Martin - ov, writerov, grafiťákov cestou tvorby a nie znehodnocovania a poškodzovania. Na podujatí sa v dopoludňajších hodinách zúčastnilo 15 študentov z gymnázia vo Vrútkach a rovnaký počet študentov Strednej združenej školy obchodu a služieb v Martine. Popoludní workshop navštívili študenti Strednej súkromnej umeleckej školy v Martine.
Usporiadatelia sa spolu so študentmi snažili
o kreatívny prístup k problému a o tom, že sa im to skutočne podarilo, svedčil aj fakt, že niektorí z dopoludňajších návštevníkov zostali pracovať na svojich projektoch až do neskorého popoludnia. Napriek tomu workshop nebol len o kreativite jeho návštevníkov, bol aj o teoretickom priblížení problému sprajerov, prostredníctvom otvorenej komunikácie a dialógu. Študenti sa dozvedeli kde, kedy ako a prečo vlastne vzniklo umenie grafity, v čom je jeho prínos pre mestskú kultúru a naopak, v čom sú jeho najväčšie nedostatky. Rovnako sa dozvedeli aj to, že streetart nerovná sa grafity a tento druh umenia nemusí nevyhnutne niesť v sebe nádych vandalizmu a poškodzovania súkromného vlastníctva.
Workshopy organizovalo OZ C. I. T. – Všetko pre teba, ktoré už dva roky existuje pri Turčianskej galérii a snaží sa Cestou Interakcie a Tolerancie viesť hlavne mladých ľudí k tvorivosti a vzťahu k umeniu. Esteticko–etické akcie združenia sú zamerané hlavne na stredoškolskú mládež a konajú sa vďaka jeho zanieteným členom v zložení: Renáta Mádyová, Silvia Fehérvariová, Peter Trna a Peter Nový, Jarmila Kordešová, Vanda Bernátová a ďalší.
Blok problému grafity s názvom Moja vizitka uzavrel OZ C.I.T. workshopom - Street Art Workshop - v rámci týždňa prevencie sociálnopatologických javov Týždňa nádeje v Martine v priestoroch Neografie. Zúčastnili sa na ňom žiaci I. ročníka odboru knihár, kaderníčka Združenej strednej školy obchodu a služieb v Martine, ale aj ostatní, ktorí sa učia v priestoroch tlačiarní. Úlohou workshopu bolo ukázať, že grafity, za istých okolností prispievajú ku skultúrneniu prostredia, ukázať mladým ľuďom možnosť tvorivého využitia spreja a hlavne im vysvetliť rozdiel medzi vandalizmom a umením. Na to slúžila úvodná prednáška o sociálno-psychologických, estetických a etických aspektoch grafitu, jeho nelegálnosti a o možnostiach legálneho využitia, v rámci ktorej odznela aj diskusia o danej problematike. Po prednáške sa začalo so samotnou tvorbou priamo na steny chodby vedúcej do tried. V priebehu niekoľkých hodín sa ošumelé steny chodby, vďaka šikovnosti „sprejerov“, zmenili na „plátno“, ktoré dalo priestor umeleckým predstavám. Chodba sa zásluhou grafitov stala pestrejším a krajším priestorom.