Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Emil Horváth: V civile som celkom iný

Vynikajúci slovenský herec Emil Horváth zažiaril ešte ako študent vysokej školy. A to aj napriek tomu, že keď svojim blízkym oznámil, že ide na herectvo, spôsobil im absolútny šok. Ako mladík bol totiž introvert a túžil skôr po medicíne ako po hereckých š

ľapajach svojho otecka. Už v začiatkoch sa však ukázalo, že zdedil mimoriadny talent, ktorý rozvinul aj ako režisér. Dnes patrí k jedným z najlepších slovenských protagonistov a k obľúbeným režisérom. Pre pracovnú zaneprázdnenosť však „zmeškal“ časť synovej mladosti a aj dnes si musí voľné chvíľky kradnúť. Ak si nejakú nájde, sadne na bicykel a vychutnáva si zriedkavé ticho a krásy prírody.
Dnes ste považovaný za uznávaného a obľúbeného režiséra. Spomínate si však ešte na svoje začiatky, keď ste ako dvadsaťročný režírovali o generáciu starších hercov?
Od začiatku som mal dobré skúsenosti, prijali ma ako partnera. Keď som skončil školu, nastúpil som ako herec do martinského divadla. V tom čase tam pôsobila oteckova generácia. Z jeho priateľov a kolegov, ktorí ma poznali ako dieťa, sa tak stali moji kolegovia.
O pár sezón neskôr som ich už ako mladý režisér viedol a úžasne sme si rozumeli.
Režírovali ste aj otecka?
Áno, v Gogoľovej Ženbe. Zhodou okolností to bola moja prvá réžia na scéne martinského divadla a bolo to veľmi fajn. Režisér je totiž človek, ktorý prináša nápad a oni boli vynikajúci herci. Pôsobila tam vtedy celá tá vynikajúca generácia Tiborka Bogdana, Jara Vrzalu... Veľmi dobre sme si rozumeli.
Mali ste s oteckom aj doma kamarátsky vzťah, alebo vás vychovával prísne?
Otecko ma vychovával veľmi nepatrne. Tak, že som ani nevedel, že som vedený.
Vychovávali ste tak aj vy?
Neviem. Keď bol náš syn malý, bol som mimoriadne zamestnaný herec a manželka bola mamička, ktorej som hovoril - najväčšia na svete. Ona by bola kvôli dieťaťu dala všetko bokom. Takže mám pocit, že som bol taký nedeľný ocko. Medzi filmovačkami. Určite som bol obetavý, ale nemal som toľko času. Dodatočne to aj ľutujem, lebo človeku niektoré udalosti ujdú. Dnes si veľmi nepamätám na veci, ktoré sa udiali, keď mal náš syn tri, štyri roky. A moja manželka vie určite všetky detaily. A keby som sa mal porovnávať s mojím otcom, myslím, že on bol trpezlivejší. Bola to tá vojnová generácia, ktorá mala väčšiu pokoru. V zdravom slova zmysle.
Mali ste jej vy menej?
Myslím si, že ani mne tá zdravá pokora, ktorá je v kumšte veľmi dôležitá, nechýba. Umenie je totiž veľmi špecifické povolanie. Úradník v banke nemusí každý deň verejne dokazovať opodstatnenosť svojho postu. U umelca sa čaká vždy niečo nové, čím zaujme. Tlak je omnoho väčší a ten zároveň pokoru aj buduje. Herec je totiž závislý od svojho fyzického stavu, od pamäti.
Rozmýšľali ste preto niekedy aj o „záložnom“ povolaní? Keby náhodou...
Neuvažoval som tak. K herectvu som sa totiž dostal okľukou. Keďže som bol dosť dobrý v chémii a biológii, tak som si na strednej napísal ako prvú vysokú školu medicínu. Aj som dvoch svojich kamarátov pripravil na prijímacie pohovory z chémie a biológie. Dnes sú to primári a riaditelia nemocníc. No v januári boli talentové skúšky na FAMU, ktorú som si zapísal ako ďalšiu zo škôl. Tam však vtedy nebrali bez praxe a prax, ktorú mi ponúkali ako človeku, ktorý nemá nič s filmom spoločné, sa mi nepozdávala. Nechcel som robiť nejakého poskoka. Tak som si povedal, že herecká fakulta by bola prípadne dobrá príprava na filmovú réžiu. Keď som potom točil svoj prvý film v Prahe s režisérom Juračkom a prezradil mu, že chcem prestúpiť na FAMU, povedal mi, že by to bola škoda. Prehovoril ma, aby som skončil herectvo a potom to skúsil. No už v druhom a treťom ročníku na VŠMU som mal veľmi veľa príležitostí v televízii a dá sa povedať, že do praxe som už odchádzal ako renomovaný herec, čo sa týka filmovej a televíznej tvorby.
Boli ste už v mladosti exhibicionista?
Absolútne nie. Pre všetkých muselo byť moje rozhodnutie študovať herectvo absolútny šok. Bol som totiž introvertný, vôbec som sa neprejavoval. Takže, keď otecko kolegom povedal, že ma prijali na herectvo, tí reagovali: „Emil? To nie je možné.“ Nebol som totiž veľmi komunikatívny a viac som písal. No naštartovala ma naša slovenčinárka, ktorá nám robila triedne kolá recitácie. A keď tam bol jeden môj spolužiak hodnotený, že dobre recituje, tak som si nedal servítku pred ústa a povedal som, že síce hovorí slová, dĺžky a mäkčene, ale myslím, že nerozumie, čo hovorí. Ona chuderka očervenela a povedala, že je ľahké kritizovať, ale ťažšie to dokázať. Tak som šiel do kníhkupectva a kúpil som si debut Jozefa Mokoša, Praskanie krvi. Bola to malá, 35-stranová knižôčka básní. Naučil som sa a zarecitoval to a profesorka uznala, že som reagoval opodstatnene. Tam niekde som objavil svoju dispozíciu. Na študentských večierkoch som zas zistil, že viem postaviť scénku. Vtedy som si uvedomil, že to funguje, že sme v podstate dvaja - v civile som celkom iný ako na javisku.
Nebáli ste sa na začiatkoch konfrontácie s otcom? Toho, že budete musieť obhajovať meno?
Spočiatku som si to vôbec neuvedomoval. Až na to, že som prišiel do martinského divadla a máte takých, čo sú vám naklonení a takých, ktorí sú a priori proti. A my sme boli prvá generácia hereckých detí. Viem, že ešte nebohý Ondriš Jariabek mal dcéru herečku, ale tá emigrovala. Potom bol Martin Huba a o dva roky za ním ja. A keď som končil vysokú školu spolu s Milanom Kňažkom, uvedomil som si, že na rozdiel od neho mňa čaká v praxi niekto s mojím menom, s kým ma budú porovnávať. Kdežto on bol on. No už na škole som aj nadobudnutou praxou, tým, že som točil, bol vyhranený ako osobnosť. Takže v martinskom divadle som potom pri jednej príležitosti povedal, že ak chcú druhého otecka, pomýlili sa. Ja som niekto iný. A to som vôbec nemyslel pejoratívne. Otcovu generáciu som si mimoriadne vážil. Mám však dojem, že to porovnávanie trvalo veľmi krátko. Ľudia rýchlo akceptovali, že sme dvaja a mali nás dokonca veľmi radi, aj keď sme spolu hrali.
Radi ste spolu hrali?
Myslím si, že áno. Že sme si na javisku rozumeli. Keď som sa potom oženil s Vierkou, tak sme párkrát hrali spolu ako rodina. Napríklad Čapkovho Lúpežníka. Veľmi rád na to spomínam.
Vaším bývalým spolužiakom a aj dobrým kamarátom je Milan Kňažko,
o ktorom vyšla kniha s názvom Hráč. Ste aj vy hráč, alebo len herec?
Myslím, že ja nie som hráč. Nemám takú povahu.
Obišlo vás vari aj mladícke bohémstvo?
To nie. Hovorím tomu, že každý máme utajeného svedka svojej mladosti. My sme si s Milanom vzájomne svedkami. Ale to patrí minulosti...
Iba vy traja s pánom Kňažkom a so svojou manželkou ste skončili herectvo vo vašom ročníku. Boli ste dobrá partia?
Myslím, že áno. Život to potvrdil, aj keď nás zaviezol na iné prístavy.
Kedy preskočila iskra medzi vami a vašou manželkou?
Počas vysokej školy sme spolu nechodili. No keď sme v martinskom divadle hrali Rómea a Júliu, tak to prišlo. Vtedy sme sa poznali už dosť dlho a potvrdilo sa mi, že si budeme ľudsky rozumieť, akceptovať jeden druhého a tolerovať sa. Lebo, ako hovorí Pasternak, život nie je poľom prejsť. Asi svoju úlohu zohralo aj to, že sme sa dosť dobre poznali.
Keď dnes sledujete mladých - svojich študentov - dvoria si inak ako vy kedysi? Je vzťah muž - žena podľa vás iný?
Mám dojem, že je to určené už len tým, že táto generácia často tancuje sama. To je pre mňa nepochopiteľné. My sme boli ešte generácia, ktorá chodila do tanečnej a kontakt muž - žena sme brali inak. Mám dojem, ale to nie je len o mladej generácii, že dnes sú ľudia väčší egoisti a ide im o uplatnenie seba samého. Nedá sa to, samozrejme, zovšeobecňovať. No dnes máte ľudí, ktorí povedia, že nepotrebujú partnera alebo otca svojho dieťaťa. Ľudia viac hrajú na svoje tričko, čo niežeby sa mi nepáčilo, ale v kumšte sa to musí „ukočírovať“. Lebo herectvo je individuálny šport, ale divadelné predstavenie je kolektívna záležitosť. A herecký kontakt je podmienený schopnosťou ľudského kontaktu. Pokiaľ na javisku vidíte milenecký príbeh, tak keď je dobre urobený, musia mať ľudia v hľadisku pocit, že tí dvaja majú možno niečo spolu aj v súkromí. O tom je umenie. A na to je veľmi dôležitý partnerský vzťah. Vnímanie a trošku aj potlačenie seba samého v prospech spoločného.
Stalo sa vám, že ste hrali milenecký pár s niekým, s kým ste si boli mimoriadne nesympatickí?
Mal som raz veľký konflikt s partnerkou, ale prekonal som sa, šiel som za ňou a povedal jej: „Toto je medzi nami. Ale večer o siedmej ma miluješ!“ Lebo lístok si divák zaplatil. V tomto povolaní je vlastne taká odkázanosť jedného na druhého, že závisť a intrigy sú cez túto závislosť dosť prefiltrované.
Ste mimoriadne vyťažený. Okrem toho, že režírujete, hráte v niekoľkých predstaveniach, učíte na vysokej škole. Nie je toľko práce o zdravie?
Kým je človek relatívne zdravý, vládze a funguje mu pamäť, tak to ide. No potom treba rýchlo zbadať moment, keď je pohár naplnený a treba si dopriať oddych. Ja mám teraz toľko práce, že som musel dve ponuky odmietnuť. Ale povedal som si, že si dám trošičku pauzu.
Odmietate s ťažkým srdcom?
Teraz som mal robiť dokonca operu, čo ma lákalo, no časovo sme to nevedeli zladiť, tak som to odmietol. Možno
o rok...
Ak si nájdete nejakú voľnú chvíľku, čomu ju venujete?
Je toho málo, ale chodím sa bicyklovať. Bicykel je dobrý, pretože ste v prírode a ja vtedy ani nikoho nepotrebujem na pokec, pretože toho mám inak dosť. Tak idem 30 kilometrov popri Dunaji, pozerám na bocianov a labute a úžasne si pri tom oddýchnem.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 2. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 5. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 6. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 7. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 8. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 10. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 2. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 3. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 4. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 7. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 8. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 10. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 21 336
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 15 783
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 067
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 477
 5. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 7 330
 6. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 104
 7. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 349
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 279
 9. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 134
 10. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 5 908
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Dali by ste dieťaťu cigaretu? Mnohí áno

Dali by ste dieťaťu cigaretu, ak by si ju vypýtalo? Väčšina z nás áno. Dokumentuje to sociálny experiment a mystery shopping, ktoré zastrešila vzdelávacia iniciatíva NA VEKU ZÁLEŽÍ.

V Dubnici sme dostali tenisového kanára

Zápasy proti Dubnici nám nevychádzajú. Druhýkrát po sebe sme od tohto tímu inkasovali šesť gólov.

Zápas v Dubnici nám nevyšiel.

Krádež v dedine prekvapila

Neznámy muž si do svojho auta naložil celkom novú zbernú nádobu na kuchynský odpad.

Neznámy muž ukradol na Bystričke novú smetnú nádobu na kuchynský odpad.

FOTO: Ako Martin porazil Topoľčany

V šesťbodovom súboji Martinčania v piatok zdolali Topoľčany 4:1 a upevnili si tak druhé miesto v tabuľke. Dnes o 18. h hrajú naši v Dubnici.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Odišiel Ján Bartík

Hokejová rodina v Nitre stratila jedného zo svojich dlhoročných členov.

Vláda predĺžila zákaz vychádzania. Čaká nás testovanie, štátu majú pomôcť mestá a obce

Skríningové testovanie sa začne v pondelok 18. januára a potrvá do utorka 26. januára.

Druhý deň testovania v Nitre: Miera pozitivity klesla pod percento

Otestovať sa prišlo vyše 14-tisíc ľudí. Pozitívnych bolo podstatne menej ako pred týždňom.

Už ste čítali?