Martin - V sále vládlo napätie a po vyžrebovaní šťastných nájomníkov nových mestských bytov na jednej strane radosť a na druhej smútok. Väčšina uchádzačov o mestské nájomné byty je ale s takýmto systémom prideľovania bytov spokojná. „Nechcem povedať, že žrebovanie je úplne najspravodlivejším systémom prideľovanie bytov, ale je úplne transparentným. Zaujímali sme sa o to, ako to robia v iných mestách. Zistili sme, že v Prešove žrebovali nájomníkov mestských bytov ako prví a v Matre sme sa tiež rozhodli pre tento spôsob,“ povedal nám jej riaditeľ Ján Tvarožný. Samozrejme, záujemcovia o byty zaradení do žrebovania museli splniť legislatívne podmienky, preukázať príjem, zložiť finančnú zábezpeku, napríklad u dvojizbových bytov je to 35-tisíc korún. Vyberanie finančnej zábezpeky sa osvedčilo už vlani pri prideľovaní 44 bytov, lebo Matra sa vyhla problémom s neplatičmi. Finančnú zábezpeku Matra vráti v priebehu niekoľkých dní uchádzačom, ktorých nevyžrebovali a po pol roku aj nájomníkom, ktorí riadne platia nájomné a zálohové platby. Záujemcov o byty v 24-bytovke bolo 160 a približne 70 z nich splnilo požiadavky, zložilo zábezpeku a zúčastnilo sa žrebovania. Prioritou Matry je výstavba bytových domov, aby podmienky nájomného boli prijateľnejšie aj pre sociálne slabšie rodiny.
Oslovili sme aj niekoľko šťastných vyžrebovaných. Róbert Zajasenský a Monika Sviteková sa pripravujú založiť si spoločne rodinu. „Bola to pre nás jediná šanca, ako získať byt normálnym spôsobom. Systém žrebovania bytov je spravodlivý a najobjektívnejší. Dosiaľ býval každý z nás u svojich rodičov. Teraz budeme mať vlastný byt,“ povedala Monika Sviteková. „Mal som vnútorný pocit, že nám to vyjde. Doteraz ma nikto nevyžreboval v žiadnej súťaži, ani v tombole, bolo to prvý raz. Je to moja najcennejšia výhra v živote,“ pridal sa k nej Róbert Zajasenský.
Miriam Balážová so synom bola v bytovej tiesni tri roky. Konkrétne o tom radšej ani nechcela hovoriť. „Skoro som omdlela, keď ma vyžrebovali. Som veľmi šťastná. So synom som dúfala, že mi Boh pomôže a pomohol. Je to jednoznačne správny spôsob prideľovania bytov. Dôverovala som ľuďom z Matry, že to naozaj myslia dobre a potvrdilo sa to,“ dodala Miriam Balážová. Pani Margaréta bývala v podnájme a takmer sa s manželom a dieťaťom ocitla na ulici, ale prichýlila ich jej svokra so svokrom. „Pri žrebovaní som bola napätá, ale keď bolo po tom, napätie opadlo a som šťastná,“ povedala nám. Problém jej rodiny s bývaním sa vyriešil v hodine dvanástej.
(br)