je nielen ako výtvarné zobrazenie scény narodenia Ježiša Krista, ale aj ako kulisu vianočných liturgických hier. Pochádzajú prevažne z 2. polovice 19. a začiatku 20. storočia. Ich výrobcovia aktualizovali betlehemský príbeh postavami im blízkymi z domáceho prostredia a vyjadrili v nich predovšetkým náboženský, ale aj sociálny a estetický názor spoločenstva, v ktorom žili. K umelecky najpôsobivejším prezentovaným betlehemom patria tie, ktorých autormi boli baníci z okolia Banskej Štiavnice. Vo všeobecnosti ich charakterizuje snaha po vernom zobrazení motívov z baníckeho života. Kolekciu betlehemov dopĺňa odev oravských betlehemcov zo zbierkového fondu Oravského múzea v Oravskom Podzámku a videofilm o betlehemoch zo zbierkového fondu betlehemov SNM v Martine. Známa slovenská pernikárka Mária Balačinová z Koštian nad Turcom zoznámila návštevníkov výstavy so zdobením vianočných medovníkových ozdôb. Atmosféru Vianoc na vernisáži priblížil svojím vystúpením v hre na ľudové nástroje Robert Roób.
Deň predtým sprístupnili v Slovenskom inštitúte vo Varšave aj výstavu nazvanú Vianoce na Slovensku. Eva Pančuhová na nej predstavuje vianočné obdobie v tradičnej slovenskej kultúre prostredníctvom zbierkových predmetov zo zbierkového fondu SNM v Martine. Návštevníci výstavy sa zoznámia
s obradovými obchôdzkami predvianočného obdobia, zaujímajúcimi zvláštne miesto v cykle výročných obyčajov, s tradične prestretým štedrovečerným stolom, ako aj so symbolmi Vianoc – vianočným stromčekom s tradičnými ozdobami a drevenými betlehemami. Výstavy vo Varšave potrvajú do 31. januára.