Utorok, 1. december, 2020 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

Súce výhonky martinskej atletiky

Martinskú mládežnícku ľahkú atletiku na nedávnych majstrovstvách Slovenska reprezentovali šiesti pretekári ZŤS - Matej Fedák, Ondrej Krivuš, Matej Rossa, Eva Agricolová, Miriam Karlíková a Lucia Panušková. Trénermi boli Ján Gigac a Milan Nemček, od nich s

me sa dozvedeli, že najlepší výkon na podujatí podal Matej Fedák. Na 1 500 m trati nenašiel premožiteľa. V tejto disciplíne bojovali starší žiaci v dvoch behoch po desiatich pretekároch. Svoj beh vyhral časom 4:31 a keďže v druhom mal víťaz čas 4:42, stal sa majstrom Slovenska. Na podujatí bol aj jeho brat Milan, ktorý mu dobre radil. Dohodli sa, že bude reagovať na situáciu, ktorá sa vyvinie počas behu. Matej, vraj, nechcel sólovať a radšej sa držal v „balíku“. Keď však skupina spomalila, tak sa predral dopredu a v trháku dobehol do cieľa bez problémov, a potom už len čakal na celkové výsledky. Prvými gratulantmi boli tréneri, brat a ostatní členovia výpravy. Predstavil sa aj v behu na 600 m, kde už ale nebol taký úspešný. Prvú polovicu trate to poriadne rozpálil, viedol, ale v poslednej rovinke mu odchádzali sily a predbehli ho štyria pretekári. Ako povedal po pretekoch – využil svoje sily skôr, ako mal. Za majstrovský titul vďačí príprave cez prázdniny. Keď väčšina detí odpočívala, on sa venoval tréningu na martinskom štadióne a večer si ešte pridával doma v Lipovci v krásnej prírode. Za sebou má len poldruharočnú prípravu a na jeho rapídnom vzostupe vidieť, že môže vyrásť na dobrého pretekára. Zatiaľ ho neopustila skromnosť, ale potrebuje čo najviac štartov na náročných pretekoch.
Druhým najúspešnejším pretekárom sa stal Ondrej Krivuš. V diaľke obsadil len 11. miesto výkonom 510 cm, ale všetko si vynahradil v skoku do výšky. Tam zabojoval ako nikdy v živote a výkonom 180 cm skončil na peknom 2. mieste. Z úspechu mal veľkú radosť, veď tento výsledok je povzbudením do jeho ďalšej prípravy. Videl, že nie je zbytočná, že kráča za svojím cieľom. Matej Rossa štartoval v šprintoch na 60 a 150 m. V oboch obsadil svorne piate priečky, čo pri solídnej konkurencii, z pohľadu budúcnosti, nie je neúspechom, ale povzbudením. Dievčatá už také úspešné neboli. Ale už ich štarty na vrcholovom podujatí treba považovať za úspech. Eva Agricolová, skončila na 60 m v rozbehoch na štvrtom mieste, ale na 150 m trati odstúpila kvôli zranenej nohe. Miriam Karlíková bola na 60 m trati šiesta v rozbehoch a rovnako aj na 150 m. Lucia Panušková na 600 m obsadila 25. miesto. Výhodou dievčat z hľadiska perspektívny je skutočnosť, že sa narodili roku 1992, takže aj na budúci rok môžu pretekať v rovnakej kategórii, ale s väčšími skúsenosťami. Tréneri veľmi chcú, aby tieto dievčatá neodchádzali od ľahkej atletiky, lebo majú predpoklady zlepšovať sa.
A nakoniec sme si nechali zmienku o 73-ročnom trénerovi Milanovi Nemčekovi. Už polstoročie sa venuje príprave mladých martinských atlétov. Jeho rukami prešlo niekoľko významných športovcov. V prvom rade je hrdý na niekdajšieho reprezentanta Československa Miroslava Huttera, ktorý ešte v drese Martina ako mladší dorastenec vyhral na majstrovstvách republiky a potom dlhé roky reprezentoval v drese RH Praha československú atletiku. Už nebohý Vladimír Brtáň, ktorý pochádzal z Liptovského Jána, bol dorasteneckým majstrom ČSSR na 3 000 m a ako dospelý reprezentoval československo na 5 km trati. Neskôr pretekal za TŽ Třinec. Pripravoval aj ďalších borcov napríklad Jaroslava Šipulu, Pavla Slouku, majstrov ČSR na 800 m. Sám Milan Nemček v drese Žiliny behával celoštátnu ligu na 1 500 a 5 000 metrov, v roku 1973 skončil maratónom a odvtedy sa úplne venuje len príprave mladých.

Zmeny sa dejú najmä v útoku

Vedenie martinského hokejového klubu však plánuje doplniť káder aj o defenzívnych hráčov.

Rastislav Špirko posilnil martinský prvoligový tím.
#MYtozvladneme

ONLINE DISKUSIA: Prohibícia hazardu? Správne riešenie alebo krok vedľa?

Diskusiu vysielame live vo štvrtok 3. decembra o 18.00 hod. Novela zákona o hazardných hrách dala do rúk miest a obcí možnosť zakázať na svojom území hazardné hry aj bez petície občanov. Odborníci varujú pred týmto krokom a poukazujú na vznik viacerých nebezpečenstviev.