Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky
IV. LIGA

Tri remízy a debakel

Až tri turčianske štvrtoligové mužstvá nastúpili v tomto kole na domácej tráve. Boli sme zvedaví, ako zúročia výhodu domáceho prostredia. Len po troch kolách tretia Valča hrala na ihrisku najväčšieho prekvapenie súťaže – futbalistov nováčika z Makova.

IV. liga
Ten doteraz „kráčal„ s istotou, bez zaváhania od víťazstva k víťazstvu. Aj impozantné skóre 12:3 mohlo naháňať zverencom trénera Pavla Čierneho strach. Žiaľ, domáci si svoje skóre na turčianskom súperovi ešte vylepšili. Na rozdiel od Valčanov boli na domácom ihrisku jasnými favoritmi futbalisti Belej-Dulíc. Stráňavčania síce v minulom kole doma porazili Trebostovo, ale mali namále. Zverenci trénera Mareka Hollého nezvyknú doma zaváhať, tentoraz ale zaváhali. Nedali ani gól a bez gólov sa nevyhráva. Štvrté kolo bolo aj kolom očakávania, či Štiavničania hrajúci v Turanoch dajú konečne gól. Paradoxne, do tretieho kola síce nedali žiadny, ale aj to im stačilo na jeden-jediný bod. Bolo už načase, aby začali dávať nielen góly, ale aj bodovať, pretože práve od tohto mužstva sa v novom ročníku súťaže čakal najvýraznejší obrat. Výraznejšie posilnenie kádra sa však v úvode súťaže neprejavilo podľa očakávania. Turianski diváci sa v nedeľu gólov síce dočkali, ale nedočkali sa plného bodového zisku. Zverenci trénera Ivana Janigu nakoniec premrhali to, čo nahonobili v prvom polčase. Rovnako ťažkú pozíciu mali na domácom ihrisku Trebostovčania. Ich súper – nováčik súťaže – celok Starej Bystrice, si na úvod počínal skvele a do Turca prišiel bez prehry. A bez prehry odchádzal aj z Trebostova. Rovnako aj zverenci trénera Alana Lukášika prišli o víťazstvo v druhom polčase.
Ostatné výsledky: Oščadnica – Kysucký Lieskovec 2:0, Nižná – Oravská Jasenica 0:2, Liptovská Štiavnica – Dúbrava 0:4.
Trebostovo – Stará Bystrica 2:2 (2:0)
Góly: Ľ. Lukášik a R. Lukášik, resp. Faktor a Kubala. Zostava Trebostova: M. Krkoša – Valášek, Ruttkay, Chmúrny, Kosa, A. Lukášik, Mackura, Ľ. Lukášik, Ertl (Moravčík), Gregor (Adamčík), R. Lukášik.
Od začiatku sa viac hralo medzi šestnástkami, bez väčšieho vzruchu pred bránami. Stretnutie ale oveľa lepšie začali domáci. Už v 6. min po prihrávke Alana Lukášika dal Ľubo Lukášik strelou z voleja vedúci gól Trebostovčanov. Tí sa potom uspokojili a kontrolovali vývoj stretnutia. Najmä v strede poľa dokázali udržať loptu. V 31. min mal šancu zvýšiť domáce vedenie Valášek, ale jeho strela mierila vedľa. Vzápätí sa peknou strelou blysol Gregor, lenže brankár hostí ju vyrazil na rohový kop. V 39. min práve Gregor postavil základ k druhému úspechu domácich. Vybojoval loptu, ideálne našiel Richarda Lukášika, ktorý strelou pod žrď zvýšil vedenie Trebostova. Po zmene strán ostala iniciatíva domácich v šatni a už v 47. min Faktor polovysokou strelou z hranice šestnástky znížil. Domácu letargiu hostia potrestali po rýchlom brejku v 85. min vyrovnávajúcim gólom. Trebostovčania tak nakoniec svoj náskok premrhali, pretože v druhom polčase si prakticky nevytvorili stopercentnú gólovú šancu.
Belá – Stráňavy 0:0
Zostava Belej: Šupej – Horník, Ondrla (Líška), Siekel, Lučanský, Čierník, Fazika, F. Hollý, Matejčík (Páleš), Ďanovský, Hulej.
V prvom polčase videli diváci len málo vzruchu na ihrisku. Domáci netradične hrali mdlo, bez iskry, a tak sa dej odvíjal medzi šestnástkami. V 6. min musel zasahovať domáci brankár Šupej, ktorý odvrátil strelu útočníka hostí na roh. Rovnako skončila v 14. min akcia Faziku, po ktorého strele kopali aj domáci rohový kop. Väčších šancí sa dočkali diváci až koncom polčasu. V 36. min mohol divákov potešiť Ďanovský, ale jeho strela z hranice šestnástky mierila nad bránku. Rovnako o šesť minút neskôr mohol skórovať ten istý hráč, ale lopta z jeho hlavy tiež mierila vedľa. Ani po zmene strán sa kvalita zápasu nezlepšila. Domáci predsa len mohli rozhodnúť zápas vo svoj prospech, ale nedokázali premeniť viacero šancí. V 49. min sa vyznamenal brankár hostí, ktorý zachránil pred Ďanovským. O päť minút neskôr bol ochranca svätyne hostí opäť úspešnejší ako ten istý domáci hráč. V 78. min mali obrovskú šancu aj hostia, ale Šupej bravúrne vyrazil strelu ich útočníka.
Štiavnička (Turany) – Tvrdošín 2:2 (2:0)
Góly: Rohoň, Kmeť, resp. Bartoš a Jamečný. Zostava Štiavničky: Kalanka (Hvostík) – Paško, Kúdelka, Majerík, Raček (Weber), Červenec, Časár, Zrník (Kališ), Kmeť, Koscelník, Rohoň.
Už v 11. min sa mohli domáci radovať z prvého gólu v jesennej časti súťaže, ale Zrník netrafil prázdnu bránku. O dve minúty zakončil útočnú akciu Rohoň strelou mimo. V 19. min sa diváci konečne dočkali. Po Zrníkovom trestnom kope usmernil loptu za chrbát brankára hostí hlavou Rohoň. O tri minúty neskôr sa domáci tešili opäť – po centri Časára dal prudkou strelou druhý domáci gól Kmeť. Zanedlho sa blýskalo na opačnej strane. Do súboja s útočníkom hostí išiel brankár Kalanka a pri strete s ním sa zranil, takže ho musela odviezť do nemocnice sanitka. Po zmene strán mali síce domáci miernu územnú prevahu, ale hostia podnikali nebezpečné brejky a po jednom z nich v 71. min dali hostia kontaktný gól a o sedem minút neskôr po rohovom kope pridal Jamečný hlavou aj druhý gól. V závere sa už domácim, napriek snahe, nepodarilo strhnúť víťazstvo na svoju stranu.
Makov – Valča 5:2 (1:0)
Góly: Sýkora 2 (oba pok. kop), Kubošný 2 a Mihaylov resp. Romančík a Barošinec. Zostava Valče: Martvoň – Zelenec, Adamec, Kalnický, Žilla, Romančík (Janík), Václavík, Kucian (Rapan), Barošinec, Horváth, Tomka (Martiniak).
V prvom polčase mali domáci miernu územnú prevahu, ale hostia podnikali nebezpečné kontry. Na šance síce prvý polčas vyhrali, ale čo z toho, keď strelci v koncovke zlyhávali. Dvadsať sekúnd pred koncom polčasu sa to hosťom nevyplatilo a po štandardnej situácii inkasovali gól z hlavý domáceho hráča. Gól do šatne domácim pomohol. Nezaskočil ich ani vyrovnávajúci gól Romančíka, lebo zanedlho po ňom za päť minút dali dva góly a potom už mali hru pod kontrolou. Valčania sa síce snažili niečo s výsledkom urobiť. Hrali vabank, otvorili obranu a domáci pridali dva góly a mohli aj ďalšie. Našťastie už Makovčania nemali toľko šťastia v koncovke. V samom závere sa podarilo skórovať aj hosťom. Autorom kozmetickej úpravy výsledku bol Barošinec.