podvod polícii a radšej sa zmieria so stratou, lebo to považujú za stratu času. Podobný prípad sa odohral približne pred tromi týždňami aj na Podháji v Martine. Porozprávala nám o tom pani Marta, ktorá ale nesadla podvodníkovi na lep.
„Do bytovky prišiel solídne vyzerajúci muž. Povedal mi, že má podnik a niekto z rodiny môjho manžela si kúpil mikrovlnnú rúru, ktorú si odvezie, až keď príde do Martina. Manžel zomrel a v podstate žiadnu rodinu nemá. Tušila som, že to bude podvod. „Keď chcú, nech si tú mikrovlnku odvezú,“ povedala som. Návštevník si myslel, že mu dám dvetisíc korún, ale žiadne peniaze som mu neposlala. Potom som sa rozprávala s dvoma susedkami. Vo vedľajšom vchode ponúkal lacný cukor a mrazené kurčatá. Dobrosrdečná suseda mu urobila kávu a dala mu 500 korún. Aj ďalšia suseda dala podvodníkovi 500 korún Mal o nich konkrétne informácie, čo vzbudilo dôveru a peniaze mu dávali s tým, že im tovar donesie, ale viac ho nevideli,“ povedala nám pani Marta.
Podvodník si musel informácie o starších ženách niekde zistiť. Poznal ich mená, ktoré si mohol prečítať aj na zvončeku, ale o jednej z nich vedel, že je z Oravy, má brata, čo si asi musel niekde zistiť. V posledných rokoch bývajú v bytovke, ktorú si podvodník vybral, najmä starší ľudia. Sú dôverčivejší a je ľahšie od nich vylákať peniaze. Väčšinou si
o nich nezistia konkrétne informácie, ale existujú aj také prípady, že využijú náhodne vypočuté informácie, ktoré príbuzní o budúcich okradnutých povedia na verejnosti. Podľa policajných informácií podvodníci pripravia svoje obete o peniaze prevažne v okresoch mimo svojho trvalého bydliska. Nie-ktorí dokonca vyberajú korešpondenciu zo smetných nádob a z nej vyčítajú fakty, ktoré sa im neskôr hodia pri rozhovore s poškodenými. Preto policajti radia súkromné listy a ďalšiu korešpondenciu radšej spáliť, alebo odkladať doma.(br)