Piatok, 19. august, 2022 | Meniny má Lýdia

Starý kabát sa k novej košeli nehodí

Pôrodnicu v Martinskej fakultnej nemocnici si obľúbili ženy z celého Slovenska a mnohé sa opakovane rozhodujú priviesť dieťa na svet práve v Martine. Jej kapacita nestačí potrebám, preto matku prepúšťajú z pôrodnice zvyčajne štvrtý deň po pôrode. Problém

Tento týždeň sa začne verejná zbierka na zlepšenie prostredia pre matky s chorými deťmi v dvoch martinských nemocničných klinikách
y nastanú najmä v prípadoch, ak dieťa kvôli zdravotným komplikáciám alebo závažným ochoreniam treba naďalej hospitalizovať v nemocnici.
Matky s novorodencami patria dohromady
Perinatologické centrum MFN hospitalizuje ročne 1 500 novorodencov, z ktorých si približne tristo vyžaduje intenzívnu starostlivosť. Matka v takomto prípade odchádza domov, alebo jej ponúknu lôžko na jednej z dvoch izieb Neonatologickej kliniky Jesseniovej lekárskej fakulty a Martinskej fakultnej nemocnice (JLF a MFN) o poschodie nižšie, ako je pôrodnica. Na týchto izbách už ale nie je možné pokračovať v tzv. „rooming in“ systéme, pri ktorom je matka na izbe spolu s hospitalizovaným novorodencom. Izby sú síce z hľadiska MFN štandardné, ale pre matky po pôrode, ktoré chcú zostať v nemocnici so svojimi deťmi, úplne nevyhovujúce. Toalety a sprchy v ich blízkosti sú v takom zlom stave, že ich používanie si vyžaduje kus sebazaprenia. Poschodie je v popoludňajších hodinách takmer úplne vyľudnené, takže pacientky prežívajú naviac strach, sú depresívne, plačú a mnohokrát sa ich hnev na situáciu, do ktorej sa dostali, obráti voči nemocničnému personálu. Matky dovezených chorých novorodencov, liečených v Perinatologickom centre MFN so spádovou oblasťou pre milión obyvateľov, musia bývať nemocničnom internáte vzdialenom 300 metrov od areálu MFN. Ich kontakt s vlastnými deťmi je preto veľmi obmedzený. Napriek tomu, že v Neonatologickej klinike JLF a MFN pracuje erudovaný tím lekárov a sestier, chýbajú tu priestory, ktoré by umožnili bezproblémový celodenný kontakt matiek s chorými novorodencami. Ako je všeobecne známe, trvalý kontakt matky s dieťaťom je nevyhnutný pre vytvorenie citových väzieb, ktoré sú v ošetrovateľskom a liečebnom procese veľmi dôležité. Tento priestorový problém pomáha MFN vyriešiť občianske združenie Matka a dieťa, ktoré v rámci projektu Mama a ja spolupracuje na rozšírení kapacitných možností Neonatologickej kliniky JLF a MFN s cieľom, aby všetky matky mali zabezpečený kontakt s novorodencami vo vyhovujúcich podmienkach.
Priestory sú, len ich treba zrekonštruovať
Po dohode s prednostom Gynekologicko-pôrodníckej kliniky JLF a MFN Jánom Dankom a prednostom Neonatologickej kliniky JLF a MFN Mirkom Zibolenom iniciovala spomínaný projekt Marcela Balošáková z občianskeho združenia Matka a dieťa. Členmi tohto občianskeho združenia sú aj lekári spomínaných kliník.
„Hľadáme riešenia tohto problému. Chceme, aby každý novorodenec mohol mať pri sebe mamu 24 hodín denne. Po opakovaných pobytoch na neonatologických pracoviskách v zahraničí viem, že možnosti budovania citového vzťahu medzi matkou a novorodencom boli na nich v porovnaní s našou klinikou diametrálne odlišné. Týka sa to najmä chorých novorodencov, u ktorých je celodenný kontakt matky s dieťaťom základným predpokladom pre náležitý vývoj vzťahov medzi nimi. Nejde o to, že rodičia by sa doma nenaučili starať o choré dieťa, ale ak ťažko choré dieťa počas niekoľkých dní prekoná mnohé komplikácie a závažné ochorenia, nie je dobré, ak sa na to rodičia pozerajú iba zboku. Je overené, že ak sa matka podieľa od narodenia na ošetrovaní dieťaťa, vzniká medzi ňou a ním silnejšie emocionálne puto. Ak si uvedomíme, že mnohé z týchto detí budú vyžadovať dlhodobú starostlivosť rodičov, treba zabezpečiť, aby si na ňu zvykala hneď od začiatku. Matka by sa nemala dostať k svojmu dieťaťu až po mesiaci, alebo šiestich týždňoch ako k niekomu cudziemu, keď už má novorodenec najhoršie za sebou,“ povedal nám Mirko Zibolen. Na neonatolotickej klinike to dokážu zabezpečiť u matiek, ktoré porodili zdravé deti, o ktoré sa starajú hneď po pôrode. No nie sú tu také podmienky, aby to bolo možné aj u kriticky chorých novorodencov.
„Tento problém nepodceňujeme,“ pokračuje. „Veľa rodín sa rozpadá, len preto, že majú ťažko choré alebo postihnuté deti, ktoré sme v prvých hodinách a dňoch života museli oddeliť od matiek. Nie všetky matky, ktoré porodili v MFN kriticky choré deti a potom prednostne pokračujú v hospitalizácii, majú záujem zostať v priestoroch, ktoré im môžeme ponúknuť. Pritom niektoré matky zostávajú v MFN po pôrode kvôli svojim chorým deťom 6 až 8 týždňov. Potrebujú mať zariadené izby, sprchu, WC a okrem nich aj určité sociálne zázemie (spoločenskú miestnosť na prijímanie návštev), aby nemuseli dochádzať z internátu na kliniku, keď večer o 22. h treba dieťa dojčiť. V zime je z tohto dôvodu často posledné dojčenie o 17. hodine a potom o 8. hodine ráno. Profesor Danko úplne podporuje myšlienku hospitalizácie matky s chorým novorodencom v jednej izbe. Čo sa týka kvality zdravotnej starostlivosti o novorodenca, sme schopní ju poskytovať na najvyššom stupni ako kdekoľvek vo vyspelej Európe. Určitý počet prístrojov nám síce v Neonatologickej klinike MFN ešte chýba, ale existujúce vybavenie je kvalitné a situácia je uspokojivá. MFN ale nemá dostatok finančných prostriedkov na rekonštrukciu priestorov. Ministerstvo zdravotníctva nám poskytlo peniaze len na prístrojové vybavenie. Občianske združenie Matka dieťa komunikuje o riešení tohto problému s Ministerstvom zdravotníctva SR a plánuje urobiť naň verejnú zbierku,“ povedal nám Mirko Zibolen.
Problém vyrieši nová strecha
Druhý projekt občianskeho združenia Matka a dieťa má pomôcť Klinike detí a dorastu MFN presťahovať detské rehabilitačné pracovisko pre deti s poškodenou funkciou mozgu z dôvodu predčasného narodenia, alebo inej príčiny, z priestorov Detského domova v Martine do nemocnice. Spomínanému pracovisku v detskom domove hrozí zánik nájomnej zmluvy, a tak je ohrozená aj existencia detského rehabilitačného pracoviska. Klinika detí a dorastu má v pavilóne číslo 14 dlhší čas problémy so zatekajúcou strechou. Rekonštrukcia strechy a nižších podlaží podľa existujúceho projektu by umožnila vybudovať podkrovné priestory, v ktorých by mohlo byť pracovisko pre rehabilitáciu pohybovo nezrelých detí a pre matky, ktoré ich sprevádzajú. Žiaľ, aj na to chýbajú peniaze. Ako nám povedal prednosta Kliniky detí a dorastu JLF UK a MFN Peter Bánovčin, spolu s Klinikou detskej chirurgie JLF a MFN plánujú časom postaviť v nemocnici väčší pavilón, kde by bolo aj pracovisko pre rehabilitáciu pohybovo nezrelých detí. Tieto projekty by sa podľa neho mohli uchádzať aj o peniaze z fondov EÚ.
Ako nám povedala Marcela Balošáková, podobný projekt sa už uskutočnil v Banskej Bystrici, kde pôsobí pri detskej fakultnej nemocnici občianske združenie Svetielko nádeje, ktoré pomohlo vybudovať izby pre malých onkologických pacientov a ich matky. Uvedomuje si ale, že obidva projekty občianskeho združenia Matka a dieťa sú finančne veľmi náročné. Preto sa jeho členovia rozhodli zorganizovať verejnú zbierku, ktorej výnos sa použije na vypracovanie žiadostí o finančnú výpomoc z eurofondov a na dofinancovanie týchto projektov. Občianske združenie Matka a dieťa bude pri spomínaných žiadostiach figurovať ako partner projektov.
Zbierku slávnostne otvoria podujatím na Divadelnom námestí v spolupráci s Kanceláriou Zdravé mesto a Juniorklubom 29. septembra. Pri zbierke budú pomáhať aj študenti Gymnázia Viliama Paulinyho Tótha. Verejnosť bude môcť do nej prispieť príspevkom do prenosných pokladničiek označených logom združenia v Gynekologicko-pôrodníckej klinike, Klinike detí a dorastu JLF a MFN, v lekárni Caritas a Siloe a kultúrno-spoločenskom centre Tulip, alebo na číslo účtu 2621794578/1100. Okrem toho občianske združenie plánuje usporiadať benefičné podujatia, ktorých výnos bude určený na tvorbu spomínaných projektov.
Turiec už má s podobnými zbierkami svoje skúsenosti. Pred časom sa takouto cestou podarilo pre turčianskych pediatrov zakúpiť špeciálne vozidlo na prevoz ťažko chorých detí a niekoľko rokov predtým sa aj na základe zbierky upozornilo na potreby záchrannej služby na hornom Turci a na zakúpenie špeciálneho vozidla pre ňu. Turčania vedia svoje o situácii v martinskej fakultnej nemocnici. Je to jediná nemocnica v regióne, v ktorej im môžu podať pomocnú ruku, keď ide o ich zdravie. Vedia, že tu pracujú špičkoví odborníci, no žiaľ, často v žalostných podmienkach, najmä čo sa týka zázemia pre pacientov. Dospelí vydržia viac a viac vedia aj pochopiť. Horšie je na tom dieťa. A hoci zbierka nie je jedinou možnosťou, ako chorým deťom v nemocnici pomôcť, svoj význam má.

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 2. Veterány sú symbolom Kuby. Hemingway ich vlastnil sedem
 3. Hyundai štartuje na Slovensku unikátny Hyundai Plogging Run
 4. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 5. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 6. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 7. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
 8. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 1. Majstrovstvá Slovenska v hode telefónom sa uskutočnia v sobotu
 2. Veterány sú symbolom Kuby. Hemingway ich vlastnil sedem
 3. Hyundai štartuje na Slovensku unikátny Hyundai Plogging Run
 4. Shell myslí na slovenské komunity
 5. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 6. Čakáte bábätko? Union má preň nachystané veľké množstvo výhod
 7. Agrokomplex 2022
 8. 365.bank si naďalej upevňuje svoju pozíciu plnoformátovej banky
 1. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur 39 375
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 15 915
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 10 953
 4. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu 7 057
 5. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás 5 021
 6. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom. 4 239
 7. Hyundai štartuje na Slovensku unikátny Hyundai Plogging Run 3 769
 8. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 3 069

Blogy SME

 1. Ján Šeďo: Heger navrhuje o.i. aj tresty za osobné útoky, tvrdí SaS.
 2. Štefan Vidlár: Je suis fan
 3. Miroslav Makyta: Svet podľa Fica a Matoviča
 4. Marián Kozák: Výlet do Bratislavy a Viedne v roku 2015
 5. Jana Júdová: Príbeh zúfalého pacienta, muža, ktorý sadil stromy
 6. Nina Erneker: Kde sa dobre varí, tam sa dobre darí
 7. Lucia Žárska: Tesla sa chystá deliť svoje akcie v pomere 3:1
 8. Michal Legíň: Cesta hrdinov SNP 2021 - 12. časť
 1. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 9 661
 2. Peter Gregor: Cena slobody sa vždy počíta iba v stratených ľudských životoch. 7 151
 3. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 6 820
 4. Tereza Krajčová: Severné Poľsko: Očarujúci Gdansk, piesočné pláže Sopotu a moderná Gdyňa 4 472
 5. Pavel Macko: Máme ľutovať podnikateľa Hambálka alebo vojnové obete jeho kumpánov? 4 196
 6. Ján Valchár: Ubjegáj, zájčik, ubjegáj! 4 010
 7. Roman Kebísek: Jánošík prepadával ľudí na cestách vyše roka. Od jesene 1711 do zimy 1712/3 3 984
 8. Marián Viskupič: Rozvrat verejných financií alebo grécka cesta Igora Matoviča 3 501
 1. Jiří Ščobák: Fungujú sankcie proti Rusku? Nečaká krach aj nás?
 2. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 4. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 5. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 6. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 7. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 8. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Cez víkend bude na futbalových štadiónoch opäť živo.

V sobotu je na programe derby v Blatnici, cez víkend už začína aj druhá trieda.


1 h
Boľševník obrovský môže dorastať až do výšky štyroch metrov.

Odstraňovanie prikazuje zákon, za nedodržanie povinnosti hrozia sankcie.


8 h

Nezávislý kandidát na poslanca v Martine za mestskú časť Stred štartuje kampaň pod názvom „Dobrá mestská politika“.


10 h
Príprava na novú sezónu sa prehupla do ďalšej fázy.

Hokejisti musia aktuálne zvládať aj dvojfázové tréningy.


18. aug

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Väčšina nezvestných sa skrýva, pretože je na nich vydaný príkaz na zatknutie.


16. aug

Jeden muž zmizol pred 24 rokmi s hotovosťou 665-tisíc korún, na piatich Kysučanov je vydaný európsky zatykač.


18. aug

Obvineného predviedli z hygienických dôvodov v overale.


10 h

Ochorenie môže mať vážne a trvalé následky.


18. aug

Blogy SME

 1. Ján Šeďo: Heger navrhuje o.i. aj tresty za osobné útoky, tvrdí SaS.
 2. Štefan Vidlár: Je suis fan
 3. Miroslav Makyta: Svet podľa Fica a Matoviča
 4. Marián Kozák: Výlet do Bratislavy a Viedne v roku 2015
 5. Jana Júdová: Príbeh zúfalého pacienta, muža, ktorý sadil stromy
 6. Nina Erneker: Kde sa dobre varí, tam sa dobre darí
 7. Lucia Žárska: Tesla sa chystá deliť svoje akcie v pomere 3:1
 8. Michal Legíň: Cesta hrdinov SNP 2021 - 12. časť
 1. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 9 661
 2. Peter Gregor: Cena slobody sa vždy počíta iba v stratených ľudských životoch. 7 151
 3. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 6 820
 4. Tereza Krajčová: Severné Poľsko: Očarujúci Gdansk, piesočné pláže Sopotu a moderná Gdyňa 4 472
 5. Pavel Macko: Máme ľutovať podnikateľa Hambálka alebo vojnové obete jeho kumpánov? 4 196
 6. Ján Valchár: Ubjegáj, zájčik, ubjegáj! 4 010
 7. Roman Kebísek: Jánošík prepadával ľudí na cestách vyše roka. Od jesene 1711 do zimy 1712/3 3 984
 8. Marián Viskupič: Rozvrat verejných financií alebo grécka cesta Igora Matoviča 3 501
 1. Jiří Ščobák: Fungujú sankcie proti Rusku? Nečaká krach aj nás?
 2. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 4. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 5. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 6. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 7. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 8. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško

Už ste čítali?