Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky
TENTO TÝŽDEŇ SA ZAČNE VEREJNÁ ZBIERKA NA ZLEPŠENIE PROSTREDIA PRE MATKY S CHORÝMI DEŤMI V DVOCH MARTINSKÝCH NEMOCNIČNÝCH KLINIKÁCH

Starý kabát sa k novej košeli nehodí

Pôrodnicu v Martinskej fakultnej nemocnici si obľúbili ženy z celého Slovenska a mnohé sa opakovane rozhodujú priviesť dieťa na svet práve v Martine. Jej kapacita nestačí potrebám, preto matku prepúšťajú z pôrodnice zvyčajne štvrtý deň po pôrode. Problém

Tento týždeň sa začne verejná zbierka na zlepšenie prostredia pre matky s chorými deťmi v dvoch martinských nemocničných klinikách
y nastanú najmä v prípadoch, ak dieťa kvôli zdravotným komplikáciám alebo závažným ochoreniam treba naďalej hospitalizovať v nemocnici.
Matky s novorodencami patria dohromady
Perinatologické centrum MFN hospitalizuje ročne 1 500 novorodencov, z ktorých si približne tristo vyžaduje intenzívnu starostlivosť. Matka v takomto prípade odchádza domov, alebo jej ponúknu lôžko na jednej z dvoch izieb Neonatologickej kliniky Jesseniovej lekárskej fakulty a Martinskej fakultnej nemocnice (JLF a MFN) o poschodie nižšie, ako je pôrodnica. Na týchto izbách už ale nie je možné pokračovať v tzv. „rooming in“ systéme, pri ktorom je matka na izbe spolu s hospitalizovaným novorodencom. Izby sú síce z hľadiska MFN štandardné, ale pre matky po pôrode, ktoré chcú zostať v nemocnici so svojimi deťmi, úplne nevyhovujúce. Toalety a sprchy v ich blízkosti sú v takom zlom stave, že ich používanie si vyžaduje kus sebazaprenia. Poschodie je v popoludňajších hodinách takmer úplne vyľudnené, takže pacientky prežívajú naviac strach, sú depresívne, plačú a mnohokrát sa ich hnev na situáciu, do ktorej sa dostali, obráti voči nemocničnému personálu. Matky dovezených chorých novorodencov, liečených v Perinatologickom centre MFN so spádovou oblasťou pre milión obyvateľov, musia bývať nemocničnom internáte vzdialenom 300 metrov od areálu MFN. Ich kontakt s vlastnými deťmi je preto veľmi obmedzený. Napriek tomu, že v Neonatologickej klinike JLF a MFN pracuje erudovaný tím lekárov a sestier, chýbajú tu priestory, ktoré by umožnili bezproblémový celodenný kontakt matiek s chorými novorodencami. Ako je všeobecne známe, trvalý kontakt matky s dieťaťom je nevyhnutný pre vytvorenie citových väzieb, ktoré sú v ošetrovateľskom a liečebnom procese veľmi dôležité. Tento priestorový problém pomáha MFN vyriešiť občianske združenie Matka a dieťa, ktoré v rámci projektu Mama a ja spolupracuje na rozšírení kapacitných možností Neonatologickej kliniky JLF a MFN s cieľom, aby všetky matky mali zabezpečený kontakt s novorodencami vo vyhovujúcich podmienkach.
Priestory sú, len ich treba zrekonštruovať
Po dohode s prednostom Gynekologicko-pôrodníckej kliniky JLF a MFN Jánom Dankom a prednostom Neonatologickej kliniky JLF a MFN Mirkom Zibolenom iniciovala spomínaný projekt Marcela Balošáková z občianskeho združenia Matka a dieťa. Členmi tohto občianskeho združenia sú aj lekári spomínaných kliník.
„Hľadáme riešenia tohto problému. Chceme, aby každý novorodenec mohol mať pri sebe mamu 24 hodín denne. Po opakovaných pobytoch na neonatologických pracoviskách v zahraničí viem, že možnosti budovania citového vzťahu medzi matkou a novorodencom boli na nich v porovnaní s našou klinikou diametrálne odlišné. Týka sa to najmä chorých novorodencov, u ktorých je celodenný kontakt matky s dieťaťom základným predpokladom pre náležitý vývoj vzťahov medzi nimi. Nejde o to, že rodičia by sa doma nenaučili starať o choré dieťa, ale ak ťažko choré dieťa počas niekoľkých dní prekoná mnohé komplikácie a závažné ochorenia, nie je dobré, ak sa na to rodičia pozerajú iba zboku. Je overené, že ak sa matka podieľa od narodenia na ošetrovaní dieťaťa, vzniká medzi ňou a ním silnejšie emocionálne puto. Ak si uvedomíme, že mnohé z týchto detí budú vyžadovať dlhodobú starostlivosť rodičov, treba zabezpečiť, aby si na ňu zvykala hneď od začiatku. Matka by sa nemala dostať k svojmu dieťaťu až po mesiaci, alebo šiestich týždňoch ako k niekomu cudziemu, keď už má novorodenec najhoršie za sebou,“ povedal nám Mirko Zibolen. Na neonatolotickej klinike to dokážu zabezpečiť u matiek, ktoré porodili zdravé deti, o ktoré sa starajú hneď po pôrode. No nie sú tu také podmienky, aby to bolo možné aj u kriticky chorých novorodencov.
„Tento problém nepodceňujeme,“ pokračuje. „Veľa rodín sa rozpadá, len preto, že majú ťažko choré alebo postihnuté deti, ktoré sme v prvých hodinách a dňoch života museli oddeliť od matiek. Nie všetky matky, ktoré porodili v MFN kriticky choré deti a potom prednostne pokračujú v hospitalizácii, majú záujem zostať v priestoroch, ktoré im môžeme ponúknuť. Pritom niektoré matky zostávajú v MFN po pôrode kvôli svojim chorým deťom 6 až 8 týždňov. Potrebujú mať zariadené izby, sprchu, WC a okrem nich aj určité sociálne zázemie (spoločenskú miestnosť na prijímanie návštev), aby nemuseli dochádzať z internátu na kliniku, keď večer o 22. h treba dieťa dojčiť. V zime je z tohto dôvodu často posledné dojčenie o 17. hodine a potom o 8. hodine ráno. Profesor Danko úplne podporuje myšlienku hospitalizácie matky s chorým novorodencom v jednej izbe. Čo sa týka kvality zdravotnej starostlivosti o novorodenca, sme schopní ju poskytovať na najvyššom stupni ako kdekoľvek vo vyspelej Európe. Určitý počet prístrojov nám síce v Neonatologickej klinike MFN ešte chýba, ale existujúce vybavenie je kvalitné a situácia je uspokojivá. MFN ale nemá dostatok finančných prostriedkov na rekonštrukciu priestorov. Ministerstvo zdravotníctva nám poskytlo peniaze len na prístrojové vybavenie. Občianske združenie Matka dieťa komunikuje o riešení tohto problému s Ministerstvom zdravotníctva SR a plánuje urobiť naň verejnú zbierku,“ povedal nám Mirko Zibolen.
Problém vyrieši nová strecha
Druhý projekt občianskeho združenia Matka a dieťa má pomôcť Klinike detí a dorastu MFN presťahovať detské rehabilitačné pracovisko pre deti s poškodenou funkciou mozgu z dôvodu predčasného narodenia, alebo inej príčiny, z priestorov Detského domova v Martine do nemocnice. Spomínanému pracovisku v detskom domove hrozí zánik nájomnej zmluvy, a tak je ohrozená aj existencia detského rehabilitačného pracoviska. Klinika detí a dorastu má v pavilóne číslo 14 dlhší čas problémy so zatekajúcou strechou. Rekonštrukcia strechy a nižších podlaží podľa existujúceho projektu by umožnila vybudovať podkrovné priestory, v ktorých by mohlo byť pracovisko pre rehabilitáciu pohybovo nezrelých detí a pre matky, ktoré ich sprevádzajú. Žiaľ, aj na to chýbajú peniaze. Ako nám povedal prednosta Kliniky detí a dorastu JLF UK a MFN Peter Bánovčin, spolu s Klinikou detskej chirurgie JLF a MFN plánujú časom postaviť v nemocnici väčší pavilón, kde by bolo aj pracovisko pre rehabilitáciu pohybovo nezrelých detí. Tieto projekty by sa podľa neho mohli uchádzať aj o peniaze z fondov EÚ.
Ako nám povedala Marcela Balošáková, podobný projekt sa už uskutočnil v Banskej Bystrici, kde pôsobí pri detskej fakultnej nemocnici občianske združenie Svetielko nádeje, ktoré pomohlo vybudovať izby pre malých onkologických pacientov a ich matky. Uvedomuje si ale, že obidva projekty občianskeho združenia Matka a dieťa sú finančne veľmi náročné. Preto sa jeho členovia rozhodli zorganizovať verejnú zbierku, ktorej výnos sa použije na vypracovanie žiadostí o finančnú výpomoc z eurofondov a na dofinancovanie týchto projektov. Občianske združenie Matka a dieťa bude pri spomínaných žiadostiach figurovať ako partner projektov.
Zbierku slávnostne otvoria podujatím na Divadelnom námestí v spolupráci s Kanceláriou Zdravé mesto a Juniorklubom 29. septembra. Pri zbierke budú pomáhať aj študenti Gymnázia Viliama Paulinyho Tótha. Verejnosť bude môcť do nej prispieť príspevkom do prenosných pokladničiek označených logom združenia v Gynekologicko-pôrodníckej klinike, Klinike detí a dorastu JLF a MFN, v lekárni Caritas a Siloe a kultúrno-spoločenskom centre Tulip, alebo na číslo účtu 2621794578/1100. Okrem toho občianske združenie plánuje usporiadať benefičné podujatia, ktorých výnos bude určený na tvorbu spomínaných projektov.
Turiec už má s podobnými zbierkami svoje skúsenosti. Pred časom sa takouto cestou podarilo pre turčianskych pediatrov zakúpiť špeciálne vozidlo na prevoz ťažko chorých detí a niekoľko rokov predtým sa aj na základe zbierky upozornilo na potreby záchrannej služby na hornom Turci a na zakúpenie špeciálneho vozidla pre ňu. Turčania vedia svoje o situácii v martinskej fakultnej nemocnici. Je to jediná nemocnica v regióne, v ktorej im môžu podať pomocnú ruku, keď ide o ich zdravie. Vedia, že tu pracujú špičkoví odborníci, no žiaľ, často v žalostných podmienkach, najmä čo sa týka zázemia pre pacientov. Dospelí vydržia viac a viac vedia aj pochopiť. Horšie je na tom dieťa. A hoci zbierka nie je jedinou možnosťou, ako chorým deťom v nemocnici pomôcť, svoj význam má.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 2. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 5. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 7. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 8. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 9. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 10. Tipni si na Petru Vlhovú a získaj 10 eur
 1. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 2. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 3. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 4. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 5. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 6. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 7. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 17 668
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 14 984
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 032
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 483
 5. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 887
 6. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 550
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 270
 8. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 126
 9. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 5 883
 10. Ohlúpli sme počas Covid roka? 5 841
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Histórii martinského futbalu už nehrozí, že zapadne prachom

Ikona nášho futbalu Jozef Huťka sa výrazným spôsobom podieľal na vzniku knihy, ktorá mapuje sto rokov martinského futbalu. Pri jej zostavovaní sa dočkal pomoci, no stretol sa aj s odmietaním.

Kniha mapuje dianie v martinskom futbale medzi rokmi 1912 a 2012.

Informácie o skríningovom testovaní v Martine

Zatiaľ je v meste k dispozícií deväť funkčných odberových miest, celoplošne sa v metroplote Turca bude testovať najmä počas víkendu.

Ilustračné foto.

FOTO: Vrch Stráža v Socovciach

Napriek svojej nízkej nadmorskej výške (534m) je považovaný za dominantu Turca s najkrajšími kruhovými výhľadmi.

Na vrchu Stráža - výhľady sú nádherné. A na všetky strany.

V martinskej nemocnici očkujú 300 zdravotníkov denne

Kapacitu očkovaných plánujú v najbližších dňoch rozšíriť na 500 očkovaných za deň.

V martinskej nemocnici plánujú v najbližších dňoch očkovať 500 zdravotníkov denne.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Vláda predĺžila zákaz vychádzania. Čaká nás testovanie, štátu majú pomôcť mestá a obce

Skríningové testovanie sa začne v pondelok 18. januára a potrvá do utorka 26. januára.

V druhom kole v Nitre otestovali takmer 41-tisíc ľudí

Väčšina ľudí využila novú aplikáciu, aj vďaka nej sa netvorili rady.

V Banskej Bystrici nahlásili hromadné prepúšťanie 1 486 zamestnancov

Ohrození sú zamestnanci z oblasti poštových služieb, ide o avizované prepúšťanie v Slovenskej pošte.

Už ste čítali?