KULTÚRA
• 7. decembra 2006 sa vo veľkej sieni Galérie P.M. Bohúňa v Liptovskom Mikuláši uskutočnila vernisáž výstavy Alojz Stróbl (1856 – 1926) spojená s uvedením na Slovensku prvého súborného katalógu o živote a tvorbe umelca Alojza Stróbla. Diela umelca pochádzajú zo zbierok Galérie P. M. Bohúňa, Slovenskej národnej galérie, Galérie mesta Bratislava, Maďarskej národnej galérie v Budapešti, Slovenského národného múzea, Kaštieľa Betliar, Slovenského technického múzea a rodinnej zbierky rodiny Stróblovcov.
• Žilinská knižnica (ŽK) prihlásila svoj projekt Literárny parčík - miesto stretávania sa širokej komunity v meste Žilina do 1. ročníka súťaže O ľuďoch s ľuďmi - Cena za podporu miestnej demokracie. Súťaž vyhlásila VOKA – Vidiecka organizácia pre komunitné aktivity po dohovore s partnermi z Českej republiky. Do súťaže bolo prihlásených 23 projektov, porota vybrala 5 projektov na udelenie ceny, medzi inými aj projekt Žilinskej knižnice. Na podujatí, ktoré sa uskutočnilo v utorok 5. decembra 2006 v Bratislave, boli predstavené jednotlivé projekty a vyhlásení víťazi. Projekt ŽK sa umiestnil na 1. mieste. Odovzdaná cena predstavovala masívne dubové kreslo, na ktorom v Žilinskej knižnici plánujú v budúcnosti nominovať „kráľa čitateľov„ v ďalšej literárnej súťaži a finančnú odmenu 10 000 korún účelovo určenú na zakúpenie kancelárskeho nábytku. Projektová manažérka Žilinskej knižnice Janka Eliášová 7. decembra 2006 predstavila víťazný slovenský projekt aj na medzinárodnom kole v Prahe.
ŠKOLSTVO
• 18. decembra sa v kongresovej sále Úradu Žilinského samosprávneho kraja konala pracovná porada riaditeľov stredných škôl a zariadení v pôsobnosti Odboru školstva ŽSK zameraná okrem aktuálnych informácií, zistení z inšpekčnej činnosti a metodických pokynov aj na už realizované projekty, ktoré pod názvom Učiteľ v procese humanizácie regionálneho školstva predstavili I. Frívaldská a T. Hiková. O príprave učiteľov SOU hovorila za hosťujúcich prednášajúcich Oľga Krížová z Metodicko-pedagogického centra v Bratislave.
ZDRAVOTNÍCTVO
• Do zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja prešlo od 1. januára 2003 z Ministerstva zdravotníctva SR 11 zdravotníckych zariadení, z toho 4 nemocnice s poliklinikami a 7 polikliník. Všetky sú príspevkovými organizáciami napojenými na zdravotné poisťovne. V poliklinikách je pacientom poskytovaná ambulantná starostlivosť v ordináciách všeobecných lekárov a v odborných ambulanciách. V súvislosti s návrhom na transformáciu polikliník v Bytči, Kysuckom Novom Meste, Liptovskom Hrádku, Martine a Turzovke sme oslovili Annu Ježovú z Odboru zdravotníctva ŽSK: „Pripravuje sa zrušenie týchto polikliník ako zdravotníckych zariadení s tým, že sa tam i naďalej bude poskytovať starostlivosť prostredníctvom lekárov, ktorí tam pracujú doteraz, alebo ordinujú ako súkromní lekári. To znamená, že týmto krokom sa z pohľadu pacientov nič nemení, budú mať poskytnutú starostlivosť tak, ako doteraz.„
SPOLOČNOSŤ
• V prvom decembrovom týždni sa vo väčšine domovov sociálnych služieb pre deti, ale i domovov dôchodcov kombinovaných s domovmi sociálnych služieb pre dospelých uskutočnili mikulášske stretnutia a milé posedenia spojené s rozdávaním rôznych drobných darčekov a sladkostí. Nechýbali ani vlastnoručne vyrobené darčeky. Najmä v zariadeniach pre seniorov boli tieto podujatia spojené s návštevou, resp. hudobným vystúpením, divadielkom alebo iným kultúrnym programom v prevedení žiakov základných a stredných škôl
• O tom, že starší ľudia si výborne rozumejú s deťmi, potvrdzuje i atmosféra podujatia, ktoré bola pri spoločnej akcií detí z Domova sociálnych služieb pre deti a dospelých v Čadci-Horelici a obyvateľov Domova dôchodcov a domova sociálnych služieb pre dospelých v Čadci. V piatok 1. decembra si starkí mohli pozrieť kultúrny program, ktorý pre spestrenie ich každodenného života pripravili deti z Čadce–Horelice
• Domov dôchodcov a domov sociálnych služieb pre dospelých v Dolnom Kubíne okrem toho poriadal 11. decembra 2006 v popoludňajších hodinách pre svojich obyvateľov besedu s Katarínou Habovštiakovou - vdovou po spisovateľovi A. Habovštiakovi v spolupráci s Okresnou knižnicou v Dolnom Kubíne.
• Od 6. novembra začalo Krajské stredisko Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska v Žiline s dochádzkovým kurzom čítania a písania slepeckého bodového písma. Kurz vedie inštruktor bodového písma a je určený pre piatich zrakovo postihnutých klientov Žilinského kraja. Jeho cieľom je výcvik hmatu a drobného svalstva ruky, motivácia a psychorehabilitácia, základy výuky bodového písma, čítanie a písanie bodového písma a osvojenie si zručností a schopností potrebných na čítanie a písanie bodového písma.