V okolí Čremošného sú veľmi dobré podmienky na zimnú i letnú turistiku. Aké sú šance na vybudovanie lyžiarskeho strediska s umelým zasnežovaním, ubytovacími a reštauračnými zariadeniami, o ktorom sa hovorilo pred necelými štyrmi rokmi?
Územný plán obce sme dali vypracovať. V ňom je zakomponované aj lyžiarske stredisko v Medvedej doline a v lokalite Bartoška. Pred tri a pol rokom vzniklo združenie teplicko–čremošnianskeho mikroregiónu, ktoré je nefunkčné. Samozrejme, záleží od potenciálnych záujemcov, či budú ochotní investovať do výstavby lyžiarskeho strediska. Viacerí z nich sa boli u nás pozrieť a prejavili interes. Existuje aj úvaha o vybudovaní golfového ihriska, pre ktoré si našli v okolí Čremošného priam ideálne miesta. Zatiaľ ale ide iba o vízie. V súčasnosti prevádzkuje vleky v Medvedej doline Športový klub lyžovania v Turčianskych Tepliciach, ktorý zápasí s nedostatkom peňazí. Lyžiarsky klub v podstate vleky iba udržiava a robí drobné prevádzkové opravy. V zime je veľkým problémom zabezpečiť prístup k vlekom automobilom. Aj keď cestu odhrnú, onedlho je opäť zapadnutá snehom. V územnom pláne sa uvažuje aj o umelom zasnežovaní svahov v Medvedej doline a o výstavbe ubytovacích a reštauračných zariadení. S ubytovaním turistov v súkromných chatách nie sú v súčasnosti v Čremošnom žiadne problémy, ale chýbajú tu služby stravovania. V územnom pláne sa ale počíta s výstavbou hotela a reštaurácie. V súčasnosti existuje v katastri obce hotel Bartoška, ktorý je od nej vzdialený približne štyri kilometre.
Aké sú najakútnejšie súčasné problémy v obci?
Prvým problémom je nezamestnanosť. V súčasnosti máme sedem nezamestnaných, z ktorých piati sa zúčastňujú na aktivačných prácach. V zime sme mali veľké problémy s údržbou ciest. Pracovníci firmy, ktorí ju zabezpečovali, prišli odhŕňať cesty, keď to nebolo potrebné. Keď bola obec zasypaná snehom, prišli až po viacnásobných urgenciách. Sneh však odhŕňali iba po zastávku SAD. Museli sme objednávať traktor s radlicou z Technických služieb v Turčianskych Tepliciach. S nimi sme spolupracovali veľmi dobre, ale pri prehŕňaní sa cesta stále zužovala a na jej okrajoch boli vysoké snehové „mantinely“. Myslím si, že ak údržbu ciest bude mať na starosti staronová firma, čiže teplické pracovisko Správy a údržby ciest v Martine, v zime nebudeme mať so snehom na cestách žiadne problémy.
Podhorské obce väčšinou vymierajú, lebo mladí ľudia sa z nich sťahujú. Čo môže prilákať do Čremošného mladú generáciu?
V Čremošnom žije dohromady 97 obyvateľov s trvalým pobytom. Väčšinou sú to dôchodcovia. Nedá sa hovoriť, že počet obyvateľov ubúda. Pred štyrmi rokmi mala obec len 88 obyvateľov a predpokladám, že ich počet bude ešte rásť. Môže to byť aj vďaka kupovaniu neobývaných rodinných domov a ďalšej výstavbe. Počas posledných troch rokov sa obyvateľom Čremošného narodili tri deti. Hľadáme miesta pre výstavbu nových rodinných domov, preto sa zaoberáme aj inventarizáciou pozemkov. Veľa si sľubujeme od vstupu Čremošného do Asociácie horských sídel Slovenska, ktorá združuje mestá a obce ležiace v nadmorskej výške nad 600 metrov. Uvažujeme aj o predaji niektorých obecných pozemkov. Peniaze, ktoré získame, chceme investovať na nákup obecného traktora na údržbu ciest a obyvateľom obce by poslúžil aj na prepravu dreva.