enkach v jednotlivých krajinách Európskej únie. O tom, ako tieto služby úradu práce v Martine využívajú Turčania, sme hovorili s poradkyňou Eures z Úradu práce sociálnych vecí a rodiny v Martine Zuzanou Reichovou.
Vstupom Slovenska do Európskej únie sa Slovákom otvoril pracovný trh aj v zahraničí, využívajú Turčania vaše služby?
Už si zvykli. Každý deň nás osloví priemerne dvadsať klientov, ktorí majú záujem zamestnať sa v zahraničí. Zároveň ale treba priznať, že horšie je to s ich jazykovou vybavenosťou. Máme síce aj ponuky do Českej republiky či Slovinska, ale tie nie sú kvôli finančnému ohodnoteniu tak veľmi žiadané. Naši klienti najviac prejavujú záujem o Anglicko, Írsko, ale v týchto krajinách treba ovládať jazyk, pretože len málokedy máme ponuku pracovných miest, kde sa znalosť jazyka nevyžaduje. Ak ide o kvalifikovanú prácu, je logické, že je potrebné ovládať jazyk danej krajiny. Z hľadiska perspektívy je dôležité aj to, že vážni záujemcovia o prácu v zahraničí si môžu vložiť svoj životopis do databázy, ktorá je na našej internetovej stránke /www.eures.sk/. Nachádzajú sa tam dve databázy – jedna priamo pre slovenských občanov a druhá pre občanov celej Európskej únie.
Stále však niektoré krajiny Európskej únie neotvorili svoj trh práce Slovákom...
Je to pravda. Medzi takéto krajiny patria Spolková republika Nemecko a Rakúsko. Ďalšie krajiny, ako napríklad Francúzsko, Holandsko, Dánsko svoj trh práce úplne neotvorili, napriek tomu získať tam pracovné povolenie je podstatne jednoduchšie ako v predchádzajúcom období. Pracovné povolenie vždy vybavuje zamestnávateľ.
Práve po skončení školského roku a počas prázdnin mnohí hľadali možnosť zamestnať sa v zahraničí. Pre akú klientelu z hľadiska vzdelania máte najviac ponúk?
Máme ponuky aj pre vysokoškolsky vzdelaných ľudí, ale tiež pre ľudí so stredoškolským aj základným vzdelaním. Napríklad z Českej republiky máme rozmanité ponuky – pre strojárske profesie, ktoré sú z hľadiska profesijnej štruktúry nášho regiónu veľmi atraktívne, ďalej montážnych pracovníkov, šičky, ale rovnako aj na vysokokvalifikované práce.
Na trhu práce sa často priživujú rôzne sprostredkovateľské agentúry. Máte skúsenosti aj s klientmi, ktorí sa už popálili a aj poučili a dávajú prednosť istote, ktorou je práve Eures?
Služby Eures a služby úradu práce, sociálnych vecí a rodiny sú bezplatné. Aj napriek tomu nie všetci záujemcovia o prácu v zahraničí využívajú naše služby a služby Eures, resp. začnú ich využívať a relevantnosť sprostredkovateľskej agentúry si overujú až keď s agentúrou uzatvoria „zmluvu o sprostredkovaní zamestnania v zahraničí„. Zväčša títo záujemcovia doplácajú na neserióznosť sprostredkovateľských agentúr. Je však nevyhnutné povedať aj to, že medzi oprávnenými agentúrami na sprostredkovanie zamestnania do zahraničia sú aj seriózne a veľmi efektívne agentúry. Je prezieravé, aby si záujemcovia každú pracovnú ponuku do zahraničia overovali ešte pred uzatvorením kontraktu. Disponujeme vždy aktuálnym zoznamom sprostredkovateľských agentúr v rámci celej Slovenskej republiky. Tieto údaje je možné overovať aj na adrese: www.upsvar.sk,
Máte spätnú väzbu, ktorá by vám pomohla zistiť, do akej miery ste pomohli svojim klientom tak, že prostredníctvom vás našli zamestnanie v zahraničí?
Spätnú väzbu máme buď od zamestnávateľov, ktorí nás informujú, koľkých ľudí vybrali, alebo na druhej strane od samotných klientov, ktorí si našli prácu priamo cez nás – konkrétne prostredníctvom Eures poradcov či Eures asistentov na úradoch práce. Ak klient s nami spolupracoval, máme možnosť získať aj informáciu o tom, či sa zamestnal. Z našich štatistík počet klientov, ktorí sa zamestnali prostredníctvom siete EURES od 1. mája 2004 – 1. mája 2006, je dvadsaťštyri tisíc.