Pondelok, 3. október, 2022 | Meniny má Stela

Cez prestávku malé presýpanie

Pred reprezentačnou prestávkou bolo mužstvo v tabuľke na piatom mieste, pričom predtým sa dlhšie držalo dokonca na druhom, v závese vedúceho Slovana Bratislava.

Ste spokojný?
Celý realizačný tím môže byť spokojný. Keby nám niekto pred súťažou povedal, že si budeme počínať tak, že po 22. kole budeme na piatom mieste, a dokonca budeme dlhší čas usadení na druhej priečke, asi by som sa mu vysmial. Určite sme príjemne prekvapili celé hokejové Slovensko, našich fanúšikov. Dúfam, že sme sa dobre naštartovali a aj naďalej sa budeme pohybovať v takých tabuľkových výškach.
Určite je čo chváliť, ale musíme sa trochu obnažiť konštatovaním, že nebyť 13-gólového víťazstva nad Skalicou, bolo by mužstvo, čo sa týka produktivity, skôr kdesi uprostred ako na špici a navyše mátať vás môžu aj tri zápasy, v ktorých hráči nedali ani gól...
Súhlasím, ale tých nastrieľaných trinásť gólov súperovi predsa nemožno odpísať z nášho účtu, to je fakt. Na druhej strane sme realisti, lebo rezervy sú vždy. Pravdou je, že úvod súťaže nám vyšiel nad očakávanie dobre. Ak nám to nie vždy vyšlo podľa predstáv, tak jednou z príčin môže byť aj to, že niektorí hráči, keď sme sa prepracovali v tabuľke tak vysoko, si už mysleli, že to ďalej pôjde samé, že už nebude treba dôraz a vynaloženie buldočej vôle k vsieteniu gólu. V tom sme asi trošku poľavili. Musím ale povedať, že aj v zápasoch, v ktorých sme nedali góly, sme boli lepším mužstvom, ako naši súperi. Dokonca sme ich prestrieľali, lenže sme nedali góly. Na druhej strane treba vyzdvihnúť aj kvality súperov. Tí si pochopiteľne už začali dávať na nás pozor. Spočiatku nás nebrali až tak vážne. Ale verím, že naši hráči po tých stretnutiach, ktoré nám nevyšli podľa predstáv, pochopili, že sa treba vrátiť k tomu, ako začali, že do zápasov musia ísť s ešte väčším dôrazom a menej špekulovať.
Jednoznačne sa potvrdilo, že Martin pred sezónou veľmi vhodne doplnil mužstvo. Je v ňom symbióza skúsenosti s mladými, ale už schopnými hráčmi, navyše aj obaja brankári, hoci sú mladí, presvedčili, že môžu byť oporami, veď obaja majú úspešnosť nad 92 percentnou hranicou...
S brankármi som mal dôvod byť spokojný. Možno nás niekto pred sezónou kritizoval, že sme v ich prípade dali prednosť mladosti pred skúsenosťou, ale my sme sa tak rozhodli, pretože v tomto ročníku súťaže je menšie riziko vsadiť na tomto dôležitom poste na mladosť. Teraz je našou úlohou vybudovať kostru mužstva aj pre budúce sezóny. Obaja budú o tri roky, keď pôjde ozaj do tuhého, zrelými brankármi. Keď sme sa pre nich rozhodli, tak to bolo predovšetkým s ohľadom na perspektívu.
Najlepším vysvedčením pre obranu je, že, aj čo sa týka počtu inkasovaných gólov, Martin patrí na predné priečky extraligy. Lepšie je na tom len Slovan a Zvolen. Ceníte si takéto vysvedčenie?
Samozrejme, ale je to dobré vysvedčenie nielen pre brankárov a obranu, ale pre celé mužstvo. Náš systém hry je špecifický. Nebudem ho prezrádzať, poviem len to, že je postavený na defenzíve, hoci navonok tak nepôsobí. Dnes je ale moderný hokej o tom, že bránia aj útočníci. Ak naše mužstvo plní nalinkovaný herný systém, tak dostávame menej gólov.
To, čo ste povedali, by zrejme mohlo nájsť oporu vo fakte, že v streleckej produktivite a kanadskom bodovaní sú vysoko aj obrancovia. Na rozdiel od minulých rokov zaznamenali aj pomerne dosť gólov. Osemnásť gólov a dvadsaťtri asistencií je slušná bilancia ich produktivity...
Ak chceme hrať dobrý hokej, tak rovnako, ako musia piati brániť, musia piati podporovať útok. Myslím si, že máme obranu nielen silnú, ale aj dostatočne skúsenú, ale aj vhodne doplnenú mladými, ktorí začínajú a popri nich sa môžu priučiť. Všetko sú to hráči, ktorí už majú čosi odohrané, vedie rozohrať útočné akcie, vedia zakončiť. Budem rád, keď budú aj naďalej využívať túto svoju prednosť.
Ako ste boli spokojný s útočnými formáciami?
Musím priznať, že len v jednom-jedinom zápase nám zahrali štyri kompletné päťky tak, že som ich mohol za to pochváliť. V ďalších zápasoch sa nám už nestalo, že by zabrali všetky útoky. Bolo to striedavé, ale bolo dôležité, že vždy sa viac darilo aspoň dvom formáciám. V zápasoch, v ktorých sme nedali ani jeden gól zlyhali všetci. Máme teda stále na čom pracovať, lebo krédom je, aby sme mali vyrovnané formácie, ktoré zaberú v každom zápase. Keby nám to vyšlo, potom by sme mohli pomýšľať na vysoké priečky.
Ako ste zatiaľ spokojný s mladými hráčmi?
Určite sú oživením. Teší ma, že sú to naši odchovanci. Špirko momentálne patrí k naším najlepším hráčom, Markovič mal výborný úvod, potom azda aj preto, lebo sme ho „odstavili“ práve od Špirka, sa niekedy trápil, ale to sa všetko môže a ja verím, že aj zmení a Jaro sa opäť chytí. Stúpajúcu formu naznačil v posledných zápasoch. Samozrejme, niektorí ďalší mladí hráči nedostávajú toľko príležitosti. Drábek s Themárom ešte navyše hrávajú aj v juniorke, aj preto ich nemôžeme naplno vyťažiť, lebo by boli pre juniorov stratení. A ja viem, že ich juniorka tiež potrebuje. Sú to hráči s perspektívou, som s nimi spokojný.
Už po prehranom zápase so Žilinou ste avizovali, že počas prestávky trochu popresýpate zostavu. Niečo ste v jednej z odpovedí naznačili. Môžete byť konkrétnejší?
Na prvom tréningu po krátkom oddychu, som urobil dve zmeny. Skúseného Jara Töröka som presunul z prvej do tretej päťky. Nebolo to pre výkonnosť. Chceme, aby práve svojou individuálnou vyspelosťou pomohol tretej formácii. Je to predovšetkým otázka rozloženia síl jednotlivých útokov. Verím, že to Jaro takto pochopí. Namiesto neho prišiel do útoku Markovič. No a niektoré zmeny budú aj v obranných dvojiciach. Snažíme sa ešte káder doplniť a v pondelok má prísť na skúšku Troliga z Prešova (Tomáš Troliga za trénera Milana Hovorku, hrával v Martine extraligu a pred troma rokmi bol v kádri martinskej juniorky, ktorá vybojovala titul majstrov Slovenska – pozn. red.), ktorý ak sa nepresadí v Znojme, kde bol na skúške, by mohol pribudnúť do nášho kádra. Ak zapadne, bola by tu ďalšia alternatíva zloženia útoku, ale tú si zatiaľ nechám pre seba.
Bola by to alternatíva k Špirkovi a Markovičovi?
To ste povedali vy. Ale, prečo nie. Vekovo sú si blízki a navyše všetci prešli zámorím.
Vy ste ale dlhšie živili nádej, že by mužstvo mohol posilniť ešte niekto z kvalitných českých útočníkov. Nahlas sa hovorilo o Paroulkovi a Říhovi. Už ste sa ich vzdali?
Jedno miesto stále máme voľné. Náš generálny manažér je stále v spojení s Říhom, komunikujú, ale neviem čo z toho bude. Do 31. januára je stále čas, aby sme niekoho zohnali.
Základom všetkého je herná disciplína, ako ste spokojný?
Boli nejaké úlety hráčov, ale patríme k najmenej vylučovaným mužstvám. V tom nevidím problém. Určite sa aj v našej hre vyskytne niekoľko zbytočných útočných faulov, ktoré niekedy aj ovplyvnia výsledok. Vždy to riešime po zápase. Aj finančne.
O tom, že vzostup martinského hokeja nie je náhodný, svedčí aj slušný zisk bodov v prvej a druhej šestine. Tretiu šestinu ste ale nezačali najlepšie, viacerí to dokonca hodnotia silným slovom, že v porovnaní so spomínanými dvoma šestinami je to priam katastrofálne. Súhlasíte?
Vôbec nie. V Nitre sme odohrali nešťastný zápas, ale v tom zápase mali obaja brankári taký deň, že na nich strelci nemali a samostatné nájazdy boli lotériou. Bol to zápas skôr o šťastí. Vo Zvolene sme prehrali s kvalitným súperom, ktorý mal dlhú víťaznú sériu. Zápas doma s Popradom sme zvládli a so Žilinou vlastne rozhodli dva náhodné góly súpera v prvej tretine. V závere sme mali obrovskú prevahu, ale už sme len znížili. Nebyť streleckého výpadku, všetko mohlo, aj malo byť opačne.
Analýza vývoja zápasov hovorí o tom, že mužstvo má najslabšiu prvú tretinu a až potom sa dostáva do tempa. Kde je príčina?
V hokeji to tak býva, že v prvej tretine sa mužstvá väčšinou „oťukávajú“. Sleduje sa, čo ide súper hrať a tréneri na to reagujú. Naším krédom je nastúpiť do zápasu tak, aby sme nedostali gól. Zvyčajne nám v týchto chvíľach veľmi pomôže štvrtý útok. Potom reagujeme na súpera, vývoj hry a tempo stupňujeme. Veľa zápasov nám to takto vyšlo.
Martinské extraligové zápasy majú skvelú kulisu, cítite, že máte v divákoch veľkú oporu?
Divákom treba poďakovať za fantastickú atmosféru. Taká, aká je momentálne u nás, vari nie je na žiadnom extraligovom štadióne. Povzbudzovaním diváci vlievajú hráčom silu, sú naším ďalším hráčom a povoleným dopingom. Ale potrebovali by sme, aby ich bolo takto počuť, aj keď sa mužstvu nedarí. Vtedy to hráči najviac potrebujú. Dúfam, že sa naši diváci nenabažili a aj ďalej budú našou oporou. Ja ich prosím o to, aby mali s nami trpezlivosť a pomohli nám aj keď sa nedarí. My fanúšikov potrebujeme.
Keď sme hovorili o príprave pochválili ste vedenie klubu, že vám vytvára dobré podmienky. Nezmenilo sa to počas sezóny?
Už v predpríprave, a potom od prvého tréningu v letnej príprave urobilo vedenie kus roboty. Takmer od začiatku sme sa mohli pripravovať so všetkými hráčmi, to tu predtým nebolo. Mali sme sústredenie v Chorvátsku, výrazne sa zlepšilo vybavenie. Kúpili nám sportestery, špičkové stacionárne bicykle, už sa buduje nový regeneračný trakt, ktorý by mal byť o dva mesiace hotový. Robí sa tu ozaj všetko pre to, aby bol v Martine dobrý hokej.

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 2. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel
 3. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň
 4. Druhý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 5. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 6. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 7. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 8. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 1. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 2. Metropolis ostáva bez inflačnej doložky
 3. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň
 4. Druhý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 5. KOSIT hľadá do svojho tímu ďalších vodičov
 6. Náklady na domácnosť pomôže ušetriť aj kompostér FoodCycler
 7. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 8. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 1. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 6 963
 2. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať? 6 660
 3. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 5 895
 4. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 5 777
 5. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň 5 243
 6. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 5 080
 7. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 927
 8. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 825

Blogy SME

 1. Erik Kriššák: John Stagg - Vlk a pastier
 2. Marek Mačuha: Je zníženie daní politický zločin?
 3. Anna Miľanová: Burina - v mojom poňatí...
 4. Juraj Krúpa: Neznesiteľná ľahkosť, s akou Matovič reční o Hitlerovi a médiá o fašistoch
 5. Juraj Švarc: Obecné záležitosti – práca v zastupiteľstve
 6. Matúš Lazúr: Na retardovaných vodičov platia len retardéry. Pri zastávkach MHD najlepšie také že pri 60-tke im rovno utrhne nápravu.
 7. Ján Valchár: Gratulujeme, 60.000. A ruské tanky dostávajú defekty.
 8. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: gazdovský dom z Vlkolínca, kaplnky na Sivej Brade a v Holíči
 1. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 677
 2. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 7 568
 3. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 5 273
 4. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 4 653
 5. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 3 870
 6. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 3 500
 7. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 2 830
 8. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam. 2 728
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Turčianska Štiavnička získala v stretnutí proti Vavrečke cenný bod.

Posledný víkend bol z pohľadu turčianskych celkov o poznanie pozitívnejší ako tie predchádzajúce. Bystrička aj Blatnica zabrali naplno a svoju cenu má aj remíza Štiavničky.


5 h
Futbalisti Belej zvládli zápas proti Zubrohlave.

Hráči Dynama v Rosine na dobrý výsledok pomýšľať nemohli, keďže nestrelili ani gól, hoci si vybojovali aj výhodu penalty. Belá sa vytiahla a zdolala silnú Zubrohlavu.


11 h
Martinčan Juraj Reguli si na prácu v pivovare spomína v dobrom.

Martinčan Juraj Reguli pracoval v pivovare 20 rokov a dobre ho poznal.


13 h
Primátor mesta Martin, Ján Danko

Nové moderné areály, štadióny či ihriská. Športová infraštruktúra v Martine prešla v ostatných štyroch rokoch zásadnou premenou.


22 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Erik Kriššák: John Stagg - Vlk a pastier
 2. Marek Mačuha: Je zníženie daní politický zločin?
 3. Anna Miľanová: Burina - v mojom poňatí...
 4. Juraj Krúpa: Neznesiteľná ľahkosť, s akou Matovič reční o Hitlerovi a médiá o fašistoch
 5. Juraj Švarc: Obecné záležitosti – práca v zastupiteľstve
 6. Matúš Lazúr: Na retardovaných vodičov platia len retardéry. Pri zastávkach MHD najlepšie také že pri 60-tke im rovno utrhne nápravu.
 7. Ján Valchár: Gratulujeme, 60.000. A ruské tanky dostávajú defekty.
 8. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: gazdovský dom z Vlkolínca, kaplnky na Sivej Brade a v Holíči
 1. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 677
 2. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 7 568
 3. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 5 273
 4. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 4 653
 5. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 3 870
 6. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 3 500
 7. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 2 830
 8. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam. 2 728
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?