Naďa Hejná (1906 - 1994), herečka (100. výročie narodenia)
Narodila sa v Martine. Pôsobila v Slovenskom spevokole, Slovenskom komornom divadle a v Divadle SNP v Martine. Počas SNP pracovala v Slobodnom slovenskom vysielači v Banskej Bystrici. Bola výrazná predstaviteľka žien a matiek. Presvedčivá bola v postavách tragických i komických, v ktorých vynikajúco karikovala a ironizovala malomeštiacke typy.
Ján Ursíny (1896 - 1972), politik, statkár (110. výročie narodenia)
Narodil sa i zomrel v Rakši. V roku1992 bol vyznamenaný Radom T. G. Masaryka II. tr. in memoriam. V medzivojnových rokoch bol členom poľnohospodárskych družstevných organizácií a členom a funkcionárom agrárnej strany a poslancom Národného zhromaždenia. Pred II. svetovou vojnou spolupracoval s Hlinkovou slovenskou ľudovou stranou na autonomistickej platforme a bol signatárom Žilinskej dohody za agrárnu stranu. Neskôr sa s Hlinkovou ľudovou stranou rozišiel. S J. Lettrichom zhromaždil skupinu československy orientovaných bývalých členov agrárnej strany, SNS a pod vplyvom udalostí na fronte rokoval s 5. ilegálnym ústredným vedením Komunistickej strany. Bol spoluzakladateľom a členom SNR a signatárom Vianočnej dohody. Po vypuknutí Povstania bol členom predsedníctva SNR a v závere vojny bol členom delegácie pre tzv. oslobodené Slovensko. V rokoch 1945 - 1947 zakladal a funkcionárom Demokratickej strany. V rokoch 1945 - 1947 bol podpredsedom vlády Československej republiky Potom bol väznený a od začiatku päťdesiatych rokov pracoval ako poľnohospodársky robotník v Rakši a neskôr ako skladník Štátnych lesov v Turčianskych Tepliciach.
Andrej Černiansky (1841 - 1923), redaktor, publicista, úradník (165. výročie narodenia)
Bol organizátorom kultúrneho života a v roku 1871 spoluzakladateľom Slovenského spevokolu v Martine, v ktorom účinkoval ako herec. Vydával a redigoval humoristický mesačník Rarášek. Bol redaktorom Národných novín, časopisu Rarach a Pikulík, Veselé listy a Zasmějme se. V humoristickej tvorbe vynikal ako improvizátor a kritik spoločenských pomerov. Publikoval vo viacerých ďalších časopisoch. Bol prívržencom martinského centra SNS. Zomrel v Martine.
Ján Halaša (1893 - 1981), umelecký fotograf, organizátor turistiky, lekárnik
(25. výročie úmrtia)
Narodil sa v Martine. Zo začiatku svojej tvorby bol ovplyvnený kultúrne vyspelým prostredím Martina, najmä fotografickou aktivitou P. Socháňa. V Trenčíne sa začal zaoberať fotografiou. Vytváral impresionisticky ladené snímky považských sihotí. Bol priekopníkom slovenskej turistiky a vysokohorského športu. Postupne zostavil obrázkový zemepis horských partií Liptova, Oravy a Turca, fotograficky zmapoval najbližšie okolie Trenčína. Jeho fotografie sú v zbierkach SNG v Bratislave a iných galérií.
Ladislav Thomka-Markovický (1864 - 1941), verejný činiteľa, statkár (65. výročie úmrtia)
Narodil sa i zomrel v Bystričke. Bol účastníkom slovenského národného hnutia, signatárom martinskej Deklarácie slovenského národa, priateľom rodiny T. G. Masaryka. Bol funkcionárom SNS, MSS, v roku 1918 člen SNR v Martine.
Ján Fízel (1787 - 1846), pedagóg (160. výročie úmrtia)
Bol priekopníkom a propagátorom hláskovacej metódy začiatočnéo čítania a dvojjazyčných učebníc pre národnostne zmiešané oblasti.
Emil Emanuel Bacher (1854 - 1926), mlynársky podnikateľ, odborný spisovateľ
(80. výročie úmrtia)
Narodil sa v Sučanoch. Niekoľko desaťročí pôsobil ako riaditeľ mlynárskeho koncernu Viktória v Budapešti. Je autorom hospodárskych publikácií a článkov.
Ľudo Ondrejov (1901-1962), básník, prozaik, autor kníh pre deti a mládež
(105. výročie narodenia)
Pracoval v Matici slovenskej v Martine. Bol správcom antikvariátu, referentom Povereníctva informácií SNR, redaktorom, správcom Domova spisovateľov v Budmericiach i spisovateľom v slobodnom povolaní. Bol reprezentantom prózy slovenského naturizmu. Do literatúry vstúpil ako básnik.
Teodor Šebo-Martinský (1911 - 1980), hudobný skladateľ (95. výročie narodenia)
Narodil sa v Martine. Bol priekopníkom v skladaní slovenskej tanečnej a estrádnej hudby. Komponoval skladby s budovateľskou tematikou. Skladal i šansóny a tanečné piesne aj na vlastné texty. Komponoval hudobné vložky k rozhlasovým a divadelným hrám. Publikoval v hudobných periodikách. Bol výtvarne nadaný. Jeho výtvarné práce sú v súkromných zbierkach.
Milan Ivanka (1876 - 1950), politik, advokát (130. výročie narodenia)
Narodil sa v Martine. Pôsobil ako praktikant u Matúša Dulu v Martine, bol referentom Ministerstva s plnou mocou pre správu Slovenska. Najskôr sa angažoval v kultúrnej oblasti, neskôr v politickej. Za údajné poburovanie voči štátu a maďarskému národu bol väznený. Neskôr spoluvydával a bol redaktorom Národného hlásnika. Po vojne bol predstaviteľom ideológie buržoázneho čechoslovakizmu a politiky centralizmu. Po ovládnutí Slovenska ľudákmi sa presťahoval do Prahy, bol väznený nacistami. Na Slovensko sa vrátil po vojne, už sa politicky neangažoval.
Oľga Mitrovská (1884 - 1956), kultúrna pracovníčka, ochotnícka herečka
(50. výročie úmrtia)
Narodila sa i zomrela v Martine. Pracovala ako úradníčka a súkromne vy-učovala hru na klavíri. Pôsobila v Slovenskom spevokole ako herečka. Bola zakladajúcou členkou Živeny.
Anna Horáková-Gašparíková (1896 - 1987), kultúrna pracovníčka a literárna historička
(110. výročie narodenia)
Narodila sa i zomrela v Martine. Pôsobila v kníhkupectve svojho otca, v Živene v Martine, ako správkyňa osobného archívu prezidenta T. G. Masaryka. Po vydaji sa v Prahe venovala historickému a literárnovednému výskumu i folkloristike. Po smrti manžela žila v Martine. Publikovala v slovenských a českých časopisoch.
Ján Ursíny (1914 - 1986), včelár, učiteľ (20. výročie úmrtia)
Narodil sa v Martine. Pôsobil ako učiteľ na školách vo Vrútkach, v Sučanoch, Gelnici, Liptovskom Mikuláši. Bol organizátorom včelárstva v Liptove. Prispieval do časopisov.
Elena Čajková (1883 - 1971), kultúrna pracovníčka (35. výročie úmrtia)
Narodila sa v Necpaloch. Od roku 1946 žila v Bratislave. Aktívne sa zapájala do kultúrnej a osvetovej činnosti, ako herečka režisérka sa venovala ochotníckemu divadlu. Zaslúžila sa o založenie rodinnej školy Živeny.