Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky
LADISLAV SPIŠIAK: PRÍJEMNE SME PREKVAPILI CELÉ HOKEJOVÉ SLOVENSKO LADISLAV SPIŠIAK: PRÍJEMNE SME PREKVAPILI CELÉ HOKEJOVÉ SLOVENSKO

Cez prestávku malé presýpanie

Pred reprezentačnou prestávkou bolo mužstvo v tabuľke na piatom mieste, pričom predtým sa dlhšie držalo dokonca na druhom, v závese vedúceho Slovana Bratislava.

Ste spokojný?
Celý realizačný tím môže byť spokojný. Keby nám niekto pred súťažou povedal, že si budeme počínať tak, že po 22. kole budeme na piatom mieste, a dokonca budeme dlhší čas usadení na druhej priečke, asi by som sa mu vysmial. Určite sme príjemne prekvapili celé hokejové Slovensko, našich fanúšikov. Dúfam, že sme sa dobre naštartovali a aj naďalej sa budeme pohybovať v takých tabuľkových výškach.
Určite je čo chváliť, ale musíme sa trochu obnažiť konštatovaním, že nebyť 13-gólového víťazstva nad Skalicou, bolo by mužstvo, čo sa týka produktivity, skôr kdesi uprostred ako na špici a navyše mátať vás môžu aj tri zápasy, v ktorých hráči nedali ani gól...
Súhlasím, ale tých nastrieľaných trinásť gólov súperovi predsa nemožno odpísať z nášho účtu, to je fakt. Na druhej strane sme realisti, lebo rezervy sú vždy. Pravdou je, že úvod súťaže nám vyšiel nad očakávanie dobre. Ak nám to nie vždy vyšlo podľa predstáv, tak jednou z príčin môže byť aj to, že niektorí hráči, keď sme sa prepracovali v tabuľke tak vysoko, si už mysleli, že to ďalej pôjde samé, že už nebude treba dôraz a vynaloženie buldočej vôle k vsieteniu gólu. V tom sme asi trošku poľavili. Musím ale povedať, že aj v zápasoch, v ktorých sme nedali góly, sme boli lepším mužstvom, ako naši súperi. Dokonca sme ich prestrieľali, lenže sme nedali góly. Na druhej strane treba vyzdvihnúť aj kvality súperov. Tí si pochopiteľne už začali dávať na nás pozor. Spočiatku nás nebrali až tak vážne. Ale verím, že naši hráči po tých stretnutiach, ktoré nám nevyšli podľa predstáv, pochopili, že sa treba vrátiť k tomu, ako začali, že do zápasov musia ísť s ešte väčším dôrazom a menej špekulovať.
Jednoznačne sa potvrdilo, že Martin pred sezónou veľmi vhodne doplnil mužstvo. Je v ňom symbióza skúsenosti s mladými, ale už schopnými hráčmi, navyše aj obaja brankári, hoci sú mladí, presvedčili, že môžu byť oporami, veď obaja majú úspešnosť nad 92 percentnou hranicou...
S brankármi som mal dôvod byť spokojný. Možno nás niekto pred sezónou kritizoval, že sme v ich prípade dali prednosť mladosti pred skúsenosťou, ale my sme sa tak rozhodli, pretože v tomto ročníku súťaže je menšie riziko vsadiť na tomto dôležitom poste na mladosť. Teraz je našou úlohou vybudovať kostru mužstva aj pre budúce sezóny. Obaja budú o tri roky, keď pôjde ozaj do tuhého, zrelými brankármi. Keď sme sa pre nich rozhodli, tak to bolo predovšetkým s ohľadom na perspektívu.
Najlepším vysvedčením pre obranu je, že, aj čo sa týka počtu inkasovaných gólov, Martin patrí na predné priečky extraligy. Lepšie je na tom len Slovan a Zvolen. Ceníte si takéto vysvedčenie?
Samozrejme, ale je to dobré vysvedčenie nielen pre brankárov a obranu, ale pre celé mužstvo. Náš systém hry je špecifický. Nebudem ho prezrádzať, poviem len to, že je postavený na defenzíve, hoci navonok tak nepôsobí. Dnes je ale moderný hokej o tom, že bránia aj útočníci. Ak naše mužstvo plní nalinkovaný herný systém, tak dostávame menej gólov.
To, čo ste povedali, by zrejme mohlo nájsť oporu vo fakte, že v streleckej produktivite a kanadskom bodovaní sú vysoko aj obrancovia. Na rozdiel od minulých rokov zaznamenali aj pomerne dosť gólov. Osemnásť gólov a dvadsaťtri asistencií je slušná bilancia ich produktivity...
Ak chceme hrať dobrý hokej, tak rovnako, ako musia piati brániť, musia piati podporovať útok. Myslím si, že máme obranu nielen silnú, ale aj dostatočne skúsenú, ale aj vhodne doplnenú mladými, ktorí začínajú a popri nich sa môžu priučiť. Všetko sú to hráči, ktorí už majú čosi odohrané, vedie rozohrať útočné akcie, vedia zakončiť. Budem rád, keď budú aj naďalej využívať túto svoju prednosť.
Ako ste boli spokojný s útočnými formáciami?
Musím priznať, že len v jednom-jedinom zápase nám zahrali štyri kompletné päťky tak, že som ich mohol za to pochváliť. V ďalších zápasoch sa nám už nestalo, že by zabrali všetky útoky. Bolo to striedavé, ale bolo dôležité, že vždy sa viac darilo aspoň dvom formáciám. V zápasoch, v ktorých sme nedali ani jeden gól zlyhali všetci. Máme teda stále na čom pracovať, lebo krédom je, aby sme mali vyrovnané formácie, ktoré zaberú v každom zápase. Keby nám to vyšlo, potom by sme mohli pomýšľať na vysoké priečky.
Ako ste zatiaľ spokojný s mladými hráčmi?
Určite sú oživením. Teší ma, že sú to naši odchovanci. Špirko momentálne patrí k naším najlepším hráčom, Markovič mal výborný úvod, potom azda aj preto, lebo sme ho „odstavili“ práve od Špirka, sa niekedy trápil, ale to sa všetko môže a ja verím, že aj zmení a Jaro sa opäť chytí. Stúpajúcu formu naznačil v posledných zápasoch. Samozrejme, niektorí ďalší mladí hráči nedostávajú toľko príležitosti. Drábek s Themárom ešte navyše hrávajú aj v juniorke, aj preto ich nemôžeme naplno vyťažiť, lebo by boli pre juniorov stratení. A ja viem, že ich juniorka tiež potrebuje. Sú to hráči s perspektívou, som s nimi spokojný.
Už po prehranom zápase so Žilinou ste avizovali, že počas prestávky trochu popresýpate zostavu. Niečo ste v jednej z odpovedí naznačili. Môžete byť konkrétnejší?
Na prvom tréningu po krátkom oddychu, som urobil dve zmeny. Skúseného Jara Töröka som presunul z prvej do tretej päťky. Nebolo to pre výkonnosť. Chceme, aby práve svojou individuálnou vyspelosťou pomohol tretej formácii. Je to predovšetkým otázka rozloženia síl jednotlivých útokov. Verím, že to Jaro takto pochopí. Namiesto neho prišiel do útoku Markovič. No a niektoré zmeny budú aj v obranných dvojiciach. Snažíme sa ešte káder doplniť a v pondelok má prísť na skúšku Troliga z Prešova (Tomáš Troliga za trénera Milana Hovorku, hrával v Martine extraligu a pred troma rokmi bol v kádri martinskej juniorky, ktorá vybojovala titul majstrov Slovenska – pozn. red.), ktorý ak sa nepresadí v Znojme, kde bol na skúške, by mohol pribudnúť do nášho kádra. Ak zapadne, bola by tu ďalšia alternatíva zloženia útoku, ale tú si zatiaľ nechám pre seba.
Bola by to alternatíva k Špirkovi a Markovičovi?
To ste povedali vy. Ale, prečo nie. Vekovo sú si blízki a navyše všetci prešli zámorím.
Vy ste ale dlhšie živili nádej, že by mužstvo mohol posilniť ešte niekto z kvalitných českých útočníkov. Nahlas sa hovorilo o Paroulkovi a Říhovi. Už ste sa ich vzdali?
Jedno miesto stále máme voľné. Náš generálny manažér je stále v spojení s Říhom, komunikujú, ale neviem čo z toho bude. Do 31. januára je stále čas, aby sme niekoho zohnali.
Základom všetkého je herná disciplína, ako ste spokojný?
Boli nejaké úlety hráčov, ale patríme k najmenej vylučovaným mužstvám. V tom nevidím problém. Určite sa aj v našej hre vyskytne niekoľko zbytočných útočných faulov, ktoré niekedy aj ovplyvnia výsledok. Vždy to riešime po zápase. Aj finančne.
O tom, že vzostup martinského hokeja nie je náhodný, svedčí aj slušný zisk bodov v prvej a druhej šestine. Tretiu šestinu ste ale nezačali najlepšie, viacerí to dokonca hodnotia silným slovom, že v porovnaní so spomínanými dvoma šestinami je to priam katastrofálne. Súhlasíte?
Vôbec nie. V Nitre sme odohrali nešťastný zápas, ale v tom zápase mali obaja brankári taký deň, že na nich strelci nemali a samostatné nájazdy boli lotériou. Bol to zápas skôr o šťastí. Vo Zvolene sme prehrali s kvalitným súperom, ktorý mal dlhú víťaznú sériu. Zápas doma s Popradom sme zvládli a so Žilinou vlastne rozhodli dva náhodné góly súpera v prvej tretine. V závere sme mali obrovskú prevahu, ale už sme len znížili. Nebyť streleckého výpadku, všetko mohlo, aj malo byť opačne.
Analýza vývoja zápasov hovorí o tom, že mužstvo má najslabšiu prvú tretinu a až potom sa dostáva do tempa. Kde je príčina?
V hokeji to tak býva, že v prvej tretine sa mužstvá väčšinou „oťukávajú“. Sleduje sa, čo ide súper hrať a tréneri na to reagujú. Naším krédom je nastúpiť do zápasu tak, aby sme nedostali gól. Zvyčajne nám v týchto chvíľach veľmi pomôže štvrtý útok. Potom reagujeme na súpera, vývoj hry a tempo stupňujeme. Veľa zápasov nám to takto vyšlo.
Martinské extraligové zápasy majú skvelú kulisu, cítite, že máte v divákoch veľkú oporu?
Divákom treba poďakovať za fantastickú atmosféru. Taká, aká je momentálne u nás, vari nie je na žiadnom extraligovom štadióne. Povzbudzovaním diváci vlievajú hráčom silu, sú naším ďalším hráčom a povoleným dopingom. Ale potrebovali by sme, aby ich bolo takto počuť, aj keď sa mužstvu nedarí. Vtedy to hráči najviac potrebujú. Dúfam, že sa naši diváci nenabažili a aj ďalej budú našou oporou. Ja ich prosím o to, aby mali s nami trpezlivosť a pomohli nám aj keď sa nedarí. My fanúšikov potrebujeme.
Keď sme hovorili o príprave pochválili ste vedenie klubu, že vám vytvára dobré podmienky. Nezmenilo sa to počas sezóny?
Už v predpríprave, a potom od prvého tréningu v letnej príprave urobilo vedenie kus roboty. Takmer od začiatku sme sa mohli pripravovať so všetkými hráčmi, to tu predtým nebolo. Mali sme sústredenie v Chorvátsku, výrazne sa zlepšilo vybavenie. Kúpili nám sportestery, špičkové stacionárne bicykle, už sa buduje nový regeneračný trakt, ktorý by mal byť o dva mesiace hotový. Robí sa tu ozaj všetko pre to, aby bol v Martine dobrý hokej.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 2. Mikuláš s Majkom Spiritom? Môžete si ho užiť u vás doma
 3. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 4. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 5. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 6. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 7. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 8. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 9. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 10. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 1. Mikuláš s Majkom Spiritom? Môžete si ho užiť u vás doma
 2. Väčšina fajčiarov dala deťom cigarety, ak si vypýtali
 3. Podcast: Jeden lístok, veľa tratí
 4. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 5. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 6. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 7. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 10. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 920
 2. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 12 110
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 861
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 741
 5. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 459
 6. Aká je chémia vôní 9 177
 7. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy 8 969
 8. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 836
 9. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 8 685
 10. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu 8 355
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Od koláčika k veľkému snu

Šikovná mamina dvoch detí neraz vypeká aj do polnoci. Ženie ju túžba po splnenom sne.

Veronika si túži vo Valči otvoriť svoju vlastnú cukrárničku.

Bylinkárka Thurzová bola svetoznáma

Kniha bylinkárky z Martina bola preložená na 23 svetových jazykov.

Pamätná izba Ľudmily Thurzovej dýcha históriou aj silou, ktorú v sebe táto výnimočná žena mala.

Miloš Fafrák: Verím, že Žilinu ešte ponaháňame

Mladíci z úspešného dorastu, ktorí vybojovali pre tromi rokmi pre Martin striebro, sa začínajú hlásiť o slovo aj v seniorskom tíme.

Miloš Fafrák.

Neskôr, ale predsa

V Socovciach napriek pandémii stihli každoročnú brigádu.

Cintorín v Socovciach je pripravený na zimu.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Na stanici v Nitre napadli muža po tom, ako upozornil na rúško

Incident sa stal v čakárni na autobusovej stanici.

Polícia už pozná totožnosť muža, ktorý zaútočil po upozornení, že nemá rúško

Páchateľa a jeho kamaráta spoznali ľudia na videozázname.

Zdravotná sestra z Čadce prekonala COVID-19: Myslela som si, že zomriem

Pri pociťovaní príznakov sa začala liečiť sama. Bola to chyba.

FOTO: Vianočný stromček už v Martine svieti, prišiel aj Mikuláš

Krátko po 16. hodine sa v Martine rozžiarila vianočná výzdoba. Otvorili sa aj vianočné trhy, Mikuláš rozdal deťom sladkosti.

Už ste čítali?