Streda, 7. december, 2022 | Meniny má Ambróz

Branislav Zacharides:

Prednosta mestského úradu vo Vrútkach Alexander Zacharides ml. už dlhší čas chýba vo svojom úrade. Je na študijnom pobyte v USA. Ešte keď odchádzal, dohodli sme sa, že neskôr, keď sa nadýcha americkej atmosféry a získa prvé poznatky o tom, ako tam funguje

Branislav Zacharides:
V Amerike má samospráva viac právomoci aj viac zodpovednosti
Turčanom adresovala pozdrav aj primátorka Sanfordu Lindy Kuhn a poslanec Kongresu USA so slovenskými koreňmi John Mica
Prednosta mestského úradu vo Vrútkach Branislav Zacharides ml. už dlhší čas chýba vo svojom úrade. Je na študijnom pobyte v USA. Ešte keď odchádzal, dohodli sme sa, že neskôr, keď sa nadýcha americkej atmosféry a získa prvé poznatky o tom, ako tam funguje samospráva, využijeme vymoženosť internetu a urobíme na túto tému rozhovor. Ten čas prišiel a tak sa uskutočnilo „spojenie“ na trase Martin – Sanford, kde Branislav Zacharides, ktorý odpovedal na naše otázky, momentálne pôsobí.
Aký je cieľ vášho pobytu v USA a ako ste získali tento študijný pobyt?
Áno, ide o študijný pobyt, resp. o odbornú stáž na samospráve mesta Sanford, Fl. Jej cieľom je získanie informácií a skúsenosti
z činnosti samospráv na Floride a podľa možnosti implementovanie toho dobrého v systéme riadenia samospráv u nás na Slovensku. Tato stáž je jedným z produktov spolupráce Asociácie prednostov úradov miestnych samospráv
v SR a Medzinárodnej asociácie prednostov miestnych samospráv ICMA (International City Managers‘ Association), ktorá má sídlo v USA. Ich spolupráca už trvá niekoľko rokov, spravidla sa realizuje vo forme kratších projektov. Vážim si, že naša asociácia sa obrátila práve na mňa, keď prišla ponuka od prednostu úradu mesta Sanford na dlhšiu odbornú stáž pre slovenského prednostu.
Môžete nám bližšie opísať miesto svojho pôsobiska ?
Sanford sa nachádza v strednej Floride asi 20 km severovýchodne od centra Orlanda. Blízkosť tohoto veľkomesta samozrejme ovplyvňuje aj život asi paťdesiattisícového Sanfordu. Napriek tomu si dokázal zachovať ráz historického mesta s vlastným duchom šestdesiatych rokov a po prehliadke jeho centra sa človek nediví, že práve tu sa natáčal film My Girl. Mesto sa nachádza na brehu jazera Lake Monroe a vodná cesta ho spája s Atlantikom. Jazero a jeho okolie poskytujú útočisko pre nespočetné druhy vodného vtáctva a vidieť tu aligátora nie je ničím výnimočným.
Pracujete v samospráve v pozícii prednostu, máte už bohaté skúsenosti, aby ste mohli porovnávať. Aké vidíte v tomto smere zásadné rozdiely medzi nami a Amerikou?
V prvom rade Amerika nie je jednotná, pokiaľ ide o štruktúru samosprávy a zásady riadenia, ktoré sa v nej uplatňujú. Od čias osa-
mostatnenia sa kolónií od nadvlády Veľkej Británie si členské štáty USA dávali a stále dávajú veľký pozor na to, aby federálna vláda nerozhodovala o veciach, ktoré jej neprináležia, čoho príkladom je aj problematika samospráv. Nie každá komunita je obcou
v právnom slova zmysle, tak ako je to u nás. Ak si chcú založiť samosprávu, toto rozhodnutie podlieha schváleniu občanov v referende. Komunity, ktoré nemajú vlastnú samosprávu, sú súčasťou „County“ teda kraja, ktorý pre ne zabezpečuje všetky služby, vrátane likvidácie odpadu a údržby verejných komunikácií. Pokiaľ ide o zásady riadenia, rozoznávajú dva základne systémy. „Strong mayor system“ je podobný tomu, aký máme na Slovensku. Na čele samosprávy stojí volený primátor, ktorý počas svojho volebného obdobia pracuje na plný úväzok. Druhou formou je „council-manager form“, kde každodenný život samosprávy riadi menovaný prednosta s dlhoročnými riadiacimi skúsenosťami, získanými často vo viacerých samosprávach. Právomoci voleného zastupiteľstva sú v oboch prípadoch rovnaké, pozícia primátora je pri druhej forme viac posunutá do podoby predsedu mestského zastupiteľstva a zároveň sprostredkovateľa komunikácie medzi občanmi, poslancami a úradom. O forme riadenia rozhodujú občania referendom pri schvaľovaní štatútu mesta. V Sanforde sa rozhodli pre druhý systém.
Čo by sa dalo uplatniť aj u nás, konkrétne v práci samosprávy miest?
V prvom rade mi tento pobyt umožnil prekonať niektoré, na Slovensku veľmi intenzívne za-užívané, dogmy. Ako príklad uvediem delenie kompetencií medzi originálne, o ktorých obec rozhoduje úplne samostatne, a tzv. prenesený výkon štátnej správy, kde je obec predĺženou rukou štátu v záujme „efektívnejšieho výkonu štátnej správy“. Ten efektívnejší výkon v slovenských podmienkach bohužiaľ stále znamená presun zodpovednosti štátu na samosprávy bez zabezpečenia dostatočného objemu financií. Tu na Floride nič také nie je. Ak ma raz obec kompetenciu, tak ju vykonáva samostatne a nezávisle, samozrejme v súlade s platnou legislatívou. V meste som nenašiel ani jeden úrad, ktorý by spadal pod štátnu alebo federálnu vládu. Na rozdiel od Slovenska, kde občan veľakrát nevie, na ktorý úrad sa má so svojím problémom obrátiť, tu vie, že o všetkých zásadných veciach rozhoduje jeho samospráva. Orgány mesta tak majú na jednej strane viac právomoci, na druhej strane viac zodpovednosti. Osobitne sa mi páči tvorba mestských kódexov, v ktorých sú normy a predpisy schvaľované nariadeniami mesta zoradene tematicky a podľa abecedy. Občan ani podnikateľ tak nemajú problém rýchlo sa oboznámiť s mestskými limitmi pre akúkoľvek oblasť života, ktorú mesto reguluje, bez toho, aby musel prácne prechádzať platnými všeobecne záväznými nariadeniami.
Je vôbec niečo, čo by nám
z tohto pohľadu mohli Američania závidieť?
Myslím si, že ropná kríza na Ameriku ešte nedoľahla úplne, a ak k tomu dojde, asi im budeme vedieť poradiť, ako realizovať niektoré kroky úspornejšie. Jednoducho, slovenské samosprávy musia častejšie improvizovať kvôli nedostatku zdrojov. Taktiež sa nazdávam, že kým v problematike ochrany vodných zdrojov sú určite ďaleko, v oblasti likvidácie a separácie odpadu im aspoň my Vrútočania máme čo poradiť. Veľmi si vážim, že vedúci jednotlivých odborov na úrade sú otvorení diskusii a skutočne sa zaujímajú o môj názor, teda necítim žiadny stupeň pohŕdania alebo podceňovania. A to napriek tomu, že dejiny demokratickej správy veci verejných v USA sú oveľa staršie než u nás v Európe, o Slovensku nehovoriac.
Ktoré podstatné črty sú rozdielne v živote Američanov a Slovákov?
Musím samozrejme začať so stravovacími návykmi. Predsa len, strážme si to, čo doma máme. Konzumácia „fast food“ v kombinácii
s nedostatočným množstvom pohybu väčšiny tunajších obyvateľov vedie k obezite a iným zdravotným problémom. Ale pravda je, že s týmto problémom sa snažia bojovať. Mestá aj kraje vo veľkom budujú cyklochodníky a turistické trasy a aj Florida zažíva v posledných rokoch rapídny nárast rekreačnej cyklistiky. Sanfordský cyklochodník, postavený za prispenia federálnych i štátnych fondov, je toho dobrým príkladom.
Ako vy osobne využívate voľný čas?
Pracovný deň sa na úrade začína medzi ôsmou a deviatou a končí medzi piatou a šiestou popoludní, vrátane piatkov. To znamená, že v priebehu týždňa toho zas tak veľa nestihnem. Ale na bicykel si nájdem čas aj po večeroch. Príroda je tu naozaj úžasná.
Čo pekného a pozoruhodného ste zažili a čo videli?
Vážim si, že o môj víkendový program sa domáci svedomito starajú. Už som videl veľký kus strednej Floridy, vrátane Orlanda, ktoré je považované za turistického konkurenta Las Vegas. Jeho najväčšími ťahákmi sú zábavné parky na čele s Disneylandom, ktorého návštevu mi pred odchodom zo Slovenska osobne odporúčal veľvyslanec USA
v SR Rodolphe Vallee. Ja som ale uprednostnil Seaworld, kde môže návštevník naživo vidieť množstvo vodných živočíchov - od korytnačiek až po kosatky a žraloky.
V programe mám ešte návštevu blízkeho Kennedy Space Center pri Cape Canaveral, odkiaľ USA realizujú svoj vesmírny program. Pokiaľ ide o návštevu športových podujatí, videl som automobilové preteky NASCAR a zažil som aj basebalový zápas. Moje najväčšie zážitky sa ale spájajú skôr s ľuďmi, ktorých som tu stretol, ako s miestami, ktoré som navštívil. Verím, že mnohé priateľstvá, ktoré som tu nadviazal, budú trvať cely život.
Kedy sa vrátite domov?
Ide o desaťtýždňovú stáž. V čase, keď odpovedám na vaše otázky, práve začínam jej druhú polovicu. Odlietam 30. októbra a domov by som mal doraziť o deň neskôr.
Ste už dlhšie preč z Turca, čo by ste komu chceli odkázať?
Chcem pozdraviť všetkých čitateľov Nového ŽIVOTA TURCA. Osobitne samozrejme pozdravujem všetkých svojich príbuzných, kolegov a známych. Využívam tento priestor aj na odovzdanie pozdravov celému Turcu.Posiela ho primátorka Sanfordu Linda Kuhn a poslanec Kongresu USA so slovenskými koreňmi John Mica.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vianočný darček na celý život. Darujte návod k vlastnému telu
 2. Aby na Vianoce nič nechýbalo
 3. Fénix - Kultúrna pamiatka roka 2023: Keď história opäť ožíva
 4. Nový vlakový cestovný poriadok z vášho regiónu v denníku SME
 5. Kríza ako odrazový mostík slovenských startupov
 6. Píše analytik Martiška: Čo prinesie rok 2023 v ekonomike?
 7. Štvrtý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 8. Darujte predplatné a získate poukaz v hodnote 10 € do Panta Rhei
 1. Aby na Vianoce nič nechýbalo
 2. Helenky prichádzajú na svetlo sveta s ďalšími novými bytmi
 3. Fénix - Kultúrna pamiatka roka 2023: Keď história opäť ožíva
 4. Vianočný darček na celý život. Darujte návod k vlastnému telu
 5. Nový vlakový cestovný poriadok z vášho regiónu v denníku SME
 6. Kríza ako odrazový mostík slovenských startupov
 7. Šariš ľuďom pomáha regiónu už takmer 20 rokov
 8. Aktivácia zasielania elektronickej faktúry
 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás 15 688
 2. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie 7 599
 3. TRNKA: Esetov veľa nevznikne a ani ten jeden nemá Slovensko istý 5 817
 4. Vyberte si knihy s príbehom. Čo sa oplatí čítať na Vianoce? 4 972
 5. Deti cestujú do exotiky zadarmo 4 267
 6. Štvrtý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME 3 155
 7. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to 3 091
 8. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého 2 581

Blogy SME

 1. Anton Kaiser: Druhá adventná nedeľa
 2. Peter Maroncik: Riaditeľské kvóty pre ženy nie sú teda diskrimináciou?
 3. Ján Valchár: Veľké problémy malého Macka Pú. Intro.
 4. Štefan Vidlár: Husárský kúsek
 5. Samuel Ivančák: Gitara, ktorá hrala budúcnosť
 6. Ľuboš Vodička: Dolní Kounice, kláštor Rosa Coeli, krása Ruže nebeskej v moravskom mestečku
 7. Roland Ondrus: Nemecko, nič sme sa nenaučili
 8. Jozef Kozár: Výber z výskumu Marsu: November 2022
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 44 118
 2. Věra Tepličková: Ako som cestovala vlakom 11 547
 3. Věra Tepličková: K zubárovi lacnejšie, len keď si dáte vyšetriť pipíka 5 611
 4. Ján Valchár: Prvý decembrový blog alebo láska je láska 3 272
 5. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět 3 173
 6. Post Bellum SK: Poprava sa konala 3. decembra 1952 v ranných hodinách 2 900
 7. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi I. 2 189
 8. Jana Melišová: V závoji hmly 2 146
 1. Monika Nagyova: Trapas na Bibliotéke
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 52. - Arktída - Expedícia na lodi Zaria do Sannikovovej zeme (1900 - 1902)
 3. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 4. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 5. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 6. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 7. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Po moste prechádza denne niekoľko tisíc vozidiel.

Na jeho rekonštrukcii sa vystriedali už tri firmy.


26m
Futbalistom spod Lysca jeseň nevyšla, odniesol si to tréner.

Tím z Belej-Dulíc zakončil jeseň sériou piatich prehier a zimuje na predposlednom mieste tabuľky. Zlé výsledky si odskákal tréner Zdenko Veselovský, ktorý pod Lyscom skončil.


2 h

Regionálne noviny MY organizujú už niekoľko rokov advetné podujatie Slovensko spieva koledy, ktoré v predvianočnom čase spája obyvateľov našej krajiny.


3 h

V škole zrealizovali už tretí medzinárodný projekt v rámci programu Interreg.


4 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Vladimír Gajdičiar sa úmyselne skrýva.


22 h

Z kolektívnych zmlúv už vypustili dodatky.


5. dec

Jedna z najväčších atrakcií v Banskobystrickom kraji ožije tradičnou zimnou akciou.


6. dec

Najvyššia chorobnosť ARO je vo vekovej skupine detí do piatich rokov.


5. dec

Blogy SME

 1. Anton Kaiser: Druhá adventná nedeľa
 2. Peter Maroncik: Riaditeľské kvóty pre ženy nie sú teda diskrimináciou?
 3. Ján Valchár: Veľké problémy malého Macka Pú. Intro.
 4. Štefan Vidlár: Husárský kúsek
 5. Samuel Ivančák: Gitara, ktorá hrala budúcnosť
 6. Ľuboš Vodička: Dolní Kounice, kláštor Rosa Coeli, krása Ruže nebeskej v moravskom mestečku
 7. Roland Ondrus: Nemecko, nič sme sa nenaučili
 8. Jozef Kozár: Výber z výskumu Marsu: November 2022
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 44 118
 2. Věra Tepličková: Ako som cestovala vlakom 11 547
 3. Věra Tepličková: K zubárovi lacnejšie, len keď si dáte vyšetriť pipíka 5 611
 4. Ján Valchár: Prvý decembrový blog alebo láska je láska 3 272
 5. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět 3 173
 6. Post Bellum SK: Poprava sa konala 3. decembra 1952 v ranných hodinách 2 900
 7. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi I. 2 189
 8. Jana Melišová: V závoji hmly 2 146
 1. Monika Nagyova: Trapas na Bibliotéke
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 52. - Arktída - Expedícia na lodi Zaria do Sannikovovej zeme (1900 - 1902)
 3. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 4. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 5. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 6. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 7. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom

Už ste čítali?