Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Po tesnej výhre tesná prehra

Piatok: MHC Martin – HK Nitra 4:3 (1:0,3:2,0:1) – góly: 19. Hriňa, 24. Kuric, 25. Mahdalík a 26. Beran, resp. 28. Vozdecký, 33. Ambruz a 54. Kmeč. Zostava Martina: Dzubina – Klepáč, J. Polák, Hriňa, Škuta, Ďatelinka, Stančok, Sadloň, Vantroba – Špirko, Beran, Trokan, Važan, Koložváry, Podstavek, Bohunický, Mahdalík, Markovič, Drábek, Kuric, P. Tabaček.
Nedeľa: HK Aquacity ŠKP Poprad – MHC Martin 4:3 po predĺžení
(1:1,1:1,1:1 – 1:0) – góly: 13. Škovira, 25. Kroták, 54. a 61. Halaj, resp. 11. Koložváry, 28. Mahdalík a 45. Beran. Zostava Martina: Ševela – Klepáč,
J. Polák, Hriňa, Škuta, Vantroba, Stančok, Ďatelinka – Špirko, Beran, Török, Važan, Koložváry, Podstavek, Trokan, Mahdalík, Markovič, Bohunický, Kuric, P. Tabaček.
Dráma so šťastným koncom
Po nedeľňajšom zápase so Slovanom sa ligový kolotoč na chvíľu zastavil. Martinčania sa cestou z Bratislavy zastavili v Slovenskom Grobe, aby si na slávnostnej večeri pochutnali na husacinke a burčiaku. Od utorka sa však už opäť naplno trénovalo, veď do vynoveného Martinského hokejového centra už v piatok po prvýkrát v sezóne zavítala Nitra, tabuľkový sused nášho mužstva. Predzápasové predpovede o atraktívnom súboji sa do bodky naplnili. Diváci, ktorí mimochodom opäť vytvorili skvelú atmosféru, videli kvalitný a dramatický zápas so šťastným koncom pre Martinčanov. Hráči siahli na dno svojich síl, herné nasadenie, najmä v druhej a tretej časti, bolo vysoké, mužstvá predvádzali rýchly a kombinačný hokej. V úvodnej tretine sa spočiatku hralo opatrne, tempo hry sa však postupne stupňovalo. Domáci boli aktívnejší, veď na Lakosila vyslali až pätnásť striel, kým hostia Dzubinu ohrozili len osemkrát. O prvý presný zásah domácich sa postaral pri početnej výhode obranca Slavomír Hriňa, ktorý nevídanou delovkou prestrelil Lakosila. „Po neprehľadnej situácii pred súperovou bránou som sa dostal k odrazenému puku, ktorý som strelou tesne nad ľadom poslal do brány“, hovorí autor prvého martinského gólu. Rozhodca na zlomok sekundy zaváhal, lebo puk sa od kovovej konštrukcie prudko odrazil von z brány. „Bol som si istý, že to bol gól, vôbec som o tom nepochyboval“. Hriňova trefa bola mimoriadne dôležitá. Strelil totiž Nitranom gól do kabíny, z ktorého sa hostia dlho nevedeli spamätať. Martinčania, ktorí do druhej časti nastúpili v pozmenenej zostave, spustili na súperovu bránu doslova gólový uragán. V priebehu necelých troch minút strelili tri góly a zdalo sa byť rozhodnuté. Najprv sa v početnej výhode presadil Kuric, po ňom sa dravosťou prezentoval Mahdalík a Lakosila po prvýkrát v sezóne vyhnal z brány Beran. „Spravili sme cez prestávku viacero zmien. Do prvej formácie sme k Špirkovi a Beranovi zaradili Markoviča. Trokan s Kuricom sa vrátili k Mahdalíkovi do tretej päťky, Bohunický, pre ktorého bol tento zápas až priveľkým sústom, pre zmenu poputoval do štvrtej lajny. Zmeny priniesli okamžité oživenie, nanovo sformovaný tretí útok streli dva góly, štvrtým zásahom prispela aj Beranova formácia“, povedal nám po zápase kormidelník domáceho mužstva Ladislav Spišiak. Martinčania teda viedli 4:0 a zdalo sa, že je rozhodnuté, ale nebolo. Nitra Vozdeckým pri presilovke najprv znížila a potom sa Ambruzovým tečom vrátila do zápasu. „Nemyslím si, že by moji hráči začali po štvrtom góle lietať v oblakoch, treba rešpektovať aj silu súpera, ktorý dokázal zdvihnúť hlavu. Pomohli mu k tomu aj okolnosti. Útočný faul Podstavka, po ktorom Nitra využila presilovku a šťastný, tak trochu aj náhodný Ambrozov teč. Hráčov som po druhej tretine nabádal k tomu, aby neprestali hrať našu hru. Viedli sme o dva góly. Upozorňoval som chalanov, aby neprepadávali v útočnej tretine, či v strednom pásme. Vedeli sme, že nás Nitra bude napádať, aj preto som útočníkom zdôrazňoval, aby viac pomáhali obrancom,“ tlmočil slová z kabíny Ladislav Spišiak, ktorý do tretej tretiny vyrukoval už len s tromi päťkami. Mužstvo jeho taktické zámery dlho plnilo, ale jednej chybičke sa predsa len nevyhlo. Šesť minút pred koncom hostia Kmečom znížili na rozdiel gólu. Domáci tréner reagoval okamžite, mužstvo dohralo zápas s dvoma päťkami. Martinčania si však víťazstvo už nenechali vziať, k čomu im svojou nedisciplinovanosťou dopomohla aj Nitra, ktorej hráči sa v závere zápasu dopustili dvoch faulov. Domáci mohli konečný výsledok ešte prikrášliť, Podstavkovu strelu zastavila žrď Račkovej brány. „Víťazstvo nad Nitrou si veľmi ceníme. Určite nám chcela vrátiť prehru z domáceho ľadu, som rád, že sme jej to nedovolili. Diváci videli výborný hokej, o ktorý sa pričinili obidve mužstvá. Hráčom patrí pochvala za dobrý výkon, divákom zas uznanie za to, že nás až do konca zápasu vytrvalo povzbudzovali,“ povedal spokojný Ladislav Spišiak, ktorý najťažšie chvíle na striedačke prežíval tesne pred koncom druhej tretiny. „Súper mal dve sekundy pred sirénou veľkú šancu, no Mišo Dzubina nás podržal. Ak by padol gól, neviem-neviem, ako by to dopadlo.“
Rozhodlo sa v predĺžení
Martinčania povzbudení poslednými dobrými výsledkami začali v Poprade bez rešpektu a svojou typickou hrou si dokázali vytvoriť niekoľko dobrých streleckých príležitostí. Okrem Koložváryho sa do streleckej listiny mohol zapísať Važan aj Podstavek. Domáci odpovedali v presilovej hre, ktorú využil Škovira. V druhej časti Martinčanom unikol Kroták, ktorý svoje sólo pretavil na vedúci gól svojho tímu. Hostia však o chvíľu odpovedali, keď Mahdalík aj so šťastím vyrovnal. V záverečnej tretine sa Martinčania druhýkrát v zápase ujali vedenia. Kapitán Beran po peknej kombinácii zvyšoval na 3:2. Poprad však nezložil zbrane, vyvinul tlak, ktorému Martinčania nedokázali odolať. V 53. min Halaj vyrovnal. V riadnom hracom čase už gól nepadol, prišlo na rad predĺženie, v ktorom Halaj po 19 sekundách zužitkoval presilovú hru.
Ladislav Spišiak, tréner Martina: - Diváci videli kvalitný hokej. V prvej tretine malo viac z hry moje mužstvo, v druhej bol lepší Poprad. Škoda, že sme za stavu 1:0 v náš prospech nepremenili dva nájazdy, zápas sa mohol vyvíjať inak. V riadnom hracom čase sme sa presilovke ešte ubránili, no domáci ju nakoniec v predĺžení predsa len využili.