Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky
PRED DVESTODVADSIATIMI ROKMI VZNIKLA VĎAKA ANTONOVI BERNOLÁKOVI PRVÁ KODIFIKOVANÁ SPISOVNÁ SLOVENČINA

Hovoriť a písať živou rečou

Písmo a literatúra zohráva v existencii každého národa životne dôležitú úlohu. V súčasnosti, keď informácie majú obrovskú cenu, by sme na to nemali zabúdať, rovnako ani na tých, ktorí pochopili, že Slováci potrebujú vlastný spisovný jazyk.

Tento rok si pripomíname 220. výročie kodifikovania bernolákovčiny. Jej základom bola západná slovenčina, ale objavili sa v nej aj slová, ktoré sa vtedy používali iba na strednom Slovensku.
Slávna slovanská minulosť
Snahy kodifikovať spisovnú slovenčinu mali v prvej polovici 18. storočia kamaldulskí mnísi, neskôr Jozef Ignác Bajza, ktorý v roku 1782 napísal v západnej slovenčine dielo Epigramy a v roku 1783 román René mláďenca, Príhodi a skúsenosti. Prvým vydareným pokusom v dosiahnutí tohto zámeru bolo v roku 1787 vydanie diela Dissertatio philologico-critica de literis Slavorum..., v ktorom Anton Bernolák spracoval pravopis a výslovnosť nášho jazyka. Zároveň ho čistil od chýb prenesených do slovenčiny z českého jazyka. Bernolák považoval slovenský jazyk za mimoriadne pestrý a bohatý, lebo využíva približne tretinu zvukov, ktoré iné národy nevyužívajú. Myslel tým konkrétne mäkké spoluhlásky, preto sa Slováci podľa neho môžu veľmi ľahko učiť cudzie jazyky. Bol hrdý na slovanskú minulosť. O Henetoch a Venedoch, ktorých spomínal už pred viac ako 3 tisíc rokmi Homér, hovoril ako o predchodcoch Slovanov. Sloviensky jazyk bol už v 9. storočí popri hebrejčine, gréčtine a latinčine tretím liturgickým jazykom kresťanstva. Už pápeži Mikuláš I. a Ján VIII. dovolili slúžiť v slovienčine najsvätejšie úkony.
Dôvodom zavedenia spisovného jazyka v období osvietenstva bola snaha prijať celoslovenskú jednotnú formu jazyka, ktorý by slúžil na náboženskú pastoráciu.
Anton Bernolák pracoval od osemdesiatych rokov 18. storočia na slovensko-česko-latinsko- nemecko-maďarskom slovníku. Prepracoval ho dohromady sedemkrát a jeho nástupcom sa podarilo ho vydať až 12 rokov po Bernolákovej smrti, v roku 1825. Osvietenecké reformy sa v celom Rakúskom mocnárstve uskutočnili vďaka panovníčke Márii Terézii a zvýšené tempo zaznamenali v období vlády jej syna cisára Jozefa II. Tolerančný patent a patent o zrušení nevoľníctva z rokov 1781 a 1785 priniesli protestantom náboženskú slobodu a nevoľníkom možnosť sťahovať sa najmä na oslobodené územia, na Dolnú zem, ktorú desaťročia okupovali Turci, nezávisle od vôle svojho zemepána. Bernolákovské hnutie v priebehu nasledujúceho desaťročia tvorilo približne 500 slovenských vzdelancov. Našli sa medzi nimi mnohí, ktorí boli akýmsi závanom sviežeho vetra, ohlasujúceho revolučné časy, a to ešte pred francúzskou revolúciou v roku 1789.
Anton Bernolák kládol dôraz nielen na potrebu úradnej komunikácie v živých jazykoch, ale aj na dialóg šľachty so služobníctvom. „Či smiech, čiastočne aj hnev u správne uvažujúcich ľudí nevyvolá ten, kto s cudzincami dokáže hovoriť ich vlastnými slovami, ale s obyvateľmi kráľovstva a so služobníctvom hovorí iba pomocou tlmočníkov, alebo lámanou rečou. Či nie je lenivý ten, kto sa neučí jazyky domácej vlasti, napríklad slovenčinu a maďarčinu,“ napísal A. Bernolák.
Prvé pravopisné zásady
Anton Bernolák vychádzal zo živej reči, ktorou Slováci hovorili v tých časoch. Pochádzal z hornej Oravy, zo Slanice, zo známeho zemianskeho rodu. Za prvoradú pokladal výslovnosť, z ktorej chcel odvodzovať pravopis. Vo svojej slovenčine odstránil čechizmy, v niektorých slovách nahradil začiatočné písmeno v písmenom u (napr. umrel, učení), odôvodnil nesprávnosť písania dvojhlásky au namiesto ú (lúka, múdri), odstránil ě, ú, ř, písmená s a š písal jednotným spôsobom a okrem niekoľkých gramatických tvarov neuplatnil dvojhlásky. Za výrazne stredoslovenský prvok v bernolákovčine treba pokladať používanie ď, ť, ň, ľ a nahradil niekoľko neslovenských výrazov, napríklad jalša (neslovenské gelša), omša (mša), rtuť (živé strébro), ambrela (nádeštec, náslunec). Anton Bernolák niektoré slová tvoril a odvodzoval od iných, napríklad bláznomluvec, dwochboj (súboj), každodenníček (diár). Bernolákovčina sa rýchlo ujala a šírila. Jej organizačnou oporou bolo Tovarišstvo literárneho umeňá v Trnave, ktoré vzniklo v roku 1789. Bernolákovci boli väčšinou vzdelanými vysokoškolákmi. Bernolákovčina sa nemohla rozvíjať do celonárodného jazyka, lebo po smrti Jozefa II. reakčné sily osvietenstvo potláčali. Do popredia sa postupne dostala maďarčina a až v 19. storočí stredoslovenské nárečie.
Martinské poklady z bernolákovských čias
V Archíve literatúry a umenia Slovenskej národnej knižnice uchovávajú písomnosti, ktoré Anton Bernolák písal vlastnou rukou. Jeho písmo je úhľadné, vycibrené, žiaľ zrozumiteľné iba pre tých, ktorí ovládajú latinčinu. Súčasťou týchto písomností sú priateľské listy Antona Bernoláka s Imre Hofferom (pravdepodobne katolíckym duchovným), s ktorým si písal v rokoch 1788 až 1812. Od roku 1797 Anton Bernolák pôsobil v Nových Zámkoch ako farár a dekan, správca hlavnej mestskej školy a učiteľ náboženstva. Z tohto obdobia sa nám zachovali listy, ktoré písal generálnemu vikariátu v Trnave. Korešpondencia má úradný charakter a jej obsahom sú predovšetkým majetkové spory. Vieme, že požiar v máji roku 1810 zničil Antonovi Bernolákovi majetok v hodnote 6 000 zlatých.
Často si písal s Jozefom Vildtom, trnavským generálnym vikárom. Je to prevažne osobná, priateľská korešpondencia (výhradne v latinčine) z rokov 1791 až 1812. V liste z 21. septembra 1801 Bernolák vyjadruje svoj názor na vydanie slovenského spisu hlohovského farára Antona Fialu, 22. marca blahoželá Jozefovi Vildtovi k meninám, listom z 25. júna 1812 Bernolák Vildtovi vysvetľoval svoj spor s mestským úradom v Nových Zámkoch o farské zeme. Súčasťou písomností, viažucich sa k Antonovi Bernolákovi, je pomerne rozsiahla dokumentácia, ktorá súvisí s pohrebom Antona Bernoláka. Zachoval sa aj zoznam predplatiteľov na Bernolákov Slowár z rokov 1800 až 1801.
Obsahuje potvrdenia o pohrebných výdavkoch pre kostolníkov, stolára, ktorý robil truhlu, kňazov, čestnú stráž, františkánov. Celkové výdavky na pohreb Antona Bernoláka boli 49 zlatých a 30 grošov. V týchto písomnostiach je aj odpis úmrtného listu A. Bernoláka.
Slowár slovensko-česko-latinsko-nemecko-uhorský, ktorý je najvýznamenejším Bernolákovým dielom, svedčí o snahe kodifikovať bernolákovčinu. V tlači vyšiel až v roku 1825. Bernolákov predhovor v ňom bol o polovicu kratší ako pôvodný rukopis. Kto robil zásahy do tohto textu, sa ani literárnym vedcom nepodarilo zistiť.
V stálej expozícii Slovenského národného literárneho múzea SNK v Martine si môžete doplniť poznatky o ďalších Bernolákových dielach, pozrieť si vydanie Slowára, jeho rukopis, dobové vyobrazenie zo študentských čias na Bratislavskom seminári. Zaujímavá je aj mapa Slovenska s označenými mestami, kde pôsobili členovia tovarišstva. Prezentované sú aj diela Juraja Fándlyho a Jána Hollého, ktorí v bernolákovčine tvorili.
Kto vie reči, môže byť úradníkom
Bernoláka niektorí literárni vedci považovali za maďaróna. Podľa Dr. Juraja Chovana, známeho literárneho vedca, to ale nebola pravda, pretože Bernolákovi išlo iba o nahradenie latinčiny živým jazykom. Slowár zostavil aj preto, aby sa Slováci pomocou tejto knihy mohli naučiť po maďarsky a mohli sa dostať do úradov. Táto možnosť vyplývala zo zákona z roku 1792. Maďari a Nemci sa dostávali totiž do úradov aj v tých oblastiach Uhorska, kde žili prevažne Slováci.
Súčasná mladá a stredná generácia Slovákov si môže od Bernoláka vziať ponaučenie, že sa treba učiť nielen svoj rodný jazyk, ale aj ďalšie živé jazyky, ktoré potrebuje v praxi. Jeho výzva je o to aktuálnejšia, že žijeme v EÚ, ktorá je oveľa väčšia, ako bolo Rakúsko-Uhorsko a mali by sme sa učiť jazyky, ktoré sú v Únii najpo-užívanejšie.
Braňo Gregor

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 2. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 3. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 4. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 5. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 6. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 7. Magazín SME Ženy už v predaji
 8. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 9. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 10. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 1. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 2. O prenájom auta majú čoraz väčší záujem aj malé firmy. Ušetria
 3. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 4. Magazín SME Ženy už v predaji
 5. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 6. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 7. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 8. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 9. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 10. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 36 468
 2. Aplikáciu tohto Slováka používajú v 150 krajinách. Ako začínal? 24 666
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 17 704
 4. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 17 325
 5. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 17 022
 6. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 15 566
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 413
 8. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 12 263
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 350
 10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 235
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Prímestské autobusy jazdia od dnes v obmedzenom režime

Platí prázdninový režim, spoje pre zamestnancov a školákov sú zabezpečené.

Ilustračné foto.

Stále sa hľadajú zdravotníci

Primátor Ján Danko vyzýva zdravotníkov, aby pomohli pri testovaní.

Ján Danko, primátor Martina.

Celoplošné testovanie: Fakty, pokyny, odporúčania, najčastejšie otázky

V sobotu a nedeľu sa na celom Slovensku uskutoční prvé kolo celoplošného testovania, ktoré má za cieľ pomôcť zachytiť skryté ohniská nákazy a spomaliť šírenie koronavírusu. Odberné miesta budú otvorené 31. októbra a 1. novembra 2020 od 7. - 22. h.

Žabokreky doma ešte nevyhrali

Slovanu vyšiel vstup do ročníka a v klube vládla pohoda. Potom sa však dobre rozbehnutý stroj zasekol a mužstvo sa po šesťzápasovej sérii bez víťazstva zosunulo na spodné priečky tabuľky.

Jakub Kračmer strelil šesť gólov Žabokriek.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V niektorých obciach v okolí Trnavy testovanie nebude

Pôvodne začali v okrese Trnava s prípravami na testovanie všetky obce, niektoré však dostali informáciu o pričlenení ich odberových miest k susedným obciam.

Situácia na Liptove sa zhoršuje, oba okresy zaznamenali rekord v počte pozitívne testovaných

Za jediný deň pribudlo na Liptove 254 ľudí, ktorým potvrdili nákazu koronavírusom.

Vodič autobusu náraz neprežil. Cesta je neprejazdná

Dôvody, pre ktoré vodič náhle zmenil smer jazdy, polícia preveruje.

Primátor Hattas: Situácia je v Nitre veľmi kritická, chýbajú lekári

V pätnástich dedinách budú testovať len jeden deň.

Už ste čítali?