrila aj Mária Majdová, reprezentujúca kresťanských demokratov: „Mrzí ma, že KDH, za ktoré som kandidovala v týchto voľbách, nedosiahlo dvojciferný výsledok. Čo sa týka výsledkov KDH v Turci, potešilo ma, že sme si udržali pozície. A pokiaľ ide o mňa, nazbierala som 5 180 preferenčných hlasov po celom území Slovenska. Od parlamentných lavíc ma síce delí približne 600 hlasov, ale to neznamená, že sa prestanem politicky angažovať. Aj po voľbách zostávam pracovať pre KDH.„ Výsledky volieb veľa radostí nepriniesli komunistom. Stručne ich zhodnotil, dnes už exposlanec NR SR, Vladimír Ďaďo: „Výsledky volieb beriem ako realitu. Voliči sa takto rozhodli a pred nami je teraz úloha, pripraviť sa na ďalšie voľby. Myslím si, že počas uplynulého funkčného obdobia sme v parlamente nesklamali.„ Pod prahom zvoliteľnosti sa ocitlo aj Slobodné fórum. Michal Gallo, predseda Okresnej rady v Martine nám k tomu povedal: „ Ambíciou SF bolo dostať sa do NR SR. Z tohto pohľadu musím náš výsledok hodnotiť ako neúspech. Dôvody vidím v tom, že sme neustáli mediálny tlak, ktorý bol na nás vyvíjaný v predvolebnej kampani. Na druhej strane ma tešia výsledky v Martine, ktoré patrili k najlepším na Slovensku.„
Čo na záver
Parlamentné voľby 2006 sú teda už minulosťou. Karty sú rozdané, voliči rozhodli. Teraz je na politikoch, aby s výsledkami zodpovedne naložili. Či sa im to podarí, ukáže až čas. Požijeme, uvidíme.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 2. 4 hi-tech inovácie, ktoré zmenia Slovensko
 3. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor
 4. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 5. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 6. Ako ušetriť v domácnosti, keď ceny energií budúci rok stúpnu?
 7. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite
 8. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 9. Šéf Accenture: Nie je nič nezvyčajné, že mám paralelne dva mítingy naraz
 10. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 1. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 2. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 3. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 4. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 5. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 6. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 7. 5. ročník Trhu kože bude po prvý raz aj v Košiciach
 8. Stanovisko Asociácie moderných benefitov k TK RÚZ
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 23 093
 2. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 14 112
 3. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 8 165
 4. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 5 827
 5. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 5 817
 6. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 725
 7. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov 3 343
 8. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 3 150
 9. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma 2 948
 10. Bratislavu bude sprevádzať luxus 2 835

Blogy SME

 1. Juraj Halička: Supervýkonné a dokonale presné, také sú naše oči
 2. Anna Záhorčáková: Vymysli appku, ktorá zlepší svet!
 3. INEKO: Koronakríza sa v roku 2020 podpísala pod nárast dlhu miest zo 180 na 197 eur na obyvateľa
 4. Miroslav Židek: Čím sú čísla?
 5. Jan Pražák: Budeš se nám starat o dítě, maminko
 6. Miroslav Galovič: Stověžatá Praha trocha jinak anebo sedm pražských zastavení. Dnes první, všehochuť bez ladu a skladu (pragomix).
 7. Tereza Krajčová: Anglický denník: 16. S panickou poruchou v zahraničí alebo na maličkostiach záleží
 8. Samuel Ivančák: Úvaha (nielen) o rozhlasových kvótach
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 30 857
 2. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 6 542
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 6 144
 4. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 939
 5. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 672
 6. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 5 544
 7. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 5 041
 8. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 4 144
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Ľudia do komunálneho odpadu vyhodili aj to, čo by mali separovať.

Obec plánuje robiť kontroly častejšie, nateraz neporiadnikov rieši napomenutím.


1 h

Prinášame rozhovor s Michalom Mertinyákom, výkonným riaditeľom Únie ligových klubov, ktorá je strešným orgánom najvyššej futbalovej súťaže


2 h
Nové lavičky majú slúžiť všetkým občanom.

Nové miesta na sedenie sa nachádzajú pri autobusových zastávkach, tiež pri cintoríne či detskom ihrisku.


Henrieta Paulovičová 16 h
Práce v komunitnej záhrade v Priekope finišujú, vítané sú v nej všetky generácie ľudí.

Mamičky vytvorili komunitný priestor so záhradou pre rodičov a deti, organizujú pre ne vzdelávacie a tvorivé aktivity.


19 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Muža bez respirátora policajti najskôr vyviedli z budovy Klientskeho centra Okresného úradu v Prievidzi a následne ho za pomoci donucovacích prostriedkov spacifikovali. Zatiaľ čo verejnosť postup polície kritizuje, oni sa obhajujú a situáciu vysvetľujú.


23 h

Môžu sa majitelia bytov brániť pred fajčiarmi na balkónoch? S otázkami sme sa obrátili na právnika, bytového správcu i realitného makléra.


18. okt

Od podelka sa bude najprísnejšími pravidlami riadiť až desať okresov v krajine.


a 1 ďalší 22 h

Zlyhanie softvéru označila za dezinformáciu.


19 h

Blogy SME

 1. Juraj Halička: Supervýkonné a dokonale presné, také sú naše oči
 2. Anna Záhorčáková: Vymysli appku, ktorá zlepší svet!
 3. INEKO: Koronakríza sa v roku 2020 podpísala pod nárast dlhu miest zo 180 na 197 eur na obyvateľa
 4. Miroslav Židek: Čím sú čísla?
 5. Jan Pražák: Budeš se nám starat o dítě, maminko
 6. Miroslav Galovič: Stověžatá Praha trocha jinak anebo sedm pražských zastavení. Dnes první, všehochuť bez ladu a skladu (pragomix).
 7. Tereza Krajčová: Anglický denník: 16. S panickou poruchou v zahraničí alebo na maličkostiach záleží
 8. Samuel Ivančák: Úvaha (nielen) o rozhlasových kvótach
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 30 857
 2. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 6 542
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 6 144
 4. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 939
 5. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 672
 6. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 5 544
 7. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 5 041
 8. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 4 144
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho

Už ste čítali?