a nás číhajú mobilné telefóny, mobilné telefóny s fotoaparátom a kamerou, mobilné telefóny sklápacie, klasické mobilné telefóny... a najrýchlejší internet. Nemať internet – to je nemalý hendikep. No ani mať ho nemusí byť veľkou výhrou. Najmä, keď rýchlosť internetu klesá priamo úmerne s vašou trpezlivosťou.
Vráťme sa k pozitívam. Neraz nám pár kliknutí myšou ušetrilo more času, za pár sekúnd boli akékoľvek informácie priamo na dlani. A študenti o tom vedia rozprávať svoje... Pod prísľubom zachovania anonymity sme zisťovali, ako sú na tom študenti s referátmi z literatúry na internete a ich využívaním.
Za otázkou: „Akým spôsobom zisťujete obsahy diel, ktoré máte ako povinné čítanie?„, bolo zistenie, že knihy sú rovnocennou konkurenciou internetu. Pokiaľ je to aspoň trochu možné, školáci si knihu na „vlastné oči„ prečítajú. Desatina opýtaných sa o správnom pochopení diela poradí s internetom a viac ako tretina nepohrdne ani poznámkami od súrodencov a príbuzných (čo je doma, to sa počíta). Jednoznačnejšie prieskum odhalil odpovede skryté za druhou otázkou: „Odkiaľ čerpáte informácie pri príprave na ostatné referáty?„ Deväťdesiat percent opýtaných sa hneď pustí do surfovania na webe. Zvyšok respondentov uviedol ako svoj zdroj informácií televíziu, Playstation, knihy. Častokrát je vhodnejšie spoľahnúť sa sám na seba, ani internet totiž nie je neomylný. Avšak prísloviu: „Dôveruj, ale preveruj„ je v ankete naklonených len biednych 45,6 percenta opýtaných. „Míľiť sa, je pretca ľucké.„ No nie?!