Viera Legerská
viac zaujímať po tom, ako sa prijalo rozhodnutie, aby týmto titulom bolo poctené nie jedno, ale po prvý raz až dve mestá starého kontinentu – jedno z prvej pätnástky a druhé z krajín, ktoré sa stali členmi Únie len pred niekoľkými rokmi. Keďže súčasne ide aj o prestíž krajiny, je pripravená pre takéto mesto nielen finančná podpora Únie, ale aj podpora štátneho rozpočtu, čo má zaručiť nielen dobrý priebeh prípravy na podujatia, ktoré kandidujúce mestá vnímajú aj ako šancu na rozvoj. Veď podpora má podľa prvých informácií predstavovať sumár 40 miliónov eur, ktoré je možné využiť na dobudovanie infraštruktúry miest, obnovu kultúrnych pamiatok, rozvoj domáceho a zahraničného cestovného ruchu. Aj preto sa o ňu, súdiac podľa účasti na nedávnom informačnom dni k podujatiu na Ministerstve kultúry SR, uchádzajú takí slovenskí reprezentanti, ako sú Bratislava, Nitra, Trenčín, Levoča, Košice, Banská Štiavnica, Banská Bystrica a ďalšie – medzi nimi aj Martin.
O tom, ktoré z týchto miest má najväčšiu šancu uspieť v uchádzaní sa o titul, je dnes predčasné polemizovať. Nakoniec, z informácií, ktoré prenikajú z „iných táborov“, sa dá usudzovať, že projekty, ktoré pripravujú, budú utajené do poslednej možnej chvíle, aby sa o želiezkach v ohni kandidujúcich miest nikto nepovolaný nedozvedel – a najmä nie konkurenti. Výber nemá byť predmetom lobingu, projekty jednotlivých miest bude posudzovať trinásťčlenná komisia, z ktorej sedem členov bude z radov odborníkov na kultúru a projekty v kultúre z jednotlivých krajín Európskej únie a šesť Slovákov v komisii bude vybraných tak, aby nemali vzťah na kandidátske mestá, majú to byť osobnosti kultúry požívajúce všeobecnú autoritu. Prihlášku spolu s profilom kandidujúceho mesta je treba podať do 16. novembra. Spomínaná komisia vyberie do užšieho výberu dve-tri mestá, ktoré potom svoje programy podrobnejšie rozpracujú. Po deviatich mesiacoch odporučí komisia jedno mesto a poskytne rady súvisiace s pokračovaním príprav. Rada ministrov Európskej únie oficiálne vymenuje mestá s titulom Európske hlavné mesto kultúry štyri roky pred rokom 2013.
Martin má vážnu ambíciu o tento titul zabojovať. Na martinskej radnici sa mal minulý piatok zísť tím ľudí (uzávierka tejto novinovej strany predstihla výsledky tohto stretnutia, budeme o nich informovať v budúcom čísle novín), ktorý mal naformulovať základný rámec projektu, spolupracujúce inštitúcie, možné zdroje financovania a podobne. Hovorilo sa o nej aj na minulotýždennom rokovaní komisie kultúry MsZ, odkiaľ vzišli aj niektoré podnety na obsah projektu a jej členovia podporili myšlienku, aby sa mesto o spomínaný titul uchádzalo. Táto ambícia nie je bez šancí. V ďalších rokoch, keďže aktivity jednotlivých miest sa nemajú sústreďovať len na finálny rok, sa k Martinu viaže niekoľko mimoriadne významných výročí, v meste je etablovaných niekoľko medzinárodne známych podujatí a pracujú tu inštitúcie, ktoré môžu zastrešiť akékoľvek smelé projekty mesta. Nakoniec, nebolo ich ani v nedávnej minulosti málo – spomeňme len veľkolepé oslavy 125. výročia vzniku Matice slovenskej či Svetové stretnutie slovenskej mládeže v roku 1992. Ani siahanie po titule by totiž nemalo byť márne. Hoci víťazom môže byť iba jedno mesto, porazené nebudú ani ostatné, ktoré sa rozhodnú kandidovať. Uvažuje sa o ich zvýhodnení pri žiadostiach o podporu z fondov Únie.
Šanca na rozvoj Martina a jeho prezentáciu v kultúrnej Európe tu je. Len ju netreba pustiť z rúk.