níctve a v sociálnej sfére. Azda aj preto sa voľby skončili jednoznačnejším víťazstvom ľavicovej strany ako pred štyrmi rokmi. Zaplátanie dier v zdravotníctve nebude jednoduché. Štrajkujúci lekári nemocníc pred dvoma mesiacmi poukazovali napríklad na presunutie niektorých dobre platených výkonov z nemocníc do súkromného sektora. Pacientom je jedno, i vyšetrenie absolvujú v nemocnici alebo v súkromnej ambulancii. Zaujíma ich najmä, koko ich to bude stá z vlastného vrecka.
Verejným záujmom by malo by, aby štát ušetril peniaze, ktoré by mohli zostáva nemocniciam a unikajú do privátneho sektora a pritom nebráni vzniku konkurenného prostredia. Preto ani žiadny zamestnanec nemocnice by nemal robi súkromnú zdravotnícku prax, ktorá nadväzuje na jeho prácu, za ktorú je platený v štátnom sektore. Ak to zákon umožuje, bude sa to dia aj naalej. Aj mnohí štrajkujúci lekári v Martinskej fakultnej nemocnici to chceli zmeni, lebo si uvedomujú paradoxy takejto reality. Prax ukáže, i reforma zdravotníctva, ktorú sotva možno považova za ukonenú, bude pokraova vo verejnom záujme. Reforma rezortu je reformou vtedy, ak zlepší jeho kvalitu. Samozrejme, ide aj o to, aby reforma nevytiahla z peaženiek sociálne slabších rodín a dôchodcov toko peazí, že ich nebudú ma dos ani na základné životné potreby. Na druhej strane možno reformu nazva úspešnou, ak nezadlžuje štátnu pokladnicu. Dlhy a úroky musíme spláca nielen my, ale aj nasledujúce generácie.
alším konkrétnym problémom zdravotníctva, ktorý sa týka všetkých, je úrove zdravotnej starostlivosti v poliklinikách. Podmienky, v akých musia aka pacienti pred ambulanciami, svedia o tom, že do rekonštrukcie budov sa poriadne neinvestovalo celé desaroia. Nehovoriac už o tom, koko asu musia pacienti v takýchto podmienkach strávi akaním. Kritika samozrejme nepatrí vedúcim pracovníkom polikliník, ktorí musia by viac správcami a údržbármi budov ako manažérmi a v súasnej finannej mizérii si nemôžu dovoli veké investície.
Prax ukázala, že verejné záujmy najlepšie presadzujú miestne samosprávy. Poliklinikám, ktoré sú vo vlastníctve miest, sa darí a môžu erpa peniaze zo štrukturálnych fondov Európskej únie na modernizáciu budov a prístrojového vybavenia. Aj neštátni lekári majú záujem zriadi si svoje ambulancie v moderných budovách polikliník, kde sú sústredené všeobecné a špecializované ambulancie. Teplická radnica má záujem prevzia miestnu Polikliniku od Žilinského samosprávneho kraja, ktorý je jej súasným zriaovateom. Takýto krok by bol logický, pretože ide o zdravotnícke zariadenie, ktoré slúži prevažne obyvateom kúpeného mesta a horného Turca a riadi ho treba na okresnej úrovni. Poslanci Žilinského samosprávneho kraja o problémoch polikliniky vedia podstatne menej ako mestský parlament. Teplická samospráva naviac koncom mája nadviazala partnerskú spoluprácu s moravským mestom Holešov, ktoré investovalo nemálo peazí do vlastnej polikliniky a Tepliania môžu od svojich priateov spoza našich západných hraníc erpa vea poznatkov. Obyvatelia horného Turca urite uvítajú, ak sa ich poliklinika dostane na štandardnú európsku úrove. V súasnosti za ním zaostáva minimálne o tri desaroia. Pre kúpené mesto, ktoré navštevujú aj cudzinci, to nie je dobrá vizitka. Aj preto je dobré, že teplická radnica a starostovia turianskych obcí, sa tohto problému nezbavili ako horúceho zemiaka, zaujímajú sa o a majú chu popasova sa s prevzatím polikliniky do starostlivosti samosprávy.