Streda, 2. december, 2020 | Meniny má BibiánaKrížovkyKrížovky
HOKEJOVÁ EXTRALIGA – ŠTVRŤFINÁLE PLAY OFF

Trenčania martinským OSUDOM

Po štyroch rokoch pôstu sa martinskí extraligoví hokejisti opäť prebojovali do play off. Súperom im je štvrté mužstvo po základnej časti hokejovej extraligy. Po dvoch prehrách v Trenčíne, keď najmä v prvom zápase neboli Martinčania ďaleko od prekvapenia,

Po štyroch rokoch pôstu sa martinskí extraligoví hokejisti opäť prebojovali do play off. Súperom im je štvrté mužstvo po základnej časti hokejovej extraligy. Po dvoch prehrách v Trenčíne, keď najmä v prvom zápase neboli Martinčania ďaleko od prekvapenia, sa v nedeľu a pondelok presťahovala séria do Turca. Keď čítate tieto riadky poznáme aj výsledok pondelkového domáceho zápasu – veľmi dôležitého pre ďalší vývoj série - ktorý sa hral už po našej uzávierke. Aj po nedeľnom prehranom zápase Martinčanov boli ešte karty otvorené. Preto môžeme len zopakovať informáciu, že play off sa hrá na štyri víťazné zápasy. Piaty zápas je naplánovaný na 7. marca (streda) v Trenčíne, šiesty zápas 9. marca (piatok) v Martine, siedmy zápas: 11. marca (nedeľa) v Trenčíne.
Streda: Dukla Trenčín – MHC Martin 3:2 (2:1,1:1,0:0) – na zápasy 1:0
- góly: 6. a 12. Melichárek a 30. Heš, resp. 6. Koložváry (Važan, Podstavek) a Török (Klepáč, Beran). Zostava Martina: Ševela – J. Polák, Klepáč, Škuta, Hriňa, Kolba, Ďatelinka – Török, Beran, Trokan, Podstavek, Koložváry, Važan, Oravec, Gálik, Špirko, P. Tabaček, Mahdalík, Markovič.
Štvrtok: Dukla Trenčín – MHC Martin 6:2 (2:1,2:0,2:1) na zápasy 2:0 – góly: Barinka, 12. Poľjaček, 27. a 38. Kollár, 58. Melichárek, 60. Fatyka, resp. 5. Koložváry (Važan) a 58. Škuta (Koložváry, Podstavek). Zostava Martina: Ševela (44. Dzubina) – J. Polák, Klepáč, Škuta, Hriňa, Kolba, Ďatelinka, Sadloň, Šimka – Török, Beran, Trokan, Podstavek, Koložváry, Važan, Oravec, Gálik, Špirko, P. Tabaček, Mahdalík, Markovič.
Nedeľa: MHC Martin – Dukla Trenčín 2:3 (0:1,1:1,1:1) – na zápasy 0:3 – góly: 35. Hriňa (Špirko, Podstavek) a 55. Špirko (Gálik), resp. 17. Křetinský, 27. Nemec a 43. Pardavý. Zostava Martina: Ševela – J. Polák, Klepáč, Škuta, Hriňa, Kolba, Ďatelinka – Török, Beran, Trokan, Podstavek, Koložváry, Važan, Oravec, Gálik, Špirko, P. Tabaček, Mahdalík, Markovič.
Nechýbalo veľa
Hoci v taktike oboch súperov prevládali defenzívne úlohy, od prvých minút sa hral veľmi dobrý hokej. V začínajúcej sa šiestej minúte zápasu urobila prievan v tretine domácich druhá útočná formácia Martina a po prihrávke Važana dal Koložváry vedúci gól. Z hľadiska ďalšieho vývoja zápasu bolo dôležité, že hostia za 34 sekúnd inkasovali vyrovnávajúci gól z hokejky Melichárka, ktorý tečoval Homérovu strelu. V 12. min sa presadil opäť Melichárek, tentoraz pri druhej domácej presilovke, keď bol na trestnej lavici Tabaček. O dve minúty mohlo byť vyrovnané, lenže hlavný rozhodca, po konzultácii s viedorozhodcom, neuznal vyrovnávajúci gól Špirka, od ktorého nohy smeroval puk za chrbát brankára Hálu. Tréner Spišiak na tlačovke po zápase povedal, že podľa neho to bol regulárny gól. A nebol sám, kto tvrdil, že gól mal platiť! Spomalený záznam gólového momentu totiž vôbec nepotvrdil, že by martinský strelec urobil úmyselný pohyb nohou proti puku, aby ho usmernil do siete. Na ďalší gól čakalo hľadisko až do polovice stretnutia – pri presilovke, keď na trestnej lavici sedel Gálik, sa po skrumáži pred Ševelom dostal puk k obrancovi Hešovi, ktorý zvýšil vedenie Trenčanov na rozdiel dvoch gólov. Hostia neklesli do kolien a ani nie o tri minúty sa pri presilovej hre o dvoch hráčov presadil Török, ktorý tečoval strelu obrancu Klepáča za chrbát domáceho brankára. Aj záverečná dvadsaťminútovka, hoci v nej gól nepadol, priniesla výborný hokej, so stupňujúcou sa aktivitou Martinčanov. Brankár Hála viackrát podržal svojich spoluhráčov a rovnako v skvelej forme pokračoval aj martinský Ševela. V záverečnej martinskej ofenzíve sa vojaci bránili zubami-nechtami a bez ujmy prežili aj záverečnú power play.
Ako cez kopirák
Veľa spoločného s prvým zápasom malo aj druhé stretnutie štvrťfinálových súperov. Akoby scenár písal jeden autor. Rovnako ako v prvom, aj v druhom zápase, sa ujali vedenia Martinčania a autorom gólu bol opäť Koložváry. Lenže, aj pokračovanie malo ten istý scenár. Tentoraz o trochu neskôr, ale predsa len o krátkych 74 sekúnd vojaci vyrovnali. Rovnako, ako v prvom aj v druhom zápase to mnohí označili za gól obratu. Martinčania potom síce v prvej tretine niekoľkokrát narobili poriadny vietor pred brankárom Hálom, ale strelecky sa presadili iba domáci. V 12. min neobsadený Poľjaček dorazil puk za Ševelov chrbát. Martinčanom ani v tomto zápase nevychádzali presilovky. Hoci mali túto výhodu až osemkrát, ani raz sa im nepodarilo skórovať. Naopak, sila domácich bola najmä pri presilovkách, lebo ďalšie dva trenčianske údery, ktoré definitívne zlomili odpor Martinčanov, im zasadil domáci Kollár v početnej presile. Zverenci trénera Spišiaka sa síce nevzdávali, hrali aktívne, ale na fyzicky výborne pripravených domácich, ktorí hrali s obrovským nasadaním a často na hranici dovoleného s dohrávaním súbojov pri mantineli, to nestačilo. Najmä zásluhou týchto atribútov najmä v druhej tretine aktívni Trenčania hostí výrazne prestrieľali. V záverečnej tretine stiahol po piatom góle tréner Spišiak z hry brankára Ševelu a nechal ho odpočívať. Aj jeho nástupca Dzubina čelil viacerým strelám domácich hráčov a jediný gól inkasoval 56 sekúnd pred koncom zápasu. Ešte predtým, po peknej kombinácii druhej martinskej formácie, dal obranca Škuta druhý gól hostí a naznačil, že aj trenčianska defenzíva môže byť zraniteľná.
Trenčiansky mečbal
V treťom zápase súperov sa od prvých minút hral na podhájskom ľade hokej ako britva. Martinčania začali aktívne, ale proti súperovi, hrajúcemu s vysunutou obranou sa presadzovali veľmi ťažko. Ak sa aj zverenci trénera Spišiaka dostali do finálnej koncovky, ich strelecké pokusy likvidoval spoľahlivý Hála. Hostia sa za víťazstvom na podhájskom ľade rozbehli v 17. min. Křetinského strela skončila za chrbtom Ševelu. V úvode druhej tretiny síce na martinských hokejkách nechýbala obrovská snaha, ale jej sprievodným znakom bola aj veľká nervozita. V 27. min využili hostia presilovku na druhý gól, ktorého autorom bol Nemec. O minútu neskôr mohlo byť veselšie aj na martinskej striedačke, ale Beranovu strelu zblízka brankár hostí zázračne chytil na bránkovej čiare. Potom prišli počas domácej presilovky dva výborné strelecké okamihy Hriňu. Ten prvý skončil na plexiskle za bránkou hostí, ale po druhom sa zatrepotal puk v trenčianskej sieti. V záverečnej tretine, keď sa začal stupňovať martinský tlak, ale urobil obrovskú hrúbku martinský obranca Klepáč, keď prihral presne na hokejku Pardavému, ktorý zoči-voči Ševelovi nezaváhal. Martinčanom chvíľu trvalo, kým sa zo šoku otriasli. Na nohy ich postavil kontaktný gól Špirka po strele Gálika, ktorý tentoraz videorozhodca odobril. V hektickom závere stretnutia už ale domáci nepremenili ani jednu zo šancí. Pri ich ani nie minútovej hre bez brankára mohli skôr inkasovať, ale po Húževkovej strele sa v úlohe „brankára“ blysol Polák. Hostia dotiahli zápas do víťazného konca a v pondelok, už po našej uzávierke, mali šancu premeniť mečbal na postup do semifinále. (jk)