Nedeľa, 26. september, 2021 | Meniny má EditaKrížovkyKrížovky
HODNOTÍME I. TRIEDU, ROČNÍK 2005/2006

Nezvyčajná vyrovnanosť, dráma až do konca

Uplynulý ročník I. triedy bol mimoriadne vyrovnaný a možno povedať, že aj dramatický. Svedčí o tom najmä tá skutočnosť, že sa až v jeho závere, prakticky v poslednom kole, rozhodovalo nielen o postupujúcich, ale aj o tom, kto zo súťaže vypadne. Bodové roz

Minimálne bodové rozdiely
diely medzi mužstvami boli minimálne, po každom kole sa poradie tímov v tabuľke menilo. Súťaž sa vyprofilovala tak, že každý mohol zdolať každého, nikto si svojou pozíciou nemohol byť dopredu istý. Herná úroveň zápasov bola rôznorodá. Najčastejšie sme registrovali správy o ich priemernosti, hoci nechýbali ani také, ktoré by zniesli aj prísnejšie kritériá. Takých stretnutí však veľa nebolo, viac sme zaznamenali také, ktoré naši spravodajcovia často označovali za podpriemerné. Celkovo však možno povedať, že tento ročník určite nebol horší od tých predchádzajúcich, že sa im vo viacerých faktoroch minimálne vyrovnal.
Organizácia v poriadku,
rozhodcovia nič moc
Kvalitu akejkoľvek súťaže ovplyvňuje aj samotná organizácia súťaže. Tá podľa našich informácií bola na vysokej úrovni, futbalovým funkcionárom z vedenia Turčianskeho futbalového zväzu ani nie je čo vytknúť. Najčastejšia kritika z radov futbalových oddielov a klubov smerovala k rozhodcom. Pomaly už nebolo kolo, aby sme si na nich nevypočuli rôzne ponosy. Niekedy trochu uletené, inokedy možno aj opodstatnené. Žiaľ, muži v čiernych dresoch to vôbec nemajú jednoduché. Predovšetkým ich je málo, chýba konkurencia, ktorá by dvíhala latku kvality vyššie. Kritika vždy môže byť prospešná, ale len vtedy, ak je konštruktívna. Mala by priniesť riešenia. Ak neprichádzajú, tak potom je to len mlátenie prázdnej slamy.
Zaslúžený víťaz
Najúspešnejším tímom uplynulého ročníka I. triedy bol Kláštor pod Znievom. Zverenci trénera Jána Lukáčika odviedli kus poctivej práce, ktorá priniesla svoje ovocie v podobe víťazstva v súťaži. O tom, že to bolo víťazstvo zaslúžené, vari nikto nepochybuje. Jeho základy sa budovali predovšetkým na jeseň, keď Kláštor z trinástich stretnutí vyhral jedenásť. Jar už bola o čosi slabšia, ale nie zas taká, aby dlhodobý líder stratil svoju pozíciu. Súperi, najmä Vrútky a Sklabiňa, sa nebezpečne doťahovali, Kláštor však svoju pozíciu ustál, v relatívnej pohode vývoj súťaže kontroloval. Víťaz I. triedy sa prezentoval atraktívnou, kombinačnou hrou, jeho silnou zbraňou bola najmä stredová formácia. Navyše jeho hráči tvorili výbornú partiu, ktorá od začiatku vedela, čo chce.
Vydarená vrútocká jar
Lokomotíva začala pridávať do kotla predovšetkým v jarnej časti súťaže, ktorá jej vyšla nad očakávanie dobre. Kým Vrútočania na jeseň získali dvadsať bodov, na jar to bolo už o deväť viac. Vrútky svojím razantným vstupom do odvetnej časti zdramatizovali súboj o prvé miesto, z čoho nakoniec profitovala celá súťaž. Lokomotíva síce nakoniec skončila druhá, ale so svojím účinkovaním v minulom ročníku môže byť viac ako spokojná. Len pre zaujímavosť ešte dodávame, že Vrútočania boli postrachom domácich mužstiev. Zo súperových ihrísk priniesli neuveriteľných dvadsaťšesť bodov, teda o tri viac, ako Lokomotíva získala na domácom trávniku.
Stabilná Sklabiňa
Sklabiňa počas celej sezóny podávala relatívne stabilné a vyrovnané výkony. Samozrejme, že sa ani ona z času na čas nevyhla určitým herným výkyvom, ale to sa v dlhodobej súťaži celkom logicky pritrafí. Sklabinskí futbalisti neboli „zviazaní“ súbojom o postup (mužstvo údajne nemalo ambície ísť vyššie), hoci viackrát mohli doň vážnejšie zasiahnuť. Po jeseni bola Sklabiňa na štvrtom mieste, kvalitnejšou jarnou časťou sa zaslúžene posunula o priečku vyššie. Tretie miesto jej patrí právom, s čistým svedomím ju možno zaradiť medzi tie mužstvá, ktoré dodávali celej súťaži charakter a tvár.
Základ, na ktorom sa dá stavať
Žabokreky skončili v súťaži na štvrtom mieste, s odstupom šiestich bodov za treťou Sklabiňou. Ich konečná pozícia najlepšie vystihuje ich účinkovanie v I. triede. Slovan striedal lepšie okamžiky s horšími. Patril k mužstvám s najlepšou ofenzívou (51 strelených gólov), na druhej strane v defenzívnej činnosti by sme našli jeho slabiny (48 inkasovaných gólov). Mužstvu nepochybne prospel príchod Šeriho, ktorý pred jarnou časťou avizoval ukončenie aktívnej činnosti. Aj jeho zásluhou sa Slovan oproti jeseni posunul o tri pozície vyššie. Z tohto pohľadu môžu byť žabokreckí funkcionári spokojní. Vybudoval sa základ, na ktorom sa dá v blízkej budúcnosti stavať.
Ústup z jesenných pozícií
Mošovce boli po jeseni na druhom mieste a aj preto sa zrejme od nich čakalo viac, ako nakoniec dosiahli. Namiesto prenasledovania vedúceho Kláštora sa totiž futbalisti spod Drienka museli poriadne obzerať za seba, aby sa vyhli záchranárskym prácam. Jar sa Mošovčanom jednoducho nevydarila, mužstvo nedokázalo nadviazať na výkony z jesene. Mošovce získali v prvej časti súťaže dvadsaťtri bodov, v odvetnej časti až o desať menej. Z tohto pohľadu je konečné piate miesto solídnym výsledkom. Otvorenou otázkou ostáva, či sa nedalo dosiahnuť viac.
Po jeseni štveranie nahor
Futbalistom Dubového patrila po jesennej časti až jedenásta pozícia. Jar ich však našla v lepšej forme, a tak nečudo, že sa mužstvo postupne štveralo v tabuľke hore. Družstevníku sa darilo najmä v domácom prostredí, v ktorom získalo podstatnú časť svojich bodov. Na ihriskách súperov už Dubovčania takí nebezpeční neboli, vyhrali len dvakrát, deväťkrát sa museli zmieriť s porážkou. Dubové sa pohybovalo relatívne v pokojných stredových vodách, nemalo starosti so záchranou. Ich konečné šieste miesto nie je na zahodenie, podľa nás reálne vystihuje možnosti tohto mužstva.
Na jar sa im darilo menej
Kľačany súťaž pomerne dobre rozbehli, veď po jeseni sa vyhrievali na peknom treťom mieste. Jar však všetko zmenila, mužstvo nemalo dostatok síl bojovať o čelo tabuľky. Najväčším problémom sa ukázal byť úzky hráčsky káder, tím sa nedokázal v prvých jarných kolách vyrovnať s absenciou viacerých kľúčových hráčov. Po ich návrate sa výkonnosť mužstva stabilizovala, nielen herný prejav, ale aj výsledky sa zlepšili. Na frontálny útok smerom hore to síce už nestačilo, Kľačany sa však v relatívnej pohode vyhli súbojom o zotrvanie v súťaži.
Z prepadliska stúpanie nahor
Košťany v jeseni veľa vody nenamútili. Získali len jedenásť bodov a celkom logicky zimovali na predposlednom mieste. Bolo jasné, že mužstvo čakajú v jarnej časti záchranárske práce. Tie boli nakoniec úspešné. Košťany hrali na jar ako vymenené, často sme počúvali správy o ich nesmiernej bojovnosti a húževnatosti. Zmeny v kádri priniesli pozitívny obrat, mužstvo doslova ožilo. Oproti nevydarenej jeseni získali koštianski futbalisti o trinásť bodov viac. Táto jarná bodová žatva ich z trinásteho miesta po jeseni katapultovala na konečné ôsme.
V odvetnej časti prišli problémy
Podhradie absolvovalo celkom vydarenú jeseň, o čom svedčí aj skutočnosť, že mužstvo v nej získalo slušných dvadsať bodov. Odvetná časť však priniesla zrejme sklamanie. Hráči podávali nevyrovnané výkony, možno povedať, že sa im vo viacerých prípadoch nedarilo. Podhradie na jar nazbieralo najmenej bodov, muselo sa mať na pozore, aby sa výraznejšie nenamočilo. Mužstvo sa nakoniec bez vážnejších starostí vyhlo stresujúcim záchranárskym prácam, ale konečné deviate miesto ho zrejme veľmi neuspokojuje.
Udržali si jesennú pozíciu
Diviaky sa po celú sezónu, viac –menej, držali v spodnej časti tabuľky. Dynamo prezimovalo na desiatom mieste, po jarnej časti si svoju pozíciu udržalo. Mužstvo dokázalo na strane jednej potrápiť favoritov, na strane druhej niekedy zbytočne strácalo body s rovnocennými súpermi. Diviaky si držali mierny odstup od mužstiev, ktoré bojovali o záchranu, situáciu z tohto pohľadu mali pod kontrolou. Na jar získalo Dynamo o tri body viac ako na jeseň, ale na posun v tabuľke to nestačilo.
Mužstvo dvoch tvárí
Rezerva teplickej Aquy bola mužstvom dvoch tvárí. V domácom prostredí „valcovala„ svojich súperov, nazbierala tridsať bodov, strelila štyridsaťtri gólov. Na súperových ihriskách sa z nebezpečného dravca stalo vyplašené kuriatko, ktoré sa bálo akurát samo seba. Teplické béčko vonku ani raz nevyhralo, získalo len chudobné dva body za remízy. Ďalším paradoxom je, že Teplice nastrieľali najviac gólov v súťaži, na druhej strane po Necpaloch zas najviac inkasovali. Mužstvo si po jeseni mierne pohoršilo, na konci ročníka sa muselo uspokojiť s konečným jedenástym miestom.
Prepad o štyri priečky
Krpeľany si v jesennej časti držali vyrovnanú zápasovú bilanciu. Mužstvo získalo sedemnásť bodov, prezimovalo na solídnom ôsmom mieste. V jarnej časti Krpeľany nazbierali síce len o tri body menej ako na jeseň, ale aj to spôsobilo, že sa v konečnej tabuľke prepadli o štyri čísla, čiže na dvanástu pozíciu. S konečným umiestnením zrejme nevládne v Krpeľanoch spokojnosť, podstatné však je, že sa mužstvo v súťaži zachránilo. Priamo síce namočené nebolo, ale nemohlo si byť dlho ničím isté.
Záchrana v hodine dvanástej
Na Bystričke už po jeseni bolo zrejmé, že sa ich mužstvo nevyhne súboju o záchranu. Slovan nehral nič moc, získal len jedenásť bodov. Jarná časť priniesla síce mierne zlepšenie, ale nie zas také, aby si Bystrička mohla vydýchnuť. Do posledného kola nebolo nič vyriešené, Slovan sa musel strachovať o svoju kožu. O tú nakoniec neprišiel, mužstvo sa v súťaži zachránilo. Z tohto pohľadu možno zavládla na Bystričke spokojnosť, hoci v ostatných ukazovateľoch skôr prevládalo sklamanie. Slovan bol až príliš ústretovým hostiteľom, zachránili ho body, prinesené zvonku.
Zlepšenie prišlo neskoro
Čierny Peter nakoniec ostal v rukách futbalistom z Necpál. Tí síce po jeseni mali na Bystričku náskok piatich bodov, ale v konečnom účtovaní ani to nestačilo. Mužstvo sa na jar pomaly rozbiehalo, aké –také zlepšenie prišlo až v samotnom závere súťaže. Bolo to však už neskoro, pretože výsledkovo sa dvíhala aj Bystrička. Necpaly stratili v domácom prostredí až príliš veľa bodov, na súperových ihriskách to bolo ešte horšie. Aj to napokon rozhodlo o tom, že sa mužstvo s najvyššou turčianskou súťažou muselo rozlúčiť. Či to bude len na jednu sezónu, ukáže až čas.
Futbalu nikdy nie je dosť
Po krátkej prestávke sa futbalové ihriská opäť otvoria. V prvý augustový víkend odštartuje ďalší ročník Turčianskych futbalových súťaží. Už teraz sa zamýšľame nad tým, čo prinesie. Bude lepší ako ten predchádzajúci? Kto bude bojovať o postup, kto o záchranu? Pribudnú diváci, budú sa mať na čo pozerať? Zvýši sa herná kvalita zápasov alebo ostane nezmenená? To všetko sú otázky, na ktoré momentálne nevieme odpovedať. Odpovede však dozaista prídu a nebude to ani tak dlho trvať. Futbal je fenomén, o ktorom sa vždy bude rozprávať. Celkom logicky, nikdy ho nie dosť.
Pomaly to bude už mesiac, čo futbalisti dopísali jednu z ďalších kapitol najvyššej Turčianskej futbalovej súťaže. Sezóna 2005/2006 je nenávratne za nami, futbalové oddiely a kluby už viac myslia na tú nastávajúcu. My sa však radi vrátime k tej predchádzajúcej, aby sme s určitým odstupom času, a teda s patričným nadhľadom zhodnotili, čo priniesla, aká bola, čo sa v nej podarilo viac a čo menej.
Reč čísel a faktov
V I. triede štartovalo tradične 14 družstiev, ktoré medzi sebou odohrali 181 zápasov. Jedno stretnutie sa neuskutočnilo (Vrútky - Turčianske Teplice B), do výsledkov ďalších dvoch svojím rozhodnutím vstúpila Športovo-technická komisia Turčianskeho futbalového zväzu (Necpaly – Sklabiňa, Košťany – Dubové). Trikrát sa teda zápasy riešili za zeleným stolom (kontumovali), pri spracovaní štatistických ukazovateľov sme ich teda nebrali do úvahy.
Góly vždy boli a budú korením futbalu. V 179 zápasoch ich futbalisti strelili 572. Na jeseň sa strelci radovali 295-krát , na jar o šestnásťkrát menej, čiže 279-krát. Z týchto čísel vyplýva, že v jednom kole priemerne padlo 22 gólov, v jednom zápase 3,19.
K futbalu prirodzene patria diváci, veď bez nich by žiadne športové zápolenie nemalo zmysel. V uplynulej sezóne na ihriská meralo cestu 23 000 divákov. Na jeseň ich prišlo do hľadísk 11 840, na jar o čosi menej – 11 160. Jedno kolo teda priemerne sledovalo 885 divákov, na jednom zápase bolo priemerne 127 ľudí. Najviac priaznivcov futbalu lákali Vrútky, Kľačany a Žabokreky.
Disciplína na ihriskách je mimoriadne dôležitá. Ak sa voči nej niekto závažnejším spôsobom previní, býva často potrestaný žltými, resp. červenými kartami. V uplynulom ročníku ich rozhodcovia ťahali pomerne často. Hráči boli napomínaní v 588 prípadoch, v 47 museli predčasne pod sprchy.

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 2. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 3. Znalec slovenského brandy
 4. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 5. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 6. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 7. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
 8. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 9. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 10. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 1. Samočistiace vypínače chránia pred infekciami
 2. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 3. Hobbymarket OBI predstavil nový koncept predajne v Michalovciach
 4. Aktuálne radarové a slovenské hlásenia v autokamere?
 5. Tesco announces net-zero target of 2035 for its operations
 6. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 7. Lekárska prehliadka pre cudzincov je v Nitre, aj bez objednania
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Rozšírená realita a ovládanie na diaľku
 10. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 1. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 6 898
 2. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 5 712
 3. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 4 585
 4. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 4 217
 5. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 737
 6. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať? 3 504
 7. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 503
 8. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 347
 9. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem 3 069
 10. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 2 875

Blogy SME

 1. Marcel Burkert: Šokujúce slová Dr. Urbánka, ktorý 20 rokov pracoval pre fy ako Pfizer, Johnson a iné.
 2. Ladislav Boršoš: Valloslava/nahlas…
 3. Denis Jánošík: Nevidiaci a slabozraký
 4. Anna Milanová: Strom a Klíma ťa potrebuje... 2021
 5. Katarína Tóthová: Objatie a jeho sila
 6. Marián Kozák: Anton Benča - životný príbeh
 7. Peter Chudý: Šesť spôsobov na odstránenie čestného policajta alebo ako to bolo za prezidentovania Tibora Gašpara a likvidačné metódy prehnitého systému dnes.
 8. Andy Morávek: Tomuto štátu už nedarujem ani jedinú kvapku mojej krvi. Nezaslúži(š) si ju!
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 692
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 12 152
 3. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 6 156
 4. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 517
 5. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 5 376
 6. Stanislav Martinčko: R.Fico sa stal kajúcnikom č.1 !!! 3 887
 7. Peter Chudý: Aký je motív sledovania špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica? Kompromitácia alebo príprava na spáchanie násilného trestného činu? 3 880
 8. Pavel Dvořák: Ako ma zmenilo desať rokov v Číne 3 733
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Naši v úvodných dvoch kolách nezískali ani bod.

V Leviciach naši strelili dôležitý otvárací gól sekundu pred záverom prvej tretiny. Z psychickej výhody síce vyťažili prevahu, ale nekorunovali ju poistením tesného náskoku. Domáci vyrovnali a tesne pred koncom strelil rozhodujúci presný zásah, ktorý možno ani gólom nebol.


21 h
Dni mesta si Vrútočania užili.

Dni mesta si Vrútočania do sýta užili.


a 1 ďalší 22 h
Ilustračné foto.

Belú čaká po víťazstve v Diviakoch náročný duel, doma ju preverí silný Makov. V prvej triede môžeme ako šláger označiť sobotný súboj Lipovec - Mošovce.


24. sep

Nenechajte si ujsť ďalší diel LIVE diskusie na tému zelenej energie s fundovanými hosťami už v utorok 28. septembra o 11:00 hod.


24. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Obeť mala len 27 rokov.


19 h

Dieťa spadlo do odpadovej šachty.


SITA 13 h

V lokalite nejde o prvý prípad stretnutia s medveďom.


TASR 26. aug

Pekné góly, bitka, rachot v aréne a dvojnásobná ďakovačka po skalpe nadupaných Košíc. Extraliga s fanúšikmi je späť!


25. sep

Blogy SME

 1. Marcel Burkert: Šokujúce slová Dr. Urbánka, ktorý 20 rokov pracoval pre fy ako Pfizer, Johnson a iné.
 2. Ladislav Boršoš: Valloslava/nahlas…
 3. Denis Jánošík: Nevidiaci a slabozraký
 4. Anna Milanová: Strom a Klíma ťa potrebuje... 2021
 5. Katarína Tóthová: Objatie a jeho sila
 6. Marián Kozák: Anton Benča - životný príbeh
 7. Peter Chudý: Šesť spôsobov na odstránenie čestného policajta alebo ako to bolo za prezidentovania Tibora Gašpara a likvidačné metódy prehnitého systému dnes.
 8. Andy Morávek: Tomuto štátu už nedarujem ani jedinú kvapku mojej krvi. Nezaslúži(š) si ju!
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 692
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 12 152
 3. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 6 156
 4. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 517
 5. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 5 376
 6. Stanislav Martinčko: R.Fico sa stal kajúcnikom č.1 !!! 3 887
 7. Peter Chudý: Aký je motív sledovania špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica? Kompromitácia alebo príprava na spáchanie násilného trestného činu? 3 880
 8. Pavel Dvořák: Ako ma zmenilo desať rokov v Číne 3 733
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry

Už ste čítali?