Streda, 2. december, 2020 | Meniny má BibiánaKrížovkyKrížovky

Katriňák sa dostal cez sedmičku

Rely Lisabon – Dakar v druhej polovici aj so slovenským reprezentantom V sobotu 6. januára sa štartom prvej etapy v Lisabone začala najťažšia – dakarská rely na svete. Už po štvrtýkrát stál na jej štarte niekdajší majster sveta v endure – rodák zo Žabok

Rely Lisabon – Dakar v druhej polovici aj so slovenským reprezentantom
V sobotu 6. januára sa štartom prvej etapy v Lisabone začala najťažšia – dakarská rely na svete. Už po štvrtýkrát stál na jej štarte niekdajší majster sveta v endure – rodák zo Žabokriek Jaroslav Katriňák. Štartoval s túžbou dokončiť tieto veľké preteky, pretože pri svojich predchádzajúcich troch účastiach sa mu, hoci vždy patril vo výsledkovej listine do popredia, postavila do cesty nepriazeň osudu. Už v prvej etape, ktorá sa išla z Lisabonu do Portimora, Jaroslav Katriňák potvrdil, že patrí k svetovej špičke jazdcov. Do cieľa prišiel na 25. mieste. V druhej etape, ktorá sa išla z portugalského Portimora, do španielskej Malagy a merala 545 kilometrov, obsadil 21 miesto, ale, keďže pri nemeranom presune prekročil povolenú rýchlosť, desaťminútová penalizácia ho odsunula na celkové 41. miesto poradia motocyklistov. Katriňák si to všetko vynahradil v tretej etape z Nadoru do marockej Rachide merajúcej 648 kilometrov, v ktorej obsadil trinástu priečku a v celkovom poradí sa posunul na 22. miesto. Darilo sa aj jeho spolujazdcovi – slovenskému reprezentantovi Ivanovi Jakešovi, ktorého predtým päťhodinová penalizácia odsunula až na koniec celkového poradia, ale svojím 25. miestom sa posunul na 105. priečku celkového poradia. Štvrtá etapa z El Rachide do Quarzazate, ktorá bola dlhá 675 kilometrov, priniesla smutnú udalosť a pre Jaroslava Katriňáka aj dobrodružstvo, na ktoré asi nikdy nezabudne. Na 147 kilometri trate našiel nehybne ležiaceho juhoafrického motocyklistu Elmera Symonsa. Jaro, ktorý o udalosti informoval organizátorov, sa pri tele obete zdržal až do príletu vrtuľníka. Pre neho to bol emociálne silný zážitok, nielen preto, lebo o život prišiel kolega z peletónu jazdcov, ale aj on mal pri podobnej havárii na vlaňajšej rely šťastie, že po páde skončil iba dochrámaný. Táto udalosť síce s Katriňákom poriadne zatriasla, ale aj napriek tomu skončil v etape na 18. mieste a celkovo poskočil na 19. priečku. V piatej etape obaja slovenskí jazdci aj pod dojmom smutnej udalosti jazdili opatrnejšie, aby sa vyhli pádom. Napriek tomu skvelý Katriňák skončil na 18. priečke a celkovo sa vyhupol na 15. priečku. Pritom 325 kilometrový špeciál viedol v kamenistom prostredí pomedzi balvany, cez úzke chodníky. Šiesta etapa znamenala koniec pre menej skúseného slovenského reprezentanta Jakeša. Bez problémov nebol ani Jaroslav Katriňák, ktorý pred začiatkom 400 kilometrovej rýchlostnej skúšky, zistil, že má prasknutú lavicu motocykla. Napriek tomu vyštartoval, hoci, podľa informácii, mu to vraj držalo len na jednej skrutke. Nakoniec obsadil v etape 16. priečku a celkovo sa posunul na 14. miesto. V piatok na Jara čakala siedma etapa. Vlaňajšia sedmička bola pre neho osudná, tentoraz sa cez túto etapu dostal, aj keď to nebolo bez problémov. Už 15 kilometrov po štarte mal problémy a spolu s jedným holandským jazdcom zablúdil, potom zasiahla púštna búrka s prudkým vetrom, preto bol pôvodný 542 kilometrový úsek etapy skrátený na 407 kilometrov a ostatnú časť trasy pretekári absolvovali ako presun do cieľového mesta Atar. Jaroslav Katriňák nakoniec v etape obsadil 19. miesto. V sobotu bol voľný deň. Jaro ho s bratom - mechanikom využili na dôkladný servis a výmenu motora jeho motocykla KTM.
V nedeľu mu vyšla skvele 10. etapa z mauretánskeho Ataru do Tichitu dlhá 626 km, skončil v nej desiaty a v celkovom poradí poskočil na deviatu priečku!

1. Neberieme štúdium športovo, ale športujeme
  2. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
  3. Študuj na univerzite s viac ako 60 ročnou tracíciou!
  4. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
  5. Máš dosť teórie a poučiek? Študuj, cestuj, pracuj a ži!
  6. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom
  7. Na VŠEMvs získaš kvalitné štúdium v moderných priestoroch
  8. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
  9. Tip na náhradu za rúško: Kvalitný nákrčník ochráni aj pred zimou
  10. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
  1. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
  2. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
  10. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 5 854

Adventný veniec v Turanoch. Prvá sviečka už svieti.
Utečenci zo Sýrie sa po vystúpení z kamióna ocitli v Hornej Štubni

Zmeny sa dejú najmä v útoku

Vedenie martinského hokejového klubu však plánuje doplniť káder aj o defenzívnych hráčov.

Rastislav Špirko posilnil martinský prvoligový tím.
#MYtozvladneme

ONLINE DISKUSIA: Prohibícia hazardu? Správne riešenie alebo krok vedľa?

Diskusiu vysielame live vo štvrtok 3. decembra o 18.00 hod. Novela zákona o hazardných hrách dala do rúk miest a obcí možnosť zakázať na svojom území hazardné hry aj bez petície občanov. Odborníci varujú pred týmto krokom a poukazujú na vznik viacerých nebezpečenstviev.