Minulý utorok bol posledným dňom fašiangového „bujarenia“ a plnými dúškami ho mohli vychutnať aj mnohí Martinčania. Stalo sa tak pod organizátorskou taktovkou martinskej radnice a jej Kultúrneho centra. Hlavný fašiangový program sa uskutočnil popoludní v pešej zóne. Na pódiu i pred ním sa striedali hudobné skupiny Olympia a Plus Band a potom turčianske folklórne skupiny Turiec, Fatran, Hradisko a Lysec. Za severnou stenou budovy Milénia si okoloidúci mohli pochutnať na pečenom prasiatku, bravčových špecialitách a vidieť ukážky z prípravy fašiangovej zabíjačky.
Fašiangový sprievod sa doslova prevalil pešou zónou, pričom okoloidúci museli uskakovať pred zamaskovaným diviakom na dvoch nohách, ktorý vyzýval slečny i vydaté ženy do tanca a utekať pred cigánkami a husármi. Tieto zamaskované dievčiny natierali slivkovým lekvárom tváre všetkých ľudí, ktorí im prišli do cesty a nestihli pred nimi uniknúť.
Pred záverečným pochovávaním basy prišli na rad humorne ladené fašiangové tance. Samozrejme, nechýbalo ani ocenenie najkrajšej turčianskej masky medveďa. Ako sa víťazný Igor Hraško cítil v umelej medvedej koži, to sme sa nedozvedeli, ale určite mu bolo teplo, veď sa navyvádzal dosť. Basu pochovávali členovia folklórneho súboru Fatran za vytrvalého nariekania plačiek.
A na záver posledného fašiangu prišlo to najlepšie – výstava diel fašiangového špecialistu číslo jeden na Slovensku, najznámejšieho fotografa a maliara fašiangových fotografií – Ivana Kellyho Köhlera, ktorú otvoril v martinskom Kultúrnom centre. Tu sa varila fašiangová praženica, jedli šišky, „bujarilo“ a veselilo sa do „bezvedomia“. Nechýbala pritom ani kvalitná džezová hudba, ktorú Ivan Kelly Köhler už dlhé roky neúnavne propaguje.
A jeho výtvarné diela, tie sú jednoducho nenapodobniteľné, rovnako ako jeho fašiangový kostým vyrobený podľa vlastného návrhu a zostava ľudí v maskách, ktorí prišli s ním do Martina. Ako nám povedal, maskovaných spolupracovníkov si priviezol zo Žiliny – z Bytčice, Rajeckej doliny, Považskobystrickej doliny, Kysúc a z oravskej Zázrivej. „Maliarom, výrobcom kostýmov a choreografom sa zastaví rozum, keď uvidia masky takejto nápaditosti a farebných kombinácií. Pritom ide výhradne o ľudovú tvorivosť,“ dodáva Ivan Kelly Köhler.
V Kultúrnom centre v Martine vystavoval výber svojich diel, ktoré dokončil v posledných piatich rokoch. Keďže v Martine mal k dispozícii iba malé výstavné priestory, musel svoje diela zmenšiť, pri normálnej veľkosti dosahujú dvojmetrovú výšku.(br)