ciálnych kurzov, certifikáty na akupunktúru, homeopatiu, manuálnu medicínu, akupresúru, rekondíciu pohybového systému, masáže, kineziológiu, dietetiku, vodoliečbu, fytoterapiu.
Keď srdce „preskakuje“
Hocikedy počujem sťažnosti ľudí, že im občas nepravidelne bije srdce. Ide buď o ojedinelé údery, inokedy o salvy a niekedy o záchvat, ktorý môže trvať rôzne dlho. Príčin je viacero. Takúto epizódu môže vyvolať napríklad strata tekutín a minerálov pri hnačke a vracaní, po užití niektorých liekov, pri strese, po intenzívnej telesnej námahe (beh, nosenie ťažkých bremien, pri roztláčaní auta), pobyt v silnom elektromagnetickom poli, statická elektrina s následným výbojom, rýchla jazda na horskej dráhe atď. Častejšie sa tento jav vyskytuje u ľudí s postihnutým srdcom. Nepravidelnú činnosť srdca – arytmiu - môže vyvolať aj nadmerný hluk (hlasná hudba diskotéky, najmä bubny), alebo chrapľavý zvuk tikajúceho budíka. Činnosť srdca je závislá od niektorých minerálov, najmä na magnéziu (horčík), kalciu (vápnik), káliu (draslík) a na seléne.
Istá mladá žena trpela uvedenými ťažkosťami, spojenými zároveň s bolesťami v ľavej strane hrudníka. Vyšetrenia jej ťažkosti nevysvetľovali a stav sa po liekoch len málo zlepšoval. Jedného dňa dostala nezvládnuteľnú chuť na dozrievajúcu kukuricu a tak ju niekoľko dní dosýta jedla, kým ju chuť neprešla. A hľa, ťažkosti prestali. Zrejme potrebovala selén. Pri spomínaných problémoch veľmi dobre pôsobí magnesium aspartas a kálium aspartas, ktoré sú v našom lieku Cardilan tabl. Arytmiu tlmí aj valeriána v čajovej zmesi alebo v niektorom inom lekárenskom preparáte. Na začiatku záchvatu búšenia srdca - pri tachykardii - niekedy pomáha ihneď umelo začať dáviť - aj za cenu šteklenia koreňa jazyka a jeho okolia prstami. Pri opakujúcich sa ťažkostiach je však vždy namieste kardiologické vyšetrenie.