eciálnych kurzov, certifikáty na akupunktúru, homeopatiu, manuálnu medicínu, akupresúru, rekondíciu pohybového systému, masáže, kineziológiu, dietetiku, vodoliečbu, fytoterapiu.
Zápal prinosových dutín
Prinosové dutiny sa nachádzajú v čelnej oblasti čela nad koreňom nosa, v hornej kostnej časti nosa a v hornej čeľusti. Zápal prinosových dutín je bežný pri prechladnutí a pri chrípke. Prejavuje sa opuchom a zápalom sliznice dutiny nosnej, čo spôsobuje tlak a pálivú bolesť v dutinách, ale aj takmer nemožnosť dýchať nosom. V priebehu niekoľkých málo dní sa dostavuje vodnatý sekrét, ktorý z nosa často neovládateľne odkvapkáva. Sekrét sa postupne mení na hlienový, neskoršie hlienohnisový, niekedy sfarbený do béžovohneda, prípadne s prímesou malého množstva krvi. Ak je liečba nedostatočná, akútny zápal dutín môže prejsť do chronického. Takéto problémy môže spôsobovať aj krivá nosná prepážka, najčastejšie po úraze, prípadne vrodená, čo zvykne spôsobovať sťažený odtok hlienov z prinosových dutín. Podobné ťažkosti robia aj polypy a nosná mandľa alebo cudzie teliesko, ktoré si dieťa vtlačí do nosa pri hre. Výnimočne vzniká zápal prinosovej dutiny v hornej čeľusti prenesením infekcie zo zuba. Bolesti môžu byť lokalizované nad prinosovou dutinou, ale aj na temene hlavy alebo v záhlaví, pri predklone sa často zvýrazňujú. Hlieny sa uvoľňujú hlavne ráno. Vždy ich treba dôkladne vysmrkať, aby nestekali do priedušiek a nevyvolali ich zápal. V žiadnom prípade sa hlieny nesmú vťahovať do seba! Stav zhoršuje aj pobyt
v zafajčenej miestnosti, v prašnom prostredí a v suchom vzduchu.
Liečba: V prvom rade POTENIE!!! Okrem toho veľmi prospieva aj ožarovanie prinosových dutín soluxom (podobný účinok má sálavé teplo zo žeravého dreva kozuba, nie naparovanie). Pomáha aj kúpeľ rúk a predlaktí v čo najteplejšej vode alebo sprchovanie čo najteplejšou vodou v oblasti zadnej časti krčnej chrbtice, pliec a krajiny medzi lopatkami. Miesta nad dutinami môžeme natierať mentolovou alebo gáfrovou masťou (tzv. vietnamskou), môžeme si natrieť aj miesta pod nosnými dierkami. Pomáha aj „šňupanie“ ľahko osolenej vody alebo minerálky Vincentky. Úľavu prináša vôňa aromatických látok: mentol, gáfor a eukalyptus. Ak nemáme elektronický zvlhčovač vzduchu, vzduch v miestnosti chorého zvlhčíme položením mokrej plachty alebo osušky na ústredné kúrenie. Liečbu netreba začínať hneď antibiotikami, aj keď spočiatku chorý môže mať zvýšenú teplotu, až horúčku. Tá zvykne trvať dva dni, potom začne klesať. U chronických prípadov je potrebné vyšetrenie odborníkom, ale často pomôže aj akupunktúra a reflexné masáže.