Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

MICHAL HRIVNÁK: Niekedy je to drina, ale stojí to za to

Najlepší slovenský hokejbalista roku 2006 sa už teší na svetový šampionát Michal Hrivnák má 25 rokov. Prednedávnom ho vyhlásili za najlepšieho hokejbalistu roku 2006. Hráva za ŠKB Izoglobal Martin, s ktorým dosiahol rad významných domácich, ale aj zahr

Najlepší slovenský hokejbalista roku 2006 sa už teší na svetový šampionát
Michal Hrivnák má 25 rokov. Prednedávnom ho vyhlásili za najlepšieho hokejbalistu roku 2006. Hráva za ŠKB Izoglobal Martin, s ktorým dosiahol rad významných domácich, ale aj zahraničných úspechov. V aktuálnej sezóne si Michal Hrivnák na svoje konto pripísal už 35 bodov, v šestnástich extraligových stretnutiach zaznamenal 21 gólov a 14 asistencií. Tento rýchly, dravý a technicky mimoriadne dobre vybavený útočník sa po skončení extraligovej súťaže chystá na svoj tretí svetový šampionát, na ktorom by rád získal ďalšiu medailu. Dve už vlastní. Jedna má bronzovú, druhá striebornú hodnotu. Zbierku by bolo dobré skompletizovať, vie však, že to nebude vôbec jednoduché. Michal pracuje v martinskej firme M-Trade ako vedúci výroby. Môžeme o ňom ešte prezradiť že je slobodný, ale už zadaný.
Aj keď čas už z nového roku ukrojil niekoľko dní, vráťme sa aspoň na chvíľu k roku minulému. Ako by ste ho vy zhodnotili, čo vám priniesol, čo vám dal ?
Musím sa priznať, že na začiatku minulého roku som si vôbec nemyslel, že na jeho konci budem môcť o ňom hovoriť ako o roku, ktorý sa vydaril. Mal so na takéto uvažovanie hneď niekoľko dôvodov. Ten najpodstatnejší bol ten, že sme sa s Izoglobalom vydali na cestu prebudovania a omladenia mužstva. Do kádra pribudlo viacero hráčov, ktorí s najvyššou slovenskou hokejbalovou súťažou nemali žiadne alebo len minimálne skúsenosti. V úvode minulej sezóny sme sa možno dlhšie hľadali, ale nakoniec sme našli svoju tvár. Každopádne, keby mi vtedy niekto povedal, že sa prebojujeme až do finále slovenskej extraligy, tak mu neuverím, myslel by som si, že si robí srandu. Vnútorne som bol presvedčený, že postúpime do play-off, ale mal som obavy, či vôbec prej-deme cez štvrťfinále. Pred dôležitými zápasmi sme sa posilnili napríklad o Fera Skladaného, či Petra Smreka, ktorí nám určite veľa pomohli, ale najdôležitejšie bolo, že sme utvorili dobrú partiu, ktorá vedela čo chce. Vyraďovacie zápasy sa na celkom vydarili, hrali sme dobre, zaslúžene sme sa prebojovali do finále. V súbojoch o majstra sme nakoniec s bratislavským Ružinovom ťahali za kratší koniec, ale herne sme určite nesklamali.
Práve finálová účasť v domácej súťaži vám otvorila cestu do Európy, ktorá sa skončila vašou spanilou jazdou...
Presne tak. Druhé miesto nám zabezpečilo účasť na Európskom pohári majstrov, ktorý sa v septembri odohral vo švajčiarskej Sierre. Na tomto turnaji sa minimálne trikrát zdalo, že už budeme baliť kufre, ale nakoniec sme všetky kritické chvíle dokázali aj s poriadnou dávkou šťastia zvládnuť. Viackrát sme doslova utiekli hrobárovi z lopaty, postupnými krokmi sme sa prebojovali až do finále turnaja, kde zhodou okolností postúpil aj Ružinov. Paradoxne sa tak vo Švajčiarku konala repríza finále slovenskej extraligy.
Odplata za neúspešnú finálovú sériu vám vyšla dokonale...
Bratislavčania sa už pred samotným zápasom cítili ako víťazi. Dobre ich poznám, nepočítali s tým, že by mohli s nami prehrať. Navyše Ružinov bol posilnený aj o niektorých hráčov z Doprastavu, aj z tohto dôvodu bolo ich sebavedomie veľké. My sme sa však na zápas dobre pripravili. Nemali sme čo stratiť, mohli sme len získať. Samozrejme, boli sme aj silno motivovaní, veď sme hrali o klubového majstra Európy, navyše sme nášmu súperovi mali čo vracať. Aj sme mu to vrátili, vyhrali sme 4:2. Bola to pekná vendeta.
Úspešný rok 2006 ste zavŕšili skvelým individuálnym ocenením. Stali ste sa najlepším hokejbalistom Slovenska. Počítali ste s tým alebo vás to prekvapilo?
Pravdu povediac, myslel som si, že sa môžem v tejto ankete umiestniť do piateho miesta, ale na víťazstvo v nej som vôbec nepomyslel. Výsledkom som bol príjemne prekvapený, naozaj som to nečakal. Samozrejme, že z tohto ocenenia som mal veľkú radosť, takéto niečo sa vám neprihodí každý deň.
Čím ste si dôveru hlasujúcich zaslúžili?
Neviem, to je ťažká otázka, nerád by som sám seba hodnotil. Navyše som typ hráča, ktorého súperi veľmi radi nemajú, aj preto som bol z víťazstva trochu šokovaný. Na druhej strane jednotlivé hokejbalové strediská a predstavitelia extraligových mužstiev, ktoré sa do hlasovania zapojili, zrejme ocenili to, že sa nám v Izoglobale minulý rok darilo. Hovorili sme už spolu o našej finálovej účasti v slovenskej súťaži, o našom triumfe na Európskom pohári. Zrejme tieto skutočnosti zohrali svoju úlohu. V zlomových momentoch sa mi celkom darilo a ľudia si to asi všimli.
Ste najlepším hokejbalistom Slovenska, čo to pre vás znamená?
Je to pocta, ktorú si naozaj veľmi cením. Vážim si, že ľudia, ktorí sú úzko spojení a previazaní s hokejbalom, vložili do mňa svoju dôveru. Je to príjemné, ale na druhej strane aj zaväzujúce.
Nielen vám osobne, ale aj vášmu mužstvu sa darí aj v tejto sezóne. Po šestnástich kolách ste na treťom mieste, na lídra súťaže strácate iba dva body...
Pred novou sezónou sme mali stanovený určitý plán, ktorý sa nám zatiaľ darí plniť nad očakávanie. Úvod extraligy sa nám vydaril, prvých sedem kôl sme nestratili ani bod, prehrali sme až v ôsmom kole, keď sme na domácej pôde podľahli Piešťanom. Z tohto pohľadu môžeme byť určite spokojní. Pravdou však je aj to, že naša výkonnosť v závere jesennej časti mala zostupnú tendenciu, v dvoch po sebe idúcich zápasoch (Ružinov Bratislava a Franklin) sme nielenže nezískali ani bod, ale nestrelili sme ani gól. Ešteže sme v poslednom kole jesennej časti v mestskom derby vyhrali nad Goldspartom, trochu sme si vylepšili náladu. Každopádne prestávka nám prišla vhod, oddýchneme si a začneme sa pripravovať na jarnú časť sezóny, ktorá bude určite veľmi náročná.
Od vás už verejnosť akosi automaticky očakáva postup do vyraďovacej časti súťaže (play-off), z ktorej zvyknete útočiť na medailové priečky. Ako to bude tento rok?
Mojím osobným cieľom je, aby sme s Izoglobalom minimálne postúpili do semifinále play-off. Štvrťfinále musíme zvládnuť, nech sa deje, čo sa deje, jednoducho je to naša povinnosť. Treba však povedať, že súťaž je tento rok mimoriadne vyrovnaná, takéto ambície má viac mužstiev. Jednoducho, dnes každý môže zdolať každého, preto môže byť, a zrejme asi aj bude, play-off veľmi náročné a dramatické. V takýchto zápasoch rozhoduje momentálna forma, dôležitú úlohu však zohrávajú skúsenosti a vyrovnaná psychika.
Pre vás osobne však domáca súťaž asi nebude jediným tohtoročným vrcholom, v júni vás totiž v nemeckom Ratingene čakajú majstrovstvá sveta, na ktorých bude Slovensko obhajovať pozíciu vicemajstrov sveta...
Majstrovstvá sveta sa konajú raz za dva roky, takže je to veľké podujatie, ktorého by som sa chcel zúčastniť. Verím, že si nomináciu vybojujem, dúfam, že ma obídu zranenia. Slovensko sa ešte zo svetového šampionátu nevrátilo bez medaily, takže ciele budú asi vysoké. Našimi najväčšími súpermi bude asi Kanada, Česká republika, ale pozor si treba dávať aj na ostatných, veď na predchádzajúcich majstrovstvách napríklad Česi podľa Portugalcom. Silným výberom zrejme bude disponovať aj Švajčiarsko, nebezpeční môžu byť i Taliani. Všetko je otvorené, ťažko dopredu niečo prognózovať. Na majstrovstvách sveta je dôležitý každý zápas, nemôžte si dovoliť nič podceniť. Bolo by zlé, keby sme dopredu stavali vzdušné zámky, takto by sme nič nedosiahli.
Vráťme sa ešte na chvíľu k slovenskej extralige. Pôsobíte v nej už niekoľko rokov, takže môžete porovnávať. V čom sa najvyššia slovenská súťaž zlepšila, na druhej strane, kde vidíte jej rezervy?
Hokejbal za relatívne krátky čas zaznamenal veľký progres. Vo viacerých mestách sa zlepšili podmienky, vybudovali sa nové ihriská, o ktorých by sa nám pred časom mohlo iba snívať. Materiál-
no-technické vybavenie mužstiev je z roka na rok na vyššej úrovni, výstroj je oveľa kvalitnejší. Esteticky hokejbal vyzerá oveľa lepšie, už na ňom vidieť, že to nie je len sídliskový šport. Jeho popularita rastie a to sa zákonite odzrkadľuje aj na slovenskej extralige. Samozrejme, stále sa boríme s určitými problémami, najmä kvalitných rozhodcov je ako šafranu. Občas ešte niečo zaškrípe aj v organizácii súťaže, ale nedostatky sa dajú odstraňovať, nie sú to neriešiteľné problémy.
Napriek tomu, že máte len 25 rokov, v hokejbale ste toho už veľa zažili. Spomeniete si na váš najjagavejší osobný zážitok?
Na majstrovstvách sveta, ktoré sa konali v roku 2003 vo Švajčiarsku (Slovensko skon-
čilo na treťom mieste), som sa dostal do All Star tímu šampionátu. Vôbec som to nečakal. Navyše, záverečnému ceremoniálu som nevenoval veľkú pozornosť, bavil som sa so spoluhráčmi. Zrazu som počul svoje meno, ktoré hlásateľ ešte trochu skomolil. Nevedel som čo sa deje. Spoluhráči sa začali po mne pozerať, vraveli mi, aby som si išiel prevziať cenu. Netušil som o čo ide, až neskôr som to pochopil. Jednoducho, bol to pre mňa šok, ale veľmi príjemný. Na takéto okamžiky sa nezabúda, zaryjú sa vám v pamäti.
Na akú chvíľu, ktorú ste v hokejbale prežili, by ste zas pre zmenu radi zabudli?
Bolo to vtedy, keď som si podvrtol koleno. Jablko som si našiel pod kolenom, veľmi to bolelo. Stalo sa mi to na nejakom Vianočnom turnaji, ktorý ani nebol veľmi dôležitý. Zranenie ma na niekoľko týždňov vyradilo z hry, nadšený som z toho nebol.
Michal, my o vás vieme, že ste hrali aj hokej. Môžete prezradiť dokedy?
Skončil som v mladšom doraste, mal som asi 15 rokov. Nemyslím si, že som bol zlý hráč, ale určite som ani ničím zvláštnym nevynikal. Odišiel som sám – z vlastného rozhodnutia. Po roku som mal možnosť vrátiť sa do mužstva, ale nevyužil som ju. Už vtedy som vedel, že môj život nebude spojený s hokejom. Aj s odstupom času si myslím, že som urobil dobre. Ak by som totiž musel s hokejom skončiť v juniorskom veku, tak by som to asi ťažšie niesol.
Vráťme sa ešte k hokejbalu, koľko času mu venujete?
Minimálne dvakrát, v prípravnom období aj trikrát do týždňa trénujeme, čo je popri pracovných povinnostiach dosť náročné. V sobotu máme na programe majstrovské zápasy, niekedy už aj v nedeľu. Unavuje ma najmä cestovanie, to mi uberá dosť síl. Hokejbal ma však baví, a aj keď ho mám niekedy plné zuby, dá sa to vydržať. Niekedy je to drina, ale stojí to za to. Odmenou za našu snahu sú ale úspechy, ktoré sa nám podarilo nielen pre nás, ale aj pre Martin, či Slovensko vybojovať.
Napriek tomu, že ste dosť vyťažený, chodíte hrávať aj Turčiansku hokejbalovú extraligu...
Túto súťaž mám veľmi rád. Hrávam za Oceániu, ktorú prevažne tvoria chalani z Priekopy, kde aj ja bývam. Cítim sa v nej uvoľnený, nie je na mňa vyvíjaný žiadny tlak, jednoducho mám v tejto súťaži väčšiu možnosť baviť sa hokejbalom. Samozrejme, ak svojim spoluhráčom v niečom pomôžem, tak mám z toho prirodzene radosť. Zápasy v tejto súťaži neberiem na ľahkú váhu, možno aj preto, že patrím k tým typom hráčov, ktorí neradi prehrávajú.
Michal, vy ste ešte mladý a hokejbal asi budete hrať aktívne ešte niekoľko rokov, ale nezaoberali ste sa už aj myšlienkou, že by ste svoje bohaté skúsenosti odovzdávali mladým hráčom, napríklad z pozície trénera?
Nepochybne by ma to bavilo, preto by som dopredu nič nevylučoval. Momentálne to však nie je možné, časovo by som to asi len ťažko zvládal. V budúcnosti si to viem možno aj predstaviť, hoci neviem, ako by som krotil emócie počas zápasov. Som dosť výbušná povaha, navyše na lavičke je to ešte psychicky náročnejšie. Nemôžte priamo zasiahnuť do hry, môžete len poradiť, resp. usmerniť svojich zverencov. Tréneri to nikdy nemajú jednoduché, hokejbal v tomto smere nie je žiadnou výnimkou.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 8. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 9. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 10. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 3. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 5. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 6. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 7. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 8. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 9. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 10. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 22 363
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 14 249
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 394
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 463
 5. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 744
 6. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 615
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 266
 8. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 100
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 060
 10. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 5 963
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Zoznam mobilných odberových miest v Turci

Tieto mobilné odberové miesta fungujú už dlhšie, ďalšie odberové miesta budú mestá a obce vytvárať.

Histórii martinského futbalu už nehrozí, že zapadne prachom

Ikona nášho futbalu Jozef Huťka sa výrazným spôsobom podieľal na vzniku knihy, ktorá mapuje sto rokov martinského futbalu. Pri jej zostavovaní sa dočkal pomoci, no stretol sa aj s odmietaním.

Kniha mapuje dianie v martinskom futbale medzi rokmi 1912 a 2012.

Informácie o skríningovom testovaní v Martine

Zatiaľ je v meste k dispozícií deväť funkčných odberových miest, celoplošne sa v metroplote Turca bude testovať najmä počas víkendu.

Ilustračné foto.

FOTO: Vrch Stráža v Socovciach

Napriek svojej nízkej nadmorskej výške (534m) je považovaný za dominantu Turca s najkrajšími kruhovými výhľadmi.

Na vrchu Stráža - výhľady sú nádherné. A na všetky strany.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V Banskej Bystrici nahlásili hromadné prepúšťanie 1 486 zamestnancov

Ohrození sú zamestnanci z oblasti poštových služieb, ide o avizované prepúšťanie v Slovenskej pošte.

Informácie o skríningovom testovaní v Martine

Zatiaľ je v meste k dispozícií deväť funkčných odberových miest, celoplošne sa v metroplote Turca bude testovať najmä počas víkendu.

Prievidza sa pripravuje na skríningové testovanie

Mesto počas víkendu predbežne plánuje vytvoriť 25 odberných miest. V článku nájdete ich zoznam.

Už ste čítali?