novej obhospodaruje martinská organizácia Slovenského rybárskeho zväzu. Napriek tomu, že pri ďanovskom rybníku je tabuľa s veľkým nápisom, že kúpanie je tu zakázané, pod ním sa menšími písmenami píše niečo, čo tomu protirečí. Nápis kúpanie na vlastnú zodpovednosť naznačuje, že skočiť do vody je tu možné, ale každý to robí na vlastné riziko. Na brehu ďanovského rybníka sa slnilo niekoľko mládencov. Voda bola čistá a vďaka počasiu aj pomerne teplá, takže určite sem nešli iba kvôli tomu, aby sa opaľovali. Rybári nikoho z rybníka nevyháňajú, ani na to nemajú žiadne zákonné právo. Okolie je pekné, je tu ticho, neruší tu hudba, hluk z masového čľapotania, aký poznáme z mestských kúpalísk.
Rybník Bôr medzi Turanmi a Krpeľanmi využívajú nielen rybári, čo tu lovia ryby, ale aj ľudia zo spomínaných obcí a okolia, ktorí si chcú zaplávať alebo člnkovať sa. V čase, keď sme Bôr navštívili, bola v ňom príjemne teplá a pomerne čistá voda a na brehu alebo vo vode boli približne tri desiatky ľudí. Okolo rybníka rástla vysoká, nepokosená tráva, ale to návštevníkom veľmi neprekážalo. Tabuľku s upozornením, že kúpanie v rybníku je zakázané, alebo je možné iba na vlastnú zodpovednosť, sme nikde nevideli.
Jazierko pri Snowlande vo Valčianskej doline slúži v zime ako zdroj vody na zasnežovanie lyžiarskych svahov. Snowland chce, aby verejnosť využívala túto vodnú plochu aj v lete, preto jazierko pracovníci lyžiarskeho strediska vyčistili a v budúcnosti tu plánujú požičiavať aj člnky. Voda je tu veľmi studená, ale v horúčavách ju využívajú na kúpanie sa najmä miestni obyvatelia. K jazierku sme minulý týždeň v pondelok prišli podvečer, ale mali sme smolu, nikto sa pri ňom neopaľoval, ani sa v ňom nekúpal. Ale je tu krásne... Miesto ako stvorené na romantické prechádzky.
Kúpaliská, za ktoré sa v Turci neplatí, nenavštevujú ľudia až tak hojne ako platené bazény, kde o bezpečnosť hostí dbá plavčík, kde sú zabezpečené služby a kde je aj viac atrakcií pre oddychujúcich. No nájdu sa medzi nami takí, ktorí dajú radšej prednosť pokojným miestam a prázdnejším, hoci neupraveným, plážam. Mnohokrát aj za cenu rizika, že im nebude mať kto pomôcť, keď sa dostanú do ťažkostí. Zanedbateľné nie sú ani iné riziká – najmä zdravotné. Problémom na tomto mieste je aj bezpečné kúpanie malých detí... Ale o tom niekedy nabudúce