áta Čanová. Čím sú ich projekty také výnimočné, že obstáli v mori konkurencie?
Výtvarníčka Jana Neumannová je v našom regióne už pomerne známa. Jej projekt sa volá Raňajky u Tiffanyho rovnako ako slávny americký film zo 60. rokov. Mošovskí žiaci siedmeho, ôsmeho a deviateho ročníka si vlastnými rukami budú môcť vyskúšať originálnu sklársku techniku, charakteristickú pre obdobie secesie. „V podstate ide o rezanie farebných sklených tabulí na menšie kúsky rozličných tvarov. Tie sa lemujú medenou páskou alebo olovenými lištami a následne spájkujú do najrôznejších obrazcov,“ upresnila pedagogička. Vyvrcholením tohto projektu bude výstava žiackych prác v martinskom Milléniu, kde umelkyňa minulý rok vystavovala svoje obrazy.
Šarmantná Renáta Čanová sa vo svojom projekte zamerala na nižšiu vekovú skupinu. „Napadlo mi, že deti by sa mali dôležité fakty učiť zábavnou formou. Cieľom môjho projektu V krajine zdravia je naučiť deti ako pracuje ich telo.“ Klasickú myšlienku spracovala mladá učiteľka skutočne originálnym spôsobom. Projekt totižto využíva prvky ITV – integrovaného tematického vy-
učovania, čo znamená, že o ľudskom tele sa deti budú osobitým spôsobom učiť na každom predmete, či už je to matematika, výtvarná výchova alebo slovenčina. Celá trieda bude postupne zostavovať triedneho kamaráta Zdravka a zároveň sa učiť o jednotlivých častiach tela.
„Neverila som, že môj návrh uspeje, veď celkovo školy podali takmer 700 projektov. Verila som však, že z našej školy niekto grant dostane, kolegyne mali skutočne originálne nápady,“ poznamenala Čanová a dopĺňa: „Chcem, aby sa deti do školy tešili, učili sa hraním a nielen bezduchým drilovaním.“ Takisto jej umelecky orientovaná kolegyňa tvrdí: „S pomocou našich projektov budú deti pracovať krea-tívne a systematicky. Vyučovacie hodiny nebudú mať klasickú stavbu a v tejto pretechnizovanej dobe im ukážeme, že človek nemusí presedieť celý deň za počítačom, aby sa zabavil a zároveň čosi naučil.“
Deti sa vraj z netradičného vyučovania tešia. Učebňa výtvarnej výchovy sa už pomaly zapĺňa prekrásnymi sklenenými obrázkami a našlo sa vraj aj pár jedincov, ktorých Tiffanyho technika úplne pohltila. Mladší žiaci sa tešia, že budú tvoriť Zdravka a R. Čanová predpokladá, že najväčšiu radosť im urobí legom, ktoré sa v blízkom čase stane ich „stavebným materiálom.“
Ďalším návrhom na školské projekty sa ani jedna z perspektívnych učiteliek nebráni. „Jasné, keď sa v budúcnosti niečo z mojich nápadov ujme, budem veľmi rada,“ potvrdzuje R. Čanová a J. Neumannová dodáva: „Už teraz mám takmer hotový ďalší návrh, akúsi renesanciu klasického tkáčskeho umenia.“
Lucie Neumannová