Rozdané zostáva - Rozhovory s osobnosťami, ktoré zblížil Turiec, kniha Zuzany Bukovskej má za sebou od svojho vydania uprostred vlaňajšieho novembra – pochopiteľne spolu s autorkou – niekoľko úspešných prezentácií. Uvádzanie knihy do života kultúrnej čitateľskej verejnosti odštartoval krst na pôde Matina počas Dní mesta. Slávnosť ocenenia - Cena primátora Zuzane Bukovskej, spolu so zviditeľnením knihy sa uskutočnila na pôde literárneho múzea SNK, v slávnostnej Národnej dvorane. Martinčania sa s autorkou knihy, na stránkach ktorej sa mnohí našli, stretli onedlho potom aj na príjemnej slávnosti v dôstojnom priestore Biblickej školy.
Dôkazom toho, ako sa dobré chýry spoľahlivo nesú krajinou (až k rozhlasovej redaktorke Jane Grajciarovej), bolo večerné, hodinu a pol trvajúce vysielanie relácie Galaxia na vlnách Slovenského rádia Regina. Jeho jedinou náplňou bolo stretnutie autorky rozhovorov Z. Bukovskej a viacerých jej „respondentov“, s ktorými sa svojho času spoločne porozprávali pre týždenník Nový ŽIVOT TURCA. Rozhovory sa s odstupom rokov dostali do knihy potvrdzujúc svojím názvom, že rozdané zostáva. Skutočne, neodvolateľne a prostredníctvom knižky v zvečnenej podobe určite nadlho.
Zásluhou martinskej misie sa náš región Turiec čoskoro po novom roku „presadil“ aj vo veľkom populárnom bratislavskom kníhkupectve známom ako Panta Rei. Má sídlo v nákupnom „mega“ centre Aupark v Bratislave a pravidelne každú stredu podvečer ožíva rozlohou neveľký kútik kníhkupectva zostavou osobitých návštevníkov. Zásluhou sympaticky bezprostredného a rozhľadeného moderátora Jozefa Dada Nagya sa priestor premení na živú literárnu arénu. A tak v onú stredu uprostred januára patrila opäť aj tu knihe Z. Bukovskej spolu s jej hosťami, ktorých – ako sa v neformálnom spomínaní ľudsky hrejivo potvrdilo - stále spája mesto Martin aj región Turiec. Na bratislavské stretnutie s knižnými rozhovormi prišli v najpočetnejšom zastúpení príbuzní originálneho literárneho vedca a historika Ruda Brtáňa, už nežijúceho spisovateľa Vinca Šikulu zastúpila osobnou účasťou jeho manželka, rodáčka z Blatnice, dvojicu divadelných manželov Petrovických svojím vyznaním krásnej prírode a báječným ľuďom láskavo sprítomnila pani Elena. Urobila tak aj za manžela, práve hospitalizovaného po operácii oka. Svojím vyznaním k peknému stretnutiu Turčanov prispela tiež operná speváčka Magdaléna Blahušiaková, či skromný, no vrúcny maliar, grafik a knižný ilustrátor, martinský rodák žijúci v Bratislave, Vladimír Machaj. Za všetkých ďalších prítomných zacitujme aspoň myšlienku známeho slovenského teatrológa s celoživotným vzťahom k divadlu, Martinčana v Bratislave, Vlada Štefka: „Obávam sa, že máloktorý región a mesto na Slovensku sa môže preukázať takou knihou vzácnych osobností a z toľkých oblastí ľudskej činnosti, ako sú práve rozhovory v knihe Rozdané zostáva prítomnej autorky Zuzany Bukovskej.“
A čo Praha a Rozdané...? Dlhoročné rozmanité kultúrne kontakty Slovákov žijúcich v Prahe majú svoje ľudské prepojenia tiež v našom meste a v obciachTurca. A naopak, v pražských kruhoch okolo Klubu slovenskej kultúry či Kollárovej spoločnosti a evanjelického duchovného spoločenstva zasa Z. Bukovská už dávno nie je neznámou osobnosťou. Jej vyspelé recitátorské umenie si niektorí pamätajú z hosťovania v pražskej Viole s Ladislavom Chudíkom či z rôznych kultúrnych a spoločenských podujatí. Preto si nenechali viacerí osobní priatelia, kolegovia, známi Slováci žijúci v Prahe ujsť ani takúto mimoriadnu možnosť - stretnúť sa s autorkou ešte čerstvej knihy rozhovorov. Aj tu sa našli opäť viacerí, ktorých zblížil Martin a Turiec, a potvrdili to priamo na stránkach krásnej knižky ešte voňajúcich tlačiarenskou čerňou. Organizáciu netradične pondelkového autorského večierka mala pod drobnohľadom Janka Haluková, častá návštevníčka martinských kultúrnych podujatí (sviatky literatúry, Scénická žatva, knižničné i matičné konferencie,,,). Úvod do príjemnej atmosféry ľudskej pospolitosti posvätil dokonale zasväteným i zaujatým slovom dobre známy znalec dejinných súvislostí, historik Vojtech Čelko. Podarilo sa mu to originálnym životopisom Zuzky Bukovskej ako naoko nenápadnej, no vzácnej, pracovitej osobnosti, známej svojím široko spektrálnym záberom v oblasti kultúry a česko-slovenských vzťahov. Ako vždy briskným, výstižným a osobnostným slovom o autorke aj prezentovanej knižke zaujal Peter Cabadaj z Národného biografického ústavu SNK v Martine.
Medzi zúčastnenými rodákmi či krajanmi - na príjemne a aj prekvapujúco bohato navštívenom stretnutí - osobne s autorkou a jej knihou - patril k najočakávanejším hosťom spisovateľ a diplomat Ladislav Ballek. Po jeho bezprostrednom a úprimnom vyznaní o knihe, ktorá ho mimoriadne oslovila, ju vyprevadil k čitateľom slovami, nech je pre nich povzbudením ako šálka kávy, ktorou ju poklopkal.
Iste je pochopiteľné, že pre autorku sú podobné osobné stretnutia s ľuďmi rôznych profesií i osudov tou pravou a vzácnou vodou živou. Veď bezprostredné kontakty sú najvzácnejším potvrdením osožnosti náročnej a sústredenej publicistickej práce v novinách i nad zostavovaním knihy. Výsledkom je potom rozdané, čo zostane a pretrvá. Aspoň dovtedy, pokiaľ Martin s Turcom budú tými, čo spájali a spájajú – dobrých ľudí
s nezabudnuteľnými osudmi.
Vlasta Kunovská