Pondelok, 1. marec, 2021 | Meniny má AlbínKrížovkyKrížovky

Štefan Chlebo: Mojím poslaním na tomto svete je - tanec

jedného konzervatória ho vyhodili kvôli účasti na súťaži Miliónový tanec, do druhého ho teraz volajú. Bratislavské konzervatórium poskytlo tanečníkovi z Detvy Štefanovi Chlebovi (19) priestor pre tanečné tréningy aj v hlavnom meste. Naďalej však bude vyuč

Z ovať vo vlastnej Tanečnej škole vo Zvolene. S majstrom Európy, sveta a trojnásobným majstrom Slovenska v tanečnej disciplíne IDO sme sa porozprávali ešte počas osláv Medzinárodného dňa detí v Martine.
Externe študujete tretí ročník na gymnáziu, vediete vlastnú školu, máte vystúpenia, teraz cestujete každú stredu do Bratislavy. Nenabrali ste si toho priveľa?
Každý by si mal toho brať na seba toľko, koľko zvládne a ešte o trochu viac, aby nezlenivel (smiech). Snažím sa postupne vytvárať priestor pre ľudí, ktorí sa chcú podobne ako ja tancu venovať naplno. Tanec považujem za tú svetlejšiu časť môjho života alebo lepšie povedané to, čo ma vie napĺňať navonok, ale aj vnútorne. A to je pre mňa dôležité. Preto sa veľmi nezamýšľam nad tým, či toho nemám náhodou veľa. Naopak, či robím pre seba, pre tanec a pre ľudí okolo seba naozaj všetko, čo je v mojich silách.
O tanci ste mi dodatočne v rozhovore písali s veľkým T. Tak veľmi pre vás znamená?
Áno. Každý človek by mal mať na svete nejakú úlohu, alebo si ju určiť. Hlavné je, aby vychádzala z vnútra a vtedy na-ozaj človek cíti, že toto je to pravé. Mojou „úlohou“ je tanec, ktorý mi pomáha pri čomkoľvek. Niekto si ide sadnúť do krčmy, aby si vypil a zabudol na svoje problémy. Ja idem do tanečnej sály, kde si pustím hudbu a tancujem. Vyjadrujem svoje pocity pohybom, a tým to všetko zo seba dostávam von. O to krajšie je prísť do tanečnej sály plnej detí, ľudí, ktorí tam prišli kvôli mne, pretože sa chcú niečomu venovať, plnohodnotne naložiť so svojím voľným časom, mať dobrý pocit z toho, že som sa naučil točku, skok alebo iba dva kroky vľavo... Sú odhodlaní prekonávať sami seba za mojej účasti. To ma napĺňa a práve pre túto neskrotnú energiu, ktorú vnímam na mojich kurzoch, workshopoch a v tanečnej škole, neľutujem, ale sa teším z toho, že vôbec môžem tancovať a cítiť pulzujúci príval energie. Aj keď rozširujem moje pole pôsobností, a tým prichádzam do styku s ľuďmi z iných miest, národností, vierovyznania, rasy...
Máte takýto vzťah aj k inej činnosti?
Osobne si neviem predstaviť robotu niekde za strojom alebo akúkoľvek inú činnosť, ktorou by som sa mal aj živiť. Neviem, či už preto, že by ma to nebavilo, že je to ťažké, ale aj preto, že ja vôbec nie som technický typ človeka. Som skôr typ tvorivý, ktorý sa rád inšpiruje, má rád pekné veci – materiálne alebo aj nie. Skrátka, na mňa sa nalepilo viac toho umeleckého, so všetkým, čo k tomu patrí. Prečo nie je zo mňa automechanik a nehrával som hokej? Proste som k tomu nikdy nemal vzťah. Išiel som si za svojím cieľom a ten som, zdá sa, dosiahol. Aj keď stále je čo zlepšovať a napredovať ďalej. Dostal som sa k tomu aj vďaka Miliónovému tancu, kde bolo príjemné sa na chvíľu cítiť ako hviezda šoubiznisu. Lenže, ak na to človek nie je stavaný, zistí, že mu k životu vlastne nechýba, aby od neho pýtali decká autogram, fotku, aby ho volali na akcie len preto, že sa chvíľu ohrial v nejakej reality show. Človeku začnú časom chýbať skutočné hodnoty, ktoré sa len ťažko nájdu pod umelo vytvorenou slávou cez médiá. Uvedomil som si, že keď ma spolu s mojou tanečnou skupinou volali na akcie len preto, že som bol tento týždeň na titulke, a nie preto, že vedia oceniť kvalitu, že sa im moja tanečná show alebo umenie môjho tanca páči, vtedy som pochopil, že nie každý potlesk diváka znie rovnako. Našťastie sa vždy v tom dave ľudí, ktorým nezáleží na kvalite, ale na kvantite, nájde aspoň jeden človek nadšený naším vystúpením, ktorému sme upokojili dušu a omámili ho naším tancom. A aj pre tohto jedného človeka sa to vystúpenie oplatí zrealizovať, vedieť, že to má celé význam.
Vekovo ste takmer rovesníkom svojich študentov na konzervatóriu. Ako vás prijali?
To je otázka pre nich. Zo skúseností pri začiatkoch Tanečnej školy vo Zvolene však viem, že to chce čas, reklamu a samotnú skúsenosť uchádzačov. Lebo lepšie je raz vidieť, ako stokrát počuť. Sami si vytvoria názor na priebeh tréningov. Vo Zvolene je škola otvorená od apríla a v súčasnosti je v každej skupine, ktorá je rozdelená podľa veku a tanečných skúseností, plný počet budúcich nádejných tanečníkov. Bratislava je v porovnaní so Zvolenom len v plienkach, preto si dávam trošku za povinnosť k nej pristúpiť s rovnakou láskou ako k Zvolenu. Svoje trénovanie beriem vážne a je na mojich žiakoch, ako ma prijmú. Na každom tréningu vyžadujem od všetkých to, prečo tam v konečnom dôsledku prišli - aby sa učili tancovať. A nie vždy je to ľahké. Treba aj zabojovať a s istými vecami sa aj popasovať, ale to patrí k životu a ja od každého žiadam len toľko, koľko zvládne. Zatiaľ sú všetci spokojní, nikto sa nesťažoval a na moje tréningy chodia s radosťou.
Čo konkrétne učíte?
Momentálne učím štýl hip-hop a jeho obmeny ako hip-hop – funk, street - jazz, new – style....Všetko je to na spôsob, ktorému hovorím „technický sladký hip-hop á la Justin Timberlake“. Tempo, samozrejme, prispôsobujem typu skupiny, ktorú učím.
Vo zvolenskej škole sa venujete všetkým vekovým kategóriám. S kým sa vám tancuje najlepšie?
Mám aj kategóriu detičiek, ktoré sú milé a strašne sa snažia, i keď sa nechcú tancu venovať profesionálne. Vyučujem aj sedemročné detičky, neuveriteľne bažiace po tanci. Po pracovnej stránke sa mi však lepšie spolupracuje s tanečníkmi, ktorí už majú nejaké tanečné skúsenosti a môžem s nimi nahadzovať technicky ťažké, ale na efekt o to krajšie choreografie.
Koľko máte žiakov?
Vo Zvolene je to zatiaľ 55 a ešte stále prebieha zápis a prijímanie nových adeptov. Stále sa chodia pýtať, pozerať a informovať noví uchádzači.
Dávate aj súkromné hodiny?
Dospeláci sa ich stále dožadujú, ale z časového hľadiska to nestíham. Urobil som jednu výnimku, keď som pripravoval na svadbu jednu nevestu. Chcela na svojej svadbe dobre zapôsobiť, a to som nemohol odmietnuť.
Ako sa vy zdokonaľujete v tanci?
V júni som bol v New York City na dvojtýždňovej stáži na prestížnej svetovej tanečnej škole Brodway Dance Center. Pobyt som si trošku predĺžil, veď moja škola bola 2 mesiace zatvorená a ja sa mám stále čo učiť a naberať nové a nové poznatky... Naučil som sa novým štýlom, stretol kvalitných tanečníkov, lektorov, získal nové kontakty a skúsenosti, zážitky a pocity, ktoré mi nikto nikdy v živote neukradne. Je to môj sen, ktorý sa mi v živote splnil...
Školy si otvorili aj ďalší finalisti Miliónového tanca – Daniela, Johny s Melou... Vnímate sa ako konkurencia?
Nie. Každý si tancuje svoj tanečný štýl, ja si tancujem svoj, oni zase svoj. Deti sa rozhodnú samé, koho kurzy chcú navštevovať. Môžu aj všetky naraz a verím, že každý jeden im dá niečo pozitívne pre tanečný rozhľad.
Prečo ste neostali v Bratislave ako oni a nezaložili školu tam?
Chcel som niekde začať a najlepšie tam, kde to človek pozná a kde ho srdce ťahá. Začal som teda stredným Slovenskom, konkrétne vo Zvolene. Snažil som sa k tomu pristupovať seriózne a teraz viem, že to stálo za to. Počas tej doby mi prišlo kopec mailov, aby som prišiel učiť tam alebo tam. Každé mesto je niečím zaujímavé, ale chce to istú postupnosť na rozbehnutie a samotné fungovanie. Aj z časového hľadiska je to náročné. Mám taký plán do blízkej budúcnosti a možno to vyrieknem predčasne, ale viem len veľmi ťažko udržať v sebe pocit šťastia a túžby. Prezradím, že sa môžu tešiť deti z Pezinka, Lučenca... To sú mestá, ktoré mi behajú po rozume na rozbehnutie mojich tanečných škôl. Som ale otvorený všetkým ponukám, čo sa ukázalo aj v Bratislave, kde som prijal ponuku od konzervatória a možnosť učiť v tejto inštitúcii.
Aké máte vzťahy s bývalými finalistami?
Asi som bol počas reality show tak trošku naivný. Myslel som si, že si spolu založíme tanečnú školu, s ktorou by sme prezentovali tanec po Slovensku ako ľudia, čo majú v hlave jedno, a to TANEC. Rozmýšľal som v duchu - v jednote je sila. Spoločný projekt by mal úspech, lenže každý mal vidinu osobitného úspechu, peňazí a slávy... Prišli ponuky a sen sa rozplynul. Škoda, mrzí ma to, ale už na to ani nemyslím. Založil som si vlastnú tanečnú skupinu v zložení ja plus štyri perfektné tanečnice a spoločne si na slovenskom trhu celkom slušne profitujeme. Nesťažujem si, skôr naopak - teším sa z toho a som spokojný. Pravdupovediac, s finalistami som už prestal dohovárať nejaké stretnutia, pretože to bolo viac-menej len z mojej iniciatívy. Ak sa niekto z nich ozve, tak len preto, že niečo potrebuje... Je to smutné. Zvykám si na to ako na realitu a beriem to tak, že si každý žije svoj život, je zaneprázdnený a nemá čas zatelefonovať kamarátovi, ako sa má.
Vaše meno sa teraz spája so spevákom Mirom Jarošom, ktorý tancuje s vašou skupinou. Ako ste sa dali dokopy?
Stretli sme sa na pár akciách po oboch reality show – SuperStar a Miliónovom tanci, ktoré skončili naraz. Rozprával mi, že by chcel videoklip a pýtal sa ma na tanečníkov. Akurát vtedy som zakladal tanečnú skupinu, a tak som sa mu ponúkol sám. Nahrali sme spolu videoklip k piesni Šamanka, čo sa mu zapáčilo a odvtedy spolupracujeme.
Celkom sa vám podarilo zapadnúť do sveta hudobníkov a tanečníkov, lebo Miro nie je jediný, s kým spolupracujete...
Áno, črtá sa spolupráca s Tweenskami, ktoré chcú tiež natočiť nejaký videoklip. S nimi som robil aj koncoročné benefičné akcie. Väčšinou sa mi však triafajú jednorazovky. Nedávno ma napríklad oslovila Katka Ivanková z reality show Dievča za milión. Tiež spieva a moja skupina by ju mala sprevádzať tancom. Najdlhšie však pracujem s Mirom a čo sa mňa týka, nemám s tým dôvod prestať. Miro je v pohodový chlapík a dá sa s ním normálne ľudsky vychádzať a toho názoru sú aj moje tanečníčky. Myslím si, že naša spolupráca je úplne niekde inde, pretože už nepovažujeme jeden druhého za pracovného partnera, s ktorým máme rozbehnutý kšeft, ale za kamaráta a celej spolupráci to len prospieva.
Poznáte našich tancujúcich Martinčanov?
Samozrejme. Na Deep Martico som súťažil. Bolo to však už dávno, takže nové tváre nepoznám. Skončil som v čase, keď som dosiahol titul majstra Európy, sveta a stal som sa trojnásobným majstrom Slovenska. Na súťaži som vnímal „deepakov“ a myslím, že tam nebolo tanečníka, ktorého by som nepoznal a nevnímal. Páči sa mi, že nerobia spartakiádu, že svojmu tancu dávajú myšlienku. Ich vystúpenie bolo vždy plné dynamiky, energie. Osobne sa mi veľmi páčia, fandím im.

Skryť Vypnúť reklamu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Získaj náskok pred štartom
 2. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme
 3. Buďte v najlepšej spoločnosti!
 4. FIIT – vedomosti, ktoré majú zmysel
 5. Štúdium, ktoré sadne
 6. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami
 7. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou
 8. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID
 9. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov
 10. Petit Press a RegioMedia rozbiehajú spoločný predaj v regiónoch
 1. 26 years of providing you with essential information
 2. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami
 3. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou
 4. Tieto farmy dávajú prácu domácim. A podporujú región
 5. Cirkevné gymnázium v Snine patrí medzi najlepšie v kraji
 6. O2: Mentálne zdravie zamestnancov je pre nás veľkou prioritou
 7. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID
 8. Varso Tower od HB Reavis je najvyššou budovou v EÚ
 9. Dáma s pávím pierkom
 10. Slovensko zasiahla vlna nárastu dopytu po produktoch na kĺby!
 1. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 23 863
 2. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID 13 314
 3. Séria dvoch príloh: Angličtina nielen pre maturantov 10 669
 4. Volkswagen Tiguan: takto by malo vyzerať rodinné auto! 10 019
 5. V sobotu do bezpečného Ománu so zľavou 486 eur 8 330
 6. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje 7 565
 7. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte 7 300
 8. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov 6 186
 9. Príbeh Patrika Tkáča a J&T, Lidl verzus Tesco a investičné tipy 5 689
 10. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť 5 242
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Klinická psychologička a psychoterapeutka Jana Jamrichová tvrdí, že pandémia je pre vzťahy veľkou skúškou.

Sociálna izolácia a náročná nálada v spoločnosti do veľkej miery skúšajú vzťahy.

2 h
Ilustračné foto.

Víkendové testovanie poslalo časť učiteľov do karantény.

5 h
V Sučanoch si zaspomínali na významného rodáka.

Pre pandémiu sa spomienka niesla v komornom duchu.

10 h
V dodatočnom zápase sme nestačili na tím SR 18.

V stretnutí proti reprezentačnej osemnástke nastúpili v drese Martina juniori a dorastenci. Výsledok zápasu sa do tabuľky prvej ligy nepočíta.

17 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Muž, ktorý sa stal maskotom mesta pod Urpínom, mal 63 rokov.

27. feb

Testovanie pokračuje aj v nedeľu.

27. feb

Niektoré obce v okrese Topoľčany nezachytili ani jedného pozitívneho. V meste Topoľčany je miera pozitivity na odberových miestach zriadených mestom 0,527%.

17 h

Prednostku Okresného úradu v Topoľčanoch Dagmar Kačírekovú zaočkovali prednostne. Samotná prednostka, nominantka strany OĽANO, sa tým pochválila na sociálnej sieti.

4 h

Už ste čítali?