Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky
TURČIANSKE ZAUJÍMAVOSTI Z PRELOMU 18. – 19. STOROČIA

Historická čierna kronika

Dostal sa nám do rúk neuveriteľný poklad - kronika či diár z rokov 1795 až 1833, ktorá zachytáva udalosti v turčianskom regióne, no najmä v Necpaloch. Tu žil jej pisateľ – Samuel Ivanka (1761 – 1842), učiteľ na evanjelickej škole. Ivanka, rodený Dražkovča

n, bol však aj vášnivým včelárom a uverejňoval v časopise Včelár v rubrike Z diára. V roku 1999 na tieto výpisky natrafil včelár Ladislav Ďurdík z Folkušovej a dostal sa v Archíve literatúry a umenia Slovenskej národnej knižnice aj k prvotnému prameňu - Ivankovmu Diáriu. Na svoje prekvapenie zistil, že okrem záznamov o včelárení si necpalský učiteľ zapisoval takmer všetko, čo sa v Turci, ale tak trochu aj inde vo svete, práve dialo. A tak diárium prepísal z dobovej gramatiky i latinčiny a poskytol nám ho na 120 stranách k nahliadnutiu. Okrem informácií o tom, aké v predminulom storočí vládlo počasie, sme natrafili na mnoho pikantérií a zápisov vhodných do čiernej kroniky. Len prezradíme, že miestami sú šťavnatejšie než súčasné vraždy, tragédie a katastrofy... Prečítajte si aj vy v prvej časti, čo sa pred 200 rokmi dialo vo vašej dedinke a spoznajte svojich predkov.
Obesila sa, lebo založila požiar
Mnoho z Ivankových zápiskov sa týkalo požiarov. Na prelome 18. a 19. storočia k nim dochádzalo pomerne často a ľahko. Vtedajší stavebný materiál prirýchlo vzplanul od sviečky, ktorou si naši predkovia doma svietili, alebo od konopí, ktoré pri piecke sušili na plátno. Požiare v minulých storočiach prinášali so sebou oveľa viac pohromy ako teraz. Kým teraz šokuje verejnosť jeden dom v plameňoch, vtedy si trhala vlasy z toho, že bežne padla popolom polka dediny.
Prvý požiar Samuel Ivanka zaznamenal v októbri 1795. Z konopí splanul vo Valči taký veľký oheň, že na popol obrátil 6 domov i s humnami. Gazdiná, ktorá požiar zapríčinila neopatrnosťou, sa ešte v ten deň pod ťarchou viny obesila na ručníku. Túto obec spomína aj v roku 1822, kedy zhorelo 21 domov, v jednom z nich našla smrť aj matka s deťmi. Veľké nešťatie postretlo 1. júna v 1808 Dolnú Štubňu, kedy zhorela celá dedina, čo bolo 52 domov. Oheň sa rozšíril z domu gazdu, ktorý v peci sušil smrekovú kôru. V roku 1819 sa ocitla v plameňoch celá krpelianska osada okrem troch domov. Neopatrný bol v tomto prípade dráb, slúžiaci na dvore osvieteného grófa Nyáriho. Dráb bol silný fajčiar a osadu zapálil výtrusom zo svojej fajky. Na pravý obed v roku 1807 prepukol požiar u Jána Lačného Folkušovského. Keby si jeho spolubývajúci žiaru a dym všimol skôr, domáci pán by tento deň prežil...
Sneh uprostred leta
Ak sa zlostíme, že sa sneh drží na Martinských holiach ešte aj koncom mája, čo mali robiť naši predkovia, keď napadol uprostred leta? Podľa Ivankových zápiskov sa biely poprašok bežne objavil nielen na horách, ale aj pod nimi. V roku 1798 si zapísal, že po veľkých horúčavách 22. mája prišiel veľký vietor a po ňom po celom Turci, najmä na horách, napadlo veľa snehu. Veľký mráz prekvapil Turiec 24. augusta, kedy na záhradách pomrzli uhorky. Zima ťahala z hôr aj 25. júna 1813, kedy ich pokryl sneh. Turčania pred dvesto rokmi však odolávali aj iným krutostiam počasia. V máji 1807 silno hrmelo a vietor poodtŕhal niekoľko striech. O rok neskôr zhodil z necpalského katolíckeho kostola vežičku prirobenú k veľkej veži, čo sa vraj nestalo po prvýkrát. V roku 1811 zas vyše mesiaca nepršalo a koncom augusta prišli také horúčavy, až v Dražkovciach vyschla studňa.
V september v roku 1811 sa ukázala na večernej oblohe kométa. Ľudia predpovedali, že príde mier a ten naozaj prišiel – Bonaparte oddychoval. Opätovne sa objavila 13. mája 1816 a 4. júla 1819. Svedkom nezvyčajného úkazu sa Ivanka stal 29. októbra 1817. O druhej popoludní sa slnko veľmi zablyslo a na štvrť hodinu sa ukázali tri slnká. Svietili veľmi jasno a videli ich vraj viacerí.
Opitý padol do studne
Vďaka Samuelovi Ivankovi vieme, koľkí z Turčanov v predminulom storočí predčasne opustili tento svet kvôli nehynúcej láske k liehovinám. Toto sa stalo necpalskému kľučiarovi Jánovi Pukšovi, ktorého uprostred leta v roku 1799 trápila zimnica. Keď sa ráno vrátil z kosenia, doma na lačno vypil kalíštek páleného, následne v krčme na dúšok dve holby vína a na hornej fare ďalšiu holbu páleného. Keď sa vracal domov, trafil ho šľak priamo na ceste a zomrel. Alkohol skrátil v novembri roku 1807 život aj advokátovi Samuelovi Czeperovi z Diakovej, keď s bratom Gabrielom a Adamom Zrubkom kráčali nočnou hodinou dedinou poriadne opojení alkoholickým nápojom. Z nevysvetliteľnej príčiny spadol do studne pani Jesenskej, pričom si pri páde rozštiepil hlavu a utopil sa. Aj oknár Jano Kapusta z Necpál to v roku 1815 poriadne prehnal s množstvom borovičky. S jej ochutnávaním začal u žida Vlčka a následne u ďalšieho žida Mareka v prostrednej krčme. Bez toho, aby si to niekto všimol, padol na zem a zaspal. Viackrát už však nevstal. V roku 1817 pochovali zemana Šimona Zátureckého potom, ako s Františkom Révaiom z Trebostova a Jurajom Lehotským v Martine v hostinci U Katry vypili priveľa vína, kávy, punču a iných nápojov. Že je mŕtvy, zistili ráno jeho kamaráti, keď vstávali. Turčianski zemania boli naozaj znamenití pijani. V rovnaký rok na bále tak vyvádzali, že budúci rok sa radšej ani nekonal.
Poská kažná našla útoisko
v našich hrách
V roku 1809 sa dostal na svetlo sveta príbeh hodný Popolušky. Hlavnou hrdinkou však nebola obyčajná prostá žena, ale dcéra bohatého poľského kniežaťa Radziwilla. Toto meno je známe z dejín a Ľudovít Kubáni napísal aj historický epos Radziwillovna, kráľovná poľská. Tak táto poľská Popoluška sa dostala po smrti otca do nemilosti svojej macochy, jeho druhej manželky. Nevedela ju vystáť, a tak ju zatvárala do pivnice, kde jej dávala nosiť iba veľký nôž, ktorým mala možno spáchať samovraždu, a surovú kvasenú kapustu. Nôž však mladá kňažná využila inak – vďaka nemu sa vyslobodila a ušla do najbližšieho kláštora. Mníšky jej srdcervúcemu príbehu neuverili a vrátili ju tam, odkiaľ prišla – do bohatého, no nevľúdneho domova. Presnejšie, znova do pivnice. Macocha k nej bola oveľa krutejšia a priam ju trýznila. Znova jej obmedzila prísun potravy a kvapkaním horúceho španielskeho vosku jej spôsobila na celom tele nepekné rany... Z väzenia ju vyslobodil hofmajster a nedôverujúc ľuďom ušla na šesť rokov do hôr. Z Poľska prešla do Bardejova až ku Košiciam, potom do Starých hôr a usadila sa v jaskyni na Choči na Orave. Živila sa tým, čo príroda ponúkla – plodmi, trávou, korienkami. Nebezpečenstvo sa jej v horách vyhýbalo. Raz sa stretla so zbojníkmi, ktorí ju chceli zabiť, aby ich nevyzradila. Druhýkrát sa pred ňou objavili traja vlci. Našťastie naháňali ovcu, takže jej pozornosť nevenovali.
Kňažnú objavili po šiestich rokoch drevorubači, ktorí zvážali dolu Váhom drevo. Vzali ju so sebou a došikovali na stoličný úrad v Martine. Ujal sa jej slúžno-dvorský Milko a ponúkol jej pohodlie domova u seba v Dražkovciach. Na vlastné oči ju videl aj pisateľ diára a napísal tiež, že po poľsky už hovorila slabšie, uhorský a nemecký jazyk zabudla úplne a bola drobnej, ale pružnej postavy. Milkovi a jeho manželke sľúbila, že keď dostane naspäť svoj majetok, bohato sa im odvďačí. Ktovie, ako skončil životný príbeh tejto poľskej Popolušky.

Skryť Vypnúť reklamu

Skončil so sekerou
v prsiach
Tri životy mladých valachov vyhasli po tom, ako chceli v júli 1806 naplniť valašský starodávny zvyk. Pastieri z dražskovskej a považskej hole spolu pásavali v martinských horách ovce. Dražkovčanom napadlo podľa starodávneho zvyku považskému valachovi niečo zhabať. Ten im však nič nedal a ušiel, za čo sa mu chceli pomstiť. Navštívili teda považský salaš a vzali bačovi kotol. Keď túto krádež videli ostatní Považania, utekali bačovi na pomoc. Jozef Vanovič Pavla Gombárszkeho z Dražkoviec, zvaného Bujak, udrel po hlave tak, že sa zvalil na zem a na druhý deň zomrel. Vanovič v súboji dostal od Jána Ivanku z Jasena po hlave a sekerou mu zaťal do zápästia. Ďalší z Považanov – Milko Antal skončil so sekerou v prsiach.
Mäsiari
V júni 1817 skončil mäsiar Frnda zo Slovenského Pravna v martinskej väznici za to, že brutálnym a mäsiarskym spôsobom zavraždil svoju ženu. Po smrti svojej prvej manželky sa rýchlo oženil s druhou, rodenou „Schistlík„ zo Sklabine. Do svadby s ňou však prespal ďalšie tri ženy. Po rokoch mu jedna z týchto smilníc priniesla dvoch chlapcov a pýtala odplatu. Jeho manželka, ktorá bola zrejme svedkom tejto odplaty, mäsiarovi vyčítala niekdajšie správanie. Tým ho však len zbytočne vyprovokovala. Od hnevu jej odťal sekáčom na mäsiarskom kláte hlavu...
Na mäsiara sa zmenil jeden zvolenský úradník. V marci 1808 napísal Samuel Ivanka správu o krvavom masakri, ktorý sa odohral vo Zvolene. V tejto stolici vymieňali úradníkov. Istý Fekete prepustenie zo služby psychicky nezvládol a zbláznil sa. Po príchode domov sa vrhol na manželku a odrezal jej uši, prsníky i obe ruky. Napokon šabľou na jej nehybnom tele rozťal kríž tak, že z nej vypadol mŕtvy plod. Po tyranskom čine klesol vedľa nej a takto ich ráno našla slúžka. Nuž, kde sa hrabú dnešní kyselinári..?
Vykandil sa do suda s kapustou
Že boli zbojníci aj v Turci, o tom svedčí aj záznam Samuela Ivanku. Vo februári 1793 pochovali vo Folkušovej Andreja Tomku, prezývaného Šošobár. Bol to člen Jánošíkovej družiny, pôvodom vojak. Ním však zbojníctvo v našom regiónu nevymrelo. Keď sa v roku 1818 kláštorské panstvo vracalo z Nitrianskej stolice domov, pri Slovenskom Pravne im do cesty vstúpili traja vojaci idúci k svojmu regimentu. Jeden z nich bol z Moškovca. Slečnu Anditsovú a pani Košnárku okradli o kabáty a tri šatky. Navyše ich zbili až do krvi, až pani Kašnárku na mieste zrádnik chytil, čím jej skrátili život, lebo onedlho zomrela. Vojaci ukradnuté šatky predali v rudnianskej krčme za 4 zlaté, no tam ich drábi chytili a v okovách odviedli do martinskej väznice.
Ani nie tak zbojníka ako zlodeja sa stala obeťou v 1832 vdova Jozefína Vanovics z Dražkovciec. Vo večernej hodine jej vnikol do domu zlodej a vzal si so sebou šaty, perly, retiazky, 25 prsteňov a jedného koňa. Zlodej to nebol príliš dobrých spôsobov, lebo sa jej vykandil do suda s kapustou a zadok si utrel do vdovinho čepca. Ten ponechal na stole. Zlodeja chytili predávať ukradnuté veci v Bánovciach nad Bebravou. To, čo nepredal, vrátili žandári vdove. Avšak zlodej bol znova šikovný a svojim väzniteľom ušiel, takže mohol neplechu robiť ďalej.

Skryť Vypnúť reklamu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 2. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 3. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 4. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 5. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 6. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 7. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 8. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 9. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 10. Pomáhajte čítaním
 1. Aplikácia, kde z pohodlia domova zlikvidujete škodovú udalosť?
 2. Škola môže vyzerať aj inak!
 3. UNIQA preberá na Slovensku aj dôchodkové fondy AXA
 4. Využite dovoz tovaru do 24 hodín a zadarmo
 5. Dopad krízy na firmu zmierni strednodobý prenájom vozidla
 6. V Košickom kraji máme more aj neviditeľnú izbu: Objavte ich!
 7. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 8. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 9. Neodkladajte pre koronavírus vyšetrenie svojich očí
 10. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 33 295
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 24 299
 3. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 21 845
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 17 041
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 14 693
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 372
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 10 982
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 513
 9. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 497
 10. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 415
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

V Martine bude obyvateľov testovať 50 odberových tímov

Mesto Martin zverejnilo zoznam odberových miest.

Slnečnica v oblakoch

Seniorovi z Koštian nad Turcom sa podaril pestovateľský úspech.

Vysoká slnečnica teší okoloidúcich.

Fomat musel stopnúť aj tréningy

Treťoligový tím Fomatu minulý týždeň pokračoval v tréningovom procese, no musel ho prerušiť. Kormidelník Pavol Šuhaj nepredpokladá, že tento rok ešte jeho tím nastúpi na súťažný zápas.

Marko Repáň je zatiaľ najlepším strelcom tímu.

Vidieckou ženou roka je aj starostka zo Žabokriek

Ženy netreba brať ako samozrejmosť. Sú inšpiratívne a robia život na vidieku lepším. I to je hlavná myšlienka súťaže Vidiecka žena roka. Jednou zo štyroch ocenených je aj Zuzana Valocká, starostka Žabokriek.

Zuzana Valocká je Vidieckou ženou roka v kategórii politička.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zomrel majiteľ známej nitrianskej firmy Turancar

Viliam Turan mal 66 rokov. Podnikať začal krátko po nežnej revolúcii.

Na štyroch miestach v Trenčíne budú testovať z auta. Odberné miesto je aj na futbalovom štadióne

Na celoplošné testovanie bude Trenčanom k dispozícii počas dvoch najbližších víkendov 50 odberných miest. Pozrite si, kde ich nájdete.

Pacientov a pokút v Trnave pribúda

Celoplošné testovanie čaká Trnavu už tento víkend.

Už ste čítali?