Štvrtok, 29. september, 2022 | Meniny má Michal, Michaela

Herec s najjemnejšou pusou

Jeho meno v preklade znie Morský vták (čajka) Košický, diváci ho považujú za syna ušatého Otíka z filmu Vesničko má středisková, na javisku je viac ženou ako mužom a Slováci mu dokážu odpustiť pre jeho prirodzenú komickosť a sympatickosť možno ako jediném

u Maďarovi aj silný prízvuk. Csongor Kassai (33).
Narodili ste sa v Kráľovskom Chlmci ako slovenský Maďar. Kým sa cítite byť?
Na túto otázku zvyknem odpovedať, že chcem byť predovšetkým dobrým človekom, potom hercom a napokon Slovákom či Maďarom. Mne je to úplne jedno, národnosť u mňa nerozhoduje. Žijem na Slovensku a mám aj slovenskú národnosť a pas.
Čím ste Slovákom a čím Maďarom?
Keďže mám predkov z Moravy, myslím, že je to riadne pomiešané (smiech). Ťažko povedať, ktorá krv je v mojich žilách dominantnejšia. V poslednom čase už aj rozmýšľam po slovensky, čo je logické, lebo praktizujem slovenskú kultúru v slovenčine. Literárnu maďarčinu mám tiež dobrú, čo postrehla jedna maďarská režisérka, u ktorej som však cez kasting neprešiel. Neviem prečo. Asi preto, že som nebol až taký dobrý Maďar. Fakt neviem, čím som viac. Som si ale určite istý, že ak by bol hocijaký športový zápas medzi Slovákmi a Maďarmi, držím Maďarom (smiech).
Ako vás Slováci prijali?
Myslím, že dobre. Už si zvykajú aj na moje meno. Nezávidím im, nie je to jednoduché. Už sa naučili, že nie som žiaden Čonbor alebo Kasaj.
Kedy mávate meniny?
16. apríla na slovenskú Danu, Danicu.
Vyrastali ste v maďarskom prostredí na východnom Slovensku. Kde ste prišli do kontaktu so slovenčinou?
V maďarskej škôlke. Prvou slovenskou rečňovankou bolo Prší, prší. Vedel som ju naspamäť, ale netušil som, o čom hovorím. Na základnej škole sme sa ako cudzí jazyk museli učiť slovenčinu. Dovtedy som ju nejako tvrdo nevnímal, ale ako sme sa začali učiť pády, vzory, skloňovanie... Páni, to bolo ťažké! Neraz som sa pýtal, na čo mi to bude? Lenže teraz už viem. Som predsa slovenský herec...
Ktorý jazyk vám je teraz bližší?
Je to tak pol na pol. Mal som problémy s výslovnosťou slov, v ktorých ide za sebou niekoľko spoluhlások, napríklad Štrbské pleso. Ale ak sa mi nechce rozmýšľať, sem-tam ešte niečo skomolím.
Na Slovensku je toľko divadiel a vy ste si vybrali práve Radošinské naivné divadlo (RND). Prečo?
Oni si vybrali mňa. Zavolali mi. Údajne dramaturgička Darina Porubjaková upozornila v roku 1996 radošincov na to, že v poslednom ročníku je šikovný študent. Vraj: „Je síce Maďar, ale mohol by tú rolu zvládnuť.“ Išlo o rolu smrtky, konficiérky, avšak bezpohlavnú bytosť. Kvôli nej som si potom vyholil hlavu, aby sa to podobalo na niečo abstraktné.
Vy ste sa ale na javisku ocitli veľakrát v ženských šatách, kvôli čomu tak trošku poznáte náš život. Páči sa vám?
Podľa psychológov ženy zvládnu toho naraz viac. Žili sme na internáte viacerí chalani s jednou ženou a s úžasom sme sledovali, čo všetko dokáže. Prišla domov, dala variť polievku, medzitým nahádzala veci do práčky, pritom stihla vysávať a ešte si nosila domov aj nejakú prácu. Zvládla to absolútne s nadhľadom. Ja, žiaľ, takýto nie som. Pán režisér Bednárik ma často obsadzuje do ženských úloh, takže viem, aké to je nosiť riasy, parochne, korzet, vysoké podpätky. Viem si predstaviť, ako sa po takom vydarenom plese musia cítiť ženské nohy. To vám určite nezávidím.
Dokonca ste sa narodili takpovediac v ženskom znamení – Panna. Sedí na vás jej charakteristika?
Úplne! Som puntičkár a snažím sa byť presný. Mám pocit, že som na toto stretnutie vyšiel z výťahu presne 10.00. Radšej chodím presne, lebo nenávidím čakanie a státie v rade na úradoch, lebo to je pre mňa obrovská strata času. Kamaráti sa ma snažia odhovoriť, aby som si čas nerozvrhoval na sekundy, ale majú to márne. Inak to neviem.
Ako vyzerá u vás to puntičkárstvo? Štipce na žinke rovnakej farby?
Nieeé! Ponožky musím mať vždy popárované, aby som ich potom nemusel hľadať. Mám rád čistotu – poriadok, umytý riad. Práve rozmýšľam, že musím umyť na byte okná (smiech). Všimol som si, že keď nie som doma, tak ich špinavé nevidím (smiech).
Ako vás prijal medzi radošincami Stanislav Štepka?
Neviem, ako mojich kolegov, ale mňa dobre. Bol so mnou veľmi spokojný, kvôli čomu mi dával veľký priestor pri hraní. Ba napísal pre mňa aj úlohu – Arpáša v hre Návod na po-
užitie, ktorá je doteraz mojou najobľúbenejšou. Vlastne, aj tu som hral ženu. Dokonca jeho mamu (smiech).
Čím bola pre vás Katka Kolníková?
Pani Kolníkovú som poznal veľmi málo, keďže po jej úraze nohy hrávala menej. Stretávali sme sa len príležitostne pri verejnej a rozhlasovej nahrávke. Najradšej a najviac si spomínam na naše vítania a rozlúčky. Vyžadovala si odo mňa bozk. Strašne rada sa so mnou bozkávala. Údajne mám v divadle najjemnejšiu pusu. Najsilnejší zážitok vo mne zanechala v hre Ženské oddelenie. Páčil sa mi jej monológ, do ktorého sa tak vložila, že sa na javisku rozplakala. Všetci sme sa zhodli, že tých tristokrát, čo sa hra reprízovala, túto úlohu nehrala, ale prirodzene prežívala.
Obsadzujú vás v mnohých slovenských divadlách a aj v českom filme. Nastálo však ostávate verný RND. Čo vás v ňom drží?
Musím vám to vyvrátiť. Naposledy som napríklad odmietol poslednú hru, ktorú budú v RND skúšať na jeseň. Chcem si skúsiť aj niečo iné, aby som nechytil tú povestnú ponorkovú chorobu (smiech). Rád sa však vrátim, lebo tu funguje výborný kolektív. To si mohli, napokon, diváci všimnúť aj na javisku, keď sme spievali (s Csongorom Kassaiom sme sa rozprávali počas festivalu Dotyky a spojenia po vystúpení RND na open air scéne na Divadelnom námestí v Martine – pozn. red.). RND je aj o tom, že jeho herci sú radi spolu. Vo väčších divadlách nie je taký priestor na udržanie vzácnych celokolektívnych vzťahov. Polovicu času trávime na cestách, takže sme stále spolu. Na jednej strane nás to zoceľuje, ale na druhej hrozí ponorková choroba.
Udržiavate s niektorými kolegami aj vrúcnejší vzťah mimo práce?
Môj najlepší kamarát je Viktor Horjan, ale nie je z tohto divadla. Poznáme sa asi 12 rokov, diváci ho možno poznajú z Človečiny 2. Vnímam ho ako dobrého kritika a odborníka, ktorý ma svojou vehementnou prácou motivuje. Z radošincov sa rád rozprávam s Kristínou Farkašovou alebo Kamilom Mikulčíkom.
Z radošincov ste najobsadzovanejší herec. Pociťujete niekedy závisť?
Samozrejme. Herectvo je „najješitnejšia“ práca, ktorá existuje. Tí vás buď milujú, alebo zatracujú. Každý herec môže mať pocit, že mu niekto z kolegov „ukradol“ rolu, ktorú by určite zahral lepšie než on. Aj mne sa stalo, že mi vzali sľúbenú rolu. Bol som sklamaný, ale na druhej strane som režiséra chápal. On má predsa najjasnejšiu predstavu o tom, kto sa na konkrétnu úlohu najviac hodí.
Slovenskí diváci vás poznajú stále veselého, dobre naladeného...
Ále blbosť! To je len maska. Som depresívny typ. Panny majú melancholické cítenie, rozmýšľajú negativisticky a stále o sebe a svojich kvalitách pochybujú. Diváci sa už na mňa pozerajú ako na komika. Stal som sa ním vďaka výraznej tvári, lebo režiséri zverujú komické úlohy väčšinou ľuďom s takýmto typom tváre. Lenže potom nastávajú problémy pri ťažších úlohách, lebo už sú zaškatuľkovaní ako komici. Aj mňa to niekedy zamrzí. Tiež by som si rád zahral aj niečo iné.
Humor však nezapriete. Je to vlastne dedičná danosť. Doma muselo byť asi poriadne veselo...
U nás doma v Kráľovskom Chlmci pri Trebišove vládla taká atmosféra, že... No proste sme boli všetci v pohode (smiech). Otec veľmi nesrandoval, ale keď chcel, vedel byť veľmi vtipný. Aj mama. Mohol by som povedať, že humor som zdedil po bratovi, lenže ten je mladší, takže asi nie (smiech). Má bohovský humor. Pracuje síce s počítačmi, ale videl som ho hrať a bol by z neho perfektný komik.
Váš výzor je pri herectve nepochybne prednosťou. Mali ste niekedy kvôli nemu problémy?
Pravdaže. V detstve. Deti vedia byť kruté... Možno je môj úsmev takou obranou pred ich výsmechom. Vtedy som pociťoval nepotrebnosť, zbytočnosť.
Kedy sa to zmenilo?
Na strednej škole mi boli spolužiaci s učiteľmi veľmi vďační, keď som napodobňoval učiteľov. Sami ma o to požiadali. Sadli si na moje miesto a ja som im mal ukazovať, ako vyzerajú za katedrou. Musel som dávať pozor, aby som napodobňovaného učiteľa neurazil, ale aby sa bavil aj on. V tých chvíľach som sa kruto potil. Hrozný stres, žalúdočné kŕče! Vtedy som ešte nebol hercom a už som musel robiť pre herca to najťažšie – improvizovať. Imitovanie ma doviedlo neskôr k herectvu. I keď to bola ťažká úloha, bola i vďačná. Odvtedy ma spolužiaci naozaj „brali“.
Nemali ste byť náhodou elektrotechnikom?
No, to chceli okolnosti. Rodičia odmietali gymnázium, lebo by som po ňom musel študovať ďalej. Táto škola mi mala dať remeslo, bola pomerne blízko a rád som kreslil, čo by som v elektrotechnike využil pri nákresoch. Mal som navrhovať transformátory, generátory, vypočítať odpory... Nebavilo ma to. Vyžíval som sa za to v maďarskom jazyku a literatúre. K nemu som mal vrelý vzťah už na základnej škole. Robieval som si úlohy nad rámec a namiesto práce na poli som ležal v izbe a čítal nejaký román. Dá sa povedať, že to bol taký prejav osamotenosti, vylúčenia zo spoločnosti. Vytvoril som si vlastný svet, a to mi pomáhalo... V škole som však vydržal vďaka ochotníckej študentskej skupine, do ktorej ma zapísala moja spolužiačka. Tam som spojil moju schopnosť imitovať a lásku k literatúre a dotiahol som to až ku konkurzom v košickom divadle, kde som si odohral tri sezóny. Potom už prišla VŠMU a po nej radošinci... Napokon som však celkom za túto školu vďačný. Viem si sám opraviť zásuvky, vypínače a viem, čo s vybitými poistkami.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel
 2. Atos má „platinovú“ medailu EcoVadis za postoj k udržateľnosti
 3. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 4. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
 5. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo
 6. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil
 7. Takto si nastavíte, aby vám maily od SME nekončili v spame
 8. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech
 1. SITA Slovenská tlačová agentúra zlepšuje dostupnosť služieb
 2. 4 veci, na ktoré si treba dať pozor pri zateplení šikmej strechy
 3. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 4. Atos má „platinovú“ medailu EcoVadis za postoj k udržateľnosti
 5. Jablone prinášajú už tretiu úrodu. A je rovnako bohatá.
 6. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
 7. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo
 8. Jednodňovú zdravotnú starostlivosť preferujú lekári aj pacienti
 1. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 11 328
 2. Tejto zelenine patrí štvrté miesto na svete. Máte ju doma? 4 855
 3. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 4 783
 4. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 4 761
 5. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 745
 6. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 643
 7. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 3 620
 8. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME 2 606

Blogy SME

 1. Ľubomír Maretta: Samota
 2. Tupou Ceruzou: Ukrajinské referendum
 3. Marián Betík: Veselo o slovenskom futbale
 4. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom?
 5. Mirka Polohová: O jeseni, prvých gaštanoch a radosti
 6. Marek Kytka: Skvelý Pavol Regenda opäť skóroval v drese káčerov a Šimon Nemec v Devils podal kvalitný výkon
 7. ADRA Slovensko: Ukrajina | Pomoc pre oslobodené mesto Izium a nový projekt humanitárnej pomoci
 8. Jozef Javurek: Kurátor
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 12 863
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 10 628
 3. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 9 928
 4. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 377
 5. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 627
 6. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 3 599
 7. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia dobrá, diel tretí. 3 538
 8. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 3 341
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
 8. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Tanečníci z Martina na Majstrovstvách sveta vo Švédsku.

Tento rok je pre nich mimoriadne plodný a za posledných 32 rokov najúspešnejší.


Sabina Petrovičová 5 h
Medveď hnedý.

Situáciu monitoruje aj Správa Národného parku Veľká Fatra.


8 h

Tipujte bez rizika a vyhrajte.


9 h

Za posledné štyri sa mesto Martin hospodársky výrazne ozdravuje. Jeho úverová zadlženosť klesla oproti začiatku volebného obdobia o takmer 22 percent.


11 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Vodiči musia rátať s obmedzeniami.


15 h

Fakultná nemocnica Nitra plne rešpektuje rozhodnutie krajského súdu, povedala hovorkyňa.


8 h

Trenčianska železničná polícia obvinila 34-ročného muža z okresu Nové Mesto nad Váhom z prečinu výtržníctva.


SITA 28. sep

Vodiči sa dlhodobo sťažujú, že na Hutách sa na asfalte šmýka.


26. sep

Blogy SME

 1. Ľubomír Maretta: Samota
 2. Tupou Ceruzou: Ukrajinské referendum
 3. Marián Betík: Veselo o slovenskom futbale
 4. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom?
 5. Mirka Polohová: O jeseni, prvých gaštanoch a radosti
 6. Marek Kytka: Skvelý Pavol Regenda opäť skóroval v drese káčerov a Šimon Nemec v Devils podal kvalitný výkon
 7. ADRA Slovensko: Ukrajina | Pomoc pre oslobodené mesto Izium a nový projekt humanitárnej pomoci
 8. Jozef Javurek: Kurátor
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 12 863
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 10 628
 3. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 9 928
 4. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 377
 5. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 627
 6. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 3 599
 7. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia dobrá, diel tretí. 3 538
 8. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 3 341
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
 8. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)

Už ste čítali?