Štvrtok, 6. október, 2022 | Meniny má Natália

HRAD krutovládcov

Podať pravdivý príbeh o hrade v Gaderskej doline nie je jednoduché. Poslední majitelia z rodu Révaiovcov sa z neho odsťahovali v roku 1790 a akékoľvek informácie o sebe nechali zamrieť v jeho ruinách. Ich životy mali pokračovanie v novom sídle – v Mošovci

ach. Rozprávanie o svojom predošlom domove ponechali na historikov a ich strohé historické fakty a ... povesti. Oba pramene odhaľujú panovníkov ako krutovládcov a jedna z povestí potvrdzuje, že aj Blatnický hrad má svoje mátohy. Darmo by ste ich teraz hľadali – na svoje zjavenie si vyhradili špeciálnu noc – svätojánsku. Za mesačného svitu počuť aj plač dieťaťa. Toho dieťaťa, ktorého kostra sa vraj našla v jeho múroch...

Krvavý masaker
pod múrmi hradu
Hrad pochádza z prvej polovice 13. storočia a stojí pravdepodobne na mieste starého hradiska. Vznikol s cieľom ochraňovať dôležitú cestu „magna via“ medzinárodných rozmerov, ktorá viedla z Nitry smerom na sever do Poľska na Balt. No už v 14. storočí sa začala používať nová trasa smerom na Príbovce popri rieke Turiec k Martinu, čo zapríčinilo úpadok dôležitosti hradu. Kým sa nestal spolu so Sklabinským hradom darovaným majetkom na štyri storočia (1540 – 1945) slávnych Révaiovcov, každým novým storočím prechádzal z ruky do ruky. Nie vždy mu vtedajší čestní majitelia robili dobré meno. Prvého známeho krutovládcu spomína Ján Junas v knihe Turčianske chotáre. V roku 1323 panovníka Puneča znepokojovala blízka zemianska obec Sebeslavce. Bola významnejšia ako Blatnica a čo bolo ešte horšie – jej obyvatelia boli vraj rozpínaví. Bez problémov sa im zadarilo zväčšiť svoje územie výmenou pozemkov o Janovu Ves – Ďanovú, no na blatnickej strane naďabili na tvrdý múr. Puneč si nechcel dať siahnuť ani na ár svojho majetku, preto si dohovoril stretnutie s Bartolomejom, vnukom zakladateľa Sebeslaviec. Schôdzka a rokovanie o vymedzení hraníc sa zmenila na krvavý masaker. Bartolomej sa chytil do pasce. Zomrel spolu so svojimi mužmi rukami Punečových zbrojnošov, ktorí čakali v kroví. Magister Donč však namiesto pána Blatnického hradu potrestal Sebeslavčanov. Odňal im severnú časť chotára a daroval ju Folkušovi... Sebeslavčania si na pamiatku svojich mučeníkov postavili na vŕšku kostolík a zasvätili ho kráľovi Ondrejovi II., ktorý túto zem daroval v roku 1230 Bartolomejovmu starému otcovi – Načkovi. V 16. storočí bola pri tomto kostole i škola, do ktorej chodili žiaci zo širokého okolia. Aby unikli sebeslavskí zemania z dosahu majiteľov Blatnického hradu, presťahovali sa do Folkušovej. Obec Sebeslavce sa po ich odchode zmenila na majer.
Z Blatnice ušiel, aby sa nehanbil
Podľa turčianskych povestí bol ďalším tyranom žijúcim v komnatách Blatnického hradu Valentín Korom. Ako novopečený zemepán raz zišiel medzi svojich poddaných. Natrafil na chudobného starca, ktorý nezaplatil dane, a tak ho dal nemilosrdne zbičovať. Na pomoc mu prišiel syn Ondrej, ktorý mu sľúbil, že sa mu pomstí tak, že sa prepadne pred celým svetom od hanby. Príležitosť sa mladíkovi naskytla, keď našiel na lesnej ceste zraneného rytiera, idúceho na rytierske súboje k pánovi hradu. Postaral sa oň a obliekol sa do jeho brnenia. V súboji svojho pána zrazil na zem a odhalil pred všetkými svoju totožnosť. Prítomní šľachtici, rytieri i bedári Koroma vysmiali za to, že ho porazil jeho vlastný a obyčajný poddaný. Preto z Blatnice radšej ušiel a dlhý čas sa neukázal. Ondreja však dal v reťaziach odviesť do hradu. Valentín toho veľa dobrého nenarobil, no povráva sa, že založil osadu Valentovú. Miesto, kde sa hrali rytierske hry a turnaje sa doposiaľ nazýva Ihriská.
Uniesol ju zo zásnub s iným
Hrôzostrašný príbeh, ktorý sa k nej viaže, sa spomína v povesti. Tá sa stala dokonca predlohou aj pre historickú črtu Láska a pomsta Janka Kalinčiaka. Odvíja sa v nej príbeh, ktorého dôsledky počuť vo svätojánsku noc – náreky dvoch žien a plač dieťaťa, ktorého zamurovali do hradných múrov. Ťažko povedať, aké meno prináleží despotovi, ktorý siahol na život nemluvňaťa. Niektorá z verzií povesti spomína prvého majiteľa Pavla z Brezovice, iná Mikuláša Révaia z polovice 17. storočia. Obe uvádzajú spoločnú vlastnosť - zlobu a surovosť a objekt záujmu Kochanického dcéru. Pán Blatnického hradu nepoznal prekážky a nerobil mu ani problém násilne mladú zemianku uniesť z jej zásnub s Bohumilom. Oženil sa s ňou a čoskoro mu porodila syna. Mikuláš či Pavol bol však záletník a medzitým sa zahľadel do inej. Ak si chcel na hrad priviezť novú nevestu, musel sa zbaviť tej prvej. A tak ju bezcitne zavraždil a malého dediča zaživa zamuroval do hradných múrov. Manželka číslo dva mu porodila dcéru, z ktorej sa však dlho netešila. Chvíľu po pôrode zomrela. Z dievčatka vyrástla krásna deva, ktorá sa zapáčila synovi podžupana. Vediac, že otcovi by tým neulahodila, stretávali sa tajne. Ale ako sa hovorí, tak sa dlho chodí s prázdnym džbánom po vodu, až kým sa nerozbije. Pána hradu dcérina odhalená zrada veľmi nahnevala a aj teraz bez štipky svedomia siahol na život svojho druhého dieťaťa. S mečom v ruke ju prinútil vypiť otrávené víno. Tento druhý zločin sa mu však nepodarilo zakryť. Rodina Kochanických a snúbenec Bohumil prahli po celý život po pomste a bojovali za spravodlivosť. Vraždu prvej manželky a syna sa im nepodarilo dokázať, no z druhej ho usvedčili. Bohumil sa totiž v prezlečení na hrade stal svedkom jej zavraždenia. Hradného pána však vrchnosť ušetrila a namiesto života ho pozbavila iba majetku.
Dar od prvého signatára slovenskej gramatiky
V roku 1539 dostali hrad darom Révaiovci, ktorí vládli tvrdou rukou. Vyberali dane, nútili Blatničanov pracovať nielen na panskom, ale aj na stavbe hradu. Aby nastolili medzi poddanými poriadok, vystavali šibenice, lebo im prináležalo právo súdiť i trestať. Neznesiteľné révaiovské spôsoby prinútili domácich prejsť k zbojníčeniu. Blatničania vraj mali preto predchodcu legendárneho Jánošíka Jána Kuchona už v 16. storočí. Že sa po jeho vyčíňaní krutosť pánov nezmenila, svedčia časté návštevy samotného Jánošíka o jedno storočie neskôr. I jemu sa určite niekoľkokrát hradní páni vyhrážali šibenicou. Zhodou okolností ich v roku 1872 dal zvaliť slovenský básnik, autor balady Smrť Jánošíkova, Ján Botto.
Jedinou známou postavou, ktorá by mohla zachrániť povesť hradu, bola Katarína Sidónia Révaiová, vydatá za Mateja Ostrošiča. Túto hradnú paniu si ľud vážil. Bola pobožná i vzdelaná. Počas náboženských nepokojov povolila Blatničanom navštevovať hradný kostol. Jej dvorným kazateľom bol zo školskej literatúry známy Tobiáš Masník, spisovateľ a evanjelický kňaz, mimochodom švagor ďalšieho barokového autora cestopisov Daniela Krmana. Tobiáš Masník bol akýmsi predchodcom bernolákovcov i štúrovcov v zostavovaní slovenskej gramatiky. Svoju paniu si zrejme veľmi vážil, pretože práve jej svoj prvý pokus o gramatiku - Zpráva písma slovenského, venoval.
Keď na Slovensku zúrili kurucké vojny voči habsburgovskému rodu, manžel Kataríny Sidónie sa odvrátil od panovníka a prešiel na stranu pov-stalcov. Uväznili ho v Ilave a pomstiť sa mu cisár chcel aj na hrade jeho manželky. Statočná žena ho však pred zbúraním zachránila. V roku 1722 kamenný hrad oblizovali plamene, preto ho v roku 1744 dal opraviť Jozef Révai. Do roku 1790 ho obývali vedľajšie vetvy rodu. Odvtedy postupne chátral, až kamene z hradných múrov Révaiovci použili na stavbu majera a cesty v Sebeslavciach.
Miroslava Dírerová

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. 8 najčastejších problémov ústnej dutiny a zubov
 2. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 3. Nakúpte pre seba aj pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc
 4. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami
 5. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52%
 6. Certifikované vzdelávanie pomáha firmám v rozvoji zamestnancov
 7. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané
 8. V Žiline projektujú železnice pre Londýn, Austráliu i Čínu
 1. Kedysi boli takéto šóry na práčku PHILCO. Dnes ju môžete VYHRAŤ!
 2. 8 najčastejších problémov ústnej dutiny a zubov
 3. Nakúpte pre seba aj pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc
 4. Riešenie Atosu zachraňuje životy
 5. Nechajte sa zelektrizovať!
 6. Certifikované vzdelávanie pomáha firmám v rozvoji zamestnancov
 7. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami
 8. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52%
 1. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané 21 664
 2. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52% 7 787
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať? 7 353
 4. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 7 292
 5. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň 6 013
 6. Dôležitosť duševnej pohody 5 083
 7. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma 3 339
 8. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami 2 957

Blogy SME

 1. Anton Kaiser: Zlatomoravecký jarmok
 2. Erik Kriššák: Dotyk rán
 3. Katarína Vanišová: Gólový fenomén opäť úradoval. Bude lepší ako Messi s Ronaldom?
 4. Nicholas Wintzler: Niektoré maľby a zápisky za posledný polrok.
 5. Viktória Holejová: Na zdravie (Slovensko)!
 6. Ján Marton: Vlčanov odkaz potravinovým podvodníkom - poďte, u nás sa Vám nič nemôže stať.
 7. Marián Betík: "Smrť má s nami ľahšiu prácu"
 8. Anna Miľanová: Medvedík...
 1. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 5 622
 2. Ján Valchár: Gratulujeme, 60.000. A ruské tanky dostávajú defekty. 4 798
 3. Matúš Lazúr: Koľko rôznych "dedečkov" s platmi ako minister živíme z našich daní v rôznych organizáciách napojených na štátne peniaze ? 4 783
 4. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 4 231
 5. Ľuboš Vodička: Krvavá streda v Prešporku 4 052
 6. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 3 151
 7. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam. 2 815
 8. Jozef Černek: Smutná pozvánka pre pani prezidentku 2 357
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

V ponuke sú ďalšie tikety.


6 h
1. miesto - Základná škola E. Lániho v Bytči.

Koncom septembra bolo v troch základných školách - na Ul. Eliáša Lániho v Bytči, v Jazernici a v Čimhovej, rušno.


7 h
 Zľava Ján Vanko, Michaela Janovská, Katarína Turanská, Darina Krausová, Michal Ziman, Roman Kubera, Oliver Špigút, Branislav Turanský.

Tento rok sa až deviatim plavcom z klubu Turčianski raci podarilo kvalifikovať na ME v plávaní masters.


LZ a 1 ďalší 12 h
Viacerí účastníci prezentácie si vyskúšali prácu s novým zariadením.

Najnovšia generácia zariadenia je zatiaľ jedinou na Slovensku.


13 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Dôvodom je výstavba kanalizácie aj diery na ceste.


15 h

Miesto výskytu držia v tajnosti.


5. okt

Gangsterka, ktorú natáčali v Lučenci aj Rimavskej Sobote, prichádza do kín.


a 1 ďalší 5. okt

Štvorročné dieťa utrpelo poranenia hlavy.


a 1 ďalší 5. okt

Blogy SME

 1. Anton Kaiser: Zlatomoravecký jarmok
 2. Erik Kriššák: Dotyk rán
 3. Katarína Vanišová: Gólový fenomén opäť úradoval. Bude lepší ako Messi s Ronaldom?
 4. Nicholas Wintzler: Niektoré maľby a zápisky za posledný polrok.
 5. Viktória Holejová: Na zdravie (Slovensko)!
 6. Ján Marton: Vlčanov odkaz potravinovým podvodníkom - poďte, u nás sa Vám nič nemôže stať.
 7. Marián Betík: "Smrť má s nami ľahšiu prácu"
 8. Anna Miľanová: Medvedík...
 1. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 5 622
 2. Ján Valchár: Gratulujeme, 60.000. A ruské tanky dostávajú defekty. 4 798
 3. Matúš Lazúr: Koľko rôznych "dedečkov" s platmi ako minister živíme z našich daní v rôznych organizáciách napojených na štátne peniaze ? 4 783
 4. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 4 231
 5. Ľuboš Vodička: Krvavá streda v Prešporku 4 052
 6. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 3 151
 7. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam. 2 815
 8. Jozef Černek: Smutná pozvánka pre pani prezidentku 2 357
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?