Utorok, 22. jún, 2021 | Meniny má PaulínaKrížovkyKrížovky
V AMERIKE MÁ SAMOSPRÁVA VIAC PRÁVOMOCI AJ VIAC ZODPOVEDNOSTI

Branislav Zacharides:

Prednosta mestského úradu vo Vrútkach Alexander Zacharides ml. už dlhší čas chýba vo svojom úrade. Je na študijnom pobyte v USA. Ešte keď odchádzal, dohodli sme sa, že neskôr, keď sa nadýcha americkej atmosféry a získa prvé poznatky o tom, ako tam funguje

Branislav Zacharides:
V Amerike má samospráva viac právomoci aj viac zodpovednosti
Turčanom adresovala pozdrav aj primátorka Sanfordu Lindy Kuhn a poslanec Kongresu USA so slovenskými koreňmi John Mica
Prednosta mestského úradu vo Vrútkach Branislav Zacharides ml. už dlhší čas chýba vo svojom úrade. Je na študijnom pobyte v USA. Ešte keď odchádzal, dohodli sme sa, že neskôr, keď sa nadýcha americkej atmosféry a získa prvé poznatky o tom, ako tam funguje samospráva, využijeme vymoženosť internetu a urobíme na túto tému rozhovor. Ten čas prišiel a tak sa uskutočnilo „spojenie“ na trase Martin – Sanford, kde Branislav Zacharides, ktorý odpovedal na naše otázky, momentálne pôsobí.
Aký je cieľ vášho pobytu v USA a ako ste získali tento študijný pobyt?
Áno, ide o študijný pobyt, resp. o odbornú stáž na samospráve mesta Sanford, Fl. Jej cieľom je získanie informácií a skúsenosti
z činnosti samospráv na Floride a podľa možnosti implementovanie toho dobrého v systéme riadenia samospráv u nás na Slovensku. Tato stáž je jedným z produktov spolupráce Asociácie prednostov úradov miestnych samospráv
v SR a Medzinárodnej asociácie prednostov miestnych samospráv ICMA (International City Managers‘ Association), ktorá má sídlo v USA. Ich spolupráca už trvá niekoľko rokov, spravidla sa realizuje vo forme kratších projektov. Vážim si, že naša asociácia sa obrátila práve na mňa, keď prišla ponuka od prednostu úradu mesta Sanford na dlhšiu odbornú stáž pre slovenského prednostu.
Môžete nám bližšie opísať miesto svojho pôsobiska ?
Sanford sa nachádza v strednej Floride asi 20 km severovýchodne od centra Orlanda. Blízkosť tohoto veľkomesta samozrejme ovplyvňuje aj život asi paťdesiattisícového Sanfordu. Napriek tomu si dokázal zachovať ráz historického mesta s vlastným duchom šestdesiatych rokov a po prehliadke jeho centra sa človek nediví, že práve tu sa natáčal film My Girl. Mesto sa nachádza na brehu jazera Lake Monroe a vodná cesta ho spája s Atlantikom. Jazero a jeho okolie poskytujú útočisko pre nespočetné druhy vodného vtáctva a vidieť tu aligátora nie je ničím výnimočným.
Pracujete v samospráve v pozícii prednostu, máte už bohaté skúsenosti, aby ste mohli porovnávať. Aké vidíte v tomto smere zásadné rozdiely medzi nami a Amerikou?
V prvom rade Amerika nie je jednotná, pokiaľ ide o štruktúru samosprávy a zásady riadenia, ktoré sa v nej uplatňujú. Od čias osa-
mostatnenia sa kolónií od nadvlády Veľkej Británie si členské štáty USA dávali a stále dávajú veľký pozor na to, aby federálna vláda nerozhodovala o veciach, ktoré jej neprináležia, čoho príkladom je aj problematika samospráv. Nie každá komunita je obcou
v právnom slova zmysle, tak ako je to u nás. Ak si chcú založiť samosprávu, toto rozhodnutie podlieha schváleniu občanov v referende. Komunity, ktoré nemajú vlastnú samosprávu, sú súčasťou „County“ teda kraja, ktorý pre ne zabezpečuje všetky služby, vrátane likvidácie odpadu a údržby verejných komunikácií. Pokiaľ ide o zásady riadenia, rozoznávajú dva základne systémy. „Strong mayor system“ je podobný tomu, aký máme na Slovensku. Na čele samosprávy stojí volený primátor, ktorý počas svojho volebného obdobia pracuje na plný úväzok. Druhou formou je „council-manager form“, kde každodenný život samosprávy riadi menovaný prednosta s dlhoročnými riadiacimi skúsenosťami, získanými často vo viacerých samosprávach. Právomoci voleného zastupiteľstva sú v oboch prípadoch rovnaké, pozícia primátora je pri druhej forme viac posunutá do podoby predsedu mestského zastupiteľstva a zároveň sprostredkovateľa komunikácie medzi občanmi, poslancami a úradom. O forme riadenia rozhodujú občania referendom pri schvaľovaní štatútu mesta. V Sanforde sa rozhodli pre druhý systém.
Čo by sa dalo uplatniť aj u nás, konkrétne v práci samosprávy miest?
V prvom rade mi tento pobyt umožnil prekonať niektoré, na Slovensku veľmi intenzívne za-užívané, dogmy. Ako príklad uvediem delenie kompetencií medzi originálne, o ktorých obec rozhoduje úplne samostatne, a tzv. prenesený výkon štátnej správy, kde je obec predĺženou rukou štátu v záujme „efektívnejšieho výkonu štátnej správy“. Ten efektívnejší výkon v slovenských podmienkach bohužiaľ stále znamená presun zodpovednosti štátu na samosprávy bez zabezpečenia dostatočného objemu financií. Tu na Floride nič také nie je. Ak ma raz obec kompetenciu, tak ju vykonáva samostatne a nezávisle, samozrejme v súlade s platnou legislatívou. V meste som nenašiel ani jeden úrad, ktorý by spadal pod štátnu alebo federálnu vládu. Na rozdiel od Slovenska, kde občan veľakrát nevie, na ktorý úrad sa má so svojím problémom obrátiť, tu vie, že o všetkých zásadných veciach rozhoduje jeho samospráva. Orgány mesta tak majú na jednej strane viac právomoci, na druhej strane viac zodpovednosti. Osobitne sa mi páči tvorba mestských kódexov, v ktorých sú normy a predpisy schvaľované nariadeniami mesta zoradene tematicky a podľa abecedy. Občan ani podnikateľ tak nemajú problém rýchlo sa oboznámiť s mestskými limitmi pre akúkoľvek oblasť života, ktorú mesto reguluje, bez toho, aby musel prácne prechádzať platnými všeobecne záväznými nariadeniami.
Je vôbec niečo, čo by nám
z tohto pohľadu mohli Američania závidieť?
Myslím si, že ropná kríza na Ameriku ešte nedoľahla úplne, a ak k tomu dojde, asi im budeme vedieť poradiť, ako realizovať niektoré kroky úspornejšie. Jednoducho, slovenské samosprávy musia častejšie improvizovať kvôli nedostatku zdrojov. Taktiež sa nazdávam, že kým v problematike ochrany vodných zdrojov sú určite ďaleko, v oblasti likvidácie a separácie odpadu im aspoň my Vrútočania máme čo poradiť. Veľmi si vážim, že vedúci jednotlivých odborov na úrade sú otvorení diskusii a skutočne sa zaujímajú o môj názor, teda necítim žiadny stupeň pohŕdania alebo podceňovania. A to napriek tomu, že dejiny demokratickej správy veci verejných v USA sú oveľa staršie než u nás v Európe, o Slovensku nehovoriac.
Ktoré podstatné črty sú rozdielne v živote Američanov a Slovákov?
Musím samozrejme začať so stravovacími návykmi. Predsa len, strážme si to, čo doma máme. Konzumácia „fast food“ v kombinácii
s nedostatočným množstvom pohybu väčšiny tunajších obyvateľov vedie k obezite a iným zdravotným problémom. Ale pravda je, že s týmto problémom sa snažia bojovať. Mestá aj kraje vo veľkom budujú cyklochodníky a turistické trasy a aj Florida zažíva v posledných rokoch rapídny nárast rekreačnej cyklistiky. Sanfordský cyklochodník, postavený za prispenia federálnych i štátnych fondov, je toho dobrým príkladom.
Ako vy osobne využívate voľný čas?
Pracovný deň sa na úrade začína medzi ôsmou a deviatou a končí medzi piatou a šiestou popoludní, vrátane piatkov. To znamená, že v priebehu týždňa toho zas tak veľa nestihnem. Ale na bicykel si nájdem čas aj po večeroch. Príroda je tu naozaj úžasná.
Čo pekného a pozoruhodného ste zažili a čo videli?
Vážim si, že o môj víkendový program sa domáci svedomito starajú. Už som videl veľký kus strednej Floridy, vrátane Orlanda, ktoré je považované za turistického konkurenta Las Vegas. Jeho najväčšími ťahákmi sú zábavné parky na čele s Disneylandom, ktorého návštevu mi pred odchodom zo Slovenska osobne odporúčal veľvyslanec USA
v SR Rodolphe Vallee. Ja som ale uprednostnil Seaworld, kde môže návštevník naživo vidieť množstvo vodných živočíchov - od korytnačiek až po kosatky a žraloky.
V programe mám ešte návštevu blízkeho Kennedy Space Center pri Cape Canaveral, odkiaľ USA realizujú svoj vesmírny program. Pokiaľ ide o návštevu športových podujatí, videl som automobilové preteky NASCAR a zažil som aj basebalový zápas. Moje najväčšie zážitky sa ale spájajú skôr s ľuďmi, ktorých som tu stretol, ako s miestami, ktoré som navštívil. Verím, že mnohé priateľstvá, ktoré som tu nadviazal, budú trvať cely život.
Kedy sa vrátite domov?
Ide o desaťtýždňovú stáž. V čase, keď odpovedám na vaše otázky, práve začínam jej druhú polovicu. Odlietam 30. októbra a domov by som mal doraziť o deň neskôr.
Ste už dlhšie preč z Turca, čo by ste komu chceli odkázať?
Chcem pozdraviť všetkých čitateľov Nového ŽIVOTA TURCA. Osobitne samozrejme pozdravujem všetkých svojich príbuzných, kolegov a známych. Využívam tento priestor aj na odovzdanie pozdravov celému Turcu.Posiela ho primátorka Sanfordu Linda Kuhn a poslanec Kongresu USA so slovenskými koreňmi John Mica.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 2. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 3. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 4. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 5. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 6. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 7. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 8. Recyklovať PET fľaše a plechovky môžu už aj obyvatelia Krupiny
 9. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto
 10. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 1. Recyklovať PET fľaše a plechovky môžu už aj obyvatelia Krupiny
 2. V centre Bratislavy vznikajú apartmány určené na predaj
 3. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 4. 3 veci, s ktorými zvládnete horúčavy v byte
 5. Spoločnosť ASBIS uvádza na európske trhy novinku
 6. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 7. V BILLA pokračuje Doba slovenská
 8. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto
 9. Legislative intention - recodification of the corporate law
 10. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 1. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 9 016
 2. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 8 584
 3. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 8 235
 4. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 7 288
 5. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 721
 6. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 4 973
 7. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 3 757
 8. Crème de la crème po slovensky 3 249
 9. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto 2 777
 10. Po Slovensku na motorke 2 211
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Nezvestná Martina Včelíková.

Nezvestná Martina Včelíková bola naposledy videná v sobotu 19. júna 2021 o 20.00 hodine v Bratislave.


5 h
V Turčianskych Tepliciach popri jarnom kosení dokončili aj výsadbu letných záhonov kvetín.

Pri autobusovom nástupišti je vysadená aj pestrá zmes trvaliek, od jarných až po jesenné.


9 h
 Martin v Kalinove nadal gól, ale najmä po zmene strán predviedli jeho hráči solídny výkon.

Omladenej zostave Fomatu nevyšiel v Kalinove prvý polčas, no po zmene strán Martinčania svoj výkon zlepšili. Žiaľ, prekonať defenzívu domácich sa im nepodarilo ani raz.


14 h
Relácia MY Športujeme denne prináša dynamický prehľad športových aktualít, exkluzívne rozhovory a aj rady a tipy nielen pre športovcov.

Pozrite si MY športujeme.


15 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Pre búrku padali aj stromy.


14 h

Američania skupujú drevo v celej Európe, výsledkom je cena, ktorá likviduje slovenský drevospracujúci priemysel.


21. jún

Obcou na Záhorí sa prehnala smršť. Starý kostol náporu vody odolal.


9 h

Na lúkach v obci Bolešov v Trenčianskom kraji uhynulo 67 kusov hovädzieho dobytka.


TASR 7 h

Už ste čítali?