Pondelok, 3. október, 2022 | Meniny má Stela

Darina Mázorová musí v práci šepkať

Nikto ju nevidí, nikto ju nepočuje a predsa je prítomná na všetkých hrách na divadelných doskách. Sedí ukrytá v tme za kulisami a čaká na svoju chvíľu. Ak sa niektorý z veľkých hercov dostane do úzkych, musí ich z nich vytiahnuť – tichučkým pošepnutím.


Tiché zamestnanie
Šepkanie v škole je „trestná činnosť“. Hrozí vám prinajmenšom napomenutie, poznámka alebo „vyhadzov“ za dvere. Darine Mázorovej sa to však stať nemôže. Je to jej práca a keby neprišla, zapríčinila by veľký divadelný kolaps. Je barlou, o ktorú sa môžu herci oprieť a už 22 rokov sú od nej na vystúpeniach závislí. „Pokiaľ ma herci vidia v zákulisí, sú spokojní. Ak nie, stratia reč a istotu. Raz sa to stalo Jankovi Kožuchovi. Musela som kvôli autobusu odísť predčasne z hry Faidra. Bol to posledný víkendový spoj a inak by som sa domov nedostala. Len čo ma za kulisami sedieť nevidel, trochu ho to zaskočilo a zneistel. Viackrát som už neriskovala a odvtedy si zabezpečujem odvoz domov inak,“ poukázala na dôležitosť svojej práce, ku ktorej sa presunula z inej divadelnej pozície.
S divadlom sa spája jej celý pracovný život. Medzi hercov nastúpila ako ich garderóbierka a od kostýmov po materskej dovolenke postúpila trochu vyššie – medzi osvetľovačov. Liezť však po roštoch niekoľko metrov nad zemou nebolo pre ženu najľahšie a najbezpečnejšie, a tak sa prihlásila na konkurz na miesto šepkárky. Súperila s desiatimi záujemkyňami priamo za portálom. Počas premiéry Kráľovná noci v kamennom mori od Jána Soloviča sa postupne vymieňali a šepkali. Šuškajúce zápolenie vyhrala Darina Mázorová, lebo práve jej našepkávanie sa hercom páčilo najviac. „Táto práca nie je iba o zašepkaní vo chvíli, keď to herec potrebuje. Vyžaduje si stálu pozornosť, byť očami v scenári tam, kde sú herci, visieť im na tvárach a neustále pri tom striehnuť. Ich pamäť je nevyspytateľná,“ vysvetlila podstatu šepkárskej profesie.
Musí pozna slabé miesta hercov
Darina Mázorová stojí pri hercoch od samotných začiatkov hry. Na papieri už existuje, no na scéne sa len začína rodiť. Celý proces začína sedením a čítačkami, čo v divadelnej reči znamená posedenie hercov, režiséra a šepkárky pri scenári, ktorý držia na kolenách. Čítajú si texty, nacvičujú intonáciu. Niekde v dielni sa už šijú kostýmy, pripravuje scéna, cibrí sa osvetlenie, ozvučenie. Postupne sa presunú na javisko, po ktorom sa herci pohybujú s naučenými replikami. Pri týchto aranžovačkách je Darina Mázorová najdôležitejšia. „Učím sa s nimi každé slovo, každú vetu. Ja im ju prečítam a oni ju po mne opakujú. Postupne uberám a za šesť týždňov je celý proces na konci a prichádza premiéra.“ Priamo zo scény sa Darina Mázorová presúva do zákulisia. Jej pracovný priestor je vymedzený na jednu stoličku, tmavú kulisu a malú lampičku. Ak to však kulisy na scéne dovolia, schováva sa priamo tam. V jednej z hier, aby bola čo najbližšie k hercom, vysedáva dokonca za skriňou. Na kolenách drží knihu s hrou, ktorej dej sa odohráva pred ňou, a očami pozorne sleduje vypovedané repliky. „Musím poznať úskalia jednotlivých hercov, ich slabiny. Sami ma upozorňujú na slabé miesta, pri ktorých mám dávať na nich pozor. Máme v divadle hercov, ktorí sa texty učia dlhšie, takže musím byť v strehu. Tí, ktorým to naskáče do hlavy rýchlejšie, mi dajú pokyn, že ma potrebovať nebudú,“ vysvetlila žena zo zákulisia.
Šepka v divadle hocikto nemôže
V súčasnosti sa herci Slovenského komorného divadla zaoberajú oprašovačkami, za čím sa skrýva návrat k už niekoľkokrát hranej hre. V takomto prípade sa Darina Mázorová do knihy pozerať nemusí tak ako pri premiérach. Herci ich ovládajú takmer bez chyby a aj ona ich vie pomaly odrecitovať naspamäť. Musí mať však na pamäti, kto kedy mávne rukou, kedy má dať pokyn rukou ona, komu kedy pošepkať, kedy otvára oponu, lebo niekedy vypomáha aj s jej zaťahovaním. Toto všetko má zapísané pri konkrétnych replikách v knihe, ktorá je jej pracovným náradím. Je od nej závislá a herci ešte viac. Raz však na zájazd vzala namiesto tej pravej omylom druhú. Nikto z hercov nevedel, že na kolenách v zákulisí držala inú knihu. „Keby som im to povedala, spanikárili by. Musela som sa tváriť, že ich pozorne sledujem a v duchu som sa modlila, aby ich nesklamala pamäť. Našťastie to bola tak obohraná hra, že im nebolo treba ani radiť,“ spomenula si na jednu z veselohier, ktorých výhodou je, že sa v nich dá vraj veľmi voľne improvizovať. Svoju knihu si stráži ako oko v hlave a nikomu ju nepožičiava. Avšak existuje niečo, čomu sa hovorí divadelný zákon schválnosti, ktorý funguje aj v martinskom štúdiu. „Stáva sa mi, že herec, predtým ako vystúpi na scénu, si v mojej knihe zalistuje dopredu kvôli zopakovaniu svojej repliky, no v tej chvíli sa na mňa niektorý herec zo scény spýtavo pozrie a ja zrazu neviem, na ktorej strane hľadať jeho slová.“
Ďalšou pohromou pre hercov je, ak Darina Mázorová ochorie. Je ich jedinou šepkárkou a zašepkať si do divadla hocikto nemôže prísť. Kedysi sa striedala s Dankou Kolárovou, no tá už odpočíva na dôchodku. Len zriedka za ňu zaskočí. „Šepkárku môže robiť len ten, kto dôverne pozná scénu, hru, hercov, ich mimiku, problémové miesta. Na príprave hry sa zúčastňuje mnoho profesií, z ktorých ma z tohto titulu môže niekto nahradiť. Zvyčajne je to pani Sochorová z organizačného. Nenahraditeľná teda úplne nie som,“ pousmiala sa a spomenula si, že iba raz za jej pôsobenia vyšli herci na scénu bez jej sprievodu v tme. „Keď sme pred pár rokmi odchádzali autobusom na nitriansky festival, ten môj mi zo Sučian meškal. Bez pardónu odišli bezo mňa. Aj vtedy hrali našťastie viackrát hranú hru, takže ma až tak nepotrebovali. Teraz by sa to už nestalo, všetci sa čakáme.“
Hoci svoje šepkanie miluje,
s menším posmutnením priznala, že jej zasahuje aj do súkromia. „Po večeroch som v divadle, mám niekedy súkromný život rozbitý. Na to treba vzťah, v ktorom si obe strany tolerujú, že ten druhý nie je večer pri ňom... Navyše je to zamestnanie zaťažujúce psychiku a niekedy som vyčerpaná. Nad vodou ma však drží pomyslenie, že ak herci musia hrať a vžiť sa do svojich postáv, hoci majú doma problémy alebo sú chorí, prečo by som to nezvládla ja v kútiku na stoličke?“
Od nervozity sa jej potia ruky
Ak je však už raz na pľaci, musí byť v strehu, zachytávať každý nenápadný a prosebný výraz. Súčasný trinásťčlenný súbor jej však veľa práce nenarobí. „Musím si zaklopať, ale takí, ktorým som musela neustále šepkať, už z divadla poodchádzali. V martinskom divadle už ostal pomerne mladý kolektív, ktorému pamäť slúži ešte dobre.“ Starší herci jej pomoc pohľadom vyhľadávali častejšie. „Veľa som sa našepkala Gitke Mazalovej, ktorá však bola dobrou chytačkou. Niekto sa chytí, niekto nie. Pani Nosáľová mi napríklad povedala, že aj keby som na ňu kričala, tak ma nepočuje. Bývala počas hrania v takom zaujatí, že nič okolo seba nevnímala,“ bonzla trochu na svojich bývalých kolegov a zároveň ich ospravedlnila: „Niekedy urobí hercovi veľkú paseku ťažší text. Jeden zo starších hercov, ktorí je už v hereckom nebi, hral v náročnej hre s náročným textom, ktorý sa nedal zapamätať. Jednu z pasáží recitoval práve vo chvíli, keď mal kľačať pod stolom. Aby som mu to uľahčila, na stôl z vnútornej strany som mu prilepila všetky repliky. Lenže kolegovia si chceli z neho vystreliť, a tak mu ich odopli. Preto odhodil obrus a vykúkal na mňa,“ zasmiala sa a priznala, že chuť smiať sa, prichádza aj teraz v čase oprašovačiek. Keďže sa opakujú obohrané repliky, nenašepká sa toľko a aj pre hercov sa scéna stáva areálom zábavy. „Aj nesmierne vážna hra je zrazu vtipná. Herci si z dlhej chvíle vymýšľajú nové texty, na ktoré si odpovedajú iba ďalšími výmyslami. Nasmejeme sa dosýta.“ Keď však idú naostro pred divákmi, veselosť opadne i zo šepkárky a vo svojom úkryte prežíva muky. „Potia sa mi niekedy ruky od nervozity. Všetko to s hercami prežívam, celú hru, jej dej, ich strach, či to všetko dobre dopadne. Či chcem alebo nie, všetko sa ma dotýka,“ poukázala na atmosféru na javisku i za ním.
Niekedy je však spotená aj od smiechu. Hoci vidí veselohru po tisíci raz, zabáva sa pri nej, akoby bola pre ňu premiérou.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel
 2. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 3. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň
 4. Druhý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 5. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 6. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 7. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 8. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 1. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 2. Metropolis ostáva bez inflačnej doložky
 3. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň
 4. Druhý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 5. KOSIT hľadá do svojho tímu ďalších vodičov
 6. Náklady na domácnosť pomôže ušetriť aj kompostér FoodCycler
 7. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 8. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 1. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 6 977
 2. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať? 6 918
 3. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 5 899
 4. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 5 819
 5. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň 5 388
 6. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 5 080
 7. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 927
 8. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 825

Blogy SME

 1. Erik Kriššák: John Stagg - Vlk a pastier
 2. Marek Mačuha: Je zníženie daní politický zločin?
 3. Anna Miľanová: Burina - v mojom poňatí...
 4. Juraj Krúpa: Neznesiteľná ľahkosť, s akou Matovič reční o Hitlerovi a médiá o fašistoch
 5. Juraj Švarc: Obecné záležitosti – práca v zastupiteľstve
 6. Matúš Lazúr: Na retardovaných vodičov platia len retardéry. Pri zastávkach MHD najlepšie také že pri 60-tke im rovno utrhne nápravu.
 7. Ján Valchár: Gratulujeme, 60.000. A ruské tanky dostávajú defekty.
 8. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: gazdovský dom z Vlkolínca, kaplnky na Sivej Brade a v Holíči
 1. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 651
 2. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 7 567
 3. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 5 276
 4. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 4 672
 5. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 3 880
 6. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 3 512
 7. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 2 830
 8. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam. 2 734
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Turčianska Štiavnička získala v stretnutí proti Vavrečke cenný bod.

Posledný víkend bol z pohľadu turčianskych celkov o poznanie pozitívnejší ako tie predchádzajúce. Bystrička aj Blatnica zabrali naplno a svoju cenu má aj remíza Štiavničky.


5 h
Futbalisti Belej zvládli zápas proti Zubrohlave.

Hráči Dynama v Rosine na dobrý výsledok pomýšľať nemohli, keďže nestrelili ani gól, hoci si vybojovali aj výhodu penalty. Belá sa vytiahla a zdolala silnú Zubrohlavu.


12 h
Martinčan Juraj Reguli si na prácu v pivovare spomína v dobrom.

Martinčan Juraj Reguli pracoval v pivovare 20 rokov a dobre ho poznal.


14 h
Primátor mesta Martin, Ján Danko

Nové moderné areály, štadióny či ihriská. Športová infraštruktúra v Martine prešla v ostatných štyroch rokoch zásadnou premenou.


23 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Erik Kriššák: John Stagg - Vlk a pastier
 2. Marek Mačuha: Je zníženie daní politický zločin?
 3. Anna Miľanová: Burina - v mojom poňatí...
 4. Juraj Krúpa: Neznesiteľná ľahkosť, s akou Matovič reční o Hitlerovi a médiá o fašistoch
 5. Juraj Švarc: Obecné záležitosti – práca v zastupiteľstve
 6. Matúš Lazúr: Na retardovaných vodičov platia len retardéry. Pri zastávkach MHD najlepšie také že pri 60-tke im rovno utrhne nápravu.
 7. Ján Valchár: Gratulujeme, 60.000. A ruské tanky dostávajú defekty.
 8. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: gazdovský dom z Vlkolínca, kaplnky na Sivej Brade a v Holíči
 1. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 651
 2. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 7 567
 3. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 5 276
 4. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 4 672
 5. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 3 880
 6. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 3 512
 7. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 2 830
 8. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam. 2 734
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?