Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Skrytý svet ŠIKANOVANIA

Problém šikanovania na základných školách je pred očami verejnosti skrytý. Školy o ňom mlčia, pretože v súčasnosti bojujú o každého žiaka a nechcú ohroziť svoju pozíciu na vzdelávacom trhu. Sem-tam prenikne na verejnosť správa o problémoch medzi deťmi, kt


orá sa mnohokrát zahrá do autu. No smrť trinásťročného Jakuba Drevenáka z Topoľčian, na začiatku ktorej bola šarvátka chlapcov v škole, utajiť nebolo možné. Preto sme sa aj v Turci o problém šikanovania začali zaujímať. Aj výsledky nášho prieskumu sú zaujímavé. Oslovili sme pracovníkov polície, Úradu práce sociálnych vecí a rodiny, Obvodného úradu, Mestského úradu a Pedagogickej a psychologickej poradne v Martine, ale dozvedeli sme sa, že so šikanovaním sa oficiálne takmer nestretávajú. O takýchto prípadoch nevedela ani vedúca odboru školstva MsÚ v Martine Alena Schimíková. Napriek tomu úradníci a pedagógovia, s ktorými sme hovorili, boli presvedčení, že šikanovanie v základných školách existuje. Obvodný úrad v Martine riešil za posledné roky iba niekoľko priestupkov, ktoré súviseli so šikanovaním, ale týkali sa prevažne stredoškolákov.
Ak sa zlo nezastaví, rozbujnieva sa
Prečo dochádza k šikanovaniu? V Pedagogickej a psychologickej poradni v Martine majú o tomto probléme k dispozícii rozsiahly odborný materiál. Uvádza sa v ňom, že k šikanovaniu dochádza v školách zo štyroch dôvodov. Prvým z nich je tlak kolektívu, ktorý núti dieťa, aby sa správalo dospelo, nebálo sa úderu a v prípade potreby ho vedelo aj uštedriť. Druhým dôvodom je túžba po moci – želanie ovládať druhého človeka . Moc „chutí“. Tretím motívom je krutosť, lebo niektorých ľudí poteší, keď vidia trpieť iných. Týranie spolužiaka môže byť pre deti experimentom, v rámci ktorého skúšajú, ako sa obeť bude správať v strachu a ponížení. So zvedavosťou súvisí nuda a túžba po stále silnejších, vzrušujúcejších zážitkoch a senzácii. Šikanovanie
v školách sa v takýchto prípadoch postupne stupňuje. Najskôr sa najslabšie deti ocitnú na chvoste kolektívu triedy. Problémy nastanú, ak to učiteľ neodhalí, alebo nerieši a agresívne deti začne prijímať väčšina kolektívu. Ak sa kolektív triedy rozdelí na vodcov a „plebs“, šikanovaní sa boja chodiť do školy, trpia depresiami.
Varovné signály v správaní sa šikanovaných detí si môžu všimnúť aj rodičia. Nechodia za nimi domov žiadni spolužiaci, šikanované deti nehovoria s rodičmi o tom, čo sa deje v škole, neprejavujú o ňu záujem, sú zarazené, smutné, zle spávajú, vracajú sa domov s potrhaným oblečením a poškodenými školskými pomôckami, povedia, že stratili vreckové alebo požadujú ďalšie peniaze, nevysvetľujú, ako prišli k zraneniam, hovoria o samovražde... Agresorom nemusia byť iba chlapci. Deti, ktoré sa zúčastňujú na šikanovaní, treba neustále a pozorne sledovať a zakročiť hneď pri prvom náznaku recidívy. Učiteľ by mal každý prípad šikanovania vyšetriť, pričom by mal chrániť a neprezradiť zdroj informácií, prezradiť čo najmenej o tom, čo už zistil, vypočuť osobitne poškodeného, obvineného a svedkov a ich výpovede konfrontovať a starostlivo zaznamenať.
Dokazovanie sily
Posledný známy prípad v Turci, ktorý naznačoval, že išlo o šikanovanie, vyšetrovala polícia v ZŠ v Sučanoch. Ešte v novembri minulého roka chytili 13-ročného Tomáša cez veľkú prestávku za ruky a nohy starší žiaci. M. V. ho udrel do genitálií. Potom ho zdvihol na ruky a pustil na stôl. Tomáš plakal až do príchodu učiteľa. Matka podala trestné oznámenie až 21. decembra. Skupinka štyroch deviatakov, pričom traja sú z Turčianskej Štiavničky a jeden zo Sučian, čelí obvineniu z výtržníctva. Poškodenému, ktorého po útoku starších žiakov bolelo akurát záhlavie, našťastie nespôsobili žiadne zranenie. Podľa policajných informácií Tomáš nijako starších chlapcov nevyprovokoval. Vyzeralo to, ako keby mu chceli ukázať svoju silu.
Keď sme oslovili riaditeľku školy Martu Lamošovú, povedala nám, že nešlo o nič vážne. Tomuto problému sa už venovali viaceré médiá a podľa Marty Lamošovej problém zveličili, akoby v sučianskej škole dochádzalo k šikanovaniu každý deň, čo vôbec nie je pravda. Je možné, že štvorica páchateľov sa nedostane ani pred súd a spor sa vyrieši mimosúdnym vyrovnaním.
Riešenie existuje, ale treba o ňom vedieť
Pracovníčky Pedagogickej a psychologickej poradne v Martine sa o prípadoch šikanovania dozvedia iba od polície a výchovných poradcov a koordinátorov prevencie v školách. „Nedávno sa so mnou prišiel poradiť policajt, či má odporučiť rodičovi, aby si chodil brávať šikanované dieťa do školy. Jeho rodičia nás, žiaľ, neoslovili. Ani školy nás nepozývajú na besedy o šikanovaní. Neuznávam masové besedy, ale v rámci preventívnych programov diskutujeme so žiakmi v menších kolektívoch. Využívame aj dotazníky, ktoré pomáhajú pri odhaľovaní šikanovania, ak v triede existuje takýto problém. V školách sa ale venujeme najmä programom sebapoznávania, aktivitám zameraným na komunikáciu, pestovanie zdravého sebavedomia. Na téme sa dohodneme s učiteľom, ktorý potom zhodnotí, či náš program bol pre žiakov prínosom. Výchovní poradcovia alebo koordinátori prevencie obyčajne s nami konzultujú, či pri odhaľovaní problémov šikanovania postupovali správne,“ povedala nám Ingrid Hreusová, pedagogička oddelenia výchovnej a psychologickej prevencie Pedagogickej a psychologickej poradne v Martine.
Ako treba pri odhaľovaní šikanovania postupovať? „Koordinátori prevencie vedia poradiť rodičom, na koho sa majú obrátiť. Skrytý svet šikanovania určite na školách existuje. Nejde iba o použitie fyzického násilia. Žiak môže spolužiakovi najskôr zhadzovať pomôcky zo stola. Tým sa šikanovanie môže začínať. Mne sa zatiaľ žiadny žiak, ale ani jeho rodičia na šikanovanie nesťažovali. Väčšinou k nám prichádzajú deti, ktoré majú problémy s učením. Šikanovanie je skôr parketou pre psychológov. Výchovný poradcovia sa obyčajne chodia k nám poradiť, či urobili správne zápis, keď niečo vyšetrujú v škole. Rodičia obete ale môžu vyvolať policajné vyšetrovanie alebo priestupkové konanie. Často ale preložia šikanované dieťa na inú školu, čo nie je správne riešenie,“ dodala Ingrid Hreusová.
Ak rodičia nespolupracujú, škola
sa stáva bezmocnou
Navštívili sme dve školy - ZŠ na Školskej ulici v Turčianskych Tepliciach a ZŠ na Jahodníckej ulici v Martine. Výchovná poradkyňa ZŠ na Školskej ulici Jana Bellová nám povedala, že problémy majú najmä s partiou starších žiakov, ktorá si počká na mladších žiakov
v kúpeľnom parku a požaduje od nich peniaze alebo desiaty, preto sa žiaci boja tadiaľto prechádzať. Niektorí z týchto žiakov znepríjemňujú život aj učiteľom. Jeden z nich náhle otvoril dvere, aby učiteľka o ne narazila. Žiaľ, rodičia takýchto detí neprijímajú návrhy na výchovu detí v špeciálnych pedagogických zariadeniach a polícia, ak nemá dôkazy o porušení zákona, tieto prípady nerieši.
Zdenko Lukáč, riaditeľ ZŠ na Jahodníckej ulici v Martine, nám povedal, že šikanovanie v škole existuje. Dodal, že nemá čo skrývať, lebo ročne riešia v škole niekoľko prípadov šikanovania. S týmto problémom si vraj dokážu poradiť sami. Nedávno sa zaoberali prípadom, keď dvaja rómski chlapci zaútočili v šatni na svojho spolužiaka. Vzájomne si nadávali a potom sa začali biť. Vybavovali si pritom aj účty z predchádzajúceho dňa. Zdenko Lukáč, ale poprel, že išlo o rasovo motivovaný konflikt. Z osemsto žiakov školy je približne šesťdesiat Rómov, ale vzťahy medzi nimi a bielymi deťmi sú normálne. Ak v škole dochádza k bitkám medzi chlapcami, väčšinou ide o napodobňovanie scén
z akčných filmov. Deti, ktoré sa venujú bojovým umeniam, medzi útočníkov nepatria. Mimochodom, v ZŠ na Jahodníckej ulici majú veľmi dobre rozbehnutú prácu s rómskymi deťmi. Nadaní Rómovia z tejto školy chodili aj do zvolenského gymnázia, kde sa špeciálne venovali tejto komunite. Žiaľ, toto gymnázium sa sťahuje do Lučenca a tam je to pre martinských Rómov priďaleko.
Na záver ešte spomenieme prípad šikanovania z nemenovanej turčianskej školy. Útočníčkou bolo agresívne dievča, ktoré už dlhší čas útočí nielen na dievčatá, ale aj na chlapcov - obyčajne kvôli malichernostiam. Na svoju spolužiačku zaútočila päsťami, uštedrila jej aj nejaké kopance a potom jej oplzlo nadávala. Učiteľ to riešil tak, že žiačky vypočul a poškodenej povedal, aby útočníčke zapísala do žiackej knižky poznámku, ktorú potom podpísal. Žiaľ, takýto postup neprispel k vyriešeniu vzťahov medzi spolužiačkami. Aj z toho vidieť, že pomoc odborníkov pri riešení problémov šikanovania nepotrebujú len deti a rodičia, ale mnohokrát aj učitelia.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 2. Mikuláš s Majkom Spiritom? Môžete si ho užiť u vás doma
 3. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 4. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 5. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 6. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 7. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 8. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 9. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 10. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 1. Mikuláš s Majkom Spiritom? Môžete si ho užiť u vás doma
 2. Väčšina fajčiarov dala deťom cigarety, ak si vypýtali
 3. Podcast: Jeden lístok, veľa tratí
 4. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 5. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 6. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 7. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 10. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 918
 2. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 11 865
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 853
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 718
 5. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 464
 6. Aká je chémia vôní 9 148
 7. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy 9 101
 8. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 840
 9. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 8 692
 10. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu 8 647
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Od koláčika k veľkému snu

Šikovná mamina dvoch detí neraz vypeká aj do polnoci. Ženie ju túžba po splnenom sne.

Veronika si túži vo Valči otvoriť svoju vlastnú cukrárničku.

Bylinkárka Thurzová bola svetoznáma

Kniha bylinkárky z Martina bola preložená na 23 svetových jazykov.

Pamätná izba Ľudmily Thurzovej dýcha históriou aj silou, ktorú v sebe táto výnimočná žena mala.

Miloš Fafrák: Verím, že Žilinu ešte ponaháňame

Mladíci z úspešného dorastu, ktorí vybojovali pre tromi rokmi pre Martin striebro, sa začínajú hlásiť o slovo aj v seniorskom tíme.

Miloš Fafrák.

Neskôr, ale predsa

V Socovciach napriek pandémii stihli každoročnú brigádu.

Cintorín v Socovciach je pripravený na zimu.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Polícia už pozná totožnosť muža, ktorý zaútočil po upozornení, že nemá rúško

Páchateľa a jeho kamaráta spoznali ľudia na videozázname.

Na stanici v Nitre napadli muža po tom, ako upozornil na rúško

Incident sa stal v čakárni na autobusovej stanici.

Zdravotná sestra z Čadce prekonala COVID-19: Myslela som si, že zomriem

Pri pociťovaní príznakov sa začala liečiť sama. Bola to chyba.

Ako vyzerajú covidové pľúca? Zo špongie je tuhá hmota, hovorí patológ

Súdny lekár František Štuller, vykonáva aj pitvy ľudí, ktorí umreli na covid.

Už ste čítali?