Streda, 30. november, 2022 | Meniny má Ondrej, Andrej

Je rozhodnuté

K volebným urnám v našom regióne prišla ani nie polovica oprávnených voličov. S úderom 20. hodiny sa v sobotu skončili komunálne voľby, ktoré rozhodli nielen o nových starostoch a primátoroch, ale aj o poslancoch mestských a obecných zastupiteľstiev.

K volebným urnám v našom regióne prišla ani nie polovica oprávnených voličov
S úderom 20. hodiny sa v sobotu skončili komunálne voľby, ktoré rozhodli nielen o nových starostoch a primátoroch, ale aj o poslancoch mestských a obecných zastupiteľstiev. Zo 69 miest a obcí Turca sa voľby vôbec nekonali v Ležiachove a Ratkove, kde občania neprejavili záujem o kreslá starostov, resp. poslancov. V ďalších troch malých obciach – Diaková, Karlová a Záborie sa konali len voľby poslancov, o richtársku stoličku sa v týchto malých turčianskych dedinkách nikto neuchádzal.
„Voľby v Turci možno označiť za pokojné, nezaznamenali sme väčšie problémy,“ oznámil nám niekoľko minút po polnoci Anton Báthory, predseda Obvodnej volebnej komisie v Martine. Zároveň však jedným dychom dodal, že od strany Smer – SD obvodná volebná komisia dostala podnet na porušenie volebného moratória, ktorého sa mal údajne dopustiť jeden z kandidátov na primátora mesta Martin. Podľa našich informácii malo ísť o Petra Kašubu, ktorý sa mal v Martine pohybovať na aute, ktoré bolo označené jeho volebným číslom. Obvodná volebná komisia odstúpila tento podnet Ústrednej volebnej komisii. A. Báthory: „Neskôr bola urobená náprava a voľby až do ich skončenia pokračovali bez ďalších problémov.“
V okresoch Martin a Turčianske Teplice malo možnosť voliť 91 979 občanov, ktorí boli zapísaní v zoznamoch voličov. Svoje volebné právo využilo 42 624 voličov, čiže v Turci sme zaznamenali 46,34 percentnú volebnú účasť.
Podľa informácií predsedu obvodnej volebnej komisie najviac richtárskych stoličiek obsadili nezávislí kandidáti, ktorí vyhrali voľby v 35 prípadoch. Z politických strán si najlepšie počínal Smer – SD, ktorý získal prvenstvo v 9 obciach. ĽS-HZDS získala posty 6 starostov, rovnako ako aj koaličné zoskupenie HZDS, SNS a Smer. V piatich prípadoch pri voľbe starostov bola úspešná koalícia ĽS–HZDS a SNS. Po jednom starostovskom mieste získali kandidáti ANO, SDKÚ-DS a koalícia KSS, ĽS-HZDS a SNS.
Pri voľbách poslancov boli v Turci najúspešnejší nezávislí kandidáti, ktorí obsadili 121 poslaneckých kresiel. Na druhom mieste skončil Smer - SD, ktorý získal 117 mandátov. ĽS-HZDS si na svoje konto pripíše 61 poslancov, koalícia HZDS a SNS 31, KDH 26, SLNKO 15, SDKÚ-DS 12, ANO 10, KSS a SNS po 9, Slobodné fórum 8. Koalícia SNS, Smer - SD vybojovala 6 poslaneckých mandátov, Nádej a OKS po 2, Strana zelených a koalícia KDH, SF po jednom mandáte.
Martin
Vo voľbách na post primátora mesta Martin triumfoval 33-ročný riaditeľ Slovenského komorného divadla Andrej Hrnčiar (nezávislý), ktorý po dvanástich rokoch v tejto funkcii nahradí Stanislava Bernáta. A. Hrnčiar získal od Martinčanov 5 379 hlasov, čo predstavuje 32,65 %.
Druhé miesto si „vybojoval“ kandidát Smeru – SD, SNS, ĽS-HZDS, KSS a HZD Jozef Stahl, ktorému dôveru vyslovilo 4 197 voličov, čo predstavuje 25,36 %. Až na treťom mieste skončil súčasný primátor Stanislav Bernát, ktorý získal 2 508 hlasov, čo predstavuje 15,22%.
V Martine volebná účasť tesne prekročila hranicu 35 percent. V zoznamoch voličov bolo v metropole Turca zapísaných 47 675 voličov, pričom volebné obálky si prevzalo 16 719 hlasujúcich občanov. Pre voľbu primátora zaznamenali okrskové volebné komisie 16 473 platných hlasovacích lístkov. V sobotu neskoro v noci sme spoznali aj politické rozloženie nového mestského zastupiteľstva. Najviac sa darilo nezávislým kandidátom, ktorí z 31 poslaneckých kresiel obsadili až 14. Smer – SD získal 6 poslaneckých mandátov, KDH 4, SDKÚ-DS 3, OKS 2, Slobodné fórum a koalícia ĽS- HZDS a SNS po jednom.
Počas sobotňajšieho volebného dňa sme oslovili všetkých kandidátov na primátora mesta Martin. Zaujímalo nás, ako prežívali volebný deň. Po oznámení výsledkov sme sa s niektorými stretli či telefonicky spojili ešte raz. Andrej Hrnčiar počas volebnej soboty predovšetkým relaxoval. „Po náročnej volebnej kampani som potreboval trochu vypnúť. V sobotu som bol doma, oddychoval som, nerobil som nič mimoriadné.“ Riaditeľ SKD v Martine odvolil na Podháji, krátko po 14. hodine, v sprievode manželky a malej dcérky. „Večer som sa vybral do divadla, kde som v spoločnosti svojho volebného tímu čakal na to, ako dopadne hlasovanie.“
Po oznámení výsledkov sme Andreja Hrnčiara oslovili ešte raz. Stretli sme sa s ním v divadle, bolo asi jedenásť hodín večer, kde sa už pripravovala oslava jeho víťazstva. „Musím sa priznať, že som strašne šťastný, prežívam silné emócie. Zvíťazil som nad silnými straníckymi kandidátmi, získal som viac hlasov ako súčasný primátor. Na druhej strane si však uvedomujem veľkú zodpovednosť. Každopádne chcem naplniť svoje predvolebné sľuby, nechcem z nich nič zľavovať. Som pripravený úzko spolupracovať s poslancami, chcem im pomôcť k tomu, aby aj oni mohli plniť svoj volebný program. Bol by som rád, kedy sa v mestskom zastupiteľstve nevytvárali koaličné či opozičné zoskupenia, chcel by som, aby sme všetci pracovali v prospech občanov mesta. Svojim voličom sa chcem poďakovať za dôveru, som naozaj veľmi šťastný za to, že ma podporili,“ povedal nám Andrej Hrnčiar.
Jozef Stahl bol počas volebnej soboty pokojný, nervozitu nepociťoval. „Ráno som sa venoval domácim činnostiam, potom som bol na nákupe. Keďže malý vnúčik dopoludnia ešte spal, voliť som bol s dcérou a zaťom krátko po 12. hodine u nás v Košútoch. Neskôr som bol odviesť na voľby aj svoju priateľku so synom, ktorí hlasovali v Záturčí. Večer som sa vybral do okresnej centrály Smeru - SD, kde som spoločne so svojim volebným tímom očakával výsledky volieb.“ Tam sme Jozefa Stahla už krátko pred polnocou nezastihli, a tak sme sa s ním telefonicky spojili v nedeľu ráno. „Samozrejme, že rešpektujem výsledky volieb, nie som z nich sklamaný. Chcel by som zaželať novozvolenému primátorovi Andrejovi Hrnčiarovi veľa úspechov pri rozvoji nášho mesta a uspokojovania potrieb jeho občanov. Svojim voličom sa chcem poďakovať za podporu a dôveru, ktorú do mňa vložili.“
Stanislav Bernát si v sobotu ráno musel privstať. „Už o štvrť na šesť som bol v práci, plnil som si povinnosti, ktoré mi ako primátorovi vyplývajú z volebného zákona. Potom som čas strávil s rodinou, voliť sme boli v popoludňajších hodinách. Neskôr sme sa vybrali do Vrútok, na návštevu k synovcovi Jurkovi. Večer som bol na hokejovom zápase povzbudiť martinské dievčatá, ktoré hrali dôležitý zápas s Popradom“. Stanislava Bernáta sme okolo pol jedenástej večer stretli vo veľkej zasadačke mestského úradu. To už vedel, že svoju primátorskú stoličku neobháji. „Ľudia mi vo voľbách dali najavo, že som už dosť starý a že patrím do starého železa (s úsmevom). Výsledky ma až tak veľmi neprekvapili, v tomto smere som bol dosť zdržanlivý. Kampaň som nerobil veľkú, povedal som si, že ak po mne ľudia prácu nevidia, tak ma voliť nebudú. Andrejovi Hrnčiarovi samozrejme prajem všetko dobré, nech skúsi, aký ťažký chlebíček je stáť na čele mesta. Z výsledkov volieb tragédiu nerobím, podľa všetkého by som sa mal vrátiť do martinského divadla. Na občanov nemám ťažké srdce, veď som bol primátorom mesta 12 rokov. Zrejme už nastal čas na výmenu, ktorú rešpektujem“.
Stanislav Janiš nám prezradil, že volebná sobota sa u neho od tej normálnej ničím podstatným nelíšila. „Bola to klasická sobota, ako každá iná. Ráno som bol s manželkou na nákupoch, potom sme sa s rodinou naraňajkovali. Vypil som si kávu a prečítal noviny. Voliť sme boli popoludní, na internáte bývalej Strednej zdravotnej školy. Potom sme vyrazili do Žiliny, boli sme sa pozrieť v obchodnom centre Dubeň. Cestou naspäť sme sa v martinskom Tulipe zastavili v kaviarni na čokoláde.“ Stanislav Janiš, spolu so svojím tímom, čakal na výsledky volieb vo svojej kancelárii, ktorú má ako poslanec NR SR zriadenú v budove mestského úradu v Martine. Tie ho asi veľmi nepotešili. Stanislava Janiša, kandidáta na primátora za SDKÚ-DS, v Martine podporilo 1 834 voličov, čo predstavuje 11,13%.
Peter Kašuba (nezávislý) prišiel v sobotu ráno z nočnej služby, cez volebný deň toho teda veľa nenaspal. „Som zvyknutý, nemám s tým žiadny problém. Voliť som bol aj s rodinou okolo jedenástej predpoludním, v polyfunkčnom objekte v Priekope. Krátko poobede som si umýval auto, po náročnej volebnej kampani dostalo poriadne zabrať. Večer som sa stretol so svojimi priateľmi, mali sme pripravené malé občerstvenie. Spolu s nimi som čakal aj na výsledky volieb.“ Peter Kašuba, (nezávislý) v súperení o primátorskú pozíciu, skončil na piatom mieste, od voličov získal 1 402 hlasov, čo predstavuje 8,51%.
Viliam Majda bol voliť hneď ráno, okolo pol deviatej. „Volili sme v polyfunkčnom objekte v Priekope. Potom sme s manželkou boli v Tescu na nákupe. Obed som strávil v kruhu najbližších, pochutnali sme si na zapekaných cestovinách. Popoludní som sa stretol s jedným priateľom, ktorého som už dlhšie nevidel. Večer som meral cestu do okresnej kancelárie KDH, kde sme spolu s mojimi kolegami a priateľmi čakali na výsledky volieb.“ Kandidát na primátora za kresťanských demokratov Viliam Majda skončil na šiestom mieste, svoj hlas mu odovzdalo 865 voličov, čo predstavuje 5,25%.
Vladimír Zajac (nezávislý) hneď ráno absolvoval spoločný nákup s manželkou. „Neskôr som strávil nejaký čas v garáži, venoval som sa svojmu autu. Potom som relaxoval, čítal noviny. Voliť sme boli okolo 16. hodiny, vo volebnom okrsku na Bagarovej ulici. Na výsledky volieb som čakal v doma prostredí, telefonicky som sa informoval u zapisovateľa miestnej volebnej komisie.“ Ten pre Vladimíra Zajaca nemal dobré správy, pretože získal iba 288 hlasov, čiže 1,74%.
Druhé miesto si „vybojoval“ kandidát Smeru – SD, SNS, ĽS-HZDS, KSS a HZD Jozef Stahl, ktorému dôveru vyslovilo 4 197 voličov, čo predstavuje 25,36 %. Až na treťom mieste skončil súčasný primátor Stanislav Bernát (nezávislý), ktorý získal 2 508 hlasov, čo predstavuje 15,22%.
V Martine volebná účasť tesne prekročila hranicu 35 percent. V zoznamoch voličov bolo v metropole Turca zapísaných 47 675 voličov, pričom volebné obálky si prevzalo 16 719 hlasujúcich občanov. Pre voľbu primátora zaznamenali okrskové volebné komisie 16 473 platných hlasovacích lístkov. V sobotu neskoro v noci sme spoznali aj politické rozloženie nového mestského zastupiteľstva. Najviac sa darilo nezávislým kandidátom, ktorí z 31 poslaneckých kresiel obsadili až 14. Smer – SD získal 6 poslaneckých mandátov, KDH 4, SDKÚ-DS 3, OKS 2, Slobodné fórum a koalícia ĽS-HZDS a SNS po jednom.
Počas sobotňajšieho volebného dňa sme oslovili všetkých kandidátov na primátora mesta Martin. Zaujímalo nás, ako prežívali volebný deň. Po oznámení výsledkov sme sa s niektorými stretli či telefonicky spojili ešte raz. Andrej Hrnčiar počas volebnej soboty predovšetkým relaxoval. „Po náročnej volebnej kampani som potreboval trochu vypnúť. V sobotu som bol doma, oddychoval som, nerobil som nič mimoriadné.“ Riaditeľ SKD v Martine odvolil na Podháji, krátko po 14. hodine, v sprievode manželky a malej dcérky. „Večer som sa vybral do divadla, kde som v spoločnosti svojho volebného tímu čakal na to, ako dopadne hlasovanie.“
Po oznámení výsledkov sme Andreja Hrnčiara oslovili ešte raz. Stretli sme sa s ním v divadle, bolo asi jedenásť hodín večer, kde sa už pripravovala oslava jeho víťazstva. „Musím sa priznať, že som strašne šťastný, prežívam silné emócie. Zvíťazil som nad silnými straníckymi kandidátmi, získal som viac hlasov ako súčasný primátor. Na druhej strane si však uvedomujem veľkú zodpovednosť. Každopádne chcem naplniť svoje predvolebné sľuby, nechcem z nich nič zľavovať. Som pripravený úzko spolupracovať s poslancami, chcem im pomôcť k tomu, aby aj oni mohli plniť svoj volebný program. Bol by som rád, keby sa v mestskom zastupiteľstve nevytvárali koaličné či opozičné zoskupenia, chcel by som, aby sme všetci pracovali v prospech občanov mesta. Svojim voličom sa
chcem poďakovať za dôveru, som naozaj veľmi šťastný za to, že ma podporili,“ povedal nám Andrej Hrnčiar.
Jozef Stahl bol počas volebnej soboty pokojný, nervozitu nepociťoval. „Ráno som sa venoval domácim činnostiam, potom som bol na nákupe. Keďže malý vnúčik dopoludnia ešte spal, voliť som bol s dcérou a zaťom krátko po 12. hodine u nás v Košútoch. Neskôr som bol odviesť na voľby aj svoju priateľku so synom, ktorí hlasovali v Záturčí. Večer som sa vybral do okresnej centrály Smeru - SD, kde som spoločne so svojím volebným tímom očakával výsledky volieb.“ Tam sme Jozefa Stahla už krátko pred polnocou nezastihli, a tak sme sa s ním telefonicky spojili v nedeľu ráno. „Samozrejme, že rešpektujem výsledky volieb, nie som z nich sklamaný. Chcel by som zaželať novozvolenému primátorovi Andrejovi Hrnčiarovi veľa úspechov pri rozvoji nášho mesta a uspokojovania potrieb jeho občanov. Svojim voličom sa
chcem poďakovať za podporu a dôveru, ktorú do mňa vložili.“
Stanislav Bernát si v sobotu ráno musel privstať. „Už o štvrť na šesť som bol v práci, plnil som si povinnosti, ktoré mi ako primátorovi vyplývajú z volebného zákona. Potom som čas strávil s rodinou, voliť sme boli v popoludňajších hodinách. Neskôr sme sa vybrali do Vrútok, na návštevu k synovcovi Jurkovi. Večer som bol na hokejovom zápase povzbudiť martinské dievčatá, ktoré hrali dôležitý zápas s Popradom.“ Stanislava Bernáta sme okolo pol jedenástej večer stretli vo veľkej zasadačke mestského úradu. To už vedel, že svoju primátorskú stoličku neobháji. „Ľudia mi vo voľbách dali najavo, že som už dosť starý a že patrím do starého železa (s úsmevom). Výsledky ma až tak veľmi neprekvapili, v tomto smere som bol dosť zdržanlivý. Kampaň som nerobil veľkú, povedal som si, že ak po mne ľudia prácu nevidia, tak ma voliť nebudú. Andrejovi Hrnčiarovi samozrejme prajem všetko dobré, nech skúsi, aký ťažký chlebíček je stáť na čele mesta. Z výsledkov volieb tragédiu nerobím, podľa všetkého by som sa mal vrátiť do martinského divadla. Na občanov nemám ťažké srdce, veď som bol primátorom mesta 12 rokov. Zrejme už nastal čas na výmenu, ktorú rešpektujem.“
Stanislav Janiš nám prezradil, že volebná sobota sa u neho od tej normálnej ničím podstatným nelíšila. „Bola to klasická sobota, ako každá iná. Ráno som bol s manželkou na nákupoch, potom sme sa s rodinou naraňajkovali. Vypil som si kávu a prečítal noviny. Voliť sme boli popoludní, na internáte bývalej Strednej zdravotnej školy. Potom sme vyrazili do Žiliny, boli sme sa pozrieť v obchodnom centre Dubeň. Cestou naspäť sme sa v martinskom Tulipe zastavili v kaviarni na čokoláde.“ Stanislav Janiš, spolu so svojím tímom, čakal na výsledky volieb vo svojej kancelárii, ktorú má ako poslanec NR SR zriadenú v budove mestského úradu v Martine. Tie ho asi veľmi nepotešili. Stanislava Janiša, kandidáta na primátora za SDKÚ-DS, v Martine podporilo 1 834 voličov, čo predstavuje 11,13 %.
Peter Kašuba (nezávislý) prišiel v sobotu ráno z nočnej služby, cez volebný deň toho teda veľa nenaspal. „Som zvyknutý, nemám s tým žiadny problém. Voliť som bol aj s rodinou okolo jedenástej predpoludním, v polyfunkčnom objekte v Priekope. Krátko poobede som si umýval auto, po náročnej volebnej kampani dostalo poriadne zabrať. Večer som sa stretol so svojimi priateľmi, mali sme pripravené malé občerstvenie. Spolu s nimi som čakal aj na výsledky volieb.“ Peter Kašuba, (nezávislý) v súperení o primátorskú pozíciu, skončil na piatom mieste, od voličov získal 1 402 hlasov, čo predstavuje 8,51%.
Viliam Majda bol voliť hneď ráno, okolo pol deviatej. „Volili sme v polyfunkčnom objekte v Priekope. Potom sme s manželkou boli v Tescu na nákupe. Obed som strávil v kruhu najbližších, pochutnali sme si na zapekaných cestovinách. Popoludní som sa stretol s jedným priateľom, ktorého som už dlhšie nevidel. Večer som meral cestu do okresnej kancelárie KDH, kde sme spolu s mojimi kolegami a priateľmi čakali na výsledky volieb.“ Kandidát na primátora za kresťanských demokratov Viliam Majda skončil na šiestom mieste, svoj hlas mu odovzdalo 865 voličov, čo predstavuje 5,25%.
Vladimír Zajac (nezávislý) hneď ráno absolvoval spoločný nákup s manželkou. „Neskôr som strávil nejaký čas v garáži, venoval som sa svojmu autu. Potom som relaxoval, čítal noviny. Voliť sme boli okolo 16. hodiny, vo volebnom okrsku na Bagarovej ulici. Na výsledky volieb som čakal doma, telefonicky som sa informoval u zapisovateľa miestnej volebnej komisie.“ Ten pre Vladimíra Zajaca nemal dobré správy, pretože získal iba 288 hlasov, čiže 1,74 %.
Turčianske Teplice
V Turčianskych Tepliciach priniesli komunálne voľby viaceré prekvapenia. Najväčším je nezvolenie doterajšieho primátora a podpredsedu Združenia miest a obcí Slovenska Jozefa Turčányho za primátora mesta. Novým teplickým primátorom bude po zložení sľubu Michal Sygút, doterajší riaditeľ pobočky Sociálnej poisťovne v Martine, ktorý vyhral primátorské voľby vo všetkých mestských častiach okrem Diviak. Svoj hlas mu dalo 1544 voličov (49,5 percenta). Jozef Turčány dostal 1280 hlasov (40,2 percenta). Na treťom mieste skončila s odstupom viac ako tisíc hlasov riaditeľka Gymnázia Mikuláša Galandu Milota Martinková (241 – 7,6 percenta) a štvrtý bol Štefan Zuskin, príslušník mestskej polície (117 – 3,7 percenta).
Mestské zastupiteľstvo Martin
Volebný obvod č. 1, Ľadoveň – Jahodníky – Tomčany: Katarína Adamicová (OKS), Martin Lechan (NEKA), Tatiana Červeňová (NEKA), Jozef Keráčik (Smer – SD), Milan Markovič (Smer – SD), Jozef Bernát (OKS), Ľudovít Lettrich (SDKÚ-DS). Volebný obvod č. 2, Stred: Bruno Horecký (NEKA), Ladislav Bevilaqua (KDH), Peter Haščík, (NEKA), Igor Homola, Volebný obvod č. 3, Sever: Gizela Ferenczová (Smer – SD), Marián Buocik (NEKA), Zita Sekerková (NEKA), Jozef Hlúbik (KDH), Volebný obvod č. 4, Košúty: Slavomír Šuch (SDKÚ-DS), Zuzana Dobríková (NEKA), Tibor Adamko (Smer – SD), Volebný obvod č. 5: Peter Kašuba (NEKA), Peter Vons (NEKA), Viliam Majda (KDH), Ľubomír Sýkora (Smer-SD), Ľudovít Košalko (NEKA). Volebný obvod č. 6, Záturčie: Milan Benko (KDH), Tomáš Zanovit (ĽS-HZDS a SNS), Peter Török (NEKA), Peter Sovík (NEKA), Volebný obvod č. 7, Stráne: Milan Malík (NEKA), Viliam Grajciar (Smer-SD), Juraj Morgoš (SDKÚ-DS), Rudolf Kollár (NEKA).
Mestské zastupiteľstvo Turčianske Teplice
Volebný obvod Dolná Štubňa: Alena Nemcová (Smer – SD). Volebný obvod Turčiansky Michal: Ján Škorvánek (KDH). Volebný obvod Diviaky: Pavol Hanko (KSS), Ivan Kubovec (Smer – SD). Volebný obvod Horné Rakovce: Erik Štefák (SDKÚ – DS), Peter Rišica (NEKA), Marta Máliková (NEKA), Ján Frlička (SDKÚ – DS). Volebný obvod Turčianske Teplice I:
Zdenka Kevická (NEKA), Alexander Kluska (ĽS – HZDS), Jaroslav Hruška (Smer – SD). Volebný obvod Vieska: Igor Hus (NEKA), Milota Martinková (NEKA).
Mestské zastupitestvo Vrútky
Stanislav Kupčok (NEKA), Ľudmila Holková (Smer – SD), Mária Majdová (KDH), František Kurhajec (ĽS – HZDS), Dušan Chrastina (NEKA), Dušan Kramár (SNS), Vladimír Vantara (ĽS – HZDS), Ľubomír Kerdík (NEKA), Anna Brusilová (Smer – SD), Božena Blahušiaková (NEKA), Monika Vonsová (Smer – SD), Michal Hanko (ĽS – HZDS)
K volebným urnám prišlo 3 252 voličov z 5 772 osôb zapísaných v zozname voličov. Poslancov mestského zastupiteľstva volilo 3119 Tepličanov. Dohromady zvolili 13 poslancov v šiestich volebných obvodoch. Svoje posty z uplynulého volebného obdobia obhájili šiesti poslanci (Pavol Hanko, Ivan Kubovec, Erik Štefák, Marta Máliková, Zdenka Kevická a Milota Martinková).
Michal Sygút nám po vyhlásení výsledkov povedal, že podľa neho Tepličania svojimi hlasmi rozhodli, že chcú mať na poste primátora človeka, ktorý bude pre nich pracovať v meste a pre mesto. „Zvolili si zmenu, podľa môjho osobného názoru k lepšiemu. Po skončení predvolebnej kampane som vo štvrtok ráno konštatoval, že všetko je v rukách Tepličanov. Ak som ich presvedčil, dajú mi svoj hlas a v tomto duchu som v pokoji prežil aj nasledujúce dva dni. Prekvapila ma obrovská dôvera obyvateľov všetkých mestských častí. Som im za ňu vďačný, teší ma to, ale zároveň aj zaväzuje,“ dodal Michal Sygút.
O prvú reakciu sme požiadali aj Jozefa Turčányho. „Som vďačný všetkým, ktorí mi dali v týchto voľbách hlas. Želám pánovi Sygútovi, aby ako primátor spolupracoval s ľuďmi s takou mierou korektnosti, tolerancie, alebo zákernosti, akú on prejavil v týchto komunálnych voľbách. Samozrejme, mestu želám v nasledujúcom období veľa úspechov. Volebný deň som strávil doma s rodinou. A čo ma prekvapilo? To, že sa vo voľbách „úspešne“ uplatnili praktiky veľkej politiky,“ povedal nám Jozef Turčány.
Vrútky
V komunálnych voľbách vo Vrútkach bolo isté, že voliči rozhodnú o primátorovi, ktorý ešte v richtárskom kresle nesedel. Z ôsmich kandidátov boli štyria nezávislí. Vo Vrútkach prikročilo k volebným urnám 2464 z 5989 oprávnených voličov. Očakávalo sa, že väčšiu podporu bude mať bývalá poslankyňa slovenského parlamentu Mária Majdová. Voliči sa ale rozhodovali najmä medzi súčasným prednostom mestského úradu Branislavom Zacharidesom a kandidátom Smeru – SD Miroslavom Mazúrom, ktorý doteraz pracoval ako finančný poradca. Nový vrútocký primátor Miroslav Mazúr, kandidujúci za Smer – SD, získal 681 hlasov (23 percent). Nezávislým kandidátom Branislavovi Zacharidesovi dali voliči 611 hlasov (20,6 percenta) a Petrovi Šimkovičovi 309 hlasov (10,4 percneta).
V poslaneckých voľbách kandidovalo až 55 kandidátov, ale poslaneckých kresiel je vo Vrútkach iba 12. Časť poslaneckých radov sa v porovnaní s uplynulým volebným obdobím zmenila a svoj post obhájili iba štyria poslanci (Stanislav Kupčok, František Kurhajec, Vladimír Vantara a Michal Hanko).
Prvú reakciu nového primátora Vrútok na volebné výsledky sa nám do uzávierky nepodarilo získať. Oslovili sme aj druhého v poradí Branislava Zacharidesa.
„Sláva víťazom, česť porazeným. Myslím si, že druhé miesto so stratou 70 hlasov je dobrým výsledkom. Víťazovi blahoželám, ale volebný výsledok Miroslava Mazúra ma neprekvapil. Počas volebného dňa som sledoval doma televíziu a bol som voliť. Jediné, čo ma na komunálnych voľbách vo Vrútkach prekvapilo, bol menoslov nových poslancov. Počítal som s tým, že na poslaneckých postoch bude výraznejšia výmena tvárí,“ povedal nám Branislav Zacharides.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu


Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Diplom, na ktorý budeš právom hrdý. Študuj u nás.
 2. Prejdite na zelený benzín, pomoc životnému prostrediu sa ráta!
 3. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 4. Liečba rakoviny sa u nás výrazne zlepší. Bude to stáť 300-tisíc
 5. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nemusia
 6. Ako vybrať správny televízor? QLED verzus QD OLED
 7. Vytvor si svoju budúcnosť
 8. Ako sa dostať k darčeku výhodnejšie? Skúste túto možnosť.
 1. Ako sa účinne vyrovnať s energetickou krízou? Spôsobov je viac
 2. SPŠ strojnícka v Prešove úspešne realizuje program Erasmus+
 3. Kríza nie je dôvodom na zmrazovanie miezd
 4. Zmeny v systéme revíznych postupov
 5. Prvotriedne služby, nikoho iného by sme už nebrali
 6. Posledné voľné byty z úrody Jabloní. Nenechajte si ich ujsť.
 7. Prejdite na zelený benzín, pomoc životnému prostrediu sa ráta!
 8. Ako sa dostať k darčeku výhodnejšie? Skúste túto možnosť.
 1. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie 16 283
 2. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana? 6 904
 3. Zarábame milióny, no jachtu na Malorke nemám 6 268
 4. Niektorí ľudia nemajú pracovné návyky. Ako dlho trvá zmeniť to? 5 545
 5. EUBA - Tvoja voľba, tvoja budúcnosť 2 235
 6. TESCO pokračuje v raste.Otvorilo predajňu v Kysuckom Novom Meste 2 037
 7. Liečba rakoviny sa u nás výrazne zlepší. Bude to stáť 300-tisíc 1 511
 8. Diplom, na ktorý budeš právom hrdý. Študuj u nás. 1 148

Blogy SME

 1. Ctirad Klimčík: Prečo študovať na Univerzite Komenského
 2. Tomáš Hegedűš: Štátne budovy či ruiny? Začnime nanovo
 3. Peter Maroncik: Ako preklenúť tichú domácnosť
 4. Ján Bilohuščin: Generálny sudca SR
 5. Ľuboš Vodička: Rimania na Dunaji: Gerulata v Bratislave
 6. Michal Lendvorsky: Ste nespokojní v práci? Rozmýšľate o zmene? Zdieľame s Vami varovné signály v zamestnaní.
 7. Tomáš Vodvářka: O ženském opylování - Manželské toccaty a fugy
 8. Štefan Vidlár: Pravota holota
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 202 478
 2. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia 15 816
 3. Michael Achberger: 7 tajných tipov na chudnutie: malé zmeny, veľké výsledky 6 135
 4. Jana Melišová: V závoji hmly 4 845
 5. Ľuboš Vodička: Železnica na Slovensku: Myjavský viadukt 4 027
 6. Ján Valchár: 9 mesiacov štvordňovej operácie (a najlepšia investícia histórie). 3 929
 7. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět 3 404
 8. Věra Tepličková: Tak Sme rodina, alebo nie sme rodina? 3 098
 1. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 2. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 3. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 4. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 5. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
 7. Jiří Ščobák: Chcete výborný seriál s nestandardním příběhem? Chcete krásnou herečku a herce, kteří umí hrát? Teplo lidské duše? Strašidelný zámek a psychiatrii?
 8. Jiří Ščobák: Porazíme infláciu? Ako vznikla, kto za ňu môže a ako ju riešiť?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

V tíme Turčianskej Štiavničky sa snažia skĺbiť skúsenosť s mladosťou.

Počas letnej prestávky v Turčianskej Štiavničke zvažovali i možnosť prihlásiť mužstvo do prvej triedy. Tím však v priebehu jesennej časti ukázal, že by to bola škoda. Sučanci bojovali s viacerými problémami a zatiaľ sú v súťaži poslední.


14m

Vlastníci starších rodinných domov na Slovensku majú novú možnosť, ako sa popasovať s rastúcimi cenami energií a nákladov na bývanie.


28. nov
Ján Gríger (vpravo) patril na jeseň medzi najlepších hráčov Bystričky.

Na Bystričke s umiestnením v strede tabuľky úplne spokojní nie sú. Blatničania síce v úvode ročníka zaplatili nováčikovskú daň, no z vlastných chýb sa dokázali poučiť.


22 h
Hala v ktorej by mala byť závod na spracovanie odpadu.

V Turčianskej kotline by mali spracovávať stotisíc ton odpadu ročne.


29. nov

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Želiezovský dub bol jedným z troch najvýznamnejších stromov v Uhorsku.


19 h

V Turčianskej kotline by mali spracovávať stotisíc ton odpadu ročne.


29. nov

Podľa nameraných hodnôt mohol spôsobiť výbuch.


17 h

Vodič zraneniam podľahol v nemocnici.


22 h

Blogy SME

 1. Ctirad Klimčík: Prečo študovať na Univerzite Komenského
 2. Tomáš Hegedűš: Štátne budovy či ruiny? Začnime nanovo
 3. Peter Maroncik: Ako preklenúť tichú domácnosť
 4. Ján Bilohuščin: Generálny sudca SR
 5. Ľuboš Vodička: Rimania na Dunaji: Gerulata v Bratislave
 6. Michal Lendvorsky: Ste nespokojní v práci? Rozmýšľate o zmene? Zdieľame s Vami varovné signály v zamestnaní.
 7. Tomáš Vodvářka: O ženském opylování - Manželské toccaty a fugy
 8. Štefan Vidlár: Pravota holota
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 202 478
 2. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia 15 816
 3. Michael Achberger: 7 tajných tipov na chudnutie: malé zmeny, veľké výsledky 6 135
 4. Jana Melišová: V závoji hmly 4 845
 5. Ľuboš Vodička: Železnica na Slovensku: Myjavský viadukt 4 027
 6. Ján Valchár: 9 mesiacov štvordňovej operácie (a najlepšia investícia histórie). 3 929
 7. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět 3 404
 8. Věra Tepličková: Tak Sme rodina, alebo nie sme rodina? 3 098
 1. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 2. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 3. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 4. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 5. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
 7. Jiří Ščobák: Chcete výborný seriál s nestandardním příběhem? Chcete krásnou herečku a herce, kteří umí hrát? Teplo lidské duše? Strašidelný zámek a psychiatrii?
 8. Jiří Ščobák: Porazíme infláciu? Ako vznikla, kto za ňu môže a ako ju riešiť?

Už ste čítali?