Blatnica - et vodných vtákov, ktoré sa z rozsiahlych oblastí severnej Európy a Ázie stiahli na svoje zimoviská. Počas minulého víkendu viac ako 300 dobrovoľníkov Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko (SOS/BL) a ďalších organizácií prechádzalo všetky významnejšie rieky a vodné nádrže s výskytom vodného vtáctva.
Sčítavanie v Turci organizovala tradične Botanická záhrada UK v Blatnici so správami NP Veľká Fatra a NP Malá Fatra predminulý víkend a týždeň pred ním i po ňom. Dvadsať ornitológov prezrelo skoro 200 kilometrov vodných tokov, najmä Turiec od Turčeka po ústie do Váhu, Váh od ústia Oravy po Starhrad a ich väčšie prítoky i stojaté vody. Ako pre TASR uviedol Jozef Ridzoň zo SOS/BL, ornitológovia očakávajú, že zrátajú niekoľko tisíc jedincov vodného vtáctva, no oproti minulej zime zároveň predpokladajú na niektorých lokalitách ich niekoľkonásobne nižší počet. Turčianski ornitológovia však výrazný rozdiel nevidia. Ako nám povedal Ján Topercer z Botanickej záhrady UK, tím do piatku 19. januára napočítal približne 4200 jedincov z 29 druhov vodných vtákov. Z nich najviac kačíc divých, z ktorých však našli po poľovníckej sezóne viacero postrelených. Citeľný pokles v našich vodách bolo donedávna vidno u kormoránov veľkých, no už vo štvrtok 18. januára preletoval kŕdeľ asi 450 jedincov ponad Váh pri Vrútkach. „V októbri bola udelená výnimka na ich odstrel, no vo väčšej miere na ne asi pôsobí súčasné teplé počasie. Kormorány, ktoré sa na naše horské toky vo väčších počtoch sťahujú len za tuhších zím, majú teraz dostatok nezamrznutých vôd v Holandsku, Nemecku, Poľsku, pobaltských štátoch a severovýchodnej Európe, kam sa tieto operence zrejme rozptýlili“, vysvetlil. Počas sčítavania natrafil tím ornitológov na dve vzácnosti. Prvýkrát v Turci sa na Váhu pri Sučanoch objavili dva kormorány malé z východného Balkánu a pri Vrútkach zas hus malá z arktickej tundry, ktorú vidieť za posledné dve desaťročia vo vnútrozemí je raritou.
Výsledky sčítania bude zhromažďovať medzinárodný koordinačný tím organizácie Wetlands International v Holandsku. Pri Medzinárodnom sčítaní vodného vtáctva sa v Európe pravidelne zráta vyše 20 miliónov jedincov. Cieľom tohto programu je získavanie a prehlbovanie poznatkov o sťahovaní a zimovaní vodného vtáctva. Vďaka celoeurópskej sieti mapovateľov a dlhoročným údajom tak je možné vyhodnotiť dopad teplej zimy i prejavy globálnych zmien klímy v celej Európe.