Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky

Góly, body, sekundy roku 2006

Nedávno skončený rok 2006 bol bohatý na rôzne športové podujatia, na ktorých samozrejme nechýbali ani viacerí turčianski športovci. Niektorí uspeli viac, iní menej. Je to celkom prirodzené, pretože k športu vzostupy a pády jednoducho patria. Viaceré z

nich vám na osvieženie pamäti ponúkame v nasledovnom prehľade.
Január
Osudná sedmička
Po šiestich rokoch malo Slovensko opäť zastúpenie na známej a prestížnej rely Lisabon – Dakar. Na svoj tretí štart sa postavil Jaroslav Katriňák, bývalý majster sveta v enduro. Na trati dlhej 9 043 km (merané úseky tvorili 4 813 km), ktorá viedla cez sedem krajín túžil rodák zo Žabokriek dôjsť predovšetkým do cieľa. Nakoniec sa mu to nepodarilo, osudnou sa mu stala siedma etapa na ťažkej piesočnatej trati, ktorá viedla zo Zoueratu do Ataru. V tejto etape, prišiel Katriňák do cieľa na 16. mieste a v celkovom poradí mu patrila
11. priečka. Žiaľ, siedma etapa sa stala labuťou piesňou Jaroslava Katriňáka, ktorý mal na trati nepríjemnú nehodu. Tá sa neobišla bez následkov. Katriňák rozbil svoj motocykel a aj sám sa doráňal. Po skončení etapy ho museli ošetriť v stane. Nehoda sa mu stala pred druhým meraným úsekom v rýchlostnej skúške asi 240 km pred cieľom. V rýchlosti okolo 150 km za hodinu narazil na skalu prečnievajúcu nad povrch terénu, na ktorej bol naviaty piesok. Pri páde sa bolestivo zranil a utrpel mnohopočetné tržné rany a pomliaždeniny ťažšieho charakteru. O nič lepšie nedopadla ani motorka. Poškodila sa celá predná časť, vrátane navigačných prístrojov. Po dojazde do cieľa Katriňáka ošetrili v medical centre, kde mu rany dezinfikovali a pozašívali. Lekár organizátorov pretekov mu ale zakázal ďalšie pokračovanie v súťaži. „Ani som sa necítil po ošetrení na to, aby som bol schopný pokračovať ďalej. Až vtedy ma začali rany poriadne bolieť,“ povedal pred rokom smutný Jaroslav Katriňák.
Tenisová nádej
Róbert Janúch získal dva tituly majstrov Slovenska – v kategórii jednotlivcov aj vo štvorhre. Najväčší martinský tenisový talent trénuje od septembra minulého roku v Bratislave, kde našiel výrazne lepšie podmienky na svoj tenisový rast. Potvrdilo sa to aj na halových majstrovstvách Slovenska do 16 rokov, kde bol nasadený ako dvojka, ale po výborných výkonoch zaslúžene zvíťazil. Až do semifinále prechádzal hladko. V súbojoch s Kormošom z Bratislavy a Vénosom z Košíc sa predstavil ukážkovým útočným tenisom a svojich súperov doslova o triedu prevýšil. V semifinále už tradične narazil na Gašparecza z Levíc, ktorý je štvornásobným majstrom Slovenska. Obaja predviedli tenis, ktorý dvíhal zo sedadiel. Janúch začal výborne a prvý set vyhral v pomere 6:3. V druhom ale Róbert hral opatrnejšie a súper hral na hrane rizika, čo sa mu vyplatilo a tentoraz vyhral set Levičan v pomere 6:4. V rozhodujúcom sete si pri kvalitnom servise „držal“ svoje podanie, čo pokračovalo aj v tajbrejku, v ktorom Janúch za stavu 11:10 premenil piaty mečbal. Vo finále Róbert Janúch hladko zdolal Bratislavčana Budoša a získal svoj prvý titul majstra Slovenska v kategórii jednotlivcov. Potom spolu s Gašpareczom pridal ďalší v štvorhre.
Jedenástka roka
Turčiansky futbalový zväz 20. januára 2006 na tradičnom plese vyhlásil najlepšiu jedenástku roka turčianskych futbalových súťaží. Tá mala za rok 2005 nasledovnú podobu: Zdeno Veselovský (Vrútky) – Roman Buocik (Podhradie), Peter Hudec (Sučany), Ján Chmúrny (Sklabiňa), Ján Getta (Podhradie) – Pavol Koleno (Teplice B), Marián Smik (Kláštor), Peter Lúdik (Mošovce), Branislav Zeman (Vrútky) – Marián Móric (Ďanová), Róbert Matuška (Kláštor).
Najúspešnejší športovci a kolektívy Turca za rok 2005
Komisia mládeže a športu pri mestskom zastupiteľstve v Martine vyhlásila v piatok 27. januára desiatku najlepších športovcov Turca a trojicu najúspešnejších kolektívov za rok 2005. Medzi jednotlivcami vlani figurovali skialpinistka Martina Dobošová, kulturista Vladimír Flimel, atlétka Lucia Klocová, motocyklový pretekár Jaroslav Katriňák, športový strelec Pavol Kopp, fitneska Silvia Malachovská, orientačná bežkyňa Alžbeta Šimečková, hokejista Filip Šimka, karateristka Martina Šluchová, atlétka Jana Vládarová a vodná pólistka Miroslava Žiaková. Najlepším kolektívom Turca sa stali hokejistky MHK Martin, na druhom mieste skončili vodné pólistky PVK Vrútky a na treťom kolkári Tatrana Prefa Sučany.
Február
Hádzanári do baráže
Martinskí hádzanári v poslednom zápase základnej časti prvej ligy vyhrali nad Levočou 29:18 a v dlhodobej súťaži skončili na druhom mieste, čím si vybojovali miestenku do baráže, v ktorej spolu s ďalšími troma mužstvami bojovali o postup do extraligy. Na margo tohto úspechu tréner Milan Janík vtedy poznamenal: „V prvej lige sme patrili k najlepším, rast výkonnosti hráčov je očividný. Niektorí majú naozaj talent, a nebyť toho že mnohí sú študentmi a hádzaná je pre nich skôr koníček, mohli sme podobný úspech dosiahnuť aj skôr.“ Do extraligy z baráže postupovali dve mužstvá, Martinčania nakoniec skončili tretí.
Vodnopólistky Vrútok len krôčik od historického úspechu
Vrútocké vodnopólistky posilnené o niekoľko hráčok z Topoľčian a Piešťan sa zúčastnili na predkole Pohára európskych majstrov (PEM) vo vodnom póle, ktorý sa konal vo francúzskej Nancy. Z piatich štartujúcich družstiev skončili nakoniec na štvrtom mieste, ale siahali aj po tretej priečke, čo by bol historický úspech slovenského ženského vodného póla. V prvom stretnutí vodnopólistky PVK Vrútky podľahli favorizovanému domácemu tímu 16:7, potom zdolali švajčiarsky Bazilej 10:6. V treťom zápase Vrútočanky podľahli
o 16 gólov holandskej Goude a vo štvrtom zápase podľahli portugalskej Portuense tesne 9:10, hoci ešte v tretej štvrtine viedli 8:6. Vodné pólistky PVK Vrútky napriek trom prehrám v silnej konkurencii obstáli, na ich hru sa dalo pozerať. Súperi oceňovali najmä nadšenie, bojovnosť, nepoddajnosť a taktickú zrelosť. O výkonoch brankárky Ratveiskej dokonca hovorili v superlatívoch.
Marec
Hokejisti spadli do baráže
Začiatkom marca skončila základná časť hokejovej extraligy, po ktorej martinskí hokejisti poputovali do baráže. V posledných troch stretnutiach Martinčania získali len bod, čo na vyhnutie sa baráži nestačilo. V dôležitom zápase hokejisti MHC podľahli na domácom ľade s najväčším konkurentom – Liptovským Mikulášom v pomere 2:3, hoci necelé tri minúty pred koncom ešte viedli 2:1. Následná remíza 2:2 so Slovanom vykresala Martinčanom iskierku nádeje, ktorá však definitívne zhasla v Skalici prehrou 3:4 v predĺžení.
Martin sa stal Rimavskou Sobotou
Ôsme najväčšie mesto na Slovensku sa vytratilo z futbalovej mapy Slovenska. Funkcionári Martina a Rimavskej Soboty „upiekli“ dohodu, podľa ktorej sa béčko Rimavskej Soboty presťahuje do Martina. Martinčania ešte na jeseň v roku 1995 pôsobili v štvrtej lige, z ktorej po dohode s mužstvom z Gemera odstúpili. Tento krok sa nestretol s pochopením širšej futbalovej verejnosti Turca.
Koppova medaila z Moskvy
Na majstrovstvách Európy v streľbe zo vzduchových zbraní, ktoré sa konali v Moskve, sa slovenská výprava tešila z viacerých triumfov. Presadilo sa nielen družstvo puškárov na čele s Jozefom Göncim, ktoré získalo bronzovú medailu, ale rovnaký lesk kovu vybojovali aj pištoliari v zložení Pavol Kopp, Ján Fabo a Juraj Tužinský. Je to vôbec prvá medaila slovenských pištoliarov v olympijských disciplínách z vrcholových seniorských podujatí. O historický bronz sa vrchovatou mierou zaslúžil aj Pavol Kopp z Kláštora pod Znievom, ktorého pripravuje a trénuje Martinčan - niekdajší olympionik Ivan Némethy na skromnej martinskej strelnici pod Ľadovňou.
Sedemnásobná radosť
Bezprostredne po poslednom „finálovom“ zápase hokejistiek Martina s Prešovčankami vypukla na ľadovej ploche pravá nefalšovaná radosť. Hokejistky Martina obhájili titul majsteriek Slovenska a patričným spôsobom to dávali na známosť. Nechýbalo šampanské, úsmevy, ale aj slzy šťastia. Hneď po dekorovaní víťaziek sme vtedy oslovili aj niektoré hráčky. Michaela Matejová sa vtedy nechala počuť: „Titul je podľa môjho názoru v správnych rukách a mám z neho veľkú radosť. Určite náš ďalší úspech pekne oslávime, veď si to zaslúžime. Najťažší súper bol jednoznačne Poprad, ale my sme s ním dokázali doma vyhrať a na jeho pôde remizovať. To boli piliere nášho konečného úspechu.“ Ústrednou postavou tímu je kapitánka Ivana Gajdošová, získala svoj siedmy titul a z každého má rovnakú radosť: „Tento posledný si rovnako vážim ako ten prvý, či piaty. Za každým je kus roboty. Verte, nie je jednoduché stále vyhrávať.“ Najproduktívnejšia hráčka Martina si najviac cení kolektív. „Sme predovšetkým dobrá partia. Môžeme sa jedna na druhú spoľahnúť. Prirodzene, aj u nás sa občas vyskytne búrka, ale na druhý deň zas vyjde slnko.“
Apríl
Extraliga zostala v Turci
Martinskí hokejisti si uchovali extraligovú príslušnosť. V barážových zápasoch s Topoľčanmi (4:1, 2:1 po samostatných nájazdoch, 9:3 a 5:2) ani raz nezaváhali a v najkratšom možnom čase si zabezpečili účasť medzi najlepšou desiatkou aj v sezóne 2006/2007. Topoľčany prekvapivo „hrýzli“ najmä v Martine, kedy boli domácim viac ako vyrovnaným súperom. Paradoxne, Martinčania hrali na súperovom ľade uvoľnenejšie, bez väčších problémov zdolali svojho súpera.
Nečakaná bronzová radosť
Ženské družstvo kolkárskeho klubu Tatran Prefa Sučany štartovalo v rumunskej Hunedoare na prestížnom finálovom turnaji Európskej ligy majstrov, na ktoré sa prebojovalo po prvýkrát. A hneď pri svojom premiérovom štarte pretavili svoje snaženie do skvelej bronzovej podoby. Úvodný zápas na turnaji síce Prefa tesne prehrala, keď nestačila na rakúskeho majstra BBSV Viedeň, ale potom si to všetko vynahradila v súboji o tretie miesto. V ňom o sedem kolkov porazila slovinskú Podravku Koprivnicu. „Do zápasu sme išli s tým, aby sme si neurobili hanbu, pretože favoritom stretnutia boli rozhodne naše súperky, s ktorými sme dovtedy nevyhrali. Skúsenosť z medzinárodnej scény hovorila jasne v ich prospech, ale svoju kožu sme nechceli predať lacno. My sme nemali čo stratiť, práve naopak, mohli sme len získať. A to sa nám napokon podarilo. Po výbornom výkone celého družstva sme sa mohli tešiť naozaj z vynikajúceho výsledku,“ povedala vtedy Elena Koyšová, trénerka a hráčka sučianskej Prefy v jednej osobe.
Máj
Premiérový ženský titul
Za účasti piatich družstiev sa na zimnom štadióne v Martine odohrali prvé majstrovstvá Slovenska v hokejbale žien. Družstvo Martina prešlo šampionátom ako nôž maslom, zvíťazilo vo všetkých štyroch stretnutiach. Domáce hráčky splnili náročnú úlohu favoritiek a zaslúžene sa tak tešili z historicky prvého majstrovského titulu. Navyše sa Eva Sliačanová stala najlepšou strelkyňou šampionátu, Petra Pavlovičová najlepšou nahrávačkou a najproduktívnejšou hráčkou.
Skvelé striebro pištoliara Pavla Koppa
Na medzinárodnej Veľkej cene Plzne, ktorá sa uskutočnila pri príležitosti oslobodenia mesta, sa zúčastnilo 673 strelcov z 29 štátov a troch kontinentov. V úvodnej disciplíne VzPi 60 sa v dramatickom finále so stratou iba 0,1 bodu za víťazom umiestnil Pavol Kopp. Podľa jeho trénera Ivana Némethyho o výsledku rozhodol tzv. KO výstrel. Pavol Kopp dosiahol výkon 686, 1 (584+102,1).
Kvetoslava Šmálová majsterkou Slovenska
V Podbrezovej a Pobedíne sa uskutočnili majstrovstvá Slovenska v kolkoch mužov a žien. V ženskej kategórii sa zrodilo prekvapenie, o ktoré sa postarala Vrútočanka Kvetoslava Šmálová ml., ktorá zvíťazila výkonom 1 151 zvalených kolov a zaslúžene sa tak stala slovenskou šampiónkou.
Beh k srdcu SNP
V Martine sa uskutočnil už 41. ročník tradičného atletického podujatia – Beh k srdcu SNP. Na štart sa postavilo 94 pretekárov. Pretekom dodávalo punc, že išlo aj o majstrovský titul, a tak na štarte boli logicky najlepší slovenskí pretekári. Jedným z favoritov pretekov bol Miroslav Vanko, ktorý spoločne s Marcelom Mataninom, Jánom Križákom, Imrichom Pastorom a Jaroslavom Moravcom po štarte rozbiehali preteky. Táto skupinka bola na čele len tri kilometre. Dvaja najlepší – oddieloví kolegovia Vanko s Mataninom, nasadili trhák a zanedlho si pred prenasledovateľmi utvorili 150-metrový náskok. Ten s pribúdajúcimi kilometrami narastal. Tesne pred obrátkou v Sklabini nasadil k trháku Miroslav Vanko. Marcel Matanin, ktorého predtým sám neskorší víťaz povzbudzoval, už nestačil jeho tempu. S pribúdajúcimi kilometrami sa medzera medzi nimi zväčšovala, až narástla na viac ako jednu minútu. Organizátori pretekov mohli byť spokojní. Nielenže všetko „klapalo“, ale doma vyhral Turčan a utvoril aj traťový rekord, ktorý nebude ľahké prekonať.
Úspešní karateristi
Na majstrovstvách Slovenska seniorov v karate, ktoré sa konali v Púchove, si titul majstra Slovenska v kategórii nad 78 kg vybojoval Peter Šmid (Seipai Martin). Darilo sa aj jeho oddielovej kolegyni Martine Šluchovej, ktorá sa vo svojej kategórii nad 60 kg umiestnila na výbornom treťom mieste.
Fomat v Európe nezablúdil
V polovici mája tohto roku sa v Prahe za účasti dvadsiatich družstiev zo všetkých kútov starého kontinentu uskutočnilo Európske finále Nike Premier Cup 2006, ktoré môžeme zároveň vnímať aj ako neoficiálne majstrovstvá Európy futbalistov do 15 rokov. Na prestížnom mládežníckom turnaji štartovala futbalová mlaď takých veľkoklubov, ako napr. holandský Ajax Amsterdam, portugalský Boavista Porto, dánsky Brondby Kodaň, český Sparta Praha, či švajčiarsky FC Basilej. Slovensko reprezentovali futbalisti Fomatu Martin, ktorí si účasť na tomto podujatí vybojovali víťazstvom na celoslovenskom kole. Martinčania na prestížnom podujatí skončili na dvanástom mieste.
Jún
Klocová splnila limit
Lucia Klocová obsadila na mítingu THALES FBK - Games v holandskom Hengele, zaradenom do prestížneho seriálu World Athletics Tour, v behu na 800 m 2. miesto, keď dosiahla čas 2:00,90 min. Týmto výkonom splnila limit Slovenského atletického zväzu na augustové majstrovstvá Európy vo švédskom Göteborgu (2:01:30).
Balko na majstrovstvách sveta
Martinský futbalový rozhodca Martin Balko sa spolu so svojimi kolegami – hlavným rozhodcom Ľubošom Micheľom a ďalším asistentom Romanom Slyškom zúčastnil najväčšieho športového sviatku roku 2006 – futbalových majstrovstiev sveta, ktoré sa konali v Nemecku. Naša rozhodcovská trojica rozhodovala až štyri stretnutia. Začala súbojom Švédsko – Paraguaj, pokračovala duelmi Mexiko – Portugalsko, Brazília – Ghana a končila atraktívnym štvrťfinálovým zápasom Nemecko – Argentína.
Aqua prvoligová
Futbalisti teplickej Aquy vyhrali III. ligu a postúpili do druhej najvyššej slovenskej futbalovej súťaže. „Keď som prichádzal do teplického futbalu, bolo mojou ambíciou vybojovať pre klub a jeho verných priaznivcov druhú najvyššiu futbalovú súťaž. Dlho sme hrali o špicu tretej ligy, ale až v tejto sezóne sa nám podarilo postúpiť. Nielen mne sa splnil veľký sen, som maximálne spokojný a hrdý na všetkých, ktorí sa o náš úspech pričinili“, povedal nám v júni minulého roku šťastný prezident Aquy Jaroslav Fidrik. Spokojnosť netajil ani kapitán mužstva Richard Privitzer. „Naše víťazstvo v tretej lige vnímam ako jedno veľké zadosťučinenie. Po rokoch bojov o popredné priečky konečne aj my môžeme prežívať radosť z postupu. Ak existuje futbalový boh, tak nám určite pomohol. Dokázali sme sa dostať z hernej krízy, po piatich jarných prehrách, sme opätovne našli svoju tvár. Prežívam veľkú radosť, som šťastný, že sme naše dlhoročné úsilie dotiahli do úspešného, a teda víťazného konca.“
Strieborne medaily pre Turčanov
Turčiansky mládežnícky hokejbal zaznamenal ďalšie dva vynikajúce úspechy. Na majstrovstvách Slovenska, ktoré sa mimochodom konali v Martine a vo Vrútkach, si martinskí juniori vybojovali strieborne medaily a vrútockí žiaci dokonca majstrovský titul.
Titul stále snom
Hokejbalisti Izoglobalu Martin sa po kvalitných výkonoch v play off prebojovali až do jeho finále. V ňom sa stretli s bratislavským Ružinov, ktorý v súbojoch s Martinčanmi ťahal za dlhší koniec povrazu. Po dramatickej štvorzápasovej sérii sa z titulu majstra Slovenska tešili Bratislavčania, Martinčania skončili na druhom mieste.
Veteráni majstrami Európy
Martinskí hádzanári nad 45 rokov v maďarskom Györi vyhrali tretie majstrovstvá Európy, ktoré sa konali pod záštitou medzinárodnej hádzanárskej federácie IHF. Slovenskí zástupcovia vyhrali všetky zápasy svojej základnej skupiny a bez väčších problémov postúpili do štvrťfinále turnaja. V ňom si Martinčania poradili s Viedňou (16:7), na ceste do finále ich nezastavilo ani maďarské mužstvo MAFC (11:1). Vo finále Martinčania zdolali obhajcu prvenstva – Budapešť 10:8 a zaslúžene sa tešili zo zisku titulu majstra Európy.
Júl
Striebro s cenou zlata
Slovenskí hokejbaloví juniori pod vedením martinskej trénerskej dvojice, ktorú vytvorili Aurel Nauš a Peter Jurošek, získali na svetovom šampionáte v talianskej Aouste strieborné medaily, keď vo finále nešťastne podľahli USA v pomere 2:3. V slovenskom tíme sa predstavilo až 10 hokejbalistov z Turca.
Doleteli k veľkým víťazstvám
Viac ako dva týždne (21.6 – 6.7. 2006) trvali v Prievidzi otvorené majstrovstvá Slovenska v bezmotorovom lietaní, na ktorých nechýbali ani piloti Slovenského plachtárskeho centra z Martina. Za uvedené obdobie sa letelo sedem bodovaných disciplín, z ktorých jeden let bol viac ako výnimočný. Na uzavretej trati bolo potrebné vetroňmi preletieť 500 km. Súťažilo sa v dvoch triedach, vo voľnej a v klubovej. V obidvoch triedach Turčania zaznamenali vynikajúce výsledky. V klubovej sa skvelými výkonmi prezentoval Tibor Noga (SGC Martin), ktorý skončil na druhom mieste. Hneď za ním, na treťom mieste, sa umiestnil jeho oddielový kolega Roman Dobiáš. Vo voľnej triede sa mimoriadne darilo nielen Tiborovi Frátrikovi (SGC Martin), ktorý vybojoval vynikajúce druhé miesto, ale aj Branislavovi Jesenskému, z toho istého klubu, ktorý skončil tretí.
Vydarená premiéra
Futbalisti teplickej Aquy nastúpili na svoj prvý zápas v prvej lige. Premiéra sa vydarila, Tepličania porazili Lučenec v pomere 2:1 (0:0). O domáce góly sa postarali obranca Kravárik a strednopoliar Hoferica.
August
Šampionát nad Martinom
Metropola Turca hostila najlepších svetových leteckých modelárov. Takmer dva týždne žilo letisko v Tomčanoch, neďaleko Martina, atmosférou svetového šampionátu v riadení bezmotorových lietadiel – vetroňov v kategórií FAI F3J. Tomuto podujatiu predchádzal Martin Cup, na ktorom sa zúčastnila väčšina účastníkov svetového šampionátu. Viacerí piloti konštatovali, že táto súťaž bola perfektnou prípravou na svetový šampionát, pretože času na akýkoľvek tréning nebolo veľa. Piate majstrovstvá sveta, ktoré sa uskutočnili v Turci, boli považované za doteraz najväčšie a najlepšie v ich krátkej histórii. Priaznivci leteckého modelárstva mali v Tomčanoch možnosť vidieť súťažiacich z tridsiatich krajín z celého sveta. Mohli sme vidieť pretekárov napríklad z Izraela, Juhoafrickej republiky, Japonska, Turecka, Brazílie, či Austrálie. Takmer všetci si pochvaľovali najmä výbornú organizáciu podujatia a aj prostredie, v ktorom sa svetový šampionát odohrával.
Kopp nesklamal
Na majstrovstvách sveta v športovej streľbe, ktoré sa konali od 21. júla do 5. augusta v Záhrebe, reprezentoval Slovensko aj turčiansky pištoliar Pavol Kopp. Zverenec trénera Ivana Némethyho na najvýznamnejšom podujatí roku 2006 nesklamal. Potvrdil, že jeho úspech nebol náhodný. V disciplíne ľubovoľná pištoľ 60 obsadil výkonom 561 bodov desiate miesto. V prvej sérii Pavol Kopp nastrieľal 93 bodov, v druhej podal najlepší výkon z celej série, keď zaznamenal 96 bodov. V tretej sérii pridal 93 bodov, vo štvrtej 92, v piatej 94 a v šiestej 93 bodov.
Lucia Klocová desiata v Európe
Akoby tej smoly nemala Lucia Klocová dosť. Aj pred európskym šampionátom v atletike, ktorý sa konal v Göteborgu, sa jej nazbavila. Tesne pred šampionátom – v polovici júla, sa borila s horúčkami, sedem dní netrénovala. Napriek tomuto hendikepu zvládla šampionát s bravúrou. Ťažkú pozíciu mala už v pondelkovom rozbehu, keď v pomalšom – taktickom behu musela odrážať nápor súperiek a na cieľovej páske obhájiť tretiu postupovú priečku. Podarilo sa jej splniť základný cieľ. V utorkovom semifinále finišovala na piatom mieste v sezónnom maxime 2:00,63, pričom súboj o finálový postup prehrala len veľmi tesne o štyri stotiny sekundy. Bežalo sa v hustom daždi. Zverenkyňa Pavla Slouku, rovnako ako v rozbehu bežala z ôsmej dráhy, išla nebojácne dopredu, udržiavala si pozíciu na čele - na začiatku finišu sa dokonca objavila na druhom mieste. V závere jej už chýbali sily, aby odrazila nápor Španielky Martinezovej a Poľky Setowskej. Lucia Klocová napokon nemala jednoduchú pozíciu v semifinálovom behu, lebo z deviatich štartujúcich malo až päť lepšie sezónne maximum ako ona. Po dobehnutí, keďže do finále postupovali tri priamo a dve s časom, bola ešte na postupovom mieste, no v druhom behu mali jej súperky výhodu v tom, že vedeli, koľko treba na postup zabehnúť. V konečnom účtovaní sa zaradila Lucia Klocová na 10. miesto. Na postup bolo treba zabehnúť čas 2:00,42.
September
Európsky triumf hokejbalistov Izoglobalu
Hokejbalisti Izoglobalu Martin hneď na prahu novej sezóny dosiahli úspech, ktorý sme s radosťou zaregistrovali. Vo švajčiarskom mestečku Sierre vyhrali Európsky pohár majstrov v hokejbale. Martinčania už po druhýkrát vybojoval túto cennú európsku trofej, navyše Jaroslav Končiar sa stal najlepším obrancom podujatia. Stalo sa tak nečakane a možno povedať, že prekvapivo. O to je triumf martinských hokejbalistov cennejší a vzácnejší. Potvrdzujú to aj slová brankára Petra Jurošeka zo septembra minulého roku. „Na turnaji nás nikto neradil k favoritom, asi s nami nepočítali. Po šťastnom postupe zo skupiny sme sa vnútorne zomkli, každým zápasom sme sa zlepšovali. Z víťazstva máme všetci veľkú radosť, je to úspech, ktorý vás nepostretne každý deň. Tešíme sa z toho, že Európsky pohár po troch rokoch opäť poputoval do Martina.“
Zlatá osmička Vrútočaniek
Vodnopólistky PVK Vrútky vo finále najvyššej slovenskej vodnopólovej súťaže porazili Topoľčany 3:0 na zápasy a po ôsmy raz si tak vybojovali titul majsteriek Slovenska. V domácom bazéne Vrútočanky vyhrali nad svojimi súperkami 18:7 a 14:6. Darilo sa im aj v Topoľčanoch, kde vyhrali v pomere 7:4.
Rekordné víťazstvo hokejistov
Hokejisti MHC Martin zaznamenali svoje najväčšie víťazstvo v extralige. V ôsmom kole doslova rozprášili Skalicu, ktorú domov vyprevadili s debaklom 13:2. O neuveriteľných trinásť presných zásahov sa postaralo 11 hráčov. Dvakrát skóroval Koložváry a Török, po jednom góle pridali Podstavek, Vantroba, Klepáč, Ďatelinka, Važan, Trokan, Kuric, Špirko a Markovič.
Ligotavý úspech Alžbety Šimečkovej
V bulharskom Primorsku sa konali 13. Majstrovstvá sveta v rádioorientačnom behu. Mimoriadne úspešne si na nich počínala Martinčanka Alžbeta Šimečková, ktorá si zo svetového šampionátu v rádioorientačnom behu priviezla domov dve zlaté a jednu striebornú medailu. Tento skvelý úspech je navyše znásobený tým, že Alžbeta dominovala v obidvoch súťažných pásmach, čo sa doposiaľ v ženských kategóriách nikomu nepodarilo. Za pozornosť stojí aj skutočnosť, že svoje súperky doslova prevalcovala. V jednej súťažnej disciplíne zvíťazila o celých päť minút, v druhej takmer o tri.
Október
Mária Kucháriková získala juniorské zlato
Na majstrovstvách Slovenska juniorov a junioriek v džude, ktoré sa konali v Žiline, si výborne počínali džudistky JC ZŤS Martin vedené trénerom Jánom Šulekom. V hmotnosti do 53 kg zvíťazila a titul majsterky Slovenska získala Mária Kucháriková. Jej oddielová kolegyňa Michaela Matušová obsadila tretie miesto v hmotnosti do 63 kg. Darilo sa aj pretekárom Sokola Vrútky. V hmotnostnej kategórii do 81 kg obsadil 3. miesto Vladimír Žilka, bronzovú medailu si v kategórii do 57 kg vybojovala aj Veronika Černáková.
Prvé body v Európe
Martinské hokejistky sa v rumunskom mestečku Miercurea Cius predstavili na semifinálovom turnaji Európskeho pohára majstrov. Martinské dievčatá na turnaji obsadili konečné tretie miesto a nekvalifikovali sa tak do finálového turnaja, na ktorý postupoval len víťazky tejto semifinálovej skupiny. Koniec koncov, Martinčanky ani s takýmito ambíciami do Rumunska necestovali, veľmi dobre si uvedomovali, že najmä ruské hráčky sú nad ich súčasné sily a schopnosti. Potvrdilo sa to aj v samotnom zápase, v ktorom naše dievčatá podľahli družstvu z Moskovskej oblasti vysoko 0:23. V ďalších stretnutiach sa však hokejistky MHK Martin vypli k dobrým výkonom. S kazašským šampió-nom Aisulu Almaty síce podľahli 4:8, ale hrou určite nesklamali. Prvé body na európskej scéne vybojovali Martinčanky s domácimi hokejistkami, keď nad rumunskými majsterkami vyhrali 7:4.
Ivan Čech majstrom sveta
Vynikajúci úspech dosiahol na kolkárskych majstrovstvách sveta jednotlivcov v macedónskom Skopje odchovanec Tatrana Sučany, momentálne hráč nemeckého SKV Zerbst Ivan Čech. Po semifinálovom víťazstve nad nemeckým reprezentantom Timom Hoffmannom zvíťazil vo štvrtok aj vo finále nad maďarským reprezentantom Lazslom Karsaiom a stal sa majstrom sveta. V životnom zápase svojej kariéry tento 30-ročný rodák zo Sučian potvrdil skvelú formu a nadviazal na svoj prvý triumf, ktorý dosiahol v roku 1998, keď získal na svetovom šampionáte v Celje bronz. „Ivan je mimoriadne ctižiadostivý športovec, ktorý, keď sa do niečoho zahryzne, tak nezvykne poľaviť. Všetci Sučanci sme mu tento úspech želali, veď je aj tou najlepšou propagácia klubu, v ktorom ako osemnásťročný začínal,“ povedal nám v októbri jeho bývalý spoluhráč Marián Pták.
November
Aqua po jeseni posledná
Futbalisti Turčianskych Teplíc sa po 22. kolách základnej časti I. futbalovej ligy museli „uspokojiť“ s posledným dvanástym miestom. Tepličania v náročnej súťaži len štyrikrát vyhrali, raz remizovali a sedemnásťkrát odchádzali z ihriska porazení. Aqua získala trinásť bodov, ktoré si ponesie aj do jarnej časti súťaže, v ktorej bude bojovať o udržanie si prvoligovej príslušnosti.
Lucia Klocová druhá v ankete Atlét roka
Lucia Klocová v prestížnej ankete Atlét roka obsadila vynikajúcu druhú pozíciu. Pred ňou bol len chodec Matej Tóth, ktorý na ME v Göteborgu obsadil šieste miesto. Lucia Klocová sa postarala o príjemné prekvapenie postupom do semifinále šampionátu a napokon konečným 10. miestom, pričom postup do finále, ktorý by bol jej historickým úspechom, jej ušiel iba o štyri stotiny. Výsledok Lucie Klocovej bol najlepším výsledkom slovenskej atlétky na kontinentálnom šampionáte v ére samostatného Slovenska. Ani jej tréner Pavel Slouka neobišiel v ankete bez ocenenia. Bol vyhlásený za tretieho najlepšieho trénera roku na Slovensku.
December
Vrútočanky nepostúpili z francúzskeho bazénu
Vo francúzskom Nice sa uskutočnil turnaj kvalifikačnej skupiny PEM vo vodnom póle žien, na ktorom sa predstavili aj vodnopólistky PVK Vrútky. Súperkami im boli majstrovské kolektívy žien z krajín, v ktorých má ženské vodné pólo nielen bohatú tradíciu, ale dosahuje aj lepšie výsledky ako Slovenky. To sa potvrdilo aj na tomto turnaji. Vrútočanky zo štyroch stretnutí trikrát ťahali za kratší koniec (Nice 7:15, Atény 6:26, Madrid 8:21), raz sa tešili z remízy 5:5, ktorú vybojovali s anglickým Liverpoolom. So ziskom jediného bodu obsadil viacnásobný slovenský ženský šampión posledné
5. miesto v skupine, čím si uzavrel aj šancu na prípadný postup aspoň do
2. kola ďalšieho európskeho pohára zo 4. miesta.
Spracoval: Roman Kopka

Skryť Vypnúť reklamu


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 2. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 3. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 4. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 5. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 6. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 7. Magazín SME Ženy už v predaji
 8. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 9. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 10. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 1. Nechajte zamestnancov vybrať si služobné auto, oplatí sa vám to
 2. Moringa a Ginkgo - pomocníci z prírody
 3. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 4. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 5. O prenájom auta majú čoraz väčší záujem aj malé firmy. Ušetria
 6. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 7. Magazín SME Ženy už v predaji
 8. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 9. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 10. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 38 531
 2. Aplikáciu tohto Slováka používajú v 150 krajinách. Ako začínal? 26 582
 3. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 19 449
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 16 837
 5. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 15 270
 6. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 14 516
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 554
 8. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 11 978
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 106
 10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 10 621
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

V Tepliciach nemohol nastúpiť na testovanie zdravotník, mal pozitívny test

V kúpeľnom meste malo testovanie v prvý deň pokojný priebeh. Rad sa tvoril najmä ráno.

V Turčianskych Tepliciach.

Testovanie: Som prekvapený, tvrdí starosta Krpelian

Pochvaľuje výbornú organizáciu zo strany Ozbrojených síl.

Administrátorky v Krpeľanoch.(zľava: Nadežda Kučmobá, Daniela Hajasová)

Socovčania sa testujú u susedov v Laskári

Do malej dedinky sa prichádzajú otestovať aj Martinčania.

Odberný tím v Laskári.

Testovanie: Máme prvé priebežné výsledky za Turiec

V Turci bolo doobeda otestovaných vyše 26 tisíc ľudí.

Ilustračné foto.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V Novej Bani trinásť pozitívnych, primátora Hriňovej prekvapil záujem (minúta po minúte)

Sledujeme celoplošné testovanie na Covid-19 a monitorujeme odberné miesta v okresoch Banská Bystrica, Lučenec, Žiar nad Hronom, Zvolen a ostatných okresoch BB kraja.

Testovanie v Žilinskom kraji prebieha bez výraznejších problémov (minúta po minúte)

Pred synagógou si rozložili aparatúru žilinskí dídžeji. Centrom mesta sa rozliehala hudba, ktorou chcú spríjemniť čakanie. Tvrdia, že dnes to nie je párty.

Už ste čítali?