HRAD krutovládcov

Podať pravdivý príbeh o hrade v Gaderskej doline nie je jednoduché. Poslední majitelia z rodu Révaiovcov sa z neho odsťahovali v roku 1790 a akékoľvek informácie o sebe nechali zamrieť v jeho ruinách. Ich životy mali pokračovanie v novom sídle – v Mošovci

ach. Rozprávanie o svojom predošlom domove ponechali na historikov a ich strohé historické fakty a ... povesti. Oba pramene odhaľujú panovníkov ako krutovládcov a jedna z povestí potvrdzuje, že aj Blatnický hrad má svoje mátohy. Darmo by ste ich teraz hľadali – na svoje zjavenie si vyhradili špeciálnu noc – svätojánsku. Za mesačného svitu počuť aj plač dieťaťa. Toho dieťaťa, ktorého kostra sa vraj našla v jeho múroch...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Krvavý masaker
pod múrmi hradu
Hrad pochádza z prvej polovice 13. storočia a stojí pravdepodobne na mieste starého hradiska. Vznikol s cieľom ochraňovať dôležitú cestu „magna via“ medzinárodných rozmerov, ktorá viedla z Nitry smerom na sever do Poľska na Balt. No už v 14. storočí sa začala používať nová trasa smerom na Príbovce popri rieke Turiec k Martinu, čo zapríčinilo úpadok dôležitosti hradu. Kým sa nestal spolu so Sklabinským hradom darovaným majetkom na štyri storočia (1540 – 1945) slávnych Révaiovcov, každým novým storočím prechádzal z ruky do ruky. Nie vždy mu vtedajší čestní majitelia robili dobré meno. Prvého známeho krutovládcu spomína Ján Junas v knihe Turčianske chotáre. V roku 1323 panovníka Puneča znepokojovala blízka zemianska obec Sebeslavce. Bola významnejšia ako Blatnica a čo bolo ešte horšie – jej obyvatelia boli vraj rozpínaví. Bez problémov sa im zadarilo zväčšiť svoje územie výmenou pozemkov o Janovu Ves – Ďanovú, no na blatnickej strane naďabili na tvrdý múr. Puneč si nechcel dať siahnuť ani na ár svojho majetku, preto si dohovoril stretnutie s Bartolomejom, vnukom zakladateľa Sebeslaviec. Schôdzka a rokovanie o vymedzení hraníc sa zmenila na krvavý masaker. Bartolomej sa chytil do pasce. Zomrel spolu so svojimi mužmi rukami Punečových zbrojnošov, ktorí čakali v kroví. Magister Donč však namiesto pána Blatnického hradu potrestal Sebeslavčanov. Odňal im severnú časť chotára a daroval ju Folkušovi... Sebeslavčania si na pamiatku svojich mučeníkov postavili na vŕšku kostolík a zasvätili ho kráľovi Ondrejovi II., ktorý túto zem daroval v roku 1230 Bartolomejovmu starému otcovi – Načkovi. V 16. storočí bola pri tomto kostole i škola, do ktorej chodili žiaci zo širokého okolia. Aby unikli sebeslavskí zemania z dosahu majiteľov Blatnického hradu, presťahovali sa do Folkušovej. Obec Sebeslavce sa po ich odchode zmenila na majer.
Z Blatnice ušiel, aby sa nehanbil
Podľa turčianskych povestí bol ďalším tyranom žijúcim v komnatách Blatnického hradu Valentín Korom. Ako novopečený zemepán raz zišiel medzi svojich poddaných. Natrafil na chudobného starca, ktorý nezaplatil dane, a tak ho dal nemilosrdne zbičovať. Na pomoc mu prišiel syn Ondrej, ktorý mu sľúbil, že sa mu pomstí tak, že sa prepadne pred celým svetom od hanby. Príležitosť sa mladíkovi naskytla, keď našiel na lesnej ceste zraneného rytiera, idúceho na rytierske súboje k pánovi hradu. Postaral sa oň a obliekol sa do jeho brnenia. V súboji svojho pána zrazil na zem a odhalil pred všetkými svoju totožnosť. Prítomní šľachtici, rytieri i bedári Koroma vysmiali za to, že ho porazil jeho vlastný a obyčajný poddaný. Preto z Blatnice radšej ušiel a dlhý čas sa neukázal. Ondreja však dal v reťaziach odviesť do hradu. Valentín toho veľa dobrého nenarobil, no povráva sa, že založil osadu Valentovú. Miesto, kde sa hrali rytierske hry a turnaje sa doposiaľ nazýva Ihriská.
Uniesol ju zo zásnub s iným
Hrôzostrašný príbeh, ktorý sa k nej viaže, sa spomína v povesti. Tá sa stala dokonca predlohou aj pre historickú črtu Láska a pomsta Janka Kalinčiaka. Odvíja sa v nej príbeh, ktorého dôsledky počuť vo svätojánsku noc – náreky dvoch žien a plač dieťaťa, ktorého zamurovali do hradných múrov. Ťažko povedať, aké meno prináleží despotovi, ktorý siahol na život nemluvňaťa. Niektorá z verzií povesti spomína prvého majiteľa Pavla z Brezovice, iná Mikuláša Révaia z polovice 17. storočia. Obe uvádzajú spoločnú vlastnosť - zlobu a surovosť a objekt záujmu Kochanického dcéru. Pán Blatnického hradu nepoznal prekážky a nerobil mu ani problém násilne mladú zemianku uniesť z jej zásnub s Bohumilom. Oženil sa s ňou a čoskoro mu porodila syna. Mikuláš či Pavol bol však záletník a medzitým sa zahľadel do inej. Ak si chcel na hrad priviezť novú nevestu, musel sa zbaviť tej prvej. A tak ju bezcitne zavraždil a malého dediča zaživa zamuroval do hradných múrov. Manželka číslo dva mu porodila dcéru, z ktorej sa však dlho netešila. Chvíľu po pôrode zomrela. Z dievčatka vyrástla krásna deva, ktorá sa zapáčila synovi podžupana. Vediac, že otcovi by tým neulahodila, stretávali sa tajne. Ale ako sa hovorí, tak sa dlho chodí s prázdnym džbánom po vodu, až kým sa nerozbije. Pána hradu dcérina odhalená zrada veľmi nahnevala a aj teraz bez štipky svedomia siahol na život svojho druhého dieťaťa. S mečom v ruke ju prinútil vypiť otrávené víno. Tento druhý zločin sa mu však nepodarilo zakryť. Rodina Kochanických a snúbenec Bohumil prahli po celý život po pomste a bojovali za spravodlivosť. Vraždu prvej manželky a syna sa im nepodarilo dokázať, no z druhej ho usvedčili. Bohumil sa totiž v prezlečení na hrade stal svedkom jej zavraždenia. Hradného pána však vrchnosť ušetrila a namiesto života ho pozbavila iba majetku.
Dar od prvého signatára slovenskej gramatiky
V roku 1539 dostali hrad darom Révaiovci, ktorí vládli tvrdou rukou. Vyberali dane, nútili Blatničanov pracovať nielen na panskom, ale aj na stavbe hradu. Aby nastolili medzi poddanými poriadok, vystavali šibenice, lebo im prináležalo právo súdiť i trestať. Neznesiteľné révaiovské spôsoby prinútili domácich prejsť k zbojníčeniu. Blatničania vraj mali preto predchodcu legendárneho Jánošíka Jána Kuchona už v 16. storočí. Že sa po jeho vyčíňaní krutosť pánov nezmenila, svedčia časté návštevy samotného Jánošíka o jedno storočie neskôr. I jemu sa určite niekoľkokrát hradní páni vyhrážali šibenicou. Zhodou okolností ich v roku 1872 dal zvaliť slovenský básnik, autor balady Smrť Jánošíkova, Ján Botto.
Jedinou známou postavou, ktorá by mohla zachrániť povesť hradu, bola Katarína Sidónia Révaiová, vydatá za Mateja Ostrošiča. Túto hradnú paniu si ľud vážil. Bola pobožná i vzdelaná. Počas náboženských nepokojov povolila Blatničanom navštevovať hradný kostol. Jej dvorným kazateľom bol zo školskej literatúry známy Tobiáš Masník, spisovateľ a evanjelický kňaz, mimochodom švagor ďalšieho barokového autora cestopisov Daniela Krmana. Tobiáš Masník bol akýmsi predchodcom bernolákovcov i štúrovcov v zostavovaní slovenskej gramatiky. Svoju paniu si zrejme veľmi vážil, pretože práve jej svoj prvý pokus o gramatiku - Zpráva písma slovenského, venoval.
Keď na Slovensku zúrili kurucké vojny voči habsburgovskému rodu, manžel Kataríny Sidónie sa odvrátil od panovníka a prešiel na stranu pov-stalcov. Uväznili ho v Ilave a pomstiť sa mu cisár chcel aj na hrade jeho manželky. Statočná žena ho však pred zbúraním zachránila. V roku 1722 kamenný hrad oblizovali plamene, preto ho v roku 1744 dal opraviť Jozef Révai. Do roku 1790 ho obývali vedľajšie vetvy rodu. Odvtedy postupne chátral, až kamene z hradných múrov Révaiovci použili na stavbu majera a cesty v Sebeslavciach.
Miroslava Dírerová

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 193
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 548
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 13 941
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 006
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 632
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 500
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 017
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 340
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 786
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 669
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 473
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 392
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 376
  6. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 244
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 143
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 7 273
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Takto sa deti rozlúčili so zimou a veria, že prebudili Živu – bohyňu jari a života.

Deti sa rozlúčili so zimou.


Jana Siráňová
Tomáš Pšenka.

Ani druhá hokejová liga nie je lacná záležitosť. Na pokrytie sezóny kluby míňajú šesťmiestne sumy.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Prebudenie jari Vrícko

Aj do malej podhorskej dedinky zavítala jar.


(vm)
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 786
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 669
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 473
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 392
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 376
  6. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 244
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 143
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 7 273
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?