e o hospodárení a pozdravoch hostí bola odovzdaná pamätná medaila A. Hlinku a M. Rázusa Michalovi Eliášovi za dlhoročnú aktívnu činnosť v Matici slovenskej. Správa o činnosti miestneho odboru zdôraznila potrebu orientácie na mládež, a to najmä v tesnej spolupráci so školami, ktoré nevenujú Matici slovenskej patričnú pozornosť, ale aj opačne. Správa ďalej orientovala na prehĺbenie spolupráce s kultúrnymi zariadeniami v meste, potrebu oživenia činnosti miestnych odborov MS v Turci a Muzeálnej slovenskej spoločnosti, ktorá od svojho posledného zhromaždenia pred vyše tromi rokmi úplne stagnuje. Správa osobitne zdôraznila, že odbor nevyvíja svoju činnosť len pre členov, ale pre všetkých občanov mesta, ktorí sa môžu zúčastňovať na matičných podujatiach. Aj preto správa kriticky hodnotila fakt, že napriek každoročnému predkladaniu projektov Mestskému úradu v Martine ani v jednom prípade nedostal žiadnu podporu. Na druhej strane významnú, ba najväčšiu podporu celému MO MS, a to materiálnu i morálnu, počas celého trojročného volebného obdobia poskytovala akciová spoločnosť Neografia, ako aj vedenie Matice slovenskej v Martine prostredníctvom členského ústredia. Víťazoslav Móric v diskusnom príspevku posúval postavenie Matice slovenskej do polohy radikálnej politickej strany, ktorá si podľa neho má svoj zástoj vydobyť „zásadnými“ prostriedkami, čo vyvolalo u prítomných značnú rozpačitosť a nevôľu.
V tejto súvislosti treba zdôrazniť, že Matica slovenská nie je a nebude politickou stranou, ale je a bude kultúrno–osvetovou, vedeckoprezentačnou inštitúciou s celoslovenskou pôsobnosťou a zahraničnou orientáciou. V ďalších diskusných príspevkoch sa nastoľovala otázka lepšej informovanosti členskej základne o podujatiach a činnosti MO MS aj prostredníctvom regionálnych novín a televízie, zdôrazňovala sa otázka kultúry slovenského jazyka, výročie Žilinskej synody, Onódskeho snemu, Štefana Moysesa, kodifikácie bernolákovčiny ako spisovného jazyka a i. Uznesenie valného zhromaždenia uložilo novému výboru naďalej iniciovať vytvorenie stálej expozície Dejín Matice slovenskej v tzv. Beňuškovom dome, ktorá by posilnila matičného ducha v Martine a súčasne by sa mohla stať strediskom martinských matičiarov a ich hostí. Zhromaždenie sa uznieslo aj na vytvorení pracovnej skupiny, ktorá by objektívne a fundovane zhodnotila vývin Matice slovenskej od novembra 1989 po súčasnosť.
Na ďalšie trojročné volebné obdobie bol za predsedu miestneho odboru zvolený už na tretie volebné obdobie Imrich Sedlák, podpredsedami sa stali Tomáš Winkler a Alexander Lilge, členmi výboru Michal Eliáš, Taťana Sivová, Daniel Borcovan, Anna Chudziaková, Mária Nováková, Peter Mišák. Členmi dozorného výboru sa stali Katarína Pacnerová, Ivana Danková a Igor Válek. (jo)