Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky
HODNOTÍME I. TRIEDU, ROČNÍK 2005/2006

Nezvyčajná vyrovnanosť, dráma až do konca

Uplynulý ročník I. triedy bol mimoriadne vyrovnaný a možno povedať, že aj dramatický. Svedčí o tom najmä tá skutočnosť, že sa až v jeho závere, prakticky v poslednom kole, rozhodovalo nielen o postupujúcich, ale aj o tom, kto zo súťaže vypadne. Bodové roz

Minimálne bodové rozdiely
diely medzi mužstvami boli minimálne, po každom kole sa poradie tímov v tabuľke menilo. Súťaž sa vyprofilovala tak, že každý mohol zdolať každého, nikto si svojou pozíciou nemohol byť dopredu istý. Herná úroveň zápasov bola rôznorodá. Najčastejšie sme registrovali správy o ich priemernosti, hoci nechýbali ani také, ktoré by zniesli aj prísnejšie kritériá. Takých stretnutí však veľa nebolo, viac sme zaznamenali také, ktoré naši spravodajcovia často označovali za podpriemerné. Celkovo však možno povedať, že tento ročník určite nebol horší od tých predchádzajúcich, že sa im vo viacerých faktoroch minimálne vyrovnal.
Organizácia v poriadku,
rozhodcovia nič moc
Kvalitu akejkoľvek súťaže ovplyvňuje aj samotná organizácia súťaže. Tá podľa našich informácií bola na vysokej úrovni, futbalovým funkcionárom z vedenia Turčianskeho futbalového zväzu ani nie je čo vytknúť. Najčastejšia kritika z radov futbalových oddielov a klubov smerovala k rozhodcom. Pomaly už nebolo kolo, aby sme si na nich nevypočuli rôzne ponosy. Niekedy trochu uletené, inokedy možno aj opodstatnené. Žiaľ, muži v čiernych dresoch to vôbec nemajú jednoduché. Predovšetkým ich je málo, chýba konkurencia, ktorá by dvíhala latku kvality vyššie. Kritika vždy môže byť prospešná, ale len vtedy, ak je konštruktívna. Mala by priniesť riešenia. Ak neprichádzajú, tak potom je to len mlátenie prázdnej slamy.
Zaslúžený víťaz
Najúspešnejším tímom uplynulého ročníka I. triedy bol Kláštor pod Znievom. Zverenci trénera Jána Lukáčika odviedli kus poctivej práce, ktorá priniesla svoje ovocie v podobe víťazstva v súťaži. O tom, že to bolo víťazstvo zaslúžené, vari nikto nepochybuje. Jeho základy sa budovali predovšetkým na jeseň, keď Kláštor z trinástich stretnutí vyhral jedenásť. Jar už bola o čosi slabšia, ale nie zas taká, aby dlhodobý líder stratil svoju pozíciu. Súperi, najmä Vrútky a Sklabiňa, sa nebezpečne doťahovali, Kláštor však svoju pozíciu ustál, v relatívnej pohode vývoj súťaže kontroloval. Víťaz I. triedy sa prezentoval atraktívnou, kombinačnou hrou, jeho silnou zbraňou bola najmä stredová formácia. Navyše jeho hráči tvorili výbornú partiu, ktorá od začiatku vedela, čo chce.
Vydarená vrútocká jar
Lokomotíva začala pridávať do kotla predovšetkým v jarnej časti súťaže, ktorá jej vyšla nad očakávanie dobre. Kým Vrútočania na jeseň získali dvadsať bodov, na jar to bolo už o deväť viac. Vrútky svojím razantným vstupom do odvetnej časti zdramatizovali súboj o prvé miesto, z čoho nakoniec profitovala celá súťaž. Lokomotíva síce nakoniec skončila druhá, ale so svojím účinkovaním v minulom ročníku môže byť viac ako spokojná. Len pre zaujímavosť ešte dodávame, že Vrútočania boli postrachom domácich mužstiev. Zo súperových ihrísk priniesli neuveriteľných dvadsaťšesť bodov, teda o tri viac, ako Lokomotíva získala na domácom trávniku.
Stabilná Sklabiňa
Sklabiňa počas celej sezóny podávala relatívne stabilné a vyrovnané výkony. Samozrejme, že sa ani ona z času na čas nevyhla určitým herným výkyvom, ale to sa v dlhodobej súťaži celkom logicky pritrafí. Sklabinskí futbalisti neboli „zviazaní“ súbojom o postup (mužstvo údajne nemalo ambície ísť vyššie), hoci viackrát mohli doň vážnejšie zasiahnuť. Po jeseni bola Sklabiňa na štvrtom mieste, kvalitnejšou jarnou časťou sa zaslúžene posunula o priečku vyššie. Tretie miesto jej patrí právom, s čistým svedomím ju možno zaradiť medzi tie mužstvá, ktoré dodávali celej súťaži charakter a tvár.
Základ, na ktorom sa dá stavať
Žabokreky skončili v súťaži na štvrtom mieste, s odstupom šiestich bodov za treťou Sklabiňou. Ich konečná pozícia najlepšie vystihuje ich účinkovanie v I. triede. Slovan striedal lepšie okamžiky s horšími. Patril k mužstvám s najlepšou ofenzívou (51 strelených gólov), na druhej strane v defenzívnej činnosti by sme našli jeho slabiny (48 inkasovaných gólov). Mužstvu nepochybne prospel príchod Šeriho, ktorý pred jarnou časťou avizoval ukončenie aktívnej činnosti. Aj jeho zásluhou sa Slovan oproti jeseni posunul o tri pozície vyššie. Z tohto pohľadu môžu byť žabokreckí funkcionári spokojní. Vybudoval sa základ, na ktorom sa dá v blízkej budúcnosti stavať.
Ústup z jesenných pozícií
Mošovce boli po jeseni na druhom mieste a aj preto sa zrejme od nich čakalo viac, ako nakoniec dosiahli. Namiesto prenasledovania vedúceho Kláštora sa totiž futbalisti spod Drienka museli poriadne obzerať za seba, aby sa vyhli záchranárskym prácam. Jar sa Mošovčanom jednoducho nevydarila, mužstvo nedokázalo nadviazať na výkony z jesene. Mošovce získali v prvej časti súťaže dvadsaťtri bodov, v odvetnej časti až o desať menej. Z tohto pohľadu je konečné piate miesto solídnym výsledkom. Otvorenou otázkou ostáva, či sa nedalo dosiahnuť viac.
Po jeseni štveranie nahor
Futbalistom Dubového patrila po jesennej časti až jedenásta pozícia. Jar ich však našla v lepšej forme, a tak nečudo, že sa mužstvo postupne štveralo v tabuľke hore. Družstevníku sa darilo najmä v domácom prostredí, v ktorom získalo podstatnú časť svojich bodov. Na ihriskách súperov už Dubovčania takí nebezpeční neboli, vyhrali len dvakrát, deväťkrát sa museli zmieriť s porážkou. Dubové sa pohybovalo relatívne v pokojných stredových vodách, nemalo starosti so záchranou. Ich konečné šieste miesto nie je na zahodenie, podľa nás reálne vystihuje možnosti tohto mužstva.
Na jar sa im darilo menej
Kľačany súťaž pomerne dobre rozbehli, veď po jeseni sa vyhrievali na peknom treťom mieste. Jar však všetko zmenila, mužstvo nemalo dostatok síl bojovať o čelo tabuľky. Najväčším problémom sa ukázal byť úzky hráčsky káder, tím sa nedokázal v prvých jarných kolách vyrovnať s absenciou viacerých kľúčových hráčov. Po ich návrate sa výkonnosť mužstva stabilizovala, nielen herný prejav, ale aj výsledky sa zlepšili. Na frontálny útok smerom hore to síce už nestačilo, Kľačany sa však v relatívnej pohode vyhli súbojom o zotrvanie v súťaži.
Z prepadliska stúpanie nahor
Košťany v jeseni veľa vody nenamútili. Získali len jedenásť bodov a celkom logicky zimovali na predposlednom mieste. Bolo jasné, že mužstvo čakajú v jarnej časti záchranárske práce. Tie boli nakoniec úspešné. Košťany hrali na jar ako vymenené, často sme počúvali správy o ich nesmiernej bojovnosti a húževnatosti. Zmeny v kádri priniesli pozitívny obrat, mužstvo doslova ožilo. Oproti nevydarenej jeseni získali koštianski futbalisti o trinásť bodov viac. Táto jarná bodová žatva ich z trinásteho miesta po jeseni katapultovala na konečné ôsme.
V odvetnej časti prišli problémy
Podhradie absolvovalo celkom vydarenú jeseň, o čom svedčí aj skutočnosť, že mužstvo v nej získalo slušných dvadsať bodov. Odvetná časť však priniesla zrejme sklamanie. Hráči podávali nevyrovnané výkony, možno povedať, že sa im vo viacerých prípadoch nedarilo. Podhradie na jar nazbieralo najmenej bodov, muselo sa mať na pozore, aby sa výraznejšie nenamočilo. Mužstvo sa nakoniec bez vážnejších starostí vyhlo stresujúcim záchranárskym prácam, ale konečné deviate miesto ho zrejme veľmi neuspokojuje.
Udržali si jesennú pozíciu
Diviaky sa po celú sezónu, viac –menej, držali v spodnej časti tabuľky. Dynamo prezimovalo na desiatom mieste, po jarnej časti si svoju pozíciu udržalo. Mužstvo dokázalo na strane jednej potrápiť favoritov, na strane druhej niekedy zbytočne strácalo body s rovnocennými súpermi. Diviaky si držali mierny odstup od mužstiev, ktoré bojovali o záchranu, situáciu z tohto pohľadu mali pod kontrolou. Na jar získalo Dynamo o tri body viac ako na jeseň, ale na posun v tabuľke to nestačilo.
Mužstvo dvoch tvárí
Rezerva teplickej Aquy bola mužstvom dvoch tvárí. V domácom prostredí „valcovala„ svojich súperov, nazbierala tridsať bodov, strelila štyridsaťtri gólov. Na súperových ihriskách sa z nebezpečného dravca stalo vyplašené kuriatko, ktoré sa bálo akurát samo seba. Teplické béčko vonku ani raz nevyhralo, získalo len chudobné dva body za remízy. Ďalším paradoxom je, že Teplice nastrieľali najviac gólov v súťaži, na druhej strane po Necpaloch zas najviac inkasovali. Mužstvo si po jeseni mierne pohoršilo, na konci ročníka sa muselo uspokojiť s konečným jedenástym miestom.
Prepad o štyri priečky
Krpeľany si v jesennej časti držali vyrovnanú zápasovú bilanciu. Mužstvo získalo sedemnásť bodov, prezimovalo na solídnom ôsmom mieste. V jarnej časti Krpeľany nazbierali síce len o tri body menej ako na jeseň, ale aj to spôsobilo, že sa v konečnej tabuľke prepadli o štyri čísla, čiže na dvanástu pozíciu. S konečným umiestnením zrejme nevládne v Krpeľanoch spokojnosť, podstatné však je, že sa mužstvo v súťaži zachránilo. Priamo síce namočené nebolo, ale nemohlo si byť dlho ničím isté.
Záchrana v hodine dvanástej
Na Bystričke už po jeseni bolo zrejmé, že sa ich mužstvo nevyhne súboju o záchranu. Slovan nehral nič moc, získal len jedenásť bodov. Jarná časť priniesla síce mierne zlepšenie, ale nie zas také, aby si Bystrička mohla vydýchnuť. Do posledného kola nebolo nič vyriešené, Slovan sa musel strachovať o svoju kožu. O tú nakoniec neprišiel, mužstvo sa v súťaži zachránilo. Z tohto pohľadu možno zavládla na Bystričke spokojnosť, hoci v ostatných ukazovateľoch skôr prevládalo sklamanie. Slovan bol až príliš ústretovým hostiteľom, zachránili ho body, prinesené zvonku.
Zlepšenie prišlo neskoro
Čierny Peter nakoniec ostal v rukách futbalistom z Necpál. Tí síce po jeseni mali na Bystričku náskok piatich bodov, ale v konečnom účtovaní ani to nestačilo. Mužstvo sa na jar pomaly rozbiehalo, aké –také zlepšenie prišlo až v samotnom závere súťaže. Bolo to však už neskoro, pretože výsledkovo sa dvíhala aj Bystrička. Necpaly stratili v domácom prostredí až príliš veľa bodov, na súperových ihriskách to bolo ešte horšie. Aj to napokon rozhodlo o tom, že sa mužstvo s najvyššou turčianskou súťažou muselo rozlúčiť. Či to bude len na jednu sezónu, ukáže až čas.
Futbalu nikdy nie je dosť
Po krátkej prestávke sa futbalové ihriská opäť otvoria. V prvý augustový víkend odštartuje ďalší ročník Turčianskych futbalových súťaží. Už teraz sa zamýšľame nad tým, čo prinesie. Bude lepší ako ten predchádzajúci? Kto bude bojovať o postup, kto o záchranu? Pribudnú diváci, budú sa mať na čo pozerať? Zvýši sa herná kvalita zápasov alebo ostane nezmenená? To všetko sú otázky, na ktoré momentálne nevieme odpovedať. Odpovede však dozaista prídu a nebude to ani tak dlho trvať. Futbal je fenomén, o ktorom sa vždy bude rozprávať. Celkom logicky, nikdy ho nie dosť.
Pomaly to bude už mesiac, čo futbalisti dopísali jednu z ďalších kapitol najvyššej Turčianskej futbalovej súťaže. Sezóna 2005/2006 je nenávratne za nami, futbalové oddiely a kluby už viac myslia na tú nastávajúcu. My sa však radi vrátime k tej predchádzajúcej, aby sme s určitým odstupom času, a teda s patričným nadhľadom zhodnotili, čo priniesla, aká bola, čo sa v nej podarilo viac a čo menej.
Reč čísel a faktov
V I. triede štartovalo tradične 14 družstiev, ktoré medzi sebou odohrali 181 zápasov. Jedno stretnutie sa neuskutočnilo (Vrútky - Turčianske Teplice B), do výsledkov ďalších dvoch svojím rozhodnutím vstúpila Športovo-technická komisia Turčianskeho futbalového zväzu (Necpaly – Sklabiňa, Košťany – Dubové). Trikrát sa teda zápasy riešili za zeleným stolom (kontumovali), pri spracovaní štatistických ukazovateľov sme ich teda nebrali do úvahy.
Góly vždy boli a budú korením futbalu. V 179 zápasoch ich futbalisti strelili 572. Na jeseň sa strelci radovali 295-krát , na jar o šestnásťkrát menej, čiže 279-krát. Z týchto čísel vyplýva, že v jednom kole priemerne padlo 22 gólov, v jednom zápase 3,19.
K futbalu prirodzene patria diváci, veď bez nich by žiadne športové zápolenie nemalo zmysel. V uplynulej sezóne na ihriská meralo cestu 23 000 divákov. Na jeseň ich prišlo do hľadísk 11 840, na jar o čosi menej – 11 160. Jedno kolo teda priemerne sledovalo 885 divákov, na jednom zápase bolo priemerne 127 ľudí. Najviac priaznivcov futbalu lákali Vrútky, Kľačany a Žabokreky.
Disciplína na ihriskách je mimoriadne dôležitá. Ak sa voči nej niekto závažnejším spôsobom previní, býva často potrestaný žltými, resp. červenými kartami. V uplynulom ročníku ich rozhodcovia ťahali pomerne často. Hráči boli napomínaní v 588 prípadoch, v 47 museli predčasne pod sprchy.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 2. Vitajte v postapokalyptickom svete
 3. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 4. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 5. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 6. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 7. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 8. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 9. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 10. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 1. Úprava osobného motorového vozidla
 2. Important information for Brazilians living in Slovakia
 3. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 4. Vitajte v postapokalyptickom svete
 5. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 6. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 7. Päť chýb pri zateplení strechy
 8. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 9. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 10. Prebudili ste sa už v sude, sene alebo teepee? Je to zážitok!
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 30 076
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 16 041
 3. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 13 895
 4. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 13 794
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 724
 6. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 10 411
 7. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 604
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 597
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 358
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 145
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Polopodzemné kontajnery sú už na ďalšom sídlisku

V nových kontajneroch vidí mesto potenciál aj v budúcnosti.

Polopodzemné kontajnery sú estetickejšie a zaberajú menej miesta.

Futbalová jeseň má zatiaľ otvorený koniec

Teoreticky je možné, že niekoľko futbalových zápasov prvej a druhej triedy by sa ešte tento rok mohlo odohrať. Či to situácia dovolí, je veľmi ťažké odhadovať.

Futbalové súťaže sú v našom regióne prerušené.

Tešia sa novej knižničke

Drevené knižné búdky sú obľúbené už aj v obciach.

Starosta Trebostova chce pri knižničke vybudovať čitáreň v parku.

List čitateľky: Pomôžte, už si nevieme dať rady

Žiaľ, po večeroch sa tu občas vo veľkom pije, schádzajú sa tu skupinky mladistvých a bezdomovcov, po ktorých ostáva každý deň neskutočné množstvo odpadkov.

Ilustračné foto.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Vojaci kontrolujú miesta určené na testovanie Oravcov

Samosprávy musia do piatka rána pripraviť priestory, kde sa uskutočnia odbery. Oravcov budú testovať trikrát.

Prinášame informácie o pripravovanom testovaní na Orave

Získať dobrovoľníkov ku odberom je v niektorých dedinách ťažké, v Sihelnom bude pomáhať aj starosta.

Koronavírus si vyžiadal prvú obeť z radov zdravotníkov

Obvodný lekár v Lokci podľahol ochoreniu COVID-19, mal len 48 rokov.

Sedemnásťročného chlapca zavalil strom

Leteckých záchranárov zo Žiliny privolali dnes dopoludnia na pomoc 17-ročnému chlapcovi, ktorého v lesnom teréne v katastri obce Zákopčie zavalil strom.

Už ste čítali?