Okrem základného platu, ktorý spolu s paušálnymi náhradami predstavuje
93 420 Sk (ide o mimobratislavských poslancov), majú nárok aj na poslaneckú kanceláriu, resp. kancelárie, na ktoré môžu mesačne zo štátneho rozpočtu minúť až 27 000 Sk. To však zďaleka nie je všetko, k dispozícii majú aj asistenta, resp. asistentov, ktorým môžu prerozdeliť až 41 520 korún. Sami uznáte, že je to plat, o ktorom sa obyčajnému smrteľníkovi nemôže ani len snívať.
V júnových parlamentných voľbách boli do NR SR z Turca zvolení až traja poslanci. Za víťazný Smer-SD Ján Kvorka, za dnes už opozičnú SDKÚ-DS Stanislav Janiš a za ĽS-HZDS Beáta Sániová. Každý z nich má svojich asistentov. Stanislav Janiš opätovne na túto prácu angažoval Imricha Žiga, ktorý mu asistoval aj v minulom volebnom období. Ján Kvorka si za jedného z najbližších spolupracovníkov vybral Rastislava Tarhaja a Janu Slezáčkovú, Beáta Sániová zas využíva služby Jána Farského.
Posledný októbrový týždeň sme sa vybrali po stopách turčianskych poslaneckých asistentov, zároveň sme hľadali aj poslanecké kancelárie, ktoré by mali slúžiť nielen poslancom a ich asistentom, ale najmä širšej verejnosti. Veď peniaze na ich zriadenie a prevádzku pochádzajú práve z peňaženiek daňových poplatníkov.
Kancelária poslanca Stanislava Janiša sa nachádza na Mestskom úrade v Martine. Poslednú októbrovú stredu popoludní, boli asi tri hodiny, sme sa tam boli bez ohlásenia pozrieť. Asistenta sme v nej nenašli, našli sme len zamknuté dvere. Vybrali sme sa tam teda znovu vo štvrtok ráno, aj predpoludním, pochodili sme rovnako. „V minulom volebnom období sa nám osvedčili systém tzv. poslaneckých pondelkov. Pretože však nie každému vyhovuje stretnutie v pondelok, zaviedli sme cez webovú stránku www.janis.sk systém dohody na stretnutiach. Samozrejme, na web stránke je uvedené aj mobilné číslo môjho asistenta, ktorý každú schôdzku osobne vždy s občanom dohodol a dohodne. Ak občan meral cestu na mestský úrad a náhodou v kancelárii nenašiel mňa alebo môjho asistenta, na Informačnej kancelárii Mestského úradu mu pracovníčky vždy vedeli dať telefónny kontakt na mňa, resp. na môjho asistenta. Na prízemí mestského úradu je umiestnená aj moja schránka na poštu, kde mi občania môžu nechať odkaz, resp. korešpondenciu pre mňa,“ objasnil nám Stanislav Janiš spôsob svojej komunikácie s občanmi.
Poslaneckú kanceláriu Jána Kvorku sme našli v budove Stavmartu na Kollárovej ulici, kde sídli aj Okresná rada (OR) Smeru–SR. Kanceláriu sme navštívili vo štvrtok predpoludním. Našli sme v nej asistenta poslanca NR SR Rastislava Tarhaja a Katarínu Kvorkovú, administrátorku OR Smeru. „Ktokoľvek má záujem stretnúť sa s poslancom NR SR, má dvere otvorené,“ hovorí Rastislav Tarhaj, ktorý asistuje len niekoľko mesiacov. „Mojou pracovnou náplňou je pripravovať podklady pre rokovanie NR SR. Zaujímame sa najmä o oblasť sociálnej problematiky a kultúry, venujeme sa aj projektom na získavanie finančných prostriedkov zo štrukturálnych fondov Európskej únie.“ Ján Kvorka sa chystá mať poslanecké kancelárie aj v ďalších regiónoch Žilinského kraja, konkrétne v Bytči a Dolnom Kubíne.
Beáta Sániová je poslankyňou NR SR prvé volebné obdobie. Podľa jej slov kanceláriu si ešte len zariaďuje, čochvíľa bude sprístupnená verejnosti. Plánuje sa v nej stretávať s občanmi, riešiť s nimi problémy. Tomu všetkému sme porozumeli, chýbala nám len jedna podstatná informácia, kde sa bude poslanecká kancelária Beáty Sániovej nachádzať. Napriek našej niekoľkonásobnej snahe, sme sa to nedozvedeli. Pani poslankyňa zakaždým, keď sme jej volali, nemala na nás čas. Žiaľ, neodpovedala nám na položené otázky ani prostredníctvom elektronickej pošty.