Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky
MARTINSKÉ HOKEJISTKY ÚSPEŠNE ZAVŔŠILI SVOJU CELOSEZÓNNU MISIU

Obhajoba sa vydarila, do Turca poputoval ôsmy titul

Martinské hokejistky v prvú marcovú sobotu úspešne zavŕšili svoju celosezónnu misiu, už po ôsmy raz sa radovali zo zisku majstrovského titulu. Tešili sa z neho štvrtýkrát, čo sa dosiaľ žiadnemu inému ženskému hokejovému kolektívu nepodarilo.

Zverenkyne trénera Dušana Grečmala a Jozefa Farkaša z 24 zápasov vyhrali 22, za celý ročník stratili len tri body. Ich suverenitu podčiarkuje aj skutočnosť, že svojím súperkám nastrieľali nevídaných 201 gólov, pričom len 37-krát inkasovali. Víťazstvom v domácej súťaži si martinské dievčatá zabezpečili účasť v semifinálovej skupine Európskeho pohára majstrov, ktorá by sa na začiatku novej sezóny mala odohrať práve v metropole Turca.
Obhajoba nebola ľahká
Ako sme vás už v minulom čísle nášho týždenníka informovali, po poslednom ligovom zápase staronových majsteriek Slovenska sa v martinskom hokejovom centre rozpútali oslavy ďalšieho titulu. Samozrejme, nemohla pri nich chýbať ani Božena Kevešová, ktorá bola pri všetkých martinských víťazstvách. „Obhájiť vlaňajšie prvenstvo nebolo vôbec jednoduché, Poprad bol viac ako zdatným súperom. Práve s ním sme stratili tri body, ale v celkovej bilancii sme aj tak boli nakoniec lepšie. Ako najdôležitejší sa ukázal práve posledný vzájomný súboj. Dokázali sme pod Tatrami vyhrať, misky váh sme si naklonili na našu stranu. V zlomových chvíľach sa ukázala naša vnútorná sila a odhodlanie. Vždy nám vyhovovali vypätejšie situácie, aj vďaka našim skúsenostiam ich zvládame veľmi dobre,“ podčiarkuje Božena Kevešová, ktorá si v devätnástich stretnutiach na svoje konto pripísala deväť gólov a devätnásť asistencií. „Otvorene však treba povedať, bez toho, aby som sa niekoho dotkla, že ostatné súperky na nás evidentne nestačili, z tohto pohľadu súťaž nebola veľmi kvalitná. Považujem za veľkú chybu, že najlepšie hokejistky z celého Slovenska sa sústreďujú do Bratislavy, viaceré tímy takto stratili svoje opory. Mladé hráčky sa nemajú o koho oprieť, nemajú sa od koho učiť,“ nahlas uvažuje skúsená útočníčka, ktorá sa podľa všetkého chystá aj na ďalšiu sezónu. „Rozmýšľala som už o tom, že skončím, ale akosi mi to nedá, srdce mi to nechce dovoliť. Koniec koncov, v budúcej sezóne by sme mali hrať doma semifinálovú skupinu Európskeho pohára majstrov (EPM), rada by som svojimi skúsenosťami ešte pomohla. Pre nás je Európsky pohár veľkou motiváciou, už teraz sa na to tešíme.“
Každý titul má svoj príbeh
Katarína Buociková nie je v martinskom ženskom hokejovom tíme žiadnym nováčikom, po zápase s Banskou Bystricou si už po ôsmykrát prevzala medailu za víťazstvo v súťaži. „Nepovažujem to za samozrejmosť, pretože každý majstrovský titul má svoj príbeh, za každým naším víťazstvom je tvrdá drina, litre potu a odriekanie. Stojí to však za to, z každého prvenstva máme vždy veľkú radosť.“ Na margo uplynulého ročníka nám strelkyňa devätnástich gólov povedala: „Je veľká škoda, že súťaž nevrcholí zápasmi play off. Liga by bola určite atraktívnejšia, dramatickejšia, nechýbalo by jej napätie. Play off okrem iného prináša veľa zážitkov, na ktoré sa dlho spomína. Takto sme boli o ne ukrátené. Hrací model súťaže nebol ideálny, podľa mňa by sme sa mali vrátiť k vyraďovacej časti,“ myslí si Katarína Buociková.
Kapitánka, ako sa patrí
Neodmysliteľnou súčasťou martinského ženského kolektívu je Ivana Gajdošová. Jej vodcovské schopnosti, úžasná produktivita, nesmierna bojovnosť a húževnatosť ju už dávnejšie predurčili do úlohy kapitánky družstva, ktorej sa zhostila viac ako dobre.
„Z ďalšieho titulu mám prirodzene radosť, určite mi majstrovské oslavy nezovšedneli. My sme už pred začiatkom nového ročníka vedeli, že nás v súťaži čaká jediný súper a tým bol Poprad. Práve zápasy s ním možno považovať za vrcholy sezóny. Nechýbalo im nič, mali všetko, čo k hokeju patrí – nesmierne nasadenie, dramatickosť a napätie, ukážkové kombinácie, pekné góly. Ak by všetky zápasy v súťaži boli také, aké boli s Popradom, tak by sme sa o budúcnosť ženského hokeja na Slovensku nemuseli obávať.“ V dlhodobej časti si martinské hokejistky nemohli dovoliť zaváhať so súperkami, ktoré sa pohybovali v tabuľke za nimi. Akákoľvek strata by bola veľmi nepríjemná, Popradčanky by to určite využili. „Nechcem nikoho podceňovať, ale vôbec sme nemali obavy, že by sme zakopli s družstvami, ktoré boli v súťaži stále pod nami. Do každého zápasu, s výnimkou súbojov s Popradom, sme vstupovali ako favoritky a celkom sa nám darilo túto niekedy nevďačnú úlohu plniť. Najlepšie o tom vypovedá skutočnosť, že sme viackrát vyhrali dvojciferným skóre.“ Pre dievčatá sa hokejová sezóna skončila, na oddych však veľmi nemyslia.
„O chvíľu sa začneme venovať hokejbalu, čakajú nás majstrovstvá Slovenska, na ktorých chceme obhájiť vlaňajšie prvenstvo. Po nich nás čaká letná príprava a ďalšia hokejová sezóna. Jedným z jej vrcholov bude aj naša účasť v semifinálovej skupine Európskeho pohára majstrov. Predstavíme sa v domácom prostredí, čaká nás náročná medzinárodná previerka. Tento titul sme si všetky želali aj preto, aby sme v prestížnej súťaži mohli reprezentovať Slovensko. Budeme hrať doma, je to pre nás nielen veľká motivácia, ale aj výzva pokúsiť sa dosiahnuť čo najlepší výsledok,“ hovorí líderka družstva Ivana Gajdošová, ktorá v nedávno skončenom ročníku odohrala všetkých 24 zápasov, pričom v nich dosiahla 37 gólov a 33 asistencií.
Turčianske návraty
Slovenská reprezentantka Michaela Matejová podstatnú časť sezóny odohrala v Bratislave, za Martin nastúpila sedemkrát. Väčšinou však išlo o dôležité stretnutia, najmä tie s Popradom dali poriadne zabrať. „Všetky štyri zápasy s našimi najväčšími rivalkami mali svoju kvalitu. Prvý duel sme doma vyhrali, v druhom sme ťahali za kratší koniec. V treťom zápase sme doma len remizovali, vo štvrtom sme si nemohli dovoliť prehrať, inak by sme prišli o prvenstvo v súťaži. Posledný duel bol náročný aj preto, že sme ho hrali na ľade súperiek. Zvládli sme ho však excelentne, hrali sme naozaj dobre, aj preto sme si zaslúžili získať ďalší titul.“ Ako sme už vyššie naznačili, Michaela pre povinnosti v Slovane, veľa zápasov za Martin neodohrala. „Neznamená to však, že som sa o výsledky spoluhráčok nezaují-mala. Bola som s nimi v kontakte, často som im volala. Informácie som hľadala aj na internete, čítala som Nový ŽIVOT TURCA, ktorý sa dá v Bratislave zohnať“. Pre mladú slovenskú reprezentantku sa sezóna ešte zďaleka nekončí. Podľa všetkého ju čaká cesta do KĽDR, kde sa v polovici marca uskutoční svetový šampionát skupiny B. „Radi by sme konečne postúpili do elitnej kategórie, dúfam, že sa nám to v Pchjongjangu podarí,“ uzatvára svoje rozprávanie Michaela Matejová, ktorá 2. marca oslávila 21. narodeniny.
Výborná partia
Z premiérového majstrovského titulu sa tešila obrankyňa Katarína Kondrakiewiczová, ktorá nastúpila na všetkých 24 zápasov. „Konečne som zažila to, o čom som len počula. Prežívam veľkú radosť, ani ju neviem slovami vyjadriť. Titul sme okrem iného získali aj preto, že tvoríme dobrú partiu. V rozhodujúcich chvíľach vieme potiahnuť za jeden povraz, jedna na druhú sa môžeme spoľahnúť. Samozrejme, titul by sme rady na budúci rok obhájili, veď ako majsterky Slovenska inú ambíciu ani nemôžeme mať. To je však ešte ďaleko, najprv nás čaká semifinálová skupina EPM. Budeme hrať pred vlastným publikom, určite budeme chcieť dôstojne reprezentovať nielen náš klub, ale aj Slovensko.“
Nová brankárska jednotka
Post brankárskej jednotky si v tíme staronového majstra vybojovala iba 15-ročná Andrea Lettrichová, ktorá v priebehu sezóny odchytala 1 032 minút. Súperky na ňu vyslali 357 striel, len 25 z nich skončilo za jej chrbtom. „Nebolo jednoduché vybojovať si post brankárskej jednotky, ale poctivo som trénovala, čo zákonite prinieslo svoje ovocie. Získala som si dôveru trénerov, ktorá na strane jednej teší, na druhej však zaväzuje. Spoluhráčky mi pomohli adaptovať sa v súťaži, mohla som sa na ne spoľahnúť. Baby veľmi dobre bránia, v niektorých stretnutiach som veľa roboty nemala. Najnáročnejšie to bolo v súbojoch s Popradom, psychický tlak bol veľký, ale dokázala som ho za podpory celého tímu uniesť. Získala som svoj tretí titul, prvý ako brankárska jednotka. Hokeju sa mienim ďalej venovať, budem sa snažiť výkonnostne napredovať.“
Posila zo Zvolena
Premiérovú sezónu v martinských farbách absolvovala Petra Babiaková, ktorá do Turca prišla zo Zvolena. Hneď po príchode sa stala výraznou oporou tímu, veď v 24 stretnutiach nazbierala 64 kanadských bodov, za 32 gólov a 32 asistencií. „Martin bol aj pred tou-to sezónou hlavným ašpirantom na titul. Vedela som, že sa tu hrá sa kvalitný ženský hokej, tušila som, že tu môžem výkonnostne napredovať. Všetky tieto plusy som zobrala do úvahy a prestúpila som. Našla som tu dobrú partiu, ktorá vie, čo chce, ktorá má záujem sa zdokonaľovať.“ Petra zďaleka nehrá hokej prvý rok, ale z titulu majstra Slovenska sa tešila po prvýkrát. „Konečne som si chcela vychutnať prvenstvo v súťaži, som rada, že sa mi to podarilo.“
Roman Kopka

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 2. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 3. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 4. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 5. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 6. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 7. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 8. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 9. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 10. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 1. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 2. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 3. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 4. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 5. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 6. Prvá akumulátorová 2-stupňová snehová fréza na trhu
 7. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 8. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 9. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 10. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 1. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 17 941
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 793
 3. Aká je chémia vôní 13 534
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 832
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 714
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 246
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 786
 8. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 8 400
 9. Bývanie v meste predlžuje život 8 227
 10. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 8 034
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Patológ: „Covidové pľúca“ sú zrazu tvrdým hutným svalom

Súdny lekár, patológ František Štuller, vykonáva aj pitvy ľudí, ktorí umreli na covid-19. Porozprával aj o tom, čo sa deje v ľudskom tele, ktoré napadne koronavírus.

Patológ František Štuller pitve aj ľudí, ktorí umreli na covid-19. Tvrdí, že v jeho pozícii je mať strach prirodzené.

FOTO: Ako (zatiaľ) vyzerá cyklotrasa z Martina do Vrútok

Cyklotrasa nie je ešte hotová, no už teraz je jasné, že po dokončení bude jazda popri rieke Turiec pre mnohých príjemným zážitkom.

Na cyklotrase je stále ešte čo robiť.

Advent: Bez venca to nie je ono

Niektoré ženy z Turca kašlú na hotové výrobky z obchodov. Vence si vytvárajú podľa vlastnej kreativity.

Lea Bukovská rada tvorí už odmalička.

V Leviciach predviedli brankári stošesť zákrokov

V Leviciach už zaradili tréneri do zostavy aj navrátilca Miloša Fafráka. Hrdinom súboja sa však stal František Poliaček, ktorý premenil rozhodujúci samostatný nájazd.

Martinčania po dvoch prehrách porazili Levice.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zdravotná sestra z Čadce prekonala COVID-19: Myslela som si, že zomriem

Pri pociťovaní príznakov sa začala liečiť sama. Bola to chyba.

Pri kolízii s vlakom sa zranil vodič auta

Cestujúcich odviezol autobus na stanicu.

V Okoličnom zhorel človek

Tragédia sa stala v stredu popoludní.

Už ste čítali?