Pondelok, 14. jún, 2021 | Meniny má VasilKrížovkyKrížovky

Karty sú rozdané

Po komunálnych voľbách sme spoznali nielen novozvolených primátorov a starostov, ale aj poslancov mestských a obecných zastupiteľstiev. Občania hlasovaním rozhodli, komu na ďalšie štyri roky vyjadrili svoju dôveru.


Nechýbali ani prekvapenia
Voľby sa nezaobišli bez prekvapení. Vo všetkých troch turčianskych mestách na radnicu prídu muži, ktorí pred nimi neboli pasovaní za neohroziteľných favoritov. Veď, kto by bol v Martine s istotou pred voľbami tvrdil, že v Martine zvíťazí 33-ročný riaditeľ SKD Andrej Hrnčiar (nezávislý) a že za sebou s rozdielom 1 182 hlasov nechá druhého v poradí - Jozefa Stahla, kandidáta vládnej koalície? Až na treťom mieste skončil, dnes už úradujúci primátor, Stanislav Bernát (nezávislý), ktorý získal 2 508 hlasov, čo je mimochodom o 2 103 menej, ako pred štyrmi rokmi. Za isté prekvapenie možno považovať aj skutočnosť, že Martinčania odmietli za primátora voliť Stanislava Janiša (SDKÚ-DS), poslanca NR SR, ktorý získal len 1 834 hlasov.
Zvýšený adrenalín prežívali kandidáti na primátora vo Vrútkach, veď o novom prvom mužovi na radnici rozhodlo len 70 hlasov. Miroslav Mazúr (Smer – SD) ich získal 681, Branislav Zacharides (NEKA) 611. Výsledok je nielenže tesný, ale určite aj prekvapivý. Za najväčšie prekvapenie komunálnych volieb v Turci možno označiť výsledok z Turčianskych Teplíc, kde svoju primátorskú stoličku neobhájil Jozef Turčány (nezávislý), ktorý, povedané športovou terminológiou, nestačil na Michala Sygúta (nezávislý). Riaditeľ Sociálnej poisťovne Martin získal 1 544 voličov, kým Jozef Turčány len 1 280. Úradujúci primátor oproti predchádzajúcim voľbám prišiel o 311 hlasov, ktoré nakoniec rozhodli o jeho prehre.
Zmeny nastali aj v niektorých obciach. V 18 prípadoch si občania zvolili nového starostu alebo starostku. Svoju richtársku stoličku napríklad neobhájili Vladimír Šišan (Kláštor pod Znievom), Anna Frličková (Valča) či Milan Schaffer (Žabokreky).
Volebná účasť
Poďme k volebnej účasti. Tá bola pomerne vysoká, prekvapila aj viacerých sociológov, resp. politológov. V zoznamoch voličoch bolo v Turci zapísaných 92 106 voličov, pričom k volebným urnám v našom regióne prišlo 42 624 z nich. Tohtoročná volebná účasť dosiahla 46,27 %, len mierne zaostávame za celoslovenským priemerom, ktorý predstavuje 47,65 %.
V porovnaní s predchádzajúcimi voľbami, prišlo k volebným urnám
o 5 945 voličov viac, čo je nárast takmer o 5,5 percenta.
Politické rozloženie – starostovia a primátori
Z hľadiska politického rozloženia síl v Turci sme zaznamenali zaujímavé výsledky. Pri voľbách primátorov a starostov si opätovne najlepšie počínali nezávislí kandidáti, ktorí obsadia 35 primátorských a starostovských stoličiek. Pred štyrmi rokmi boli nezávislí kandidáti ešte úspešnejší, vtedy získali až 39 miest. Z politických strán si pri voľbách starostov a primátorov najlepšie viedol vládny Smer–SD, ktorý získal prvenstvo v 9 obciach, v ďalších 6 prípadoch to bolo víťazstvo spolu so svojimi koaličnými partnermi. V minulých voľbách Smer získal len jedného starostu, tentoraz profitoval najmä zo zlúčenia so stredoľavými politickými subjektmi, ktoré pred štyrmi rokmi, či už samostatne alebo v koalícii, získali 8 starostovských pozícií.
ĽS-HZDS si pri voľbách starostov v Turci mierne polepšila. Samostatne mečiarovci získali síce len 6 kresiel, v koalíciách však až 12. Pre porovnanie treba dodať, že v minulých voľbách získalo ĽS-HZDS samostatne 10 starostov, v koalíciách ďalších štyroch. Pred štyrmi rokmi bola SNS rozdelená, jej vtedajšie odnože samostatne získali 1 starostovské kreslo, v koaličných zoskupeniach ďalšie tri. Teraz SNS bodovala len v rôznych koaličných zoskupeniach, celkovo v 12 prípadoch.
Pravicové strany pri voľbách starostov neboli úspešné ani pred štyrmi rokmi a ani v súčasnosti. V roku 2002 získala pravicová koalícia ANO, DS, KDH, OKS jedno kreslo starostu, v roku 2006 koalícia ANO, SDKÚ–DS tento výsledok zopakovala.
Ústup z pozícií zaznamenali aj komunisti. Kým v roku 2002 sa radovali zo štyroch starostovských pozícií (trikrát samostatne a raz v koaličnom zoskupení), teraz sa musia uspokojiť len s jedným zvoleným starostom, ktorý kandidoval za koalíciu KSS, ĽS-HZDS a SNS.
Politické rozloženie – poslanci
Najviac poslaneckých kresiel získali nezávislí kandidáti, ktorí obhájili svoje prvenstvo spred štyroch rokov. Vtedy získali 114 poslaneckých mandátov, teraz 121. Najväčší nárast z politických strán zaznamenali Ficovi sociálni demokrati, ktorí obsadili 117 poslaneckých kresiel. Pred štyrmi rokmi Smer prakticky v obciach a mestách Turca vôbec nebodoval. Vtedy boli úspešnejší ľavicoví demokrati zo SDĽ, ktorí samostatne alebo v koalíciách získali 62 poslaneckých pozícií. ĽS-HZDS v terajších decembrových voľbách získala samostatne 61 mandátov, pred štyrmi rokmi sto. Kresťanskí demokrati samostatne získali pred štyrmi rokmi 25 mandátov, teraz si KDH o jedno poslanecké kreslo polepšilo. Ako sme vás už v minulom čísle informovali, SLNKO získalo v tohtoročných komunálnych voľbách 15 poslaneckých mandátov, SDKÚ-DS 12, ANO 10, KSS 9, SNS 9, Slobodné fórum 8, koalícia SNS a Smer 6, Nádej a OKS 2, Strana zelených a koalícia KDH a SF 1 mandát. Zabudnúť však nemôžeme ani na koalíciu ĽS-HZDS a SNS, ktorá obsadila 31 postov. Mimochodom, Slotovi národniari (vtedy P SNS) pred štyrmi rokmi získali 44 poslaneckých kresiel.
Mestské zastupiteľstvá
Martinské mestské zastupiteľstvo bude mať opätovne 31 poslancov. Z nich sedemnásti svoju pozíciu obhájili (K. Adamicová, M. Lechan, T. Červeňová, J. Bernát, Ľ. Lettrich, B. Horecký, L. Bevilaqua, M. Buocik, Z. Sekerková, J. Hlúbik, S. Šuch, V. Majda, Ľ. Košalko, M. Benko, M. Malík, Július Morgoš (čiže nie Juraj, ako sme omylom uviedli v minulom čísle) a R. Kollár. Ďalší štrnásti poslanci sú buď úplnými nováčikmi, alebo sa do mestského zastupiteľstva opätovne po niekoľkoročnej prestávke vracajú (napr. J. Keráčik, P. Kašuba, či P. Sovík). V martinskom mestskom zastupiteľstve budú mať najviac poslancov nezávislí – 14. Smer – SD získal 6 mandátov, KDH 4, SDKÚ-DS 3, OKS 2, SF a koalícia ĽS-HZDS po 1.
Vo Vrútkach sa okrem primátora volilo 12 poslancov. Ako sme vás už informovali, v poslaneckej práci budú aj naďalej pokračovať len štyria z nich (S. Kupčok, F. Kurhajec, V. Vantara a M. Hanko). Z hľadiska politického rozloženia najviac poslaneckých mandátov získali nezávislí kandidáti, ktorí obsadia 4 kreslá. Smer–SD a ĽS-HZDS získali 3 mandáty, SNS a koalícia KDH, SF po 1 kresle. Počty naznačujú, že novozvolený primátor Miroslav Mazúr (Smer-SD) by sa mohol v zastupiteľstve oprieť o možnú koalíciu Smer–SD, ĽS-HZDS a SNS, ktorá má tesnú väčšinu hlasov.
V Turčianskych Tepliciach si občania zvolili 13 poslancov. Najviac bodovali nezávislí kandidáti, ktorí obsadia štyri poslanecké kreslá. Smer – SD získal 3 poslancov, KDH 2 (je medzi nimi i Peter Rišica, ktorého sme v minulom čísle omylom zaradili medzi nezávislých), SDKÚ – DS taktiež 2, KSS a ĽS-HZDS po 1. Svoje posty z uplynulého obdobia obhájilo 6 poslancov (Pavol Hanko, Ivan Kubovec, Erik Štefák, Marta Máliková, Zdenka Kevická a Milota Martinková).
Čo hovoria politici
Predseda Okresného predstavenstva ĽS-HZDS Zdenko Kozák sa na výsledky komunálnych volieb pozerá z dvoch pohľadov „V obciach sme dosiahli celkom dobré výsledky, v tomto smere som spokojný. Nedarí sa nám však výraznejšie presadiť v mestách, najmä v Martine nás to mrzí. V minulosti sme sa málo venovali strednej a mladšej generácii, teraz sa nám to vracia. Komunálne voľby však nie sú o politických stranách, ľudia sa v nich nerozhodujú na základe politickej príslušnosti. Skôr rozhoduje odbornosť a osobné poznanie.„
Od Miroslava Chabadu, okresného predsedu SNS, sme sa dozvedeli, že najmä v obciach hodnotia svoje pozície pozitívne. „V mestách to zatiaľ nie je podľa našich predstáv, čakali sme viac. Výsledky volieb v rámci našej strany sme však ešte nehodnotili, podrobnejšia analýza nás ešte len čaká.„
Ján Kvorka, predseda Okresnej rady Smeru–SD, s výsledkami komunálnych volieb netajil spokojnosť. „V porovnaní s predchádzajúcim obdobím sme si výrazne polepšili, spomedzi politických strán v Turci sme boli najúspešnejší. Tešia nás úspechy našich kandidátov medzi starostami, ale i poslancami. Vo Vrútkach sme vyhrali súboj o primátorskú stoličku, v tomto smere sme veľmi spokojní. Radosť by bola ešte väčšia, keby v Martine bol uspel Jozef Stahl, ale nedá sa nič robiť, rešpektujeme rozhodnutie voličov.„
Podľa slov Petra Belicu, predsedu OC KDH, kresťanskí demokrati vo voľbách svoje ambície nepotvrdili. „Neuspeli sme pri voľbe primátorov miest, neobhájili sme niektoré poslanecké mandáty. Úlohou okresných orgánov bude rozanalyzovať príčiny tohto stavu tak, aby sa podobné výsledky v budúcnosti neopakovali. Tešia nás však výsledky v Sučanoch, v obecnom zastupiteľstve sme sa stali najúspešnejším politickým zoskupením.„
Z politických strán, ktoré majú zastúpenie v Turci, sme sa snažili osloviť aj SDKÚ-DS, ale so Stanislavom Janišom, poslancom NR SR, sa nám spojiť nepodarilo. Minulý týždeň bol v Bratislave, parlament rokoval o návrhu štátneho rozpočtu.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Hudbou proti holorubom.
 2. Ako sa mení dynamika firiem?
 3. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 4. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 5. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy
 6. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 7. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 8. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 9. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 10. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 1. Ako sa mení dynamika firiem?
 2. Hudbou proti holorubom.
 3. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 4. Pečeň je priamo zodpovedná za stav vášho imunitného systému
 5. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 6. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 7. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 8. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 9. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 10. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 1. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 11 270
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 10 252
 3. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 8 978
 4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 8 697
 5. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 8 567
 6. Tostov palác - moderné bývanie s atmosférou historických Košíc 7 949
 7. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát 7 299
 8. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 276
 9. Dnes ma živí instagram, hovorí bývalá tanečníčka Katarína Jakeš 7 062
 10. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 6 158
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Fotograf Jozef Morgoš taký úspech vo svete nečakal.

Jozef Morgoš taký úspech nečakal.


2 h

Pozrite si MY športujeme.


2 h
Martinská celoročná olympiáda rekreačných športovcov odštartovala v nedeľu bežeckými súťažami ďalší ročník.

Na atletickej dráhe na Východnej ulici bolo dnes plno. Do bežeckých disciplín v rámci nového ročníka Martinskej celoročnej olympiády rekreačných športovcov sa zapojili desiatky bežcov a bežkýň - najmä detí.


19 h
Do práce na bicykli - Martinčania sa opäť vo veľkom zapojili.

Na bicykli do práce šliape 757 Martinčanov a Martinčaniek, ktorí spolu vytvorili až 220 tímov od 68 zamestnávateľov.


23 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Sprievodný program má trvať štyri hodiny. Ľudia si budú môcť vlastnoručne vyrobiť odznak s logom.


18 h

Cestovanie so zbojníkmi, prejazd Chmarošským viaduktom či Telgártska slučka. To všetko je pre ľudí veľkým lákadlom.


13. jún

Na mieste nehody zasahoval vrtuľník.


TASR 12. jún

Podľa štúdie by mali náklady presiahnuť 300 miilónov eur.


11. jún

Už ste čítali?