Pondelok, 15. august, 2022 | Meniny má Marcela

Karty sú rozdané

Po komunálnych voľbách sme spoznali nielen novozvolených primátorov a starostov, ale aj poslancov mestských a obecných zastupiteľstiev. Občania hlasovaním rozhodli, komu na ďalšie štyri roky vyjadrili svoju dôveru.


Nechýbali ani prekvapenia
Voľby sa nezaobišli bez prekvapení. Vo všetkých troch turčianskych mestách na radnicu prídu muži, ktorí pred nimi neboli pasovaní za neohroziteľných favoritov. Veď, kto by bol v Martine s istotou pred voľbami tvrdil, že v Martine zvíťazí 33-ročný riaditeľ SKD Andrej Hrnčiar (nezávislý) a že za sebou s rozdielom 1 182 hlasov nechá druhého v poradí - Jozefa Stahla, kandidáta vládnej koalície? Až na treťom mieste skončil, dnes už úradujúci primátor, Stanislav Bernát (nezávislý), ktorý získal 2 508 hlasov, čo je mimochodom o 2 103 menej, ako pred štyrmi rokmi. Za isté prekvapenie možno považovať aj skutočnosť, že Martinčania odmietli za primátora voliť Stanislava Janiša (SDKÚ-DS), poslanca NR SR, ktorý získal len 1 834 hlasov.
Zvýšený adrenalín prežívali kandidáti na primátora vo Vrútkach, veď o novom prvom mužovi na radnici rozhodlo len 70 hlasov. Miroslav Mazúr (Smer – SD) ich získal 681, Branislav Zacharides (NEKA) 611. Výsledok je nielenže tesný, ale určite aj prekvapivý. Za najväčšie prekvapenie komunálnych volieb v Turci možno označiť výsledok z Turčianskych Teplíc, kde svoju primátorskú stoličku neobhájil Jozef Turčány (nezávislý), ktorý, povedané športovou terminológiou, nestačil na Michala Sygúta (nezávislý). Riaditeľ Sociálnej poisťovne Martin získal 1 544 voličov, kým Jozef Turčány len 1 280. Úradujúci primátor oproti predchádzajúcim voľbám prišiel o 311 hlasov, ktoré nakoniec rozhodli o jeho prehre.
Zmeny nastali aj v niektorých obciach. V 18 prípadoch si občania zvolili nového starostu alebo starostku. Svoju richtársku stoličku napríklad neobhájili Vladimír Šišan (Kláštor pod Znievom), Anna Frličková (Valča) či Milan Schaffer (Žabokreky).
Volebná účasť
Poďme k volebnej účasti. Tá bola pomerne vysoká, prekvapila aj viacerých sociológov, resp. politológov. V zoznamoch voličoch bolo v Turci zapísaných 92 106 voličov, pričom k volebným urnám v našom regióne prišlo 42 624 z nich. Tohtoročná volebná účasť dosiahla 46,27 %, len mierne zaostávame za celoslovenským priemerom, ktorý predstavuje 47,65 %.
V porovnaní s predchádzajúcimi voľbami, prišlo k volebným urnám
o 5 945 voličov viac, čo je nárast takmer o 5,5 percenta.
Politické rozloženie – starostovia a primátori
Z hľadiska politického rozloženia síl v Turci sme zaznamenali zaujímavé výsledky. Pri voľbách primátorov a starostov si opätovne najlepšie počínali nezávislí kandidáti, ktorí obsadia 35 primátorských a starostovských stoličiek. Pred štyrmi rokmi boli nezávislí kandidáti ešte úspešnejší, vtedy získali až 39 miest. Z politických strán si pri voľbách starostov a primátorov najlepšie viedol vládny Smer–SD, ktorý získal prvenstvo v 9 obciach, v ďalších 6 prípadoch to bolo víťazstvo spolu so svojimi koaličnými partnermi. V minulých voľbách Smer získal len jedného starostu, tentoraz profitoval najmä zo zlúčenia so stredoľavými politickými subjektmi, ktoré pred štyrmi rokmi, či už samostatne alebo v koalícii, získali 8 starostovských pozícií.
ĽS-HZDS si pri voľbách starostov v Turci mierne polepšila. Samostatne mečiarovci získali síce len 6 kresiel, v koalíciách však až 12. Pre porovnanie treba dodať, že v minulých voľbách získalo ĽS-HZDS samostatne 10 starostov, v koalíciách ďalších štyroch. Pred štyrmi rokmi bola SNS rozdelená, jej vtedajšie odnože samostatne získali 1 starostovské kreslo, v koaličných zoskupeniach ďalšie tri. Teraz SNS bodovala len v rôznych koaličných zoskupeniach, celkovo v 12 prípadoch.
Pravicové strany pri voľbách starostov neboli úspešné ani pred štyrmi rokmi a ani v súčasnosti. V roku 2002 získala pravicová koalícia ANO, DS, KDH, OKS jedno kreslo starostu, v roku 2006 koalícia ANO, SDKÚ–DS tento výsledok zopakovala.
Ústup z pozícií zaznamenali aj komunisti. Kým v roku 2002 sa radovali zo štyroch starostovských pozícií (trikrát samostatne a raz v koaličnom zoskupení), teraz sa musia uspokojiť len s jedným zvoleným starostom, ktorý kandidoval za koalíciu KSS, ĽS-HZDS a SNS.
Politické rozloženie – poslanci
Najviac poslaneckých kresiel získali nezávislí kandidáti, ktorí obhájili svoje prvenstvo spred štyroch rokov. Vtedy získali 114 poslaneckých mandátov, teraz 121. Najväčší nárast z politických strán zaznamenali Ficovi sociálni demokrati, ktorí obsadili 117 poslaneckých kresiel. Pred štyrmi rokmi Smer prakticky v obciach a mestách Turca vôbec nebodoval. Vtedy boli úspešnejší ľavicoví demokrati zo SDĽ, ktorí samostatne alebo v koalíciách získali 62 poslaneckých pozícií. ĽS-HZDS v terajších decembrových voľbách získala samostatne 61 mandátov, pred štyrmi rokmi sto. Kresťanskí demokrati samostatne získali pred štyrmi rokmi 25 mandátov, teraz si KDH o jedno poslanecké kreslo polepšilo. Ako sme vás už v minulom čísle informovali, SLNKO získalo v tohtoročných komunálnych voľbách 15 poslaneckých mandátov, SDKÚ-DS 12, ANO 10, KSS 9, SNS 9, Slobodné fórum 8, koalícia SNS a Smer 6, Nádej a OKS 2, Strana zelených a koalícia KDH a SF 1 mandát. Zabudnúť však nemôžeme ani na koalíciu ĽS-HZDS a SNS, ktorá obsadila 31 postov. Mimochodom, Slotovi národniari (vtedy P SNS) pred štyrmi rokmi získali 44 poslaneckých kresiel.
Mestské zastupiteľstvá
Martinské mestské zastupiteľstvo bude mať opätovne 31 poslancov. Z nich sedemnásti svoju pozíciu obhájili (K. Adamicová, M. Lechan, T. Červeňová, J. Bernát, Ľ. Lettrich, B. Horecký, L. Bevilaqua, M. Buocik, Z. Sekerková, J. Hlúbik, S. Šuch, V. Majda, Ľ. Košalko, M. Benko, M. Malík, Július Morgoš (čiže nie Juraj, ako sme omylom uviedli v minulom čísle) a R. Kollár. Ďalší štrnásti poslanci sú buď úplnými nováčikmi, alebo sa do mestského zastupiteľstva opätovne po niekoľkoročnej prestávke vracajú (napr. J. Keráčik, P. Kašuba, či P. Sovík). V martinskom mestskom zastupiteľstve budú mať najviac poslancov nezávislí – 14. Smer – SD získal 6 mandátov, KDH 4, SDKÚ-DS 3, OKS 2, SF a koalícia ĽS-HZDS po 1.
Vo Vrútkach sa okrem primátora volilo 12 poslancov. Ako sme vás už informovali, v poslaneckej práci budú aj naďalej pokračovať len štyria z nich (S. Kupčok, F. Kurhajec, V. Vantara a M. Hanko). Z hľadiska politického rozloženia najviac poslaneckých mandátov získali nezávislí kandidáti, ktorí obsadia 4 kreslá. Smer–SD a ĽS-HZDS získali 3 mandáty, SNS a koalícia KDH, SF po 1 kresle. Počty naznačujú, že novozvolený primátor Miroslav Mazúr (Smer-SD) by sa mohol v zastupiteľstve oprieť o možnú koalíciu Smer–SD, ĽS-HZDS a SNS, ktorá má tesnú väčšinu hlasov.
V Turčianskych Tepliciach si občania zvolili 13 poslancov. Najviac bodovali nezávislí kandidáti, ktorí obsadia štyri poslanecké kreslá. Smer – SD získal 3 poslancov, KDH 2 (je medzi nimi i Peter Rišica, ktorého sme v minulom čísle omylom zaradili medzi nezávislých), SDKÚ – DS taktiež 2, KSS a ĽS-HZDS po 1. Svoje posty z uplynulého obdobia obhájilo 6 poslancov (Pavol Hanko, Ivan Kubovec, Erik Štefák, Marta Máliková, Zdenka Kevická a Milota Martinková).
Čo hovoria politici
Predseda Okresného predstavenstva ĽS-HZDS Zdenko Kozák sa na výsledky komunálnych volieb pozerá z dvoch pohľadov „V obciach sme dosiahli celkom dobré výsledky, v tomto smere som spokojný. Nedarí sa nám však výraznejšie presadiť v mestách, najmä v Martine nás to mrzí. V minulosti sme sa málo venovali strednej a mladšej generácii, teraz sa nám to vracia. Komunálne voľby však nie sú o politických stranách, ľudia sa v nich nerozhodujú na základe politickej príslušnosti. Skôr rozhoduje odbornosť a osobné poznanie.„
Od Miroslava Chabadu, okresného predsedu SNS, sme sa dozvedeli, že najmä v obciach hodnotia svoje pozície pozitívne. „V mestách to zatiaľ nie je podľa našich predstáv, čakali sme viac. Výsledky volieb v rámci našej strany sme však ešte nehodnotili, podrobnejšia analýza nás ešte len čaká.„
Ján Kvorka, predseda Okresnej rady Smeru–SD, s výsledkami komunálnych volieb netajil spokojnosť. „V porovnaní s predchádzajúcim obdobím sme si výrazne polepšili, spomedzi politických strán v Turci sme boli najúspešnejší. Tešia nás úspechy našich kandidátov medzi starostami, ale i poslancami. Vo Vrútkach sme vyhrali súboj o primátorskú stoličku, v tomto smere sme veľmi spokojní. Radosť by bola ešte väčšia, keby v Martine bol uspel Jozef Stahl, ale nedá sa nič robiť, rešpektujeme rozhodnutie voličov.„
Podľa slov Petra Belicu, predsedu OC KDH, kresťanskí demokrati vo voľbách svoje ambície nepotvrdili. „Neuspeli sme pri voľbe primátorov miest, neobhájili sme niektoré poslanecké mandáty. Úlohou okresných orgánov bude rozanalyzovať príčiny tohto stavu tak, aby sa podobné výsledky v budúcnosti neopakovali. Tešia nás však výsledky v Sučanoch, v obecnom zastupiteľstve sme sa stali najúspešnejším politickým zoskupením.„
Z politických strán, ktoré majú zastúpenie v Turci, sme sa snažili osloviť aj SDKÚ-DS, ale so Stanislavom Janišom, poslancom NR SR, sa nám spojiť nepodarilo. Minulý týždeň bol v Bratislave, parlament rokoval o návrhu štátneho rozpočtu.

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 3. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 4. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 5. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 6. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 7. Prehľad a automatizácia
 8. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 1. Po rokoch cichosci richtuju v Raslavicoch slavnosci
 2. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom.
 3. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 4. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 5. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 6. Trenčín potrebuje nový impulz!
 7. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 8. Sezóna slovenského ovocia je v plnom prúde
 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 20 835
 2. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 15 893
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 14 176
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 781
 5. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 3 633
 6. Kde u nás kúpite domácke potraviny 1 960
 7. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 1 927
 8. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 1 766

Blogy SME

 1. Soňa Bulbeck: Perličky z Anglicka...
 2. Erik Kriššák: Terra incognita – dobre prebádané územie genitívnych metafor
 3. Júlia Piraňa Mikolášiková: Niečo z archívu: Ako siskár Peťo dával echo o odpočúvaní a sledovaní sýkorovcom
 4. Jozo Peric: Skutočná cena brexitu sa bolestivo ukazuje každým dňom. A budúcnosť nevyzerá vôbec dobre
 5. Martin Červenka: „Nezastavujem, máme spoždění!“
 6. Ján Valchár: Ubjegáj, zájčik, ubjegáj!
 7. Milan Buno: 7 knižných tipov: Riskovali vlastnú smrť, aby im pomohli!
 8. Michael Achberger: Sushi nie je vždy diétne jedlo
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 37 053
 2. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 15 581
 3. Post Bellum SK: Dovolenka v Juhoslávii ako príležitosť na emigráciu 8 791
 4. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu. 5 841
 5. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 5 285
 6. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 4 860
 7. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 4 504
 8. Peter Gregor: Cena slobody sa vždy počíta iba v stratených ľudských životoch. 4 054
 1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 3. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 4. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 5. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 6. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 7. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 8. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

V Rimavskej Sobote slávnostne odhalili bustu Vladimíra Mináča.

V Slovenskom Pravne premietali filmy v prírode a v Turčianskych Tepliciach smeti zbiera nové auto.


18 h
V Bánovej Fomat získal všetky body.

Tri dni po trošku kostrbatom postupe v Slovnaft Cupe nastúpil Fomat na náročný ligový zápas. Na ihrisku nepríjemnej Bánovej podali naši kvalitný výkon a zaslúžene vyhrali.


21 h
Dobré správy z MY

Stop negatívnym správam. Posielame výber pozitívnych a zaujímavých článkov z rôznych regiónov po celom Slovensku.


11. aug
Marek Štefula so synom Alexom.

Na spastické svaly môže chlapcovi pomôcť špeciálna operácia v Barcelone.


13. aug

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Každá jedna obložená misa je originál.


11. aug

Ak by ostal na Slovensku, fyzických útokov by zažil oveľa viac.


4. aug

Tajomstvo vedela odhaliť dotykom rúk, pohľadom a správnymi otázkami.


Cyril Urban 13. aug

Nový tréner vysvetlil, prečo posily dostali peniaze dopredu.


15 h

Blogy SME

 1. Soňa Bulbeck: Perličky z Anglicka...
 2. Erik Kriššák: Terra incognita – dobre prebádané územie genitívnych metafor
 3. Júlia Piraňa Mikolášiková: Niečo z archívu: Ako siskár Peťo dával echo o odpočúvaní a sledovaní sýkorovcom
 4. Jozo Peric: Skutočná cena brexitu sa bolestivo ukazuje každým dňom. A budúcnosť nevyzerá vôbec dobre
 5. Martin Červenka: „Nezastavujem, máme spoždění!“
 6. Ján Valchár: Ubjegáj, zájčik, ubjegáj!
 7. Milan Buno: 7 knižných tipov: Riskovali vlastnú smrť, aby im pomohli!
 8. Michael Achberger: Sushi nie je vždy diétne jedlo
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 37 053
 2. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 15 581
 3. Post Bellum SK: Dovolenka v Juhoslávii ako príležitosť na emigráciu 8 791
 4. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu. 5 841
 5. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 5 285
 6. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 4 860
 7. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 4 504
 8. Peter Gregor: Cena slobody sa vždy počíta iba v stratených ľudských životoch. 4 054
 1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 3. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 4. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 5. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 6. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 7. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 8. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala

Už ste čítali?