Konečne šťastná koncovka

Stretnutie susedov malo zvláštnu príchuť. Kým Martinčania v prvých kolách bodovali, majster bol bez bodu a už si nemohol dovoliť zaváhať. Práve tento fakt poznačil vývoj zápasu. Hostia sa viac zamerali na obranu a domáci, od ktorých sa čakala ofenzíva sa

Utorok: MHC Martin - MsHK Žilina 1:2 po samostatných nájazdoch (0:0,1:0,0:1 - 0:0, 0:1) – góly: Klepáč, resp. Kusovský, rozhodujúci samostatný nájazd premenil Krajčí. Zostava Martina: Ševela - Škuta, Klepáč, J. Polák, Hriňa, Stančok, I. Ďatelinka, Šimka, Ratveiský - Podstavek, Koložváry, Važan, Török, Beran, Trokan, Markovič, Špirko, Mahdalík, Tabaček, Kuric, Themár.
Piatok: Dukla Trenčín – MHC Martin 4:1 (0:0,1:1,3:0) - góly: Kóňa, Micka, Melichárek a Pardavý, resp. Škuta. Zostava Martina: Ševela - Škuta, Klepáč, J. Polák, Hriňa, Stančok, I. Ďatelinka, Sadloň, Ratveiský - Podstavek, Koložváry, Važan, Török, Beran, Trokan, Markovič, Špirko, Mahdalík, Tabaček, Kuric, Themár.
Nedeľa: Nedeľa: MHC Martin – HC Košice 4:3 (0:1,3:0,1:2) – góly: Beran 2, Hriňa, Koložváry, resp. Kledrowetz 2 a Šimurda. Zostava Martina: Dzubina - Klepáč, J. Polák, Škuta, Hriňa, Stančok, I. Ďatelinka, Sadloň, Šimka – Važan, Beran, Török, Podstavek, Koložváry, Špirko, Trokan, Mahdalík, Markovič, Tabaček, Kuric, Drábek.
Knokaut v nájazdoch
Stretnutie susedov malo zvláštnu príchuť. Kým Martinčania v prvých kolách bodovali, majster bol bez bodu a už si nemohol dovoliť zaváhať. Práve tento fakt poznačil vývoj zápasu. Hostia sa viac zamerali na obranu a domáci, od ktorých sa čakala ofenzíva sa k nej spočiatku akosi nemali. Domáci nevyužili ani presilovku o dvoch hráčov na to, aby sa strelecky chytili. V druhej tretine sa s pribúdajúcimi minútami začala stupňovať aktivita. Najmä domáci boli živší, lenže kúskovanie vylúčeniami akoby ich vyvádzalo z rytmu. Dlhé minúty výborní brankári – domáci Ševela a hosťujúci Laco, držali strelcov na dištanc. Keď v 39. min konečne vyšla domácim presilovka a Škutovu prihrávku premenil Klepáč bombou na prvý gól zápasu, zdalo sa, že by to mohol byť signál na domáci tlak. Začiatok záverečnej tretiny tomu aj nasvedčoval, lenže potom prišlo vylúčenie obrancu Škutu a pri presilovke neobsadený Kusovský z uhla vyrovnal. Tento gól odštartoval obrovské martinské šance, ale ani Hriňa s Törökom z dobrých pozícii neprekonali brankára hostí a nepodarilo sa to ani Podstavkovi, ktorému pri samostatnom nájazde na brankára v 57. min nevyšiel blafák. A tak sa nakoniec stretnutie predlžovalo. Päťminútovka sa niesla v znamení prelievania útokov, ale bez väčšej šance, po ktorej by mohlo jedno, alebo druhé mužstvo rozhodnúť. Bolo jasné, že rozhodovať sa bude v samostatných nájazdoch – že hoci by zápasu deľba bodov pristala, jedno mužstvo nebude mať dôvod byť spokojné a bude z ľadu odchádzať nešťastné. Žiaľ, táto úloha prischla domácim. Kým súper premenil, dva samostatné nájazdy – z Martinčanov bol úspešný iba Važan. A tak gól Krajčiho bol pre Žilinčanov víťazným - dvojbodovým.
Nezvládnutý záver
Výsledok stretnutia v Trenčíne je síce jednoznačný, ale vôbec nezodpovedal priebehu zápasu. Aj v tomto zápase sa ukázalo, že pretrváva martinská slabina, nezvládnutie koncovky zápasov. Rovnako ako doma s Popradom a Žilinou uleteli Martinčanom body v samom závere stretnutia. To bolo od úvodných minút vyrovnané. V prvej tretine sa útočníci ťažko presadzovali do streleckých šancí. V najväčšej sa ocitol Podstavek, ktorý ale namiesto prihrávky dobre postavenému Kuricovi volil strelu, ktorú mu brankár Hála zlikvidoval. Rovnako neúspešný boli aj domáci strelci v súboji s brankárom Ševelom. Až v 29. min pri presilovke, po kombinácii s Klepáčom a Podstavkom skvele vystrelil Škuta a hostia išli do vedenia. Zdalo sa, že by sa mohol zopakovať martinský uragán z prípravného zápasu, lenže koncovka sa aj v tomto zápase ukázala veľkou slabinou hostí. Pri Podstavkovej delovke skvele zasiahol domáci brankár a vzápätí namiesto náskoku vyberal Ševela puk s brány po dorážke domáceho Kóňu. V týchto fázach sa tempo stretnutia výrazne zvýšilo a v záverečnej časti ho ešte hráči oboch mužstiev dokázali vygradovať. V 46. min zlikvidoval domáci brankár aj tutovku Mahdalíka. Čo sa nepodarilo Martinčanom vyšlo domácim a v 50. min dal Micka vedúci gól Trenčína. V týchto fázach zverenci trénera Spišiaka pritlačili Trenčanov, ale vzápätí hrúbku pred bránou trestal Melichárek tretím gólom, keď pretlačil puk do siete popod brankára Ševelu. V závere, v snahe obrátiť výsledok stretnutia, odvolal tréner Spišiak brankára, ale ruky nad hlavu dvíhali domáci. Ďalšia chyba hostí ponúkla šancu Pardavému, ktorý dopravil puk do prázdnej bránky a pečatil výsledok minimálne remízového zápasu.
Zápas kapitánovej päťky
Domáci tréner Ladislav Spišiak urobil po predchádzajúcich prehrách výraznejšie korektúry v zostave. Spočiatku sa zdalo, že mužstvo odohrá zápas v starých koľajach, lebo pred očami reprezentačného trénera Júliusa Šuplera patril úvod čipernejším hosťom. Po chybe pri striedaní sa ujali vedenia gólom Šimurdu. Našťastie spoľahlivý Dzubina viackrát mužstvo podržal, a to v druhej tretine mohlo ukázať krásnu hokejovú tvár. Na krídlo prvého útoku prišiel k Beranovi a Törökovi Špirko, Važan sa vrátil do „svojej“ formácie a Martin začal hrať skvelý part. Prostrednú časť zápasu vyhral 3:0, ale nebyť smoly v koncovke mohol si vypracovať aj vyšší náskok. Strelecky sa presadili Hriňa, Koložváry a Beran. V úvode záverečnej tretiny dal Kledrowetz kontaktný gól, ale našťastie kapitán mužstva Beran po spolupráci s Polákom a Špirkom dal štvrtý gól. Po ňom začali hostia poriadne manévre v obrannej tretine domácich a v početnej výhode im vykresal nádej opäť obranca Kledrovetz. Záverečný tlak hostí prežili Martinčania aj vďaka disciplinovanej hre a dobre chytajúcemu Dzubinovi bez ujmy, pričom nedovolili súperovi aby odvolal brankára, a tak dali dôvod svojím fanúšikom v hľadisku, aby ich vyprevadili z ľadu potleskom.
Ladislav Spišiak, tréner: - Pripravovali sme sa na zápas so Žilinou ako na najťažší z domácej série, a to sa aj potvrdilo. Okrem prvej tretiny, ktorá nám nevyšla, sme v ďalších dvoch nehrali zle. V niektorých fázach sme mali navrch. Škoda, že v poslednej časti sme inkasovali vyrovnávajúci gól. Najviac ma mrzí nevyužitá Podstavkova šanca v závere zápasu, ktorá bola z kategórie vyložených. V samostatných nájazdoch mal súper viac šťastia. V Trenčíne sme za nerozhodného stavu nepremenili tri veľké gólové príležitosti a potom sme naopak urobili individuálne chyby, čo napokon rozhodlo o našej prehre.
Proti Košiciam sme začali ustráchane a až v druhej tretine sme ožili. Pomohol posun Špirka do prvého útoku. Súpera sme zaskočili lepším pohybom a nasadením. Brankár Dzubina si zastal svoje miesto.
Dnes hrajú Martinčania v Liptovskom Mikuláši, v piatok hostia doma Skalicu a v nedeľu sa predstavia v Bratislave v zápase so Slovanom.