Piatok, 23. október, 2020 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky

KONIEC spanilej jazdy

Hokejová extraliga pokračuje štvrťfinálovým seriálom zápasov play off. Martinčania v ňom mali za súpera vojakov z Trenčína. Hoci po základnej časti súťaže obaja súperi skončili v tabuľke plece pri pleci, vojaci boli favoritom štvrťfinálovej série.

Túto prognózu potvrdili nielen na domácom, ale aj na turčianskom ľade. Séria štyroch zápasov: Martin – Trenčín 0:4.
Hokejová extraliga – štvrťfinále play off

Pondelok: MHC Martin – Dukla Trenčín 2:3 (1:0,1:2,0:1) – na zápasy 0:4. Góly: 11. Hriňa (Važan, Koložváry) a 36. Beran (Török, Kolba). Zostava Martina: Ševela – J. Polák, Klepáč, Škuta, Hriňa, Kolba, Šimka, Sadloň, Ďatelinka – Török, Beran, Trokan, Podstavek, Koložváry, Važan, Oravec, Gálik, Špirko, P. Tabaček, Mahdalík, Markovič.
Martinčania mali v pondelok poslednú možnosť predĺžiť štvrťfinálovú sériu play off. Nestalo sa. Trenčania mečbal premenili. Aj štvrté vzájomné stretnutie, ako tri predchádzajúce, bolo vyrovnané a rovnako aj v ňom rozhodovala najmä vysoká fyzická odolnosť súpera, ktorý dokázal zúročiť každú chybu Martinčanov. Trikrát vstúpili do zápasov lepšie zverenci trénera Spišiaka, dali vedúci gól, ale záverečná víťazná radosť bola vždy na strane favorita – Trenčanov. Kým v prvých dvoch zápasoch vojaci vyrovnávali stav len za niekoľko sekúnd po vedúcom góle Martinčanov, v štvrtom zápase ich domáci dlhšie držali v šachu. Hostia vyrovnávali až v polovici zápasu. Sympatická domáca snaha o predĺženie série sa začala nielen ich tlakom, ale aj úspešnou koncovkou Slavomíra Hriňu v 10. min stretnutia. Jeho bomba sa obtrela o hokejky brániacich protihráčov a Hála bol už bezmocný. Aj v záverečných sekundách prvej tretiny sa hostia mohli oprieť o svojho brankára, ktorý včasným vykorčuľovaním z brány a vrhnutím sa na ľad zlikvidoval samostatný nájazd Töröka. V hektickom závere prvej tretiny priniesol vzruch moment, keď trenčiansky Kollár úderom do hlavy doslova zostrelil na ľad obrancu Martina Petra Klepáča. Ten skončil s otrasom mozgu v nemocnici. Trenčan zákonite musel odísť predčasne do kabíny. V druhej tretine mohli domáci zvýšiť vedenie, ale nevyužili takmer dvojminútovú presilovku o dvoch hráčov a zanedlho kompletní hostia ich potrestali, keď chaos pred Ševelom využil Kóňa na vyrovnávajúci gól. Ani nie o dve minúty neskôr, za krátkych päť sekúnd využili vojaci presilovku na vedúci gól. Padol z hokejky Pardavého. O pár sekúnd, neskôr ešte vykresal domácim iskierku nádeje Beran, ktorého strela od modrej čiary sa prekĺzla medzi betónmi Hálu za bránkovú čiaru. Vyrovnaný stav trval až do 44. min. Všetko sa začalo nevinne. Trenčiansky ostrostrelec Melicherík trafil plexisklo za martinskou bránkou, ale hneď už vedel, čo urobiť s odrazeným pukom, a Ševela bol bezmocný.
Záverečné minúty zápasu priniesli veľkú ofenzívu zverencov trénera Ladislava Spišiaka. Výborný brankár Hála zlikvidoval najprv strelu Škutu, a potom aj tutovku Poláka. Hostia v závere s prehľadom prežili aj krátku martinskú presilovku o dvoch hráčov a potom aj power play, keď sa proti šiestim bránili iba štyria. A tak tretí výsledok v pomere 3:2 pre Trenčín (raz vyhrali v sérii vojaci 6:2) znamenal ich postup do semifinále play off. Pre Martinčanov sa tak skončila spanilá jazda v tomto ročníku extraligy. Pred súťažou ich mnohí označovali za outsiderov. Vyradenie v štvrťfinále play off s takým súperom, ako bol Trenčín, nie je tragédiou. Pochopili to aj diváci, ktorí po zápase pripravili hráčom veľké oslavy. Vyvrcholilo to priamo na ľade, na ktorom oslavovaní hráči MHC preberali gratulácie vďačných fanúšikov. Mnohí prítomní novinári skonštatovali, že sa to, čo videli na Podháji, podobalo na majstrovské oslavy, a doslova ocenili, aké puto sa počas tejto sezóny podarilo vytvoriť medzi mužstvom a jeho fanúšikmi.
Skončil sa hokej, začne sa futbalový seriál!
V budúcom čísle NŽT nájdete prílohu KOMPAS FANÚŠIKA
Po prvoligových futbalistoch Aquy Turčianske Teplice, ktorí začali svoju súťaž už 3. marca, sa začne v celom Turci 24. – 25. marca futbalová jar. Tak ako je už zvykom, aj pred jarnou časťou futbalových súťaží vyjde v Novom ŽIVOTE TURCA príloha Kompas fanúšika. Jeho súčasťou bude vyžrebovanie všetkých futbalových súťaží, v ktorých hrajú turčianske futbalové mužstvá. Čitatelia si v tejto prílohe nájdu aj štatistiky z futbalovej jesene a novinky z kuchyne turčianskych mužstiev pred futbalovou jarou. Navyše sa tipujúci populárnej Vašej tipovacej ligy dozvedia to dôležité, o čo, o aké vecné ceny, – sa bude v jej 14. sérii hrať.
Ani smútok nemal
dôvod bolieť
Po štvrtom zápase štvrťfinále play off, napriek prehre, si
fanúšikovia na ľade „sprivatizovali“ martinských extraligistov
Minulý pondelok sa pre hokejistov MHC Martin skončil tento ročník hokejovej extraligy. Po spanilej jazde v základnej časti, po ktorej si Martinčania vybojovali konečnú piatu pozíciu pre play off, ich vo štvrťfinále vyradila Dukla Trenčín. Fyzicky azda najlepšie mužstvo extraligy, vedené trénerom Stavjaňom, stoplo Martinčanov v skvelom tohtosezónnom rozlete. Hoci výsledok 4:0 na zápasy by hovoril o jednoznačnom víťazstve vojakov, tí to mali predsa len o čosi zložitejšie, ako sa na prvý pohľad zdá. Trefne to na tlačovke po zápase vystihol kormidelník Dukly Antonín Stavjaňa, ktorý povedal, že zlomovým momentom celej série bolo to, že jeho mužstvo malo väčšie šťastie v tom, lebo rýchlo dokázalo odpovedať na góly súpera. „To boli tie gramy, ktoré prevážili na našu stranu,“ dodal tréner, na ktorom bolo vidieť aj cítiť veľké uvoľnenie po vypätej sérii. História síce zaznamená štyri víťazstvá súpera v štvrťfinále play off, ale tí, ktorí majú dobrú pamäť, nezabudnú, že azda s výnimkou druhej tretiny druhého súboja v Trenčíne, v ktorej Martinčania trochu vypadli z rytmu, to boli veľmi-veľmi vyrovnané súboje. Tri zápasy vyhrala Dukla o jediný gól, pričom trikrát Martinčania v zápasoch viedli.
Prehra s adeptom na majstra
Štvrťfinále play off rozhodne nezaostalo za očakávaniami. Aj preto po štvrtom zápase diváci spontánnym potleskom ocenili domácich hráčov a pripravili im takmer majstrovské ovácie. Mnohí, ktorí nechodili na domáce hokejové stretnutia pravidelne, len závideli, aký súzvuk panoval medzi hráčmi a ich priaznivcami. Ani polhodinu po zápase mnohí priaznivci, ktorí preskočili na ľad, nepustili hráčov do kabín. Spoločne s nimi oslavovali hoci ešte nechcený, ale dôstojný záver sezóny. Skvelá atmosféra len potvrdila, že hokej, dobrý hokej, je v Martine doslova fenoménom.
„Sezónu hodnotíme pozitívne,“ povedal po zápase prezident MHC Jaroslav Zigo. „A to aj napriek tomu, že nás štvrťfinálová prehra
0:4 troška bolí. V play off sme doplatili na streleckú nemohúcnosť, napriek viacerým šanciam sa naši hráči ťažko gólovo presadzovali, naopak náš súper z minima vyťažil maximum. Potvrdilo sa to aj v rozhodujúcom súboji. Ale piate miesto po základnej časti je pekné. Potvrdilo sa, že v tejto sezóne sa
v Martine podarilo sformovať veľmi dobrý kolektív. Som presvedčený, že sme boli prínosom pre najvyššiu súťaž. Hrali sme rýchly, kombinačný a útočný hokej, ktorý sa podľa mňa divákom páčil.
Stabilizovaný káder
Počuť sa nechal aj tréner Ladislav Spišiak: „Kvalita Trenčína je vysoká. Dukla momentálne disponuje dobrým brankárom, dobrou obranou aj útokom. Je vyvážená na všetkých postoch. Podľa mňa je to mužstvo, ktoré prejde až do finále a na konci sezóny budeme môcť povedať, že sme neprešli cez majstra. Netajím sa tým, že sme spokojní, ale keby nám to bolo vyšlo cez Duklu v play off, bolo by to samozrejme ešte krajšie. Chce to ale ešte čas, nedá sa všetko prerobiť z jedného dňa na druhý. Máme mladý hráčsky káder, v ktorom sú skúsení kozáci Török a Beran a len ďalší traja-štyria hráči, ktorí by sa im mohli priblížiť skúsenosťami. Dôležité pre martinský hokej je najmä to, že jeho mladí hráči sú práve z Martina, na tom sa dá stavať do budúcnosti.“
Podľa slov prezidenta klubu Jaroslava Ziga, už teraz má klub pre budúcu sezónu z veľkej väčšiny zastabilizovaný káder, lebo s 80 percentami hráčov, ktorí mali zmluvu na dva roky alebo rok s opciou, je klub už dohodnutý na ďalšom pokračovaní v našom tíme.
Diváci si sprivatizovali hráčov
Hokej, ale predovšetkým atmosféra v hľadisku, sa veľmi páčili aj bývalému obrancovi Martina Stanislavovi, ktorý pred troma rokmi hrával v Martine a momentálne pôsobí vo Vítkoviciach. „Bol som zvedavý, lebo dlho som tu nebol. Hokej bol celkom zaujímavý a atmosféra v hľadisku bola výborná. Páčil sa mi Rasťo Špirko, je to bojovník a šikovný hokejista. Musím ale spomenúť, že bol som milo prekvapený, ako sa zmenil hokejový stánok. Je to tu veľmi pekné, na Martin mám dobré spomienky, mne sa tu vždy páčilo,“ povedal okrem iného Stanislav Hudec, ktorý má ešte na jeden rok zmluvu vo Vítkoviciach, kde boli po tejto sezóne dosť sklamaní, pretože mali vyššie ambície.
Po zápase sme dlhšie čakali na martinských hráčov. Tých si na ľade „sprivatizovali“ fanúšikovia, ktorí spolu s nimi dlhšie oslavovali na ľade. Mnohí sa s hráčmi nechali vyfotografovať. Postupne, tak ako schádzali z ľadu martinskí hokejisti, niektorých z nich sme oslovili otázkou: Aká bola, podľa vás, séria s Trenčínom?
Najviac máta nula
Marek Kolba, obranca: - Mnohí hovorili, že vo štvrťfinálovej sérii môžeme prekvapiť. Bolo to logické, lebo po základnej časti sme skončili len tesne za Trenčínom. Nepodarilo sa nám to, ale bola to vyrovnaná séria, akurát v druhom zápase nám ušla druhá tretina, keď sme v oslabení inkasovali viac gólov. Myslím si, že sa ale nemáme za čo hanbiť. Hrali sme dobrý hokej, divákom sa to muselo páčiť. Hoci sme prehrali, dávali nám spokojnosť dlho najavo svojím potleskom. Podľa mňa je to dobrý odrazový mostík do budúcej sezóny. Ja som po návrate do Martina opäť dostal chuť do hokeja a podpísal som s klubom zmluvu na dva roky s ročnou opciou, takže už sa teším na novú sezónu, aj na našich fanúšikov. Partia je tu super, treba v tom, čo sa tu začalo, pokračovať. Keď tento kolektív zostane pohromade, v budúcej sezóne, pôjdeme vyššie.
Albín Podstavek, útočník: - Bola to ozaj vyrovnaná séria. Jediný rozdiel medzi nami a Trenčínom bol v tom, že ich hráči neurobili individuálne chyby, kým nám sa, aj vzhľadom na veľké emócie a obrovskú snahu sa presadiť, pritrafili. Bohužiaľ, chyby sme urobili my, a kvalitný súper ich využil. Preto v troch zápasoch o úspechu rozhodoval jeden-jediný gól. To, čo sme od fanúšikov zažili po štvrtom zápase s Trenčínom, to bola jednoducho paráda. Škoda, že sme najmä pre takých skvelých fanúšikov nevybojovali aspoň jedno víťazstvo. Ale dali sme do toho všetko a oni to cítili. Bohužiaľ, chýbalo nám v tejto sérii aj trošku šťastíčka. Verím, že
v budúcej sezóne to bude ešte lepšie. Ja zatiaľ ostávam v Martine. V tejto sezóne sa mi celkom darilo, bolo to aj vďaka tomu, že som dostal od trénerov príležitosť. Keď som hrával v Nitre, väčšinou som nastupoval v štvrtej päťke, nedostával som taký veľký priestor na ľade ako v tomto mužstve. Snažil som sa trénerom za to odvďačiť a dúfam, že aj oni boli so mnou aspoň trošku spokojní.
Peter Trokan, útočník: - Podľa mňa asi rozhodla naša neskúsenosť. Mnohí sme hrali play off prvýkrát. V tom mal náš súper výhodu. Každopádne séria, aj keď sa skončila na nulu, priniesla vyrovnané zápasy, v ktorých rozhodovalo aj šťastie. A to sa priklonilo na stranu skúsenejšieho mužstva. Trenčín bol v koncovke efektívnejší. Táto séria sa začala odvíjať pre domácich šťastne už v prvom zápase, keď sme, podľa mňa, mali najväčšiu šancu zdolať vojakov. Žiaľ, neuznali nám vyrovnávajúci gól, keby platil, možno by sa to všetko vyvíjalo inak. Ale to už je teraz iba teória. V Martine zostávam, už sa teším na novú sezónu. Verím, že v nej potvrdíme umiestnenie z tejto sezóny a v jej závere budeme mať viac šťastia, ako sme ho mali teraz. Vážim si našich fanúšikov, neopustili nás, fandili do poslednej chvíle a verili nám, že to otočíme. V Martine sú diváci fantastickí, za to si zaslúžia poďakovať.
Rastislav Špirko, útočník: - Každý zápas série bol veľmi vyrovnaný. Skúsenému a favorizovanému mužstvu sme boli dôstojným súperom. Možno keby sme mali viac šťastia a podarilo sa nám vyvarovať chýb, séria mohla byť dlhšia. Hokej je ale aj o šťastí a náš súper ho mal viac ako my. Vojaci využívali fyzické prednosti, tie boli na ich strane, ale hráč, keď je odhodlaný a ide do súbojov s cieľom zvíťaziť, tak nemôže súboj prehrať. Škoda, že sme sériu nepredĺžili a naším divákom neponúkli viac. Diváci v Martine si zaslúžia absolutórium, jednoducho boli fantastickí počas celej sezóny, nehľadiac na to, či sa nám darilo viac alebo menej. Vždy boli pri nás a za to sa im chcem poďakovať.
Kamil Mahdalík, útočník: - Už vopred bolo jasné, že to bude na ľade vyrovnané. To sa potvrdilo, hoci Trenčania vyhrali sériu jednoznačne na nulu. Škoda, že sa nám v Trenčíne nepodarilo vyhrať aspoň jeden zápas. V prvom sme siahali na víťazstvo. Druhý zápas nám už nevyšiel podľa predstáv. Doma sme tiež prehrali dva zápasy o gól, a najmä to nás veľmi-veľmi mrzí. Na jednej strane sa tešíme po úspešnej sezóne, ale na druhej sme trochu smutní, že sme v štvrťfinále play off prehrali s Duklou sériu na nulu, lebo sme si to ozaj nezaslúžili. To, ako sa prejavili po záverečnom zápase naši diváci, bolo fantastické. Neviem si vôbec predstaviť, čo by sa robilo, keby sme boli majstri.
Jaroslav Török, útočník: - Trenčín nám ako súper vôbec nesadol. Keby sme mali za súpera Slovan, alebo Zvolen bolo by to iné, ale o tom je už zbytočné hovoriť. Na našej strane bolo veľké chcenie, ale žiaľ nevychádzali nám presilovky, čo podľa mňa mohlo na súpera platiť. Hrali sme ich veľa, ale nedokázali sme túto výhodu zužitkovať. Som veľmi sklamaný z toho, že sme túto sériu prehrali na nulu, veľmi ma to mrzí. Priznávam, že mňa to bude držať trošku dlhšie, lebo ja sa s tým nevyrovnávam ľahko. Nedokážem to len tak pustiť za hlavu. Som jednoducho taký typ, prehry neznášam ľahko a vôbec ich nehádžem za hlavu. Čím som starší, tým viac chcem vyhrávať. Zápasy play off bývajú takéto, sú o jednom góle, ktorý dá niekto navrch. Súper mal výborného brankára Hálu, bolo ho ťažké prekonať. No a navyše nemali sme vôbec šťastie pri premieňaní šancí. Ale treba uznať, že naši fanúšikovia boli perfektní, zaslúžili si, aby sme sériu predĺžili. Všetka česť našim fanúšikom. Mám s klubom zmluvu ešte na rok, tú dodržím. Celú sezónu som hral srdcom, odovzdal som všetko, čo bolo v mojich silách. Snažil som sa pomôcť mužstvu a urobiť niečo aj pre naše mesto. Nechcem sa vracať k tomu, čo bolo pred sezónou, ja som sa snažil odčiniť to svojou prácou na ľade.
Ján Kŕč

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 2. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 3. Vitajte v postapokalyptickom svete
 4. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 5. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 6. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 7. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 8. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 9. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 10. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 1. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 2. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 4. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 5. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 6. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 7. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 8. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 9. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 10. Úprava osobného motorového vozidla
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 16 516
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 15 775
 3. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 12 312
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 998
 5. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 11 947
 6. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 10 768
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 175
 8. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje 9 742
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 547
 10. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 450
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

ONLINE DISKUSIA: Môže byť Žilina moderné a životaschopné mesto?

Ako dostať Žilinu na mapu moderných miest? Má krajské mesto priestor na rozširovanie? Aj tieto témy odznejú v LIVE diskusii v utorok 27.októbra o 9. hodine na FB Žilina na Facebooku.

Mestský a Okresný úrad v Martine uzatvorili

Na úradoch vybavíte len pohreb a narodenie dieťaťa.

Fitká opäť zatvorili, majitelia netušia, ako druhú vlnu prežijú

Posilňovne sa po lete konečne zapĺňali a potom prišiel tvrdý úder.

Na takéto športové podujatia v posilňovniach si budú musieť aj mladí siláci nejaký čas počkať.

Ochrana pred búrkou

Zlepšili protipovodňové opatrenia.

Budovali nové odvodňovacie žľaby.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Minúta po minúte: Z viacerých miest Oravy hlásia dlhé rady

Testujú zdravotníci, vojaci a dobrovoľníci.

Zamestnanec reťazca: Mali sme pozitívnu kolegyňu, musel som ísť aj tak do práce

Aké pocity zažívajú ľudia z prvej línie, sme zisťovali od zamestnanca nemenovaného obchodného reťazca.

Od soboty bude platiť na Slovensku zákaz vychádzania, sú aj výnimky

Pre žiakov druhého stupňa základných škôl sa v pondelok začína dištančné vyučovanie.

Zoznam odberných miest v Dolnom Kubíne, Námestove, Trstenej a Tvrdošíne

Na Slovensku prebieha celoplošné testovanie na koronavírus. Pozrite si zoznam odberných miest na Orave.

Už ste čítali?