Nedeľa, 20. jún, 2021 | Meniny má ValériaKrížovkyKrížovky

Je rozhodnuté

K volebným urnám v našom regióne prišla ani nie polovica oprávnených voličov. S úderom 20. hodiny sa v sobotu skončili komunálne voľby, ktoré rozhodli nielen o nových starostoch a primátoroch, ale aj o poslancoch mestských a obecných zastupiteľstiev.

K volebným urnám v našom regióne prišla ani nie polovica oprávnených voličov
S úderom 20. hodiny sa v sobotu skončili komunálne voľby, ktoré rozhodli nielen o nových starostoch a primátoroch, ale aj o poslancoch mestských a obecných zastupiteľstiev. Zo 69 miest a obcí Turca sa voľby vôbec nekonali v Ležiachove a Ratkove, kde občania neprejavili záujem o kreslá starostov, resp. poslancov. V ďalších troch malých obciach – Diaková, Karlová a Záborie sa konali len voľby poslancov, o richtársku stoličku sa v týchto malých turčianskych dedinkách nikto neuchádzal.
„Voľby v Turci možno označiť za pokojné, nezaznamenali sme väčšie problémy,“ oznámil nám niekoľko minút po polnoci Anton Báthory, predseda Obvodnej volebnej komisie v Martine. Zároveň však jedným dychom dodal, že od strany Smer – SD obvodná volebná komisia dostala podnet na porušenie volebného moratória, ktorého sa mal údajne dopustiť jeden z kandidátov na primátora mesta Martin. Podľa našich informácii malo ísť o Petra Kašubu, ktorý sa mal v Martine pohybovať na aute, ktoré bolo označené jeho volebným číslom. Obvodná volebná komisia odstúpila tento podnet Ústrednej volebnej komisii. A. Báthory: „Neskôr bola urobená náprava a voľby až do ich skončenia pokračovali bez ďalších problémov.“
V okresoch Martin a Turčianske Teplice malo možnosť voliť 91 979 občanov, ktorí boli zapísaní v zoznamoch voličov. Svoje volebné právo využilo 42 624 voličov, čiže v Turci sme zaznamenali 46,34 percentnú volebnú účasť.
Podľa informácií predsedu obvodnej volebnej komisie najviac richtárskych stoličiek obsadili nezávislí kandidáti, ktorí vyhrali voľby v 35 prípadoch. Z politických strán si najlepšie počínal Smer – SD, ktorý získal prvenstvo v 9 obciach. ĽS-HZDS získala posty 6 starostov, rovnako ako aj koaličné zoskupenie HZDS, SNS a Smer. V piatich prípadoch pri voľbe starostov bola úspešná koalícia ĽS–HZDS a SNS. Po jednom starostovskom mieste získali kandidáti ANO, SDKÚ-DS a koalícia KSS, ĽS-HZDS a SNS.
Pri voľbách poslancov boli v Turci najúspešnejší nezávislí kandidáti, ktorí obsadili 121 poslaneckých kresiel. Na druhom mieste skončil Smer - SD, ktorý získal 117 mandátov. ĽS-HZDS si na svoje konto pripíše 61 poslancov, koalícia HZDS a SNS 31, KDH 26, SLNKO 15, SDKÚ-DS 12, ANO 10, KSS a SNS po 9, Slobodné fórum 8. Koalícia SNS, Smer - SD vybojovala 6 poslaneckých mandátov, Nádej a OKS po 2, Strana zelených a koalícia KDH, SF po jednom mandáte.
Martin
Vo voľbách na post primátora mesta Martin triumfoval 33-ročný riaditeľ Slovenského komorného divadla Andrej Hrnčiar (nezávislý), ktorý po dvanástich rokoch v tejto funkcii nahradí Stanislava Bernáta. A. Hrnčiar získal od Martinčanov 5 379 hlasov, čo predstavuje 32,65 %.
Druhé miesto si „vybojoval“ kandidát Smeru – SD, SNS, ĽS-HZDS, KSS a HZD Jozef Stahl, ktorému dôveru vyslovilo 4 197 voličov, čo predstavuje 25,36 %. Až na treťom mieste skončil súčasný primátor Stanislav Bernát, ktorý získal 2 508 hlasov, čo predstavuje 15,22%.
V Martine volebná účasť tesne prekročila hranicu 35 percent. V zoznamoch voličov bolo v metropole Turca zapísaných 47 675 voličov, pričom volebné obálky si prevzalo 16 719 hlasujúcich občanov. Pre voľbu primátora zaznamenali okrskové volebné komisie 16 473 platných hlasovacích lístkov. V sobotu neskoro v noci sme spoznali aj politické rozloženie nového mestského zastupiteľstva. Najviac sa darilo nezávislým kandidátom, ktorí z 31 poslaneckých kresiel obsadili až 14. Smer – SD získal 6 poslaneckých mandátov, KDH 4, SDKÚ-DS 3, OKS 2, Slobodné fórum a koalícia ĽS- HZDS a SNS po jednom.
Počas sobotňajšieho volebného dňa sme oslovili všetkých kandidátov na primátora mesta Martin. Zaujímalo nás, ako prežívali volebný deň. Po oznámení výsledkov sme sa s niektorými stretli či telefonicky spojili ešte raz. Andrej Hrnčiar počas volebnej soboty predovšetkým relaxoval. „Po náročnej volebnej kampani som potreboval trochu vypnúť. V sobotu som bol doma, oddychoval som, nerobil som nič mimoriadné.“ Riaditeľ SKD v Martine odvolil na Podháji, krátko po 14. hodine, v sprievode manželky a malej dcérky. „Večer som sa vybral do divadla, kde som v spoločnosti svojho volebného tímu čakal na to, ako dopadne hlasovanie.“
Po oznámení výsledkov sme Andreja Hrnčiara oslovili ešte raz. Stretli sme sa s ním v divadle, bolo asi jedenásť hodín večer, kde sa už pripravovala oslava jeho víťazstva. „Musím sa priznať, že som strašne šťastný, prežívam silné emócie. Zvíťazil som nad silnými straníckymi kandidátmi, získal som viac hlasov ako súčasný primátor. Na druhej strane si však uvedomujem veľkú zodpovednosť. Každopádne chcem naplniť svoje predvolebné sľuby, nechcem z nich nič zľavovať. Som pripravený úzko spolupracovať s poslancami, chcem im pomôcť k tomu, aby aj oni mohli plniť svoj volebný program. Bol by som rád, kedy sa v mestskom zastupiteľstve nevytvárali koaličné či opozičné zoskupenia, chcel by som, aby sme všetci pracovali v prospech občanov mesta. Svojim voličom sa chcem poďakovať za dôveru, som naozaj veľmi šťastný za to, že ma podporili,“ povedal nám Andrej Hrnčiar.
Jozef Stahl bol počas volebnej soboty pokojný, nervozitu nepociťoval. „Ráno som sa venoval domácim činnostiam, potom som bol na nákupe. Keďže malý vnúčik dopoludnia ešte spal, voliť som bol s dcérou a zaťom krátko po 12. hodine u nás v Košútoch. Neskôr som bol odviesť na voľby aj svoju priateľku so synom, ktorí hlasovali v Záturčí. Večer som sa vybral do okresnej centrály Smeru - SD, kde som spoločne so svojim volebným tímom očakával výsledky volieb.“ Tam sme Jozefa Stahla už krátko pred polnocou nezastihli, a tak sme sa s ním telefonicky spojili v nedeľu ráno. „Samozrejme, že rešpektujem výsledky volieb, nie som z nich sklamaný. Chcel by som zaželať novozvolenému primátorovi Andrejovi Hrnčiarovi veľa úspechov pri rozvoji nášho mesta a uspokojovania potrieb jeho občanov. Svojim voličom sa chcem poďakovať za podporu a dôveru, ktorú do mňa vložili.“
Stanislav Bernát si v sobotu ráno musel privstať. „Už o štvrť na šesť som bol v práci, plnil som si povinnosti, ktoré mi ako primátorovi vyplývajú z volebného zákona. Potom som čas strávil s rodinou, voliť sme boli v popoludňajších hodinách. Neskôr sme sa vybrali do Vrútok, na návštevu k synovcovi Jurkovi. Večer som bol na hokejovom zápase povzbudiť martinské dievčatá, ktoré hrali dôležitý zápas s Popradom“. Stanislava Bernáta sme okolo pol jedenástej večer stretli vo veľkej zasadačke mestského úradu. To už vedel, že svoju primátorskú stoličku neobháji. „Ľudia mi vo voľbách dali najavo, že som už dosť starý a že patrím do starého železa (s úsmevom). Výsledky ma až tak veľmi neprekvapili, v tomto smere som bol dosť zdržanlivý. Kampaň som nerobil veľkú, povedal som si, že ak po mne ľudia prácu nevidia, tak ma voliť nebudú. Andrejovi Hrnčiarovi samozrejme prajem všetko dobré, nech skúsi, aký ťažký chlebíček je stáť na čele mesta. Z výsledkov volieb tragédiu nerobím, podľa všetkého by som sa mal vrátiť do martinského divadla. Na občanov nemám ťažké srdce, veď som bol primátorom mesta 12 rokov. Zrejme už nastal čas na výmenu, ktorú rešpektujem“.
Stanislav Janiš nám prezradil, že volebná sobota sa u neho od tej normálnej ničím podstatným nelíšila. „Bola to klasická sobota, ako každá iná. Ráno som bol s manželkou na nákupoch, potom sme sa s rodinou naraňajkovali. Vypil som si kávu a prečítal noviny. Voliť sme boli popoludní, na internáte bývalej Strednej zdravotnej školy. Potom sme vyrazili do Žiliny, boli sme sa pozrieť v obchodnom centre Dubeň. Cestou naspäť sme sa v martinskom Tulipe zastavili v kaviarni na čokoláde.“ Stanislav Janiš, spolu so svojím tímom, čakal na výsledky volieb vo svojej kancelárii, ktorú má ako poslanec NR SR zriadenú v budove mestského úradu v Martine. Tie ho asi veľmi nepotešili. Stanislava Janiša, kandidáta na primátora za SDKÚ-DS, v Martine podporilo 1 834 voličov, čo predstavuje 11,13%.
Peter Kašuba (nezávislý) prišiel v sobotu ráno z nočnej služby, cez volebný deň toho teda veľa nenaspal. „Som zvyknutý, nemám s tým žiadny problém. Voliť som bol aj s rodinou okolo jedenástej predpoludním, v polyfunkčnom objekte v Priekope. Krátko poobede som si umýval auto, po náročnej volebnej kampani dostalo poriadne zabrať. Večer som sa stretol so svojimi priateľmi, mali sme pripravené malé občerstvenie. Spolu s nimi som čakal aj na výsledky volieb.“ Peter Kašuba, (nezávislý) v súperení o primátorskú pozíciu, skončil na piatom mieste, od voličov získal 1 402 hlasov, čo predstavuje 8,51%.
Viliam Majda bol voliť hneď ráno, okolo pol deviatej. „Volili sme v polyfunkčnom objekte v Priekope. Potom sme s manželkou boli v Tescu na nákupe. Obed som strávil v kruhu najbližších, pochutnali sme si na zapekaných cestovinách. Popoludní som sa stretol s jedným priateľom, ktorého som už dlhšie nevidel. Večer som meral cestu do okresnej kancelárie KDH, kde sme spolu s mojimi kolegami a priateľmi čakali na výsledky volieb.“ Kandidát na primátora za kresťanských demokratov Viliam Majda skončil na šiestom mieste, svoj hlas mu odovzdalo 865 voličov, čo predstavuje 5,25%.
Vladimír Zajac (nezávislý) hneď ráno absolvoval spoločný nákup s manželkou. „Neskôr som strávil nejaký čas v garáži, venoval som sa svojmu autu. Potom som relaxoval, čítal noviny. Voliť sme boli okolo 16. hodiny, vo volebnom okrsku na Bagarovej ulici. Na výsledky volieb som čakal v doma prostredí, telefonicky som sa informoval u zapisovateľa miestnej volebnej komisie.“ Ten pre Vladimíra Zajaca nemal dobré správy, pretože získal iba 288 hlasov, čiže 1,74%.
Druhé miesto si „vybojoval“ kandidát Smeru – SD, SNS, ĽS-HZDS, KSS a HZD Jozef Stahl, ktorému dôveru vyslovilo 4 197 voličov, čo predstavuje 25,36 %. Až na treťom mieste skončil súčasný primátor Stanislav Bernát (nezávislý), ktorý získal 2 508 hlasov, čo predstavuje 15,22%.
V Martine volebná účasť tesne prekročila hranicu 35 percent. V zoznamoch voličov bolo v metropole Turca zapísaných 47 675 voličov, pričom volebné obálky si prevzalo 16 719 hlasujúcich občanov. Pre voľbu primátora zaznamenali okrskové volebné komisie 16 473 platných hlasovacích lístkov. V sobotu neskoro v noci sme spoznali aj politické rozloženie nového mestského zastupiteľstva. Najviac sa darilo nezávislým kandidátom, ktorí z 31 poslaneckých kresiel obsadili až 14. Smer – SD získal 6 poslaneckých mandátov, KDH 4, SDKÚ-DS 3, OKS 2, Slobodné fórum a koalícia ĽS-HZDS a SNS po jednom.
Počas sobotňajšieho volebného dňa sme oslovili všetkých kandidátov na primátora mesta Martin. Zaujímalo nás, ako prežívali volebný deň. Po oznámení výsledkov sme sa s niektorými stretli či telefonicky spojili ešte raz. Andrej Hrnčiar počas volebnej soboty predovšetkým relaxoval. „Po náročnej volebnej kampani som potreboval trochu vypnúť. V sobotu som bol doma, oddychoval som, nerobil som nič mimoriadné.“ Riaditeľ SKD v Martine odvolil na Podháji, krátko po 14. hodine, v sprievode manželky a malej dcérky. „Večer som sa vybral do divadla, kde som v spoločnosti svojho volebného tímu čakal na to, ako dopadne hlasovanie.“
Po oznámení výsledkov sme Andreja Hrnčiara oslovili ešte raz. Stretli sme sa s ním v divadle, bolo asi jedenásť hodín večer, kde sa už pripravovala oslava jeho víťazstva. „Musím sa priznať, že som strašne šťastný, prežívam silné emócie. Zvíťazil som nad silnými straníckymi kandidátmi, získal som viac hlasov ako súčasný primátor. Na druhej strane si však uvedomujem veľkú zodpovednosť. Každopádne chcem naplniť svoje predvolebné sľuby, nechcem z nich nič zľavovať. Som pripravený úzko spolupracovať s poslancami, chcem im pomôcť k tomu, aby aj oni mohli plniť svoj volebný program. Bol by som rád, keby sa v mestskom zastupiteľstve nevytvárali koaličné či opozičné zoskupenia, chcel by som, aby sme všetci pracovali v prospech občanov mesta. Svojim voličom sa
chcem poďakovať za dôveru, som naozaj veľmi šťastný za to, že ma podporili,“ povedal nám Andrej Hrnčiar.
Jozef Stahl bol počas volebnej soboty pokojný, nervozitu nepociťoval. „Ráno som sa venoval domácim činnostiam, potom som bol na nákupe. Keďže malý vnúčik dopoludnia ešte spal, voliť som bol s dcérou a zaťom krátko po 12. hodine u nás v Košútoch. Neskôr som bol odviesť na voľby aj svoju priateľku so synom, ktorí hlasovali v Záturčí. Večer som sa vybral do okresnej centrály Smeru - SD, kde som spoločne so svojím volebným tímom očakával výsledky volieb.“ Tam sme Jozefa Stahla už krátko pred polnocou nezastihli, a tak sme sa s ním telefonicky spojili v nedeľu ráno. „Samozrejme, že rešpektujem výsledky volieb, nie som z nich sklamaný. Chcel by som zaželať novozvolenému primátorovi Andrejovi Hrnčiarovi veľa úspechov pri rozvoji nášho mesta a uspokojovania potrieb jeho občanov. Svojim voličom sa
chcem poďakovať za podporu a dôveru, ktorú do mňa vložili.“
Stanislav Bernát si v sobotu ráno musel privstať. „Už o štvrť na šesť som bol v práci, plnil som si povinnosti, ktoré mi ako primátorovi vyplývajú z volebného zákona. Potom som čas strávil s rodinou, voliť sme boli v popoludňajších hodinách. Neskôr sme sa vybrali do Vrútok, na návštevu k synovcovi Jurkovi. Večer som bol na hokejovom zápase povzbudiť martinské dievčatá, ktoré hrali dôležitý zápas s Popradom.“ Stanislava Bernáta sme okolo pol jedenástej večer stretli vo veľkej zasadačke mestského úradu. To už vedel, že svoju primátorskú stoličku neobháji. „Ľudia mi vo voľbách dali najavo, že som už dosť starý a že patrím do starého železa (s úsmevom). Výsledky ma až tak veľmi neprekvapili, v tomto smere som bol dosť zdržanlivý. Kampaň som nerobil veľkú, povedal som si, že ak po mne ľudia prácu nevidia, tak ma voliť nebudú. Andrejovi Hrnčiarovi samozrejme prajem všetko dobré, nech skúsi, aký ťažký chlebíček je stáť na čele mesta. Z výsledkov volieb tragédiu nerobím, podľa všetkého by som sa mal vrátiť do martinského divadla. Na občanov nemám ťažké srdce, veď som bol primátorom mesta 12 rokov. Zrejme už nastal čas na výmenu, ktorú rešpektujem.“
Stanislav Janiš nám prezradil, že volebná sobota sa u neho od tej normálnej ničím podstatným nelíšila. „Bola to klasická sobota, ako každá iná. Ráno som bol s manželkou na nákupoch, potom sme sa s rodinou naraňajkovali. Vypil som si kávu a prečítal noviny. Voliť sme boli popoludní, na internáte bývalej Strednej zdravotnej školy. Potom sme vyrazili do Žiliny, boli sme sa pozrieť v obchodnom centre Dubeň. Cestou naspäť sme sa v martinskom Tulipe zastavili v kaviarni na čokoláde.“ Stanislav Janiš, spolu so svojím tímom, čakal na výsledky volieb vo svojej kancelárii, ktorú má ako poslanec NR SR zriadenú v budove mestského úradu v Martine. Tie ho asi veľmi nepotešili. Stanislava Janiša, kandidáta na primátora za SDKÚ-DS, v Martine podporilo 1 834 voličov, čo predstavuje 11,13 %.
Peter Kašuba (nezávislý) prišiel v sobotu ráno z nočnej služby, cez volebný deň toho teda veľa nenaspal. „Som zvyknutý, nemám s tým žiadny problém. Voliť som bol aj s rodinou okolo jedenástej predpoludním, v polyfunkčnom objekte v Priekope. Krátko poobede som si umýval auto, po náročnej volebnej kampani dostalo poriadne zabrať. Večer som sa stretol so svojimi priateľmi, mali sme pripravené malé občerstvenie. Spolu s nimi som čakal aj na výsledky volieb.“ Peter Kašuba, (nezávislý) v súperení o primátorskú pozíciu, skončil na piatom mieste, od voličov získal 1 402 hlasov, čo predstavuje 8,51%.
Viliam Majda bol voliť hneď ráno, okolo pol deviatej. „Volili sme v polyfunkčnom objekte v Priekope. Potom sme s manželkou boli v Tescu na nákupe. Obed som strávil v kruhu najbližších, pochutnali sme si na zapekaných cestovinách. Popoludní som sa stretol s jedným priateľom, ktorého som už dlhšie nevidel. Večer som meral cestu do okresnej kancelárie KDH, kde sme spolu s mojimi kolegami a priateľmi čakali na výsledky volieb.“ Kandidát na primátora za kresťanských demokratov Viliam Majda skončil na šiestom mieste, svoj hlas mu odovzdalo 865 voličov, čo predstavuje 5,25%.
Vladimír Zajac (nezávislý) hneď ráno absolvoval spoločný nákup s manželkou. „Neskôr som strávil nejaký čas v garáži, venoval som sa svojmu autu. Potom som relaxoval, čítal noviny. Voliť sme boli okolo 16. hodiny, vo volebnom okrsku na Bagarovej ulici. Na výsledky volieb som čakal doma, telefonicky som sa informoval u zapisovateľa miestnej volebnej komisie.“ Ten pre Vladimíra Zajaca nemal dobré správy, pretože získal iba 288 hlasov, čiže 1,74 %.
Turčianske Teplice
V Turčianskych Tepliciach priniesli komunálne voľby viaceré prekvapenia. Najväčším je nezvolenie doterajšieho primátora a podpredsedu Združenia miest a obcí Slovenska Jozefa Turčányho za primátora mesta. Novým teplickým primátorom bude po zložení sľubu Michal Sygút, doterajší riaditeľ pobočky Sociálnej poisťovne v Martine, ktorý vyhral primátorské voľby vo všetkých mestských častiach okrem Diviak. Svoj hlas mu dalo 1544 voličov (49,5 percenta). Jozef Turčány dostal 1280 hlasov (40,2 percenta). Na treťom mieste skončila s odstupom viac ako tisíc hlasov riaditeľka Gymnázia Mikuláša Galandu Milota Martinková (241 – 7,6 percenta) a štvrtý bol Štefan Zuskin, príslušník mestskej polície (117 – 3,7 percenta).
Mestské zastupiteľstvo Martin
Volebný obvod č. 1, Ľadoveň – Jahodníky – Tomčany: Katarína Adamicová (OKS), Martin Lechan (NEKA), Tatiana Červeňová (NEKA), Jozef Keráčik (Smer – SD), Milan Markovič (Smer – SD), Jozef Bernát (OKS), Ľudovít Lettrich (SDKÚ-DS). Volebný obvod č. 2, Stred: Bruno Horecký (NEKA), Ladislav Bevilaqua (KDH), Peter Haščík, (NEKA), Igor Homola, Volebný obvod č. 3, Sever: Gizela Ferenczová (Smer – SD), Marián Buocik (NEKA), Zita Sekerková (NEKA), Jozef Hlúbik (KDH), Volebný obvod č. 4, Košúty: Slavomír Šuch (SDKÚ-DS), Zuzana Dobríková (NEKA), Tibor Adamko (Smer – SD), Volebný obvod č. 5: Peter Kašuba (NEKA), Peter Vons (NEKA), Viliam Majda (KDH), Ľubomír Sýkora (Smer-SD), Ľudovít Košalko (NEKA). Volebný obvod č. 6, Záturčie: Milan Benko (KDH), Tomáš Zanovit (ĽS-HZDS a SNS), Peter Török (NEKA), Peter Sovík (NEKA), Volebný obvod č. 7, Stráne: Milan Malík (NEKA), Viliam Grajciar (Smer-SD), Juraj Morgoš (SDKÚ-DS), Rudolf Kollár (NEKA).
Mestské zastupiteľstvo Turčianske Teplice
Volebný obvod Dolná Štubňa: Alena Nemcová (Smer – SD). Volebný obvod Turčiansky Michal: Ján Škorvánek (KDH). Volebný obvod Diviaky: Pavol Hanko (KSS), Ivan Kubovec (Smer – SD). Volebný obvod Horné Rakovce: Erik Štefák (SDKÚ – DS), Peter Rišica (NEKA), Marta Máliková (NEKA), Ján Frlička (SDKÚ – DS). Volebný obvod Turčianske Teplice I:
Zdenka Kevická (NEKA), Alexander Kluska (ĽS – HZDS), Jaroslav Hruška (Smer – SD). Volebný obvod Vieska: Igor Hus (NEKA), Milota Martinková (NEKA).
Mestské zastupitestvo Vrútky
Stanislav Kupčok (NEKA), Ľudmila Holková (Smer – SD), Mária Majdová (KDH), František Kurhajec (ĽS – HZDS), Dušan Chrastina (NEKA), Dušan Kramár (SNS), Vladimír Vantara (ĽS – HZDS), Ľubomír Kerdík (NEKA), Anna Brusilová (Smer – SD), Božena Blahušiaková (NEKA), Monika Vonsová (Smer – SD), Michal Hanko (ĽS – HZDS)
K volebným urnám prišlo 3 252 voličov z 5 772 osôb zapísaných v zozname voličov. Poslancov mestského zastupiteľstva volilo 3119 Tepličanov. Dohromady zvolili 13 poslancov v šiestich volebných obvodoch. Svoje posty z uplynulého volebného obdobia obhájili šiesti poslanci (Pavol Hanko, Ivan Kubovec, Erik Štefák, Marta Máliková, Zdenka Kevická a Milota Martinková).
Michal Sygút nám po vyhlásení výsledkov povedal, že podľa neho Tepličania svojimi hlasmi rozhodli, že chcú mať na poste primátora človeka, ktorý bude pre nich pracovať v meste a pre mesto. „Zvolili si zmenu, podľa môjho osobného názoru k lepšiemu. Po skončení predvolebnej kampane som vo štvrtok ráno konštatoval, že všetko je v rukách Tepličanov. Ak som ich presvedčil, dajú mi svoj hlas a v tomto duchu som v pokoji prežil aj nasledujúce dva dni. Prekvapila ma obrovská dôvera obyvateľov všetkých mestských častí. Som im za ňu vďačný, teší ma to, ale zároveň aj zaväzuje,“ dodal Michal Sygút.
O prvú reakciu sme požiadali aj Jozefa Turčányho. „Som vďačný všetkým, ktorí mi dali v týchto voľbách hlas. Želám pánovi Sygútovi, aby ako primátor spolupracoval s ľuďmi s takou mierou korektnosti, tolerancie, alebo zákernosti, akú on prejavil v týchto komunálnych voľbách. Samozrejme, mestu želám v nasledujúcom období veľa úspechov. Volebný deň som strávil doma s rodinou. A čo ma prekvapilo? To, že sa vo voľbách „úspešne“ uplatnili praktiky veľkej politiky,“ povedal nám Jozef Turčány.
Vrútky
V komunálnych voľbách vo Vrútkach bolo isté, že voliči rozhodnú o primátorovi, ktorý ešte v richtárskom kresle nesedel. Z ôsmich kandidátov boli štyria nezávislí. Vo Vrútkach prikročilo k volebným urnám 2464 z 5989 oprávnených voličov. Očakávalo sa, že väčšiu podporu bude mať bývalá poslankyňa slovenského parlamentu Mária Majdová. Voliči sa ale rozhodovali najmä medzi súčasným prednostom mestského úradu Branislavom Zacharidesom a kandidátom Smeru – SD Miroslavom Mazúrom, ktorý doteraz pracoval ako finančný poradca. Nový vrútocký primátor Miroslav Mazúr, kandidujúci za Smer – SD, získal 681 hlasov (23 percent). Nezávislým kandidátom Branislavovi Zacharidesovi dali voliči 611 hlasov (20,6 percenta) a Petrovi Šimkovičovi 309 hlasov (10,4 percneta).
V poslaneckých voľbách kandidovalo až 55 kandidátov, ale poslaneckých kresiel je vo Vrútkach iba 12. Časť poslaneckých radov sa v porovnaní s uplynulým volebným obdobím zmenila a svoj post obhájili iba štyria poslanci (Stanislav Kupčok, František Kurhajec, Vladimír Vantara a Michal Hanko).
Prvú reakciu nového primátora Vrútok na volebné výsledky sa nám do uzávierky nepodarilo získať. Oslovili sme aj druhého v poradí Branislava Zacharidesa.
„Sláva víťazom, česť porazeným. Myslím si, že druhé miesto so stratou 70 hlasov je dobrým výsledkom. Víťazovi blahoželám, ale volebný výsledok Miroslava Mazúra ma neprekvapil. Počas volebného dňa som sledoval doma televíziu a bol som voliť. Jediné, čo ma na komunálnych voľbách vo Vrútkach prekvapilo, bol menoslov nových poslancov. Počítal som s tým, že na poslaneckých postoch bude výraznejšia výmena tvárí,“ povedal nám Branislav Zacharides.

Skryť Vypnúť reklamu


Inzercia - Tlačové správy

 1. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 2. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 3. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 4. Crème de la crème po slovensky
 5. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 6. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 7. Po Slovensku na motorke
 8. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 9. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 10. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 1. Posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej
 2. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta
 3. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 5. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 6. Driverama má strategické partnerstvo s nemeckým Stop + Go
 7. Správna strava po tréningu: Siahnite po 100 % smoothie a šťavách
 8. Zázračná škola so zelenou strechou
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Crème de la crème po slovensky
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 30 165
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 12 471
 3. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 8 084
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 7 625
 5. Po Slovensku na motorke 6 757
 6. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 330
 7. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 4 877
 8. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 4 867
 9. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 3 701
 10. Crème de la crème po slovensky 3 162
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Ilustračné foto.

Počas dvojdňového pripomenutie si 160. jubilea Memoranda národa slovenského som neraz dostal otázku, čo nám z jeho odkazu zostalo dnes. Akoby súčasná demokratická a zvrchovaná Slovenská republika nebola tým najzásadnejším dedičstvom!


Peter Cabadaj 6 h
Vlani na kúpalisku v Martine.

V Turčianskych Tepliciach otvoria kúpalisko Vieska budúci týždeň.


17 h
Mladí hádzanári už začali trénovať.

Mladí martinskí hádzanári sa vrátili do tréningového procesu.


RR 19. jún
Blatnický hrad je obľúbeným miestom mnohých Turčanov.

Mnoho Turčanov obľubuje návštevu Blatnického hradu. Po ceste k zrúcanine sa dá obdivovať krásna príroda a famózne výhľady na okolité hory.


19. jún

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Starohaličana zavalila slama. Neprežil.


18. jún

Mladý medveď navštevuje v dedine včelára.


18. jún

Na miesto boli privolaní po zrážke osobného auta s nákladným.


12 h

Vieme, kedy ju plánujú sprístupniť pre verejnosť.


TASR 15 h

Už ste čítali?