Ján Izák (1855 – 1946), verejný činiteľ, právnik (60. výročie úmrtia)
Narodil sa i zomrel v Martine. Pôsobil ako advokát. Bol príslušníkom slovenského národného buržoázneho hnutia, signatár martinskej Deklarácie slovenského národa. Venoval sa najmä práci v martinskej Advokátskej komore.
Teodor Lamoš (1921 – 1965), historik, archivár (85. výročie narodenia)
Narodil sa v Rakove. Organizoval archívny súpis na Slovensku, zostavil bibliografiu k slovenským archívom. Prehĺbil usporiadanie mestského archívu v Kremnici a vydal jeho sprievodcu.
Anna Jesenská (1889 – 1961), osvetová a verejná pracovníčka
(45. výročie úmrtia)
Bola funkcionárkou Živeny a Zväzu slovenských žien, angažovala sa v sociálnej, kultúrnej a osvetovej oblasti. Po smrti manžela sa zaslúžila o vznik Múzea Janka Jesenského v Bratislave.
Samuel Ivaška (1888 – 1981), ichtyológ, obchodník (25. výročie úmrtia)
Narodil sa i zomrel v Martine. Bol priekopníkom umelého chovu hlavátky na Slovensku. Od roku 1953 budoval v Martine Pod Stráňami rybníky na umelý chov hlavátok a liaheň rýb. V roku 1942 spolupracoval pri príprave dokumentárneho filmu P. Bielika Hlavátka, kráľovná našich riek. Bol autorom monografie o hlavátke a článkov v odbornej literatúre.
Želmíra Gašparíková (1901 – 1968), knhovníčka, jazykovedkyňa (105. výročie narodenia)
Narodila sa v Martine. Bola knihovníčkou vo viacerých renomovaných knižniciach a lektorkou slovenčiny. Komentovaný bibliografický súpis súvekej knižnej a časopiseckej produkcie uverejňovala najmä v Slovenských pohľadoch a Eláne. Spolupracovala na bibliografiách. Spracovala fondy slovenského oddelenia knižnice Matice slovenskej. Prekladala z poľskej literatúry, spolupracovala pri zbieraní turčianskeho nárečia. Jej hlavným jazykovedným dielom je Slovensko-český slovník, ktorý je prvým serióznym pokusom o konfrontačné zachytenie slovenskej a českej slovnej zásoby.
Jozef Országh (1836 – 1925), veľkoobchodník, podnikateľ
(170. výročie narodenia)
Narodil sa v Ležiachove. Vyvíjal aktivitu v slovenskej kolónii vo Varšave, zúčastnil sa zahraničného československého odboja v Rusku, bol spolupracovník Národnej rady československej.
Žigmund Bachrič (1841 – 1913), huslista, hudobný skladateľ, pedagóg (165. výročie narodenia)
Narodil sa v Žabokrekoch. Bol hráčom na husle a krátko kapelníkom v jednom z viedenských divadiel. Pracoval aj ako novinár a pracovník lekárne, neskôr bol violistom vo filharmónii a dvorskom opernom orchestri. Komponoval komorné diela, piesne a skladby pre husle, komické opery a baletnú hudbu.
Pavol Čonka (1841 – 1913), huslista (165. výročie narodenia)
Bol žiakom huslistu J. Piťu. Asi od roku 1870 pôsobil v Martine, kde s bratom Antonom založil kapelu. Zbieral slovenské ľudové piesne, ktoré jeho kapela hrávala pri národných slávnostiach. Bol skromný a žil v chudobe len pre svoje povolanie. Zomrel v Martine.
Anton Novák (1878 – 1971), kníhtlačiar, publicista (35. výročie úmrtia)
Bol členom Slovenského spevokolu, Muzeálnej slovenskej spoločnosti a zakladateľom Slovenskej remeselníckej a obchodnej jednoty v Martine. Bol spoluvlastníkom Novej kníhtlačiarne, ktorú potom prevzala Matica slovenská. Publikoval články, črty, krátke prózy a preklady. Je pochovaný na Národnom cintoríne v Martine.
Miloslav Schmidt (1881 – 1934), organizátor protipožiarnej ochrany, úradník
(125. výročie narodenia)
Narodil sa v Mošovciach. Bol organizátorom národno-kultúrneho života v prvej ČSR, prívrženec Československej živnostnícko-obchodníckej strany stredostavovskej, aktívne pracoval v protipožiarnej ochrane. Prispel k odbornému a technickému pokroku v protipožiarnej ochrane. Bol členom viacerých zahraničných protipožiarnych zväzov a nositeľom vyznamenaní. Zomrel v Martine.
Oto Opršal (1926 – 1980), maliar, grafik, úžitkový a priemyselný výtvarník,
scénograf (80. výročie narodenia)
Narodil sa i zomrel v Martine. Bol slobodným umelcom a hosťujúcim scénickým výtvarníkom rozličných divadiel. Venoval sa viacerým disciplínam výtvarného umenia. Ťažisko jeho tvorby bolo v monumentálnej a dekoratívnej tvorbe. Časom prešiel k uplatňovaniu geometrickej štylizácie, pri montážach s politickou a spoločenskou tematikou využil skúsenosti z dadaizmu, surrealizmu a pop-artu. Ako grafik vytvoril drevorezy, drevoryty, linorezy a litografie. Ako scénograf vytvoril asi 120 výprav k divadelným inscenáciám.
Jozef Gašparík (1861 – 1931), básnik, prozaik, vydavateľ
(145. výročie narodenia, 75. výročie úmrtia)
Bol reprezentantom osvetárskeho prúdu ľudových spisovateľov. Písal nenáročné veršovačky na rozličné témy, prispieval do časopisov a kalendárov. Jeho dielka mali osvetový a výchovný charakter. Ako vydavateľ sa zaslúžil o sprístupnenie ľudovýchovných diel slovenských spisovateľov, ktoré šíril v dobre vybudovanej obchodnej sieti. Zomrel v Martine.
Oľga Krýslová (1931 – 2003), akademická maliarka (75. výročie narodenia)
Tvorila v Martine. Ťažiskom jej tvorby bola krajinomaľba čerpajúca z prírody a ľudovej architektúry Spiša, Kysúc a najmä z Turca. Jej majstrovstvo sa prejavilo najmä v pasteli. Zomrela v Martine.
Ján Karlovský (1721 – 1794), filozof, učiteľ (285. výročie narodenia)
Narodil sa v Bystričke. Zaoberal sa filozofiou, jeho práce zostali v rukopisoch, avšak ešte počas života sa odpisovali. Bol priekopníkom myšlienky prirodzenej teológie na Slovensku. Načrtol typ moderného, osvietenskými zásadami sa spravujúceho človeka.
Alžbeta Reiskupová (1945 – 1996), propagátorka astronómie, učiteľka (10. výročie úmrtia)
Narodila sa v Martine. Zaslúžila sa o rozvoj početných astronomických krúžkov na základných a stredných školách. Organizovala semináre z astronómie pre učiteľov prírodovedných odborov. Publikovala v časopisoch.
Ján Emanuel Dobrucký (1854 – 1921), spisovateľ, lužickosrbský národný buditeľ
(85. výročie úmrtia)
Narodil sa v Mošovciach. Spolupracoval s vedúcimi osobnosťami lužického národného života, zúčastnil sa činnosti jazykovedného, národopisného a pedagogického odboru Mačice serbskej. V lužickej srbčine vydal povesť, ktorej dej sa odohráva na Slovensku.
(Z Kalendára výročí regionálnych osobností Turca 2006,
ktoré vydala Turčianska knižnica v Martine, vybrala Viera Legerská