Pondelok, 21. jún, 2021 | Meniny má AlojzKrížovkyKrížovky

NEČAKANÉ: Nováčik z Ďanovej jasným lídrom jesennej časti

Po 86 dňoch sa skončila jesenná časť najvyššej turčianskej futbalovej súťaže. Jej štrnásť účastníkov si zmeralo sily v trinástich kolách, ktoré sme mohli v uplynulých dňoch a týždňoch sledovať. Futbalisti celkovo na jeseň odohrali 91 zápasov, ktoré veľa,

ale zďaleka ešte nie všetko, naznačili. Súťaž sa vyvíja zaujímavo, určite nikto nečakal, že nováčik z Ďanovej neprehrá na jeseň ani jedno stretnutie a z 39 možných bodov získa až 35. Možno povedať, že súťaž sa rozdelila do troch výkonnostných skupín. V tej prvej sa bojuje o popredné umiestnenia v tabuľke, v druhej mužstvá plávajú v pokojných stredových vodách a v tretej sa bude tuho, asi až do konca, bojovať o záchranu. Bodové rozdiely medzi družstvami nie sú dramaticky veľké, stále platí, že v tejto súťaži, je každý schopný poraziť každého. Dramatickosť súťaži zrejme chýbať nebude, najmä súboj o záchranu bude asi najviac pútať pozornosť fanúšikov.
Po hernej stránke súťaž stagnuje
Napriek všetkému, čo bolo povedané, treba otvorene priznať, že herná úroveň I. triedy sa oproti minulému ročníku podstatne nezmenila. Z tohto pohľadu súťaž stagnuje, prakticky sme v nej nezaznamenali žiadny progres. Podľa slov niektorých odborníkov mali viaceré zápasy jesennej časti iba priemernú úroveň, diváci veľa futbalovej krásy nevideli. Samozrejme, aj v I. triede sa objavili stretnutia, ktoré by zniesli aj prísnejšie kritériá, nebolo ich však toľko, koľko by sme si želali. Na druhej strane sme od našich spravodajcov viackrát počuli slová o slabom futbale, ktorý ničím nezaujal. Hernú úroveň stretnutí ovplyvňuje viacero faktorov. Predovšetkým je to tréningový proces a prílev nových futbalistov. Pri rozhovoroch s trénermi sme sa dozvedeli, že účasť hráčov na tréningoch býva rôznorodá, málokedy sa stane, že má kormidelník k dispozícii kompletný káder. Samozrejme, futbal na tejto úrovni sa hrá v amatérskych podmienkach, je jasné, že pre hráčov je prvoradá práca, ktorá živí ich rodiny. To nakoniec každý rešpektuje, veľa sa s tým urobiť nedá. Druhý problém, ako sme už naznačili, je prílev mladých futbalistov. Tých veľa nie je, z roka na rok ako keby sa (nielen v Turci) rodilo menej talentov. Ak sa v kádroch mužstiev objavia aj niektorí mladí hráči (prirodzene, česť výnimkám), tak im chýba ochota a vôľa presadiť sa. Konkurenčné prostredie im robí problémy. Ak sa im ujde miesto len na lavičke náhradníkov, často strácajú trpezlivosť. Namiesto toho, aby na tréningoch viac zabrali, radšej ani na ne nechodia. Kým sa prístup k plneniu povinnostiam, najmä mladých hráčov nezmení, ťažko očakávať výrazné zlepšenie kvality.
Nováčik, z ktorého ide rešpekt
Jesenná časť I. triedy jednoznačne najlepšie vyšla nováčikovi z Ďanovej. Zverenci trénera Pavla Göröga stratili v súťaži len štyri body a doposiaľ nenašli svojho premožiteľa. „Vedel som, že máme kvalitné družstvo, ale nepredpokladal som, že budeme po jeseni tak vysoko. Rátal som s umiestnením do piateho mužstva, všetko ostatné je aj pre mňa príjemným prekvapením,“ hovorí kormidelník Pavol Görög. „Mužstvo prakticky budujeme tretí rok, každou sezónou sme sa posilňovali, dokázali sme vhodne doplniť káder. Napriek nášmu osembodovému náskoku nie je nič rozhodnuté. Určite nás čaká náročná odvetná časť, v ktorej sa však chceme zabojovať o víťazstvo v súťaži.“
Druhé miesto pre Dubové
Dubové skončilo v minulej sezóne na šiestom mieste, aj preto je jeho súčasné druhé miesto menším prekvapením. Zverenci hrajúceho trénera Miroslava Vereša prehrali len v dvoch stretnutiach, naopak osemkrát odchádzali z ihriska s plným bodovým ziskom. „Keď som pred začiatkom sezóny prišiel z Diviak na Dubové, tak som nepočítal s tým, že to takto na jeseň dobre dopadne. Už aj preto, že sme sa museli vyrovnávať s viacerými odchodmi. Zvolili sme taktiku postupných krokov, najbližší zápas bol pre nás ten najdôležitejší. Úspešnými výsledkami sa v mužstve vytvorila pohoda, chlapcom narástlo sebavedomie, získali sme si rešpekt súperov,“ konštatuje tréner Vereš, ktorý chce dať v jarnej časti viac príležitostí aj mladším hráčom.
Mierny vzostup Kľačian
Turčianske Kľačany prezimujú v súťaži na peknom treťom mieste, v poslednom kole jesennej časti o skóre predbehli Žabokreky. Tréner Rastislav Gabura môže byť s výkonmi svojich zverencov spokojný. „Po celú jeseň som mal k dispozícii kompletný káder, vyhýbali sa nám zranenia. Hráči chodili na tréningy, dalo sa s nimi pracovať. V zápasoch sme sa snažili presadiť kombinačnou a technickou hrou, čo sa nám prakticky aj podarilo. Chalani tvoria dobrú partiu, navzájom si rozumejú nielen na ihrisku, ale aj mimo neho.“
Výborný štart, slabší záver
Štvrtú priečku po jeseni obsadili Žabokreky. Slovan odštartoval v súťaži pomerne dobre, v prvých siedmich kolách prehral len raz. Potom ale prišlo stretnutie v Ďanovej, ktoré sa skončilo nepríjemným incidentom. Okrem prehry s lídrom súťaže museli hráči a funkcionári znášať dôsledky za svoje previnenia. Slovan v zostávajúcich piatich stretnutiach jesennej časti len dvakrát vyhral a v tabuľke sa z druhého miesta prepadol na štvrté. Na druhé Dubové však Žabokreky strácajú len dva body, strata je teda minimálna, určite sa dá ľahko zlikvidovať. „Počítali sme s umiestnením do tretieho miesta, z tohto pohľadu teda nie sme úplne spokojní,“ povedal nám Ján Rumpeľ, šéf žabokreckého futbalu. „Otvorene hovorím, že od niektorých našich hráčov sme čakali viac, najmä väčšiu zodpovednosť a lepší prístup k plneniu si svojich povinností. Pravda je, že psychickú pohodu nám narušil incident v Ďanovej, od tohto momentu to nebolo podľa našich predstáv. Uvažujeme nad tým, že pre jarnú časť budeme musieť doplniť káder, jeho mierna obmena nám môže len pomôcť.
Mužstvo nerozhodných výsledkov
Rezerva turčianskej Aquy vlani v I. triede obsadila až jedenáste miesto, po jeseni je piata. Mužstvo, ktoré mimochodom zaznamenalo najviac remíz, prvú prehru utrpelo až v deviatom kole. „S naším doterajším umiestnením sme v klube určite spokojní. Dosiahli sme viac, ako sme čakali“, mieni tréner Ján Rešetár, ktorý si ale neodpustil kritiku výkonov rozhodcov. „Aj vďaka nim sme prišli o niektoré body, mohli sme byť na tom ešte o čosi lepšie.“ Aqua nazbierala v jeseni 22 bodov, čo určite nie je zlá východisková pozícia pred jarnou časťou.
Vydarený záver jesennej časti
Podhradie na začiatku nového ročníka striedalo lepšie výkony s horšími. Postupne sa však výkonnosť zverencov trénera Jozefa Švrla stabilizovala, mužstvo sa v tabuľke nenápadne posúvalo smerom hore. Prispeli k tomu najmä posledné tri kolá, v ktorých Podhradie nenašlo premožiteľa. Šieste miesto po jeseni nie je zlé, mužstvo sa v pokoji môže pripravovať na jarnú časť súťaže. „V podstate sme dosiahli to, čo sme chceli. Plánovali sme skončiť do šiesteho miesta, čo sa nám podarilo. Rátali sme s 20 bodmi, máme o jeden viac. Z tohto pohľadu môžem byť spokojný,“ hovorí tréner Podhradia Jozef Švrlo.
Neostali verní svojej povesti
Sklabiňa v jesennej časti zatiaľ zaostáva za svojou povesťou. Mužstvo nezačalo nový ročník najlepšie, o čom svedčí aj skutočnosť, že po piatom kole bolo až desiate. Sklabini citeľne chýbajú strelecké schopnosti Huleja a Smutného, ktoré sa len ťažko dajú nahradiť. „Určite nemôžem byť s jesennou časťou spokojný. Podávali sme kolísavé výkony, mužstvo nehralo podľa mojich predstáv. Trápili sme sa aj s tréningami, účasť na nich nebola vysoká. Siedme miesto reálne vyjadruje naše súčasné možnosti, môžeme byť radi, že sme neskončili ešte horšie,“ hodnotí vystúpenie svojho mužstva skúsený tréner Ján Diabelko.
Herné zlepšenie Bystričky
Ôsme miesto si po jesennej časti vybojovala Bystrička, ktorá mala v minulej sezóne až príliš veľa starostí so záchranárskymi prácami. Slovan začal viac ako dobre, po treťom kole si dokonca vychutnával druhé miesto. Dlho sa však z neho netešil, mužstvo sa vďaka nevyrovnaným výkonom postupne začalo v tabuľke prepadávať. Bystrička však nemá pred jarnou časťou zlú východiskovú pozíciu. Od mužstiev, ktoré sa nachádzajú v pásme zostupu, si drží celkom slušný odstup. Náskok by však futbalistov nemal učičíkať. Naopak, mal by ich motivovať k väčšiemu tréningovému a zápasovému úsiliu. Stále totiž nie je nič rozhodnuté, účty sa budú skladať až v júni budúceho roku.
Nevydarený úvod,
neskôr mierne zlepšenie
Mošovce v jesennej časti nazbierali sedemnásť bodov, čo vzhľadom na nevydarený vstup do súťaže nie je málo. Zverenci trénera Imricha Arvaya inkasovali najviac gólov, pretože najmä v prvých zápasoch bola obrana Mošoviec poriadne deravá. Mužstvo sa však postupne konsolidovalo a zlepšenými výkonmi sa pomaly posúvalo v tabuľke vyššie. Deviate miesto síce nie je najoptimálnejšie, ale reálne vystihuje možnosti futbalistov spod Drienka. Jar môže v tomto smere veľa zmeniť, sami sme zvedaví ako.
Nováčik z Príboviec desiaty
Na desiatej priečke prezimuje nováčik z Príboviec, hrajúci pod názvom Valča B. Mužstvo nemalo pred súťažou veľké oči, prvoradým jeho cieľom je zrejme záchrana v súťaži. Príbovce si na svoje konto doposiaľ pripísali trinásť bodov, čo určite nie je veľa. Nováčik sa v štyroch prípadoch mohol tešiť z víťazstva, osemkrát odchádzal z ihriska porazený. Príbovčania majú pred poslednými Krpeľanmi len päťbodový náskok, aj z tohto pohľadu sa budú musieť mať pred odvetnou časťou na pozore.
Návrat do starých koľají
Košťany si zopakovali nevydarenú jeseň z minulého ročníka. Istým spôsobom je to prekvapenie, lebo zverenci trénera Milana Bielika hrali v jarnej časti minulého ročníka viac ako dobre. Mužstvo však nenadviazalo na úspechy z jari, neočakávane sa až príliš rýchlo vrátilo do starých koľají. „Samozrejme, že nemôžem byť spokojný s naším jesenným vystúpením. Príležitosť sme dali našim odchovancom, niektorí z nich však na túto súťaž nestačia. Trápime sa s úzkym hráčskym kádrom, ešteže sa nám podarilo prehovoriť Jána Strapka, ktorý si po dlhšej odmlke znovu obul kopačky. Veľmi nám pomohol, aj vďaka nemu sme sa odpútali od posledného miesta,“ hovorí Milan Bielik, tréner Koštian.
Nováčik bojujúci o záchranu
Blatnica postupovala z druhej do prvej triedy z tretieho miesta. Začala sympaticky, veď prvú prehru zaznamenala až vo štvrtom kole. V následnom piatom bodovala naplno, odvtedy však získala len jeden bod. Nováčik ťahá nepríjemnú šnúru bez víťazstva, koniec jesennej časti mu zrejme prišiel aj vhod. Blatnica mala na jeseň viacero zápasov dobre rozohraných, nedokázala ich však doviesť do víťazného konca. Stačil jeden inkasovaný gól a mužstvo sa začalo obávať o výsledok, jednoducho strácalo sebavedomie. Nováčik získal deväť bodov, od prepadliska ho delí len jeden. Jar bude z tohto pohľadu iste náročná, mužstvo sa bojom o záchranu určite nevyhne.
Dynamo sa zastavilo
Diviaky, ktoré v minulom ročníku hrali pomerne sympatický futbal, sa v jesennej časti nového súťažného ročníka poriadne trápia. Dynamo začalo veľmi zle, prvé víťazstvo zaznamenalo až v šiestom kole. Potom však prišla séria štyroch prehier, ktoré náladu v mužstve nezlepšili, skôr naopak. Diviaky na súperovom ihrisku nezískali ani bod, v domácom prostredí len deväť. Mužstvo sa herne trápi, je mu jasné, že ho čaká náročná jeseň. Istým povzbudením by mohla byť posledná remíza s vedúcou Ďanovou, aj vďake nej nezimuje Dynamo na poslednom mieste.
Čierny Peter zatiaľ v Krpeľanoch
Čierny Peter sa na zimnú prestávku nasťahoval do Krpelian, ktoré prvé víťazstvo zaznamenalo až v ôsmom kole. Keďže ani potom nenastalo výrazné zlepšenie (zisk iba štyroch bodov), mužstvo sa musí po jeseni zmieriť s posledným miestom. Strata na bezprostredných súperov v boji o záchranu je však minimálna, v Krpeľanoch nemusia mať hlavu v smútku. Pred jarnou časťou je všetko otvorené, nik si nemôže byť istý svojou doterajšou pozíciou.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 2. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 3. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 4. 15 otázok o separovaní. Minimálne na jednu nebudete vedieť odpovedať
 5. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 6. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 7. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 8. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 9. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 10. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto
 1. Spoločnosť ASBIS uvádza na európske trhy novinku
 2. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 3. V BILLA pokračuje Doba slovenská
 4. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto
 5. Legislative intention - recodification of the corporate law
 6. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 7. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 8. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 9. Posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej
 10. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 14 328
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 12 505
 3. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 8 765
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 7 972
 5. Po Slovensku na motorke 6 793
 6. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 6 496
 7. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 5 716
 8. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 4 473
 9. Crème de la crème po slovensky 3 220
 10. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 2 810
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Turčianske Teplice prehrali s Nižnou a definitívne opúšťajú piatu ligu.

V tretej lige vyhrala Čadca, takže do skupiny sever nevypadne z vyššej súťaže nikto. Pre všetky turčianske tímy to znamená, že sú pred posledným kolom zachránené. V päťke je jasné, že futbalisti Turčianskych Teplíc budú hrať v novej sezóne nižšiu súťaž. O druhom zostupujúcom rozhodne posledné kolo, z našich sú namočené Sučany i Vrútky.


6 h
O víťazovi prvej triedy sa rozhodne až v poslednom kole. Bystrička hrá v Mošovciach a Blatnica privíta nevyspytateľné Trebostovo.

Bystrička získala body bez toho, aby musela hrať. Blatnica síce otočila skóre stretnutia v Dražkovciach z 2:0 na 2:3, no v poslednej minúte inkasovala gól a prišla o dva cenné body.


a 1 ďalší 10 h
Predstaničný priestor v Martine.

Poslanci na májovom zastupiteľstve už rozhodli o vyčlenení 100-tisíc eur na vybudovanie dvoch autobusových ník pre MHD.


11 h
Relácia MY Športujeme denne prináša dynamický prehľad športových aktualít, exkluzívne rozhovory a aj rady a tipy nielen pre športovcov.

Pozrite si MY športujeme.


12 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Sudkyňa konštatovala, že dlažobné kocky na pešej zóne sú v dosť dezolátnom stave. Pani Beáta, ktorá spadla cestou z divadla, má v ruke voperované klince.


10 h

Na miesto boli privolaní po zrážke osobného auta s nákladným.


20. jún

Starohaličana zavalila slama. Neprežil.


18. jún

Policajti vyzývajú ľudí k vyššej opatrnosti.


a 1 ďalší 11 h

Už ste čítali?