Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

FUTBALOVÁ JAR S TEPLICKOU AQUOU

Prvoradým cieľom je záchrana Jaroslav Fidrik neodmysliteľne patrí k teplickému futbalu. Na jeho čele stojí od roku 1998. Hovorí o sebe, že je maximalista. So svojím klubom sa štveral po poschodiach futbalovej hierarchie. Klub, ktorý v súčasnosti vedie,

šk agua turčianske teplicePrvoradým cieľom je záchrana
Jaroslav Fidrik neodmysliteľne patrí k teplickému futbalu. Na jeho čele stojí od roku 1998. Hovorí o sebe, že je maximalista. So svojím klubom sa štveral po poschodiach futbalovej hierarchie. Klub, ktorý v súčasnosti vedie, totiž za jeho pôsobenia začínal v štvrtej lige, dnes hrá druhú najvyššiu futbalovú súťaž na Slovensku.
Teplická Aqua sa v júni minulého roku tešila z víťazstva v III. lige. Dosť sa vtedy vo futbalovej verejnosti špekulovalo, či budete mať záujem postúpiť vyššie. Vy ste vtedy akékoľvek pochybnosti ráznym spôsobom odmietli, Teplice sa prihlásili do prvej ligy. Čo si o tomto rozhodnutí aj s odstupom času myslíte?
Akékoľvek dohady ohľadom našej účasti v prvej lige boli zbytočné. Veľakrát som hovoril, že som maximalista, a to stále platí. Keď sme nastúpili do teplického futbalu, tak sme si stanovili jeden konkrétny cieľ, a to, že do piatich rokov chceme hrať druhú najvyššiu futbalovú súťaž. O nejaký čas sa nám naplnenie nášho cieľa posunulo, som rád, že sa tak stalo. Rozhodnutie hrať prvú ligu bolo správne a nič na tejto skutočnosti nemení ani naše súčasné postavenie. Veď čo by sme to boli za športovci, keby sme nemali ambíciu posúvať sa vyššie. V takomto prípade by naša práca a vynaložené úsilie nemalo žiadny zmysel.
Poďme teda k tej futbalovej jeseni, ako ju videl prezident klubu?
Začali sme nad očakávanie dobre. Úprimne poviem, taký úspešný vstup do súťaže som nečakal, zrejme to možno pripísať nováčikovskému nadšeniu a elánu. Pravda však je aj to, že súperi nás možno na začiatku podceňovali, nevedeli, čo môžu od nás čakať. Z prvých štyroch zápasov sme vyhrali tri, ale napriek tomu nikto z nás nelietal v oblakoch, vedeli sme, že ťažké chvíle ešte len prídu. Žiaľ, stalo sa, prišla séria prehier, ktorá nikoho z nás netešila. Chcem však povedať, že napriek prehrám nebol náš herný prejav zlý, vo viacerých stretnutiach sme dokázali potrápiť favoritov. Body však získavali naši súperi, postupne sme strácali pôdu pod nohami. Vo futbale však musíte mať aj šťastie, a to sa od nás vo viacerých zápasoch odklonilo.
Pred jarnou časťou súťaže ste výrazným spôsobom obmenili hráčsky káder. Veľa hráčov z mužstva odišlo, viacerí prišli. Prečo taký radikálny rez, môžete nám to vysvetliť?
Po nevydarenej jesennej časti sme boli nútení niečo urobiť. Rozhodli sme sa obmeniť káder, naliať mu do žíl čerstvej krvi. Pozrite sa, mužstvo bolo viac rokov pohromade, niektorí hráči stratili motiváciu, kvalitatívne sa už nedokázali vyššie posunúť. Možno aj pre nich bude lepšie, keď v novom prostredí nájdu novú chuť do futbalu. Na druhej strane sme prakticky po celom Slovensku hľadali také tipy mladých hráčov, ktoré budú mať dostatok síl a schopností zachrániť v Turčianskych Tepliciach prvú ligu.
Väčšina nováčikov vo vašom mužstve je relatívne mladých, prevažná časť z nich pôsobila v nižších súťažiach. Podľa trénera Šimčeka im však nechýba chuť na sebe pracovať, prvá liga je pre nich veľkou motiváciou...
Práve preto sme si ich vybrali. Chlapci majú záujem presadiť sa vo veľkom futbale, Teplice sú jednou z ich zastávok, ktorá im na tejto ceste môže pomôcť. Odhodlanie a chuť im rozhodne nechýba, verím, že to potvrdia aj na ihrisku.
Na Slovensku to býva tak, že po sérii neúspešných výsledkov odchádza ako prvý tréner. Vy ste v Tepliciach zvolili inú, povedzme, že radikálnejšiu alternatívu, z kádra odišli viacerí hráči. Znamená to, že Ivan Šimček má ako tréner vašu dôveru?
Odpoveď je jednoduchá. Trénerovi veríme, má našu absolútnu dôveru. Pozrite sa, naša filozofia je možno trochu iná ako u druhých klubov, ale snažíme sa jej držať. Spočíva v tom, že kvôli zlým výsledkom nebude odchádzať tréner, ale hráči, ktorí nesplnili naše očakávania. Tréner potrebuje na svoju prácu pokoj a istotu. Rozhodli sme sa budovať nové mužstvo, a to nejaký čas trvá. Trpezlivosť nám nechýba a tréner o tom vie. Ja som Ivanovi Šimčekovi povedal. Pokiaľ tu budem ja, tak tu bude aj on. Samozrejme, za predpokladu, že bude mať záujem.
Čo prezident klubu od jarnej časti očakáva?
Naše úsilie smeruje k jedinému cieľu, a tým je záchrana v súťaži. Preto sme sa pustili do toľkých zmien, v klube sme presvedčení, že nám môžu len pomôcť. Horšie ako na jeseň hrať nemôžeme, jar by z našej strany mala byť lepšia.
V nadstavbovej časti prvej ligy bude hrať osem mužstiev. Šesť z nich si zachová prvoligovú príslušnosť aj v ďalšom ročníku, dva mančafty zostúpia do druhej ligy. Koho považujete za najväčšieho súpera v boji o zotrvanie v súťaži?
Nikdy som sa nevyjadroval a ani sa nebudem vyjadrovať na adresu našich súperov. V prvom rade sa musíme sústrediť na seba. Od našej hry, od našich výkonov bude závisieť, ako nakoniec dopadneme. Jedno je však isté. Každý zápas je pre nás životne dôležitý a z tohto pohľadu je jedno proti komu hráme. Ak chceme uspieť, budeme musieť bodovať aj s prvým alebo so šiestym, inú alternatívu ani nemáme.
Robiť futbal na prvoligovej úrovni, zvlášť v malom meste nie je asi vôbec jednoduché...
Netajím sa tým, že hráme v poloprofe-
sionálnych podmienkach. Sme taký rodinný podnik, kde sa dvaja až traja ľudia starajú o celý chod klubu. Pôsobíme síce v skromných podmienkach, ale stojí to za to. Aj touto cestou sa chcem poďakovať mojim kolegom. Myslím, si, že za tie roky sme spoločne urobili kus poctivej práce, ktorá mala zmysel.
Nedá mi, aby som sa vás nespýtal, či cítite podporu mesta?
Našou účasťou vo futbale nereprezentujeme len náš klub, ale aj mesto, v ktorom pôsobíme. Na nedávnom zasadnutí mestského zastupiteľstva nám poslanci schválili 500 000 korún. Na začiatok sme spokojní, každá takáto pomoc nám pomôže. Obrazne povedané, dnes nám schválili pol milióna, neskôr, keď sa zachránime, to bude možno ešte viac.
Koľko finančných prostriedkov potrebujete na prvú ligu?
Ťažko povedať. Ideálne by bolo, keby sme mali rozpočet na úrovni pätnástich miliónov, určite by sme nemali problémy, s ktorými v súčasnosti zápasíme. Náš rozpočet sa pohybuje niekde na polovici želaného stavu, ale to sa vôbec nesťažujeme.
Posledná otázka smeruje k vašim fanúšikom, čo by ste im odkázali?
Bol by som rád, keby si vo väčšej miere našli cestu na štadión. Po rokoch sa hrá v Turci prvá liga, z nášho pohľadu to nie je bežná záležitosť. Viem, že sme našich priaznivcov na jeseň výsledkami veľmi nepotešili, ale dúfam, že im to teraz na jar vynahradíme.

Skryť Vypnúť reklamu


Dušan Tittel: Strata nie je veľká, dá sa dobehnúť


Účinkovanie teplickej Aquy som prirodzene pozorne sledoval. Vstup do súťaže mali Tepličania veľmi dobrý, veď z prvých štyroch zápasoch získali deväť bodov. Potom prišla séria prehier a mužstvo sa postupne prepadlo až na poslednú priečku v tabuľke. Osobne by som však z toho veľkú tragédiu nerobil, veď strata na miesto zaručujúce účasť v prvej lige aj v ďalšom ročníku nie je veľká, dá sa rýchlo dobehnúť. Samozrejme, do úvahy treba zobrať aj skutočnosť, že Turčianske Teplice hrajú v poloprofesionálnych podmienkach a naozaj nie je jednoduché hrať futbal, cestovať za súpermi a ešte chodiť aj do práce. Z tohto pohľadu to hráči nemali jednoduché, určite každý zápas ich stál veľa síl. Každopádne teplickému futbalu prajem, aby sa mu podarilo v Turci udržať prvú ligu, pretože si to tento región a ľudia v ňom žijúci určite zaslúža. Trénerovi Ivanovi Šimčekovi zas želám, aby mal pri výbere hráčov šťastnú ruku, verím že sa mu podarí mužstvo pripraviť tak, aby bol s jeho hrou a výsledkami spokojný. Futbal je veľký fenomén, jeho poslaním je predovšetkým zabávať ľudí. Verím, že sa to futbalistom Turčianskych Teplíc v jarnej časti prvej ligy podarí.

Skryť Vypnúť reklamu

Len nepodľahnúť beznádeji

Prognóza Milana Šimka, znalca turčianskeho futbalu
Prognózovať niečo v dnešnom futbale je dosť zložité, pretože na každé jedno mužstvo vplýva veľké množstvo faktorov, ktoré zásadne, alebo menej zásadne ovplyvňujú celé dianie okolo mužstva a samozrejme v konečnom dôsledku aj jeho výkony a v neposlednom rade aj výsledky. Mužstvo Turčianskych Teplíc, podľa mňa zrejme prechádza v súčasnosti zásadnými zmenami, o čom svedčí skutočnosť, že z tímu odišlo pomerne veľa skúsených hráčov a na druhej strane prišli mladí a menej skúsení hráči. Tréneri a celý realizačný tím bude mať veľmi ťažkú úlohu vytvoriť z nového mužstva jednoliaty - zohratý celok, od ktorého budú fanúšikovia čakať kvalitné výkony a najmä výsledky. Myslím si však, že tréner Šimček je skúsený odborník a dokáže zabudovať do mužstva nových hráčov, hoci viem, že to rozhodne nebude mať ľahké. Všetko chce svoj čas a čas hrá v tomto prípade proti Turčianskym Tepliciam. Ich postavenie v redukovanej tabuľke I. ligy po jeseni však podľa mňa nie je vôbec beznádejné a pri troche šťastia a ďalších priaznivých okolnostiach, myslím tým dobrú formu hráčov, vyhýbanie sa zranení a absencii pre žlté alebo červené karty, ale rovnako pri zachovaní objektivity rozhodcov, nemusí byť záchrana v súťaži nereálna. Dôležité ale bude, aby sa aj v šatni vytvoril dobrý kolektív, ktorý bude nastupovať na zápasy so zdravým sebavedomím. Bolo by veľmi zlé, keby po krachu martinského futbalu odišla z Turca ďalšia kvalitná futbalová súťaž. Verím, že vedenie klubu, realizačný tím, ako aj omladený hráčsky káder, urobia všetko preto, aby sa druhá najvyššia súťaž na Slovensku hrala v Turčianskych Tepliciach aj v budúcej sezóne. Všetci, ktorí máme radi turčiansky futbal, im budeme držať palce.

Skryť Vypnúť reklamu

ŠK Aqua Turčianske Teplice. V hornom rade zľava: Matúš Vavro, Tomáš Jandzík, Jozef Letrik, Milan Pravňan, Ján Kečkeš, Peter Mikuška, Roman Volna, Michal Suchomel, Michal Schmidt, Ján Hrbek, Tomáš Škrobák, Rastislav Traindl – vedúci mužstva. V dolnom rade zľava: Michal Kempný, Pavol Húšťava, Jozef Koleno, Zdeněk Ždimera, Ivan Šimček – tréner mužstva, Miroslav Kovalčík – asistent trénera, Milan Nemec, Martin Mikula, Marek Garaj, Štefan Šibík. Na snímke chýbajú Marek Jeťko, Peter Šovčík a Pavol Veterník.Vedenie klubu a realizačný tím


Prezident klubu: Jaroslav Fidrik
Viceprezident klubu: Vladimír Polerecký
Manažéri klubu: Jozef Petrovič
Dušan Gábor
Tréner: Ivan Šimček
Asistent trénera: Miroslav Kovalčík
Lekár: Jozef Reguly
Vedúci mužstva: Rastislav Traindl
Maséri: Jozef Pinďák
Adriana Biščáková
Hlásateľ: Milan Kohút
Zmeny v kádri
Prišli:
Ján Hrbek (Banská Bystrica – hosťovanie do 31.7. 2007), Pavol Húšťava (Nitra – hosťovanie do 31.7. 2007), Peter Mikuška (Dolná Ždaňa – do 31.1. 2008), Marek Garaj (Horná Štubňa – hosťovanie do 31.7. 2007), Tomáš Škrobák (Žilina – do 31.12. 2007), Štefan Šibík (Sučany – hosťovanie do 30.8. 2007), Matúš Vavro (Podbrezová – hosťovanie do 30.8. 2007), Martin Mikula (Radča), Jan Kečkeš (Handlová – hosťovanie do 31.1. 2008), Tomáš Jandzík (Žiškov), Roman Volna (Ďanová).
Odišli: Pavol Kravárik, Marek Matkobiš, Tomáš Machovič - ich nový klub zatiaľ nie je známy, Jozef Šavol (Valča), Rastislav Karas, Pavol Koleno (obaja Nemecko), Daniel Ďanovský (Turčianske Teplice B), Marek Bajza (ukončenie hosťovania – Žilina), Peter Hoferica (Banská Bystrica), Richard Privitzer (Malajzia).


Čo priniesla jeseň
Celková bilancia 22 4 1 17 27:50 13
Bilancia doma 11 4 0 7 16:20 12
Bilancia vonku 11 0 1 10 11:30 1

Zápasová bilancia:
V, P, V, V, P, P, P, P, P, P, P, P, P, P, R, P, P, V, P, P, P, P
Postup v tabuľke:
2, 7, 4, 2, 4, 7, 7, 9, 10, 11, 11, 11, 11, 12, 12, 12, 12, 12, 12, 12, 12, 12
Najväčšie víťazstvo:
5. august 2006, 4. kolo, Turčianske Teplice – Humenné 4:0 (1:0)
Najvyššia prehra:
22. júla 2006, 2. kolo, Močenok – Turčianske Teplice 6:1 (5:1)
Góly Aquy na jeseň strelili:
Marek Jeťko – 7 gólov, Richard Privitzer – 5 gólov, Jozef Koleno – 4 góly, Michal Kempný – 3 góly, Pavol Kravárik, Peter Hoferica, Zdeněk Ždimera – všetci po 2 góly, Jozef Šavol, Marek Bajza – obaja po 1 góle
Tabuľka jesennej časti
1. Rimavská Sobota 22 13 5 4 45:20 44
2. Šaľa 22 12 7 3 36:20 43
3. Zlaté Moravce 22 12 4 6 28:20 40
4. Močenok 22 11 6 5 38:29 39
5. Prešov 22 8 9 5 28:19 33
6. Lučenec 22 8 5 9 25:23 29
7. Košice B 22 8 5 9 23:30 29
8. Podbrezová 22 5 8 9 21:29 23
9. Michalovce 22 4 10 8 25:31 22
10. Dunajská Streda 22 5 7 10 21:32 22
11. Humenné 22 5 7 10 23:39 22
12. Turčianske Teplice 22 4 1 17 27:50 13

Mužstvá umiestené na prvom až štvrtom mieste postúpili do baráže, v ktorej budú hrať spolu s Trnavou, Trenčínom, Interom a Dubnicou o účasť v Corgoň lige. Družstvá umiestnené po základnej asti 1. ligy na 5.-12. mieste odohrajú systémom doma-vonku 14 kôl nadstavbovej asti súaže. Tímy, ktoré skonia na konenom 11. a 12. mieste zostúpia do II. ligy poda územnej príslušnosti.

Tabuľka nadstavbovej časti
– východiskový stav

1. Košice B 14 7 3 4 18:18 24
2. Prešov 14 6 5 3 16:8 23
3. Lučenec 14 7 2 5 20:13 23
4. Humenné 14 5 5 4 19:22 20
5. Podbrezová 14 4 6 4 14:13 18
6. Dunajská.Streda 14 3 6 5 14:18 15
7. Michalovce 14 3 6 5 14:19 15
8. Turčianske Teplice 14 4 1 9 21:25 13

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 8. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 9. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 10. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 1. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 4. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 7. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 8. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 24 380
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 15 225
 3. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 13 096
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 091
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 542
 6. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 663
 7. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 6 605
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 584
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 326
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 177
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Najlepší futbalista TFZ 2020: Individuálne ceny

Ocenenie najlepší žiak získal Lubomír Gábor a najlepším dorastencom sa stal Martin Lichner. Cena pre trénerskú osobnosť skončila v rukách Jozefa Ďuričku a hlasovanie o najlepšieho rozhodcu ovládol Jaroslav Bulík. Individuálne ocenenia poznáme, o týždeň (26. januára) sa môžete tešiť na najlepšiu jedenástku.

Ilustračné foto.

Stokrát za rok peši na Martinské hole

Nebola v tom žiadna stávka, hovorí Michal Hojstrič z Martina.

Za sotvku sladká odmena.

Zoznam mobilných odberových miest v Turci

Tieto mobilné odberové miesta fungujú už dlhšie, ďalšie odberové miesta budú mestá a obce vytvárať.

Histórii martinského futbalu už nehrozí, že zapadne prachom

Ikona nášho futbalu Jozef Huťka sa výrazným spôsobom podieľal na vzniku knihy, ktorá mapuje sto rokov martinského futbalu. Pri jej zostavovaní sa dočkal pomoci, no stretol sa aj s odmietaním.

Kniha mapuje dianie v martinskom futbale medzi rokmi 1912 a 2012.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Informácie o skríningovom testovaní v Martine

Zatiaľ je v meste k dispozícií deväť funkčných odberových miest, celoplošne sa v metroplote Turca bude testovať najmä počas víkendu.

V Banskej Bystrici nahlásili hromadné prepúšťanie 1 486 zamestnancov

Ohrození sú zamestnanci z oblasti poštových služieb, ide o avizované prepúšťanie v Slovenskej pošte.

Zoznam mobilných odberových miest v Turci

Tieto mobilné odberové miesta fungujú už dlhšie, ďalšie odberové miesta budú mestá a obce vytvárať.

Už ste čítali?