„iálnych kurzov, certifikáty na akupunktúru, homeopatiu, manuálnu medicínu, akupresúru, rekondíciu pohybového systému, masáže, kineziológiu, dietetiku, vodoliečbu, fytoterapiu.
Pitný režim trochu inak
V posledných rokoch odborníci veľmi propagujú pitný režim. Ale ako sa zdá, nie vždy správnym spôsobom. Vieme, že organizmus má mechanizmy, ktoré zabezpečujú jeho normálne fungovanie Keby sme vnímali signály našich vrodených inštinktov, vyhli by sme sa často rôznym zdravotným nepríjemnostiam. To platí aj o smäde. Za normálnych okolností vedia obličky zbavovať telo nežiaducich látok, ktoré vznikajú pri látkovej premene, ale aj tých, ktoré sa dostali do organizmu potravou, prípadne v podobe liekov.
Pitný režim má telo v prvom rade zavodniť, v druhom uľahčiť prácu obličkám. Vďaka osvete, niektorí ľudia poctivo pijú tekutiny, aj keď nemajú pocit takej potreby. Pitie „nasilu“ im však nie je vždy príjemný. Malé dieťa nenanútite, aby pilo, ak nechce. V prírode každý živočích cíti, kedy potrebuje piť. K tomu, aby obličky vedeli bez problémov samy účelovo hospodáriť s vodou, potrebujú nenásilný tréning.
V čase horúčav odborníci odporúčajú piť aspoň 2 - 3 litre tekutín denne, ale zabúdajú dodať, že ľudia chorí na srdce alebo s vážnejšou poruchou funkcie obličiek si musia množstvo vypitých tekutín pozorne strážiť. Nehovorí sa, že napríklad červená dyňa (vodný melón) obsahuje až 90 % vody a celkom nahradí pitie tekutín.
Zdá sa, že mnohé deti majú väčšiu potrebu piť ako dospelí, ale čo prevažne pijú? Limonády často presladené a chemicky „vylepšené“, vody so sirupom atď. Pokiaľ ale majú k dispozícii len čistú vodu, mnohé chuť na pitie zrazu stratia...
Treba dodať, že aj na pitie existuje návyk. Preto si osvojme taký spôsob života, aby sme naše orgány zbytočne nezaťažovali.
V